wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko + Altana. Pomoc.
Autor Wiadomość
Boryn 
Nowy


Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 7
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-07-01, 17:52   Oczko + Altana. Pomoc.

Witam. Zwracam się do Was po poradę. Mianowicie przebudowuję stare oczko wodne (ryby w nim były) i chcę je zastąpić nowym o wymiarze 2m na 4m. Będzie ono wyłożone płytkami chodnikowymi o wymiarach 50x50m każda oraz folią (PDM albo EPDM). Obok niego chcę umieścić altankę ogrodową - 3x3m.

Załączam zdj miejsca gdzie to oczko będzie „poprawiane” oraz prowizoryczny plan z „góry”. Jak widać teren jest prawie cały piaszczysty.


Oraz projekt od góry oraz wymiary oczka:



To z kolei są 2 projekty zagospodarowania terenu:


1: Linie Czerwone:
„Prostokąt” – Oczko wodne
„Kwadrat” – Altana
„Rózowa Plama” – mostek nad oczkiem

2: Linie Zielone:
„prostokąt” po lewej – Oczko wodne
„kwadrat” po prawej – Altana
„Kwadrat u Gory” – Jeszcze nie wiem co tam usadowic…Może jakieś propozycje
:zielone Plamy” – chodniki. Albo przeyscia byłyby przez altankę (2 wejscia po bokach altany), albo bezpośrednią przed nią (wejscie do altany 1 duże na wprost oczka)

Z tąd nasuwa mi się parę pytań dotyczących właśnie tej „inwestycji”. Mianowicie:
Jak usytuowalibyście oczko i altanę? (w głowie mam 2 pomysły, są przedstawione na obrazkach) tak aby nic ze sobą nie kolidowało.
Jaki rośliny dać do oczka, oraz na obrzeża?
Czy dobrym wyborem będą płaskie kamienie na brzegach oczka??
Co wy byście zastosowali u mnie?
Ogólnie każda porada będzie mile widziana (krytyka też).
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-07-01, 23:09   

Boryn napisał/a:
Będzie ono wyłożone płytkami chodnikowymi o wymiarach 50x50m każda oraz folią (PDM albo EPDM).
Nie bardzo kumam :oops:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Boryn 
Nowy


Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 7
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-07-01, 23:43   

Plan jt taki, że na folie pojda dopiero płytki chodnikowe. Wiadomo że beton wpija wodę, wiec zeby tak się nia działo chcę zastosować folię pod płytki. Czy to jt dobry pomysł??
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2009-07-01, 23:47   

Płyty są zbędne. Nie można po prostu zabezpieczyć wykop i wtedy wyłożyć folią pcv czy epdm?
 
 
Boryn 
Nowy


Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 7
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-07-01, 23:53   

Włsnie tym zabezpieczeniem są te płyty. Teren gdzie ma być staw jest piaszczysty, wiec boje sięze może on sie szybko osuwac gdy będzie on po bokach stromy. A raz już przygodę z czymś podobnym miałem, gdy budowałem grajdołek na deszczówke. Scianka sie troszke osuneła i krawężniki sie troche poprzekrzywiały i się pozapadały i dodatkowa robota w ten sposób powstała.
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2009-07-01, 23:56   

To tak, wyprofiluj brzegi, wykop oczka - wszystko ładnie uporządkuj. Następnie ułóż płyty na wykopie tak aby nic się nie osuwało, spadało itp. Następnie na płyty daj coś miękkiego co zabezpieczy folię przed płytami (ew. przetarcia). Podkładem może być wełna mineralna, jakieś stare dywany, grube kartony, itp. Wtedy będziesz mógł spać spokojnie :yahoo:
 
 
Boryn 
Nowy


Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 7
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-07-02, 00:00   

O widzisz, na takie podkłady pod folie nie wpadłem (dywany itp), Dzięki wielkie. A na półkach rownież dawać jakies osłony??
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2009-07-02, 00:02   

Nie, na półkach daj płyty a na to następnie dywany, wełnę itp. No chyba ,że szkoda Ci płyt.
 
 
Boryn 
Nowy


Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 7
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-07-02, 00:07   

Płyt mi nie szkoda, bo mam ich sporo, tylko dlatego pytam, poniewaz na te polki chce dac jakies donice, kosze z kwiatami 9jakie to inna sprawa). Dodam ze od czasu do czasu ryby tam beda pływac...
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2009-07-02, 06:24   

Boryn napisał/a:
Dodam ze od czasu do czasu ryby tam beda pływac...


Ja bym zaczął od ustalenia harmonogramu,żeby potem nie było nieporozumień ...rybki lubią pływać codziennie ;)
 
 
Boryn 
Nowy


Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 7
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-07-02, 10:00   

Harmonogram? Hmm... Plany sa i powoli jt stary staaw zasypywany. Dalej ma byc kopany nowy, lecz nie mozemy zdecydowa sie na ostateczna wersje. Cchemy zrobic to tak zeby bylo cyc malina. Dlatego pisze na forum zeby spytac sie znawców.
 
 
A#O 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 131
Skąd: Katowice
Wysłany: 2009-07-05, 23:29   

Boryn napisał/a:
Włsnie tym zabezpieczeniem są te płyty. Teren gdzie ma być staw jest piaszczysty, wiec boje sięze może on sie szybko osuwac gdy będzie on po bokach stromy. A raz już przygodę z czymś podobnym miałem, gdy budowałem grajdołek na deszczówke. Scianka sie troszke osuneła i krawężniki sie troche poprzekrzywiały i się pozapadały i dodatkowa robota w ten sposób powstała.


Czy ten grajdołek był wyłożony folią?
Jeśli folia jest szczelna, to woda wywiera na nią ogromne parcie, i to prostopadłe do folii (prawo Pascala się kłania). Jeśli oczko jest pełne, nie ma szans, aby piasek pod folią się osypywał albo w jakikolwiek inny sposób przemieszczał.
Co innego, jeśli oczko nie będzie pełne albo folia się przedziurawi. Wtedy ciśnienie wody działa z obu stron, a to już inna rozmowa.
_________________
Pozdrawiam, Adam
http://forum.oczkowodne.n...p?p=72987#72987
 
 
Boryn 
Nowy


Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 7
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2009-07-06, 00:14   

Wszystko sie zgadza co Ty piszesz. Ale.. problem był taki, że ten grajdołek po jakims czasie został przekształcony w zbiornik dla ryb i narazony został na czeste wizyty kotów.Przez nie folia była zmieniana kilka razy, aż wkoncu przez ponad rok nie było nic z nim robione.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny