wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2009-06-19, 17:11
Chemia na glony
Autor Wiadomość
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2006-08-19, 07:44   

Uzupełniłem wodę a woda nadal czysta, tu muszę lojalnie donieść że w filtrze siedzi siatka ze słomą jęczmienną a przy dolewce wody dolałem wywaru z torfu(wywar- torf moczony w zbiornuku ok 60 l i przecedzony przez gęste sito czyli wstępnie przez zwykły worek a druga filtracja przez damskie rajstopy).
Preparat ten pomół mi w dojściu do czystej wody i urzywany był tylko 1 raz ale jak skutecznie.
 
 
gigant 
Początkujący


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 11
Skąd: chełm
Wysłany: 2006-08-25, 07:54   

mam pytanko czy po zastosowaniu faden algen pozbęde się zielonej wody ( w oczku jest już drugi worek z torfem ) i po jakim czasie jest efekt, czy ten specyfik to tylko na glony nitkowe?
 
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2006-08-25, 16:13   

Obiecałem sobie że już nic nie napiszę na temat FADEN ALGEN ale skoro pytasz więc odpowiadam tylko krótko.
Jest w 100% skuteczny na wszystkie glony efekt widoczny po 2-3 dniach.
Drobna rada przed zastosowaniem środka wymień część wody i uzupełnij oczko do pełna tak by nie dolewać przez powiedzmy miesiąc.
Moje oczko po jednorazowym zastosowaniu ma wodę czystą a już dolewałem wodę kilkakrotnie ale i ciągle dosadzam rośliny oraz przynajmniej raz w tygodniu łapię plankton w wlewam do oczka.
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2006-09-10, 14:26   

Czytam wszystkie Wasze posty na temat oczek wodnych. Zastosowałam się do Waszych rad. Mam oczko maleńkie, ok. 500 l zrobione na prośbę wnuczek. Koniecznie chciały mieć rybki. Ponieważ zakładałam zrobić kaskadę i oczko takie z 1000 l w przyszłym roku, więc na próbę zdecydowałam się zrobić takie tymczasowe. Folię zastosowalam 4 sezonową( tania), kupiłam pompkę- fontannę. Pierwsza woda zgloniała po 2 tygodniach po deszczach tych na początku sierpnia. Były 4 karaski kolorowe i jeden padł, ale nie wiem czy nie był wcześniej chory. Zastosowałam Glon stop firmy Exspel(tak się chyba nazywa), ale z bardzo złym skutkiem.W związku z tym kilka nocy przesiedziałam w internecie odwiedzając kolejne fora i tak trafiłam na to. Zmieniłam wodę w zbiorniku, wymyłam go dokładnie, przy pomocy odkurzacza piorącego. Nie mam pompy.Wymyłam wszystkie kamienie. Kupiłam torf z Pasłęka.Zrobiłam z z rajstop worki. Napelniłam zbiornik wodą.Wlałam preparat odchlorowujący wodę.Wlałam Biotorfin. Włożyłam worki z torfem 2( po 5 l każdy) Do wiadra wsypałam torfu i zalałam wrzątkiem.Przez kilka dni mieszałam codziennie a pózniej przecedziłam i wlałam do oczka.(Rybki czekały w domu w akwarium napowitrzanym fontanną). Do 200 l. beczki wlałam wody i antychloru, a także worek torfu i tą wodą uzupełniałam ubytki w oczku( bo niestety są). Obecnie dokupiłam 5 małży( dziś dowiedziałam się, że są to szczeżuje, a więc nie wiem czy sobie nie zaszkodziłam nimi, a raczej naszym rybkom( każda ma imię :yahoo: )Przez m-c było super. Do tych deszczy co teraz przyszły. W ciągu 3 dni z pięknego przezroczystego oczka zrobiło się ledwie widoczne.A woda, pomimo, żę nie było upału była bardzo ciepła, ryby siedziały cały czas w najniższym miejscu) Ponieważ nie chciałam wymieniać wody traktując to jako ostateczność zaczęłam środki zaradcze. A więc wyjęłam z płytszej warstwy kamienie, włożyłam do pojemnika, zalałam wodą i wlałam Glonom stop z nadzieją, że zabije glony na tych kamieniach( Zdziwilibyście się, nic im to nie zaszkodziło co tylko świadczy o skuteczności tego środka) POżyczyłam od kolegi pompy zanurzeniowej i przez 2 dni po 4 godziny filtrowałam, przez torf włożony do kilku podkolanówek damskich, jednocześnie mopem czyściłam ścianki zbiornika i mąciłam wodę.Muszę stwierdzić, że po 8 godzinach doprowadziłam do takiego stanu, że była widoczność kamieni na głębokości 50 cm bo tyle ma mój zbiornik, ale woda nie jest już tak krystaliczna.Nie wiem jak tam dziś, bo znów dopadało trochę deszczu. Moja woda ma kwasowość od 6,5 do 7,5.Przepraszam, że tak się rozpisałam, ale chciałam abyście wy" starzy " wyjadacze w oczkach poznali całą historię zanim poproszę o radę. A mianowicie co robić aby po deszczu nie było takiej sytuacji. Mieszkam w zagłębiu i podejrzewam, żę" moje " deszcze muszą być nieżle naładowane chemicznie. Nie mam możliwości stosowania pompy przez 24 godziny na dobę bo działka leży na obrzeżu miasta i choć jestem tam codziennie, a latem po całych dniach to na noc muszę wszystko chować przed ewentualnymi złodziejami lub wandalami. Poradcie co mogę jeszcze zrobić, aby utrzymać stale czystą wodę. Roślin narazie nie mam za wiele. Jeśli mi się uda wkleić zdjęcie mojego oczka to zrobię to
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-09-10, 17:01   

Postaw na rośliny, w wielu wątkach tu były wyminiane gatunki przydatne w oczyszczaniu wody. Nie szalej tak z chemią szczególnie z preparatami nie markowymi, mało znanych firm - najczęściej nie przynoszą żadnego efektu, a moga nawet zaszkodzić. Deszcz nie powinien mieć negatywnego wpływu na czystość wody w oczku, a nawet odwrotnie, chyba że spływajaca do oczka woda wypłukuję ziemię i nawozy do zbiornika.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2006-09-11, 00:48   

Yes! yes! yes! :yess:
Byłam dziś na działce. Moje środowo-czwartkowe zmagania z filtrem z torfu i pompą zanurzeniową dały rezultat, woda kryształowo czysta, aż przyjemnie patrzeć na rybki w niej pływające. Drogi adminie, jak widzisz ja wogólę z chemią nie szaleję. Zastosowałam ją raz zaraz na początku i na tym koniec.Staram się stosować do Waszych rad dopasowując je do mojej sytuacji. Niestety, nie do końca się z Tobą zgadzam na temat deszczu.Małe deszczyki faktycznie nie mają znaczenia, Natomiast duże, kiedy do oczka doleje kilkadziesiąt litrów wody, a równocześnie nie mam możliwości włączania fontanny zakłócają równowagę w oczku.
Ponieważ moja działka leży na terenie, gdzie poziom wód gruntowych po dużych ulewach może być wyższy niż poziom gruntu, robiąc oczko zabezpieczyłam się podnosząc brzegi wykopanymi darniami, podłożonymi pod folię. Oczywiście nie mogę wykluczyć, że jakaś tam woda z gruntu mogła się dostać do oczka, ale to powinny być minimalne ilości. Radzisz mi zwiększyć ilość roślin.Mam taki zamiar. ale dopiero od przyszłego roku, jeśli nadal będę miała oczko. Teraz szkoda mi pieniędzy. Roślinki są drogie, a jak sam często piszesz nie koniecznie przetrzymają zimę. Na razie radość mnie rozpiera, że poradziłam sobie z glonami. Mam nadzieję, że znów na trochę dłużej.Muszę kupić jakąś pompę do filtrowania, ale taką, która zbierałaby mi również osad denny, a nie wciągnęła rybek.Przy ostatnim filtrowaniu wyłapałam je do wiadra na czas pracy pompy, bo się bałam, nie wiem czy słusznie, że mi może je wciągnąc, bo pompa duże 7,5 tys.l/h. Może coś mi poradzisz.Filtr biologiczny odpada. Raczej coś wykonane we własnym zakresie, z bazą z torfu i ew. czymś jeszcze.Pozdrowienia.
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2006-09-27, 23:53   

Hej, czy jest tu ktoś.Wiem, że jesień i glonów coraz mniej,ale może ktoś by mi odpowiedział na moje pytanie Pozdrowienia Dachasia
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2006-09-28, 09:52   

dachasia,
Jeśli chcesz kupić pompę do filtrowania musisz podać ile twoje oczko ma litrów i jakich jest rozmiarów.Wtedy może coś Ci się doradzi. :)
Umieść jak masz też fotki swojego oczka chętnie poogladamy. :)
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2006-10-09, 00:09   

Sorry Tomku, że nie odzywałam się, ale pogoda jeszcze ładna więc wiele do zrobienia na ogródku. Ja mam oczko bardzo małe. Obecnie tak na 50 cm głębokie w najgłębszej części. ok2,5 m2 i gdzieś 600 l wody( nigdy nie mierzyłam). Oczko to było w tym roku zrobione " na szybko" ze względu na dzieci, które koniecznie chciały mieć rybki więc aż wstyd mi go pokazywać. Na wiosnę mam zamiar go trochę powiększyć, ale nie wiele, dać właściwą do oczek folię( obecnie jest taka zwykła wielosezonowa- więc zimy chyba nie przetrzyma) Oczko ma zaplanowaną kaskadę niedużą Nie mam możliwości włączania pompy na okrągło. Więc pompa z filtrem biologicznym odpada. W tym roku we wrześniu walcząc z glonami używałam pożyczonej pompy zanurzeniowej, ale musiałam wyjąć rybki bo się bałam, że je wessie. Moją walkę z glonami opisałam we wcześniejszych postach więc nie będę się powtarzać. Obecnie ciągle mam ładną wodę, przejrzystość całkowita do samego dna,pomimo, że już m-c minął od ostatnich problemów.Chcialabym jakąś pompę, którą mogłabym zasilać od czasu do czasu gdy jestem na działce kaskadę i filtrować wodę ale filtrem zewnętrznym.Jednocześnie ponieważ mam basen na 3000 l więc najlepsza bylaby chyba zanurzeniowa, żeby można ją było wykorzystać do jego opróżniania, bo pompa przy basenie nadaje się tylko do filtrowania., ale taka żeby mi nie wciągnęła ryb w czasie pracy. No i żeby była w miarę energooszczędna. UFF, ale mam wymagania. Jeśli możesz mi coś poradzić to będę wdzięczna. Oczko może, pomimo zażenowania jego wyglądem - w porównaniu z waszymi wrzucę na forum.
Pozdrowienia.
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2006-12-17, 21:42   Sera bio algenstop humis

Hej,

Wczoraj przeglądałem sobie gazetkę Sery z nowościami i natrafiłem na cos takiego co nazywa sie "Sera bio algenstop humin". Producent mówi o tym tak: "...preparat, który ma w swoim składzie związki humusowe redukujące napromieniowanie (Czy producent mówi titaj coś o atomowych oczkach ;) ?) w oczku wodnym. W kosekwencji główny czynnik wpływający na rozwój glonów zostaje usunięty...", "...dodany do wody działa bardzo delikatnie i przez długi czas w naturalny sposób. Wpływa na dobra kondycję ryb, jest neutralny dla roślin."

I co o tym sądzicie? Myślę, że jest to może lepsze od "tradycyjnej chemii" ale też działa słabiej... nic nie pobije naturalnych sposobów w walce z glonami ;-)
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2006-12-18, 09:08   Re: Sera bio algenstop humis

Maikler napisał/a:
Hej,

Wczoraj przeglądałem sobie gazetkę Sery z nowościami i natrafiłem na cos takiego co nazywa sie "Sera bio algenstop humin". Producent mówi o tym tak: "...preparat, który ma w swoim składzie związki humusowe redukujące napromieniowanie (Czy producent mówi titaj coś o atomowych oczkach ;) ?) w oczku wodnym. W kosekwencji główny czynnik wpływający na rozwój glonów zostaje usunięty...", "...dodany do wody działa bardzo delikatnie i przez długi czas w naturalny sposób. Wpływa na dobra kondycję ryb, jest neutralny dla roślin."

I co o tym sądzicie? Myślę, że jest to może lepsze od "tradycyjnej chemii" ale też działa słabiej... nic nie pobije naturalnych sposobów w walce z glonami ;-)


skąd takie skojażenie mi nasuwa się napromieniowanie słoneczne.
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-12-18, 10:18   

Wydaje mi się, że nasz krajowy TRIGGER jest dużo lepszy od wynalazków Sery :-D
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-12-19, 21:46   

Firma sera produkuje ze 20 róznych preparatów na glony i zaleca dodawać każdy aby wzmocnić działanie poprzedniego.
"Trochę" przesadzają.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2006-12-20, 17:29   

AurorA napisał/a:
"Trochę" przesadzają.

Nawet więcej niż trochę... . Nie orientuję się za bardzo bo jakiejkolwiek chemii staram się unikać w oczku i w akwarium, ale ten preparat chyba nie jest tak szkodliwy jak inne środki na glony co :?:
 
 
ewistor 
Początkujący



Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 15
Skąd: Łaziska, Śląskie
Wysłany: 2007-05-11, 18:58   

Ja używałam niedawno czegoś takiego jak 'Aquaclar' firmy Tetra, woda po paru godzinach prawie krystaliczna, prawie, bo muł mi opadł na dno a był napowietrzacz włączony (glony wypłynęły do góry). Muł stąd, bo po tych ulewnych deszczach pełno ziemi mi naleciało do oka (muszę zabezpieczyć brzegi :) ) Podam kiedyś patencik na sitko, łowik czy jak to nazwać do rybek i glonów za nieeewielkie pieniądze i prawie bez roboty :-D
_________________
Pozdrawiam Ewa
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny