wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
KLEJENIE FOLII
Autor Wiadomość
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-04, 19:44   

Michał napisał/a:
dokladnie oczyszczasz, i odtluszczasz obydwa kawalki folii i takze obydwa kawalki ktore maja byc polaczone smarujesz klejem, poczekaj chwile i jak to opisal Pawel zrob to na desce, jezeli poswiecisz tej czynnosci troche czasu i dokladnosci to potem nie bedzie ponownego wyciagania folii i klejenia :) .


Do łatania uszkodzeń deska jest nie potrzebna (deskę stosujemy do łączenia płacht foli w celu np. jej przedłużenia), boki i dno oczka są tak twarde, że w zupełności wystarczy żeby łatkę dobrze docisnąć. Uprzednio czyścisz bardzo drobnym papierem ściernym obie klejone powierzchnie (łatki i folii w oczku) odtłuszczasz acetonem i nakładasz zmiękczacz który rozpuszcza powierzchniowo folię, co ułatwia wymieszanie się składników kleju z powierzchnią folii na łatce i oczku. Łatka może być z cieńszej lub grubszej foli PVC, zależy co masz do dyspozycji. Kleiłem swoje oczko latką z folii PVC o grubości 0.5 mm, a mam w oczku folię 0.8 mm, nie miałem takiego samego materiału i dostałem w sklepie ścinki folii 0.5 mm.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-04-05, 18:17   

ok dzięki już wszystko rozumie :)
_________________
-----------------------------------------------
Pozdrawiam Dawid :)
><(((*> ><(((*> ><(((*>
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-06, 16:39   

Michał napisał/a:
Pawle , czynnosc z deska to tylko przy laczeniu kawalkow folli (tak pytal kolega), a dziury to tak ja opisales :)


DAwid napisał/a:
Paweł, a jak sie dokleja drgi kawałek folii smaruje sie folie klejem czy jakoś sie łączy łatką .

Cytat:
A i jak sie przebije folia to ta łatka ma być z wycięta z kawałka foli czy jakas specjalna przeznaczona do tego celu


Zrozumiałem że chodzi o przyklejenia łatki, a nie o drugią płachtę foli.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
XAOO
Nowy


Dołączył: 23 Kwi 2006
Posty: 2
Wysłany: 2006-04-27, 19:35   

Witam. Troche nie w temacie ale nie bede nowego zaczynać. Otóz zakupiłem klej szewski(tubka sie znacznie różni od tej na zdjęciu z poprzedniego tematu). Interesuje mnie jaka warste mam nanieść tego kleju mówiąc "na oko". Cienką czy grybszą> Bo klej nie jest tak gęsty tylko bardzo rzadki więc chyba powinna byś warstwa cienka na łatce jak i na klejonej folii? Aha i czym to najlepiej rozprowadzać?? Z góry THX
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-04-27, 20:31   

Mnie sie wydaje ze lepiej dac cienka wartwe kleju wtedy lepiej chwyta, niz nasmarowac tak grubo ze ladka sie bedzie slizgac a nie trzymac...
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-28, 00:17   

XAOO napisał/a:
Cienką czy grybszą> Bo klej nie jest tak gęsty tylko bardzo rzadki więc chyba powinna byś warstwa cienka na łatce jak i na klejonej folii? Aha i czym to najlepiej rozprowadzać?? Z góry THX

Klej ten na fotce to "Klej Szewski" Przezroczysty Poliuretanowy. Na tubce jest instrukcja klejenia i tam jest napisane między innymi że klei Materiały z PCW i po naniesieniu kleju trzeba odczekać kilka minut przed płączeniam obu klejonych elementów.
Rozprowadź np. zużytą kartą telefoniczną lub czymś podobnym, warstwa kleju nie musi być idealnie równa na całej powierzchni, ważne aby pokryła dokładnie oba klejone elementy.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
XAOO
Nowy


Dołączył: 23 Kwi 2006
Posty: 2
Wysłany: 2006-04-28, 13:21   

Ok. A co do tego odtłuszczania to można to TYLKO zrobić takim specjalnym oczyszczaczem do rur PCV( zdjęcie było zamieszczone na forum taka blaszana tubka) czy jeszcze czymś innym? Kolega mi doradził że można obie powierzchnie lekko potrzeć papierem ściernym i nie trzeba nic odtłuszczać. Więc jak??
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-03-30, 19:43   

Zrobiłem dla Kilera test klejenia folii klejem do rur PCV, ale niestety wyszedł on niekorzystnie :dupa: mimo że folia była dobrze odtłuszczona, zmatowiona i leżała przyciśnięta przez 24 godziny sporym ciężarem :-( Szczerze mówiąc jestem sceptycznie nastawiony do takiej operacji jaki to klej by nie był, w warunkach polowych moim zdaniem marne szanse na sklejenie foli :?
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-03-30, 19:53   

Jarek dzięki :) za trud, i tu jest problem bo podważyliśmy teorię Pawła co do klejenia ,ja tym szewskim co Paweł pisał też próbowałem i z tego :dupa: więc chyba nici z klejenia foli ,muszę pomyśleć nad sposobem Darka :)
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
seba 
Hobbysta



Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 361
Skąd: Mielec
Wysłany: 2007-03-30, 20:06   

A budaprem testowaliscie??
_________________
pozdrawiam seba
 
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-03-30, 20:08   

killer1558 napisał/a:
muszę pomyśleć nad sposobem Darka


ale w twoim przypadku o ile pamiętam bedziesz musiał wstawić nową folię :?
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-03-30, 20:16   

no nie bo mam coś jak u ciebie tylko problem z zasilaniem tego mam ,szkoda mi wody na kaskadę,ale już myślałem żeby to jakoś rozdzielić na razie myślę :P
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-11, 00:29   Re: kleić czy zgrzewać folie pcv?

bojownik napisał/a:
Witam chciałem sie zapytać czy folię pcv o grubości 0,5mm lepiej jest pokleić czy zgrzać zgrzewarką? proszę o odpowiedz szukałem tu na forum podobnego posta ale nie znalazłem

bojownik napisał/a:

hmm czytałem to i gdzie tam jest coś o zgrzewaniu?? pisało tylko o klejeniu i rodzajach kleju a
ja sie chce dowiedzieć czy lepsze jest klejenie czy zgrzewanie foli specjalną zgrzewarką?

Widocznie nie dokładnie czytałeś wystarczyło przeczytać pierwszy post w TYM wątku i miał byś odpowiedź na swoje pytanie, dlaczego się nie zgrzewa folii na budowie.
Gdyby było lepsze zgrzewanie folii przy na budowie oczka, to by o tym było na pewno napisane. To Ci gwarantuję. A skoro nie było nic na ten temat, to znaczy, że klejenie jest jedynym sposobem łączenia folii, przez osoby budujące oczka.
Poza tym, rzadko kto to robi, ponieważ można kupić płachty, w zasadzie o dowolnych wymiarach, jeśli chodzi o oczka do 30m² powierzchni. Jeśli buduje się staw, to z reguły robi to wykwalifikowana ekipa z odpowiednim sprzętem. Bo raczej trudno by było, aby każdy z nas właścicieli oczek miał odpowiednią zgrzewarkę.

Dlatego kleimy odpowiednimi dla PVC klejami, np. Poliuretanowymi, które, mogę Ci to zagwarantować, trzymają równie dobrze jak zgrzewy. Klej poliuretanowy jest klejem rozpuszczalnikowym, który po nałożeniu na klejony materiał z PVC rozpuszcza powierzchniowo klejone części (minimum 3 cm zakłady) i daje wyschnięciu, połączenie jednorodne, o takiej samej strukturze jak łączone materiały. Przy klejeniu trzeba tylko stosować się ściśle do zaleceń producenta kleju, w sprawie sposobu klejenia.

Wracając do zgrzewania folii na budowie oczka, Jeśli zdecydujesz się na zgrzewanie, to daj nam znać, gdzie załatwiłeś zgrzewarkę i jaki był koszt tego zgrzewania.
Ciekawi mnie również, w jaki sposób sprowadzisz nad swoje oczko maszynę, o wadze ok 150 kg i wymiarach 0,60mx1mx1,25 m, zasilaną prądem trzy fazowym 3 x 380 V o mocy 10KV, acha, zapomniał bym jeszcze o sprężarce, która napędza tłok pneumatyczny w zgrzewarce.
A TAK ona wygląda i jest to jedna z mniejszych zgrzewarek do płacht folii PVC.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
Ostatnio zmieniony przez JAREK G 2007-07-06, 22:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-06, 23:34   

Tu macie przykład klejenia 3 pasów folii PVC, pod kaskadę.
Folia rozłożona na słońcu. Miejsca klejenia na obu pasach o szerokości 4 cm, oczyszczone acetonem. Pod folią widoczna deska jako podkład pod klejone fragmenty.



Klej Szewski (Poliuretanowy), aceton i szmatka do oczyszczenia miejsca klejenia.



Klejenie pasów, widok od lewej strony.



Dwa pasy sklejone.



Widok klejonego szwu od strony wierzchniej, na dużym powiększeniu widoczny wzór na folii. Cała opreacja klejenia przy tej temperaturze +27°C trwała ok 4 godzin, tyle potrzeba było aby klej wysechł. Do sklejenia trzech pasów o długości 5m zużyłem cztery tubki kleju i pół butelki acetonu. Układałem klej na jednym pasie, w trzech liniach co 5mm , obok siebie wzdłuż klejonych pasów folii. Po ok 5 minutach od położenia kleju, dociskałem drugi nie posmarowany pas, rozprowadzając klej pod doklejaną folią, miękką szmatką, lepszy był by gumowy wałek.



Folia na kaskadzie, układanie kamieni i progów.

_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
adamczykk 
Nowy


Dołączył: 21 Cze 2007
Posty: 3
Skąd: częstochowa/warszawa
Wysłany: 2007-06-21, 16:39   Re: kleić czy zgrzewać folie pcv?

Witam ,


Przeglądałem wszystkie tematy odnośnie klejenia / zgrzewania na forum gdyż mam ten sam problem. Zmiana koncepcji i doklejenie kawałka folii. A wiec zrobiłem dokładnie tak jak było napisane gdzies tam : aceton , klej, poczekałem przycisnąłem, na następny dzień po mocniejszym pociągnięciu kawałki sie rozkleiły , ( tzn niby by trzymało nie przecieka ale mróz itp. może spowodować większe naprężenie i łączenie nie wytrzyma .... ) spróbowałem także "opalarką" przy temp 630 st. ( po uprzednim przeczyszczeniu acetonem) folia szybko sie paliła m trudno mi było zgrzewać równomiernie rozgrzewając jednakowo na całej długości klejenia. efekt : zgrzewanie było znacznie możniejsze od klejenia tzn , przy próbie oderwania miejscami odchodziło stosunkowo łatwo a miejscami prawie nie dało sie rozerwać. Przy nabraniu wprawy bylo by pewnie znacznie lepiej. (zgrzew fabryczny jest identyczny na całej długości. Moje zgrzewanie było znacznie bardziej zbliżone do fabrycznego niż klejenie). Próby te przeprowadziłem na kawałkach folii, nie w terenie przy oczku, na folii dwuwarstwowej 1,5 mm ( gdy probowałem dogrzać folie 0,5mm do tej 1,5mm nie było to możliwe gdyż ta w tej cieńszej momentalnie robiły sie dziury.

Acha folia którą mam (ta 1,5mm) jest z jednej strony płaska , a z drugiej posiada wzorek, tzn nie jest gładka , tak jakby była odciśnięta drobniutka "siatka"

W terenie zgrzanie będzie stanowiło poważna trudność wiec znacznie lepszy byłby klej. Czy zmiękczacz jest niezbędny przy klejeniu? , Jakie błędy popełniałem przy klejeniu, że miałem wrażenie tak jakby klej nie "złapał" ? Na opakowanie od kleju jest napisane, że trzeba odczekać około 3 -5 min po posmarowaniu obu kawałków zanim siej złączy - po ok. 5 minutach miałem wrażenie ze klej wysechł... ( folia zrobiła się miększa , ale klej nie był mokry, jak dotknąłem go palcem to praktycznie nie było śladu kleju na skórze. Proszę o ewentualne dokładne rady.
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny