wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zbuduj lampe uv
Autor Wiadomość
ZBIQ 
Początkujący


Dołączył: 08 Cze 2009
Posty: 17
Skąd: Halinów
Wysłany: 2010-04-18, 12:16   

Moja lampa już pracuje :) i to bardzo dobrze :-D



Połączenie z filtrem (filtr przelewowy) :


Wlot wody do lampy:


Cały zespół filtrów (pierwszy przelewowy-mechaniczny, drugi zraszany biologiczny), wszystko jest bardzo szczelne, pompa 7000 l/h :


Pozdrawiam
 
 
krokodyl 
Bywalec


Dołączył: 21 Kwi 2007
Posty: 113
Wysłany: 2010-04-18, 14:30   

Ontario_ab dokładnie w taki sam sposób planowałem wykonac swoja lampe :piwko: Niestety dalej czekam na swietlówke bo jeszcze nie doszła :x
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-04-18, 20:29   

Kolejne fotki mojej lampy:

widok od strony końca tubusu:



widok z wewnątrz - musiałem ustalić koniec bardzo długiego tubusu w miejscu, drgania mogłyby poluźnić drugi koniec osadzony w końcówce rury



a to już komplet, w drugiej rurce statecznik, trzeba jeszcze tylko zabezpieczyć miejsce gdzie kable wchodzą do lampy, wiadomo światło UV-C bardzo szkodzi, dodatkowo zabezpieczyłem koniec tubusu by od ciśnienia (mimo silikonu i kleju na ciepło) nie wysunął się z rury - widać taką półokrągłą blaszkę z gumą



lampa świeci, jutro próba generalna (oczywiście jak zdążę)

[ Dodano: 2010-04-19, 17:49 ]
Próba ciśnieniowa nieudana :( przyczyną "bylejakość" producenta jednej kształtki. Przy okazji polecam rury i kształtki z naklejką PIPELIFE, są super spasowane i mają dobre gumy uszczelniające, nie podam nazwy tego lipnego producenta. Uszczelniłem dodatkowo silikonem i wygląda, że jest ok.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-04-30, 18:56   

dodatkowa informacja: stosując rury i kształtki 75mm i pompę 10tyś L/h trzeba dodatkowo użyć kleju do PVC ponieważ ciśnienie wody rozsuwa cały zestaw; klej na ciepło i silikon są zupełnie nieskuteczne.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Pka93 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 16
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-05-02, 14:41   

Ze swojej strony mam takie pytanie mam akwarium 200l i oczko 300l ile wat by mi wystarczyło.Według mojego toku myślenia i to co dopatrzyłem na aukcjach alledrogo to ok 10w czy tak??
 
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-05-02, 22:24   

a oto jak wygląda lampa w nocy, po lewej widać kolanko gorszego producenta po prawej to niebieskie to otwór gdzie wkładam lampę i kontroluję ją, na dole przyłącza do rur
prawie dyskoteka :hehe:



w tym kolanku zauważyłem, że w lampie jest bąbel powietrza, będę musiał się nakombinować by to usunąć, ale czy w ogóle jest sens ?
jakość zdjęcia fatalna, bo z lampą wyszło jak w dzień, a bez to wiadomo naświetla się około 7 sek. a statywu jeszcze nie mam, ale moja druga połowa jest już nim bardzo zainteresowana;

podsumowując lampa przeszła testy ciśnieniowe pozytywnie, zastosowałem klej, który rozpuszcza klejone powierzchnie... za jedyne 5 PLN
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-05-02, 23:45   

ontario_ab napisał/a:
dodatkowa informacja: stosując rury i kształtki 75mm i pompę 10tyś L/h trzeba dodatkowo użyć kleju do PVC ponieważ ciśnienie wody rozsuwa cały zestaw; klej na ciepło i silikon są zupełnie nieskuteczne.


Arek, jak podsumować całkowite koszty to w tej cenie można kupić chińską nówkę z gwarancją. A do chodzi tyle roboty i problemów. No chyba że chodzi o satysfakcje z tego że sam zrobiłeś.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-05-03, 11:04   

Widocznie źle szukałem bo nie widziałem tańszej niż 450 pln, z drugiej strony nie przepadam za chińszczyzną, pomijając jedzenie :) Prawda jest też taka, że trudno znaleźć lampę do rur 32mm.
Z poprzednią lampą Aquaela miałem awarie, mimo początkowo wyśmienitej jej pracy. Teraz w przypadku problemów wszystko naprawię sam.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Kawas 
Początkujący


Dołączył: 05 Cze 2010
Posty: 21
Skąd: łódz
Wysłany: 2010-06-07, 21:53   

Chciałbym się Was zapytać i upewnić czy za pomocą takiej lampy, da się odpalić taki żarnik uvc 36W albo 55W? W lampie brakuje tylko starterów ale je bym dokupił, a i czy w tym żarniku pierwsze dwa bolce to początek żarnika tak jak w świetlówce a pozostałe 2 to koniec żarnika?
fotki lampy



Żarnik


Na stateczniku POLAMP pisze
FL-4000
1*LF 40W
220V -50Hz
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-07, 22:13   

Nie wiem o co chodzi z tą lampą i wykorzystaniem jej podzespołów. Ja kupiłem odpowiedni statecznik, chcesz to mogę dać ci link na priv, bo nie bardzo można wstawiać tu cudzą ofertę.
No i nawet jak to odpalisz to jak będziesz naświetlał tą lampą wodę ? To musi być specjalna zamknięta i szczelna konstrukcja - zobacz posty wyżej. Gdzieś marek (kiler) wstawił przekrój przez lampę uv, którą sam budował.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Kawas 
Początkujący


Dołączył: 05 Cze 2010
Posty: 21
Skąd: łódz
Wysłany: 2010-06-07, 22:55   

Chodzi mi ot to żeby nie wydawać kasy jeżeli można żarnik odpalić z tej starej lampy widziałem fotkę killer1558 o tą to też chyba jest od lampy do zwykłych świetlówki choć nie jestem tego pewien dlatego się pytam

A tu mój projekt robiony przed chwilą na szybko jak to sobie widzę i też nie jestem pewien czy tak ma być, chodzi mi o to czy woda dotyka od razu żarnika? czy jeszcze wkładacie tam jaką szklaną tubę aby żarnik nie miał wogóle styczności z wodą.



ontario_ab jak możesz to daj mi ten link na pw z góry dziękuję.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-08, 07:28   

Są tacy co dopuszczają styk wody z żarnikiem. Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł i zastosowałem tubus. Choć nie jest tani (ok 60 pln dla 36W), ułatwia mi wymianę żarnika i czyszczenie. Pękniecie żarnika (co może się wydarzyć gdy dopuszcza się styk wody i to często brudnej) nie spowoduje dalszych uszkodzeń czy zagrożenia dla ryb. Musisz podjąć decyzję czy chcesz wzorować się na fabryce czy zaoszczędzić.

Niestety nie wiem czy nadadzą się elementy twojej lampy, aż tak na kwestii zasilania się nie znam, u mnie 1 element zasila lampę, a na fotce wyżej widzę oprócz startera - dwa.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Kawas 
Początkujący


Dołączył: 05 Cze 2010
Posty: 21
Skąd: łódz
Wysłany: 2010-06-11, 16:32   

I lampa uv dzisiaj u mnie powstała przed chwilą ją podłączy na alledrogo koszt takiej lampy waha się od 300 w górę a u mnie całkowity koszt jaki mnie wyniosła to 90zł niestety nie załatwiłem sobie żarnika i musiałem kupić koszt 68zł za 36w a reszta poszła na rurki ,statecznik wziąłem od lampy którą wcześniej pokazałem chodzi bez tego kondensatora bo on był popsuty, co do tego rysunku powyżej to pierwsze dwa to + drugie dwa to - teraz już wiem :)
A o to fotki mojej lampy

 
 
madabedz 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 80
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-06-14, 21:45   

Zainspirowany waszymi pracami postanowiłem z kolegą Markiem(który niedawni zaraził się oczkiem) i jest w trakcie jego budowy, stworzyć własne lampy UV.

Praca trwała jeden dzień i gdyby nie mała 'wpadka" w podłączeniu elektrycznym to wszystko zajęło by nam 2-3 godziny.
świetlówkę 30W udało nam się kupić w lubelskiej hurtowni ( sami byli zdziwieni że mają coś takiego na stanie), kształtki i rurki to typowe PCV kanalizacyjne fi50 + redukcje

Kilka fotek:

tak wygląda po złożeniu cały "zestaw"




zainwestowaliśmy kilka złotych w hermetyczne podłączenie "rury" dzięki czemu obędzie się bez "zalewania" przewodów żywicą.


wlot i wylot wody wykombinowany z trójników pcv ze wstawionymi redukcjami do których podłączone będą zasilania z pompy i wąż do filtra:


elementy odpalające świetlówkę umieściliśmy w kupionej "puszce" elektrycznej:




Dzisiaj silikonowanie połączeń, jutro próba ciśnieniowa i mam nadzieję, że sprzęt zadziała.

Ogólnie koszt inwestycji to 180zł ( łącznie ze świetlówką) . przy jej zakupie, szukając przez internet mogliśmy zaoszczędzić jakieś 20-30zł.
_________________
Pozdrawiam ADAM
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2010-06-14, 22:01   

prawdopodobnie próba szczelności nie będzie udana. Jeśli będzie duże ciśnienie wody to powoli będzie rozsuwać rury. Same uszczelki nie dają też pełnej szczelności. Ja kupiłem specjalny klej do plastiku bo mi przeciekało i to w kilku miejscach.
Co to za lampa ? na pewno UVC ? Nie słyszałem by miały 30W, a jeszcze taka długość ?
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny