wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy w tym oczku mogę hodować ryby, i jakie?
Autor Wiadomość
asq89 
Początkujący


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 17
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-07-10, 15:33   Czy w tym oczku mogę hodować ryby, i jakie?

Jakiś miesiąc temu wykopałem oczko wodne w kształcie koła, o średnicy około 5,5-6m. W oczku znajduje się kilka poziomów. Stale uruchomiona jest fontanna, a napowietrzam i mieszam wodę z dna co jakiś czas kompresorem i rurą pvc.

Czy to oczko jest OK?
Czy mogę wpuścić do niego jakieś ryby, czy jest za małe? Jeżeli tak, to jakie?
Istnieje też możliwość powiększenia oczka (spuściłbym część wody, i podkopał).

Z góry dziękuję za porady.

Pozdrawiam!











 
 
mikstyczny 
Bywalec


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 121
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-07-10, 19:11   

Z powodzeniem możesz wpuszczać już ryby, na początek stawiałbym na karasie ozdobne i orfy, jedne z łatwiejszych ryb w hodowli :pa:
 
 
asq89 
Początkujący


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 17
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-07-10, 19:46   

Dzięki mikstyczny!

Czy rzeczywiście nie będzie to za małe oczko dla złotych orf? Nie ukrywam że bardzo mi się podobają :-) Do tego kolorowe karasie.
Tylko ile? Na przykład po 5 sztuk karasi i orf?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-07-11, 07:03   

Witam oczko ładne ,z dużym potencjałem
Przed zarybieniem należy przeprowadzić niezbędne prace :
- maskowanie brzegów
- sadzenie roślin (50%powierzchni oczka)
- budowa filtracji

Teraz oczko przechodzi zakwit okrzemkowy, po wprowadzeniu ryb wzrośnie zawartość fosforu i azotu. Po wyczerpaniu krzemianów zacznie się zakwit zielenicowy. :x
Więc lepiej najpierw wykonać w/w prace. :pa:
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
asq89 
Początkujący


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 17
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-07-11, 09:44   

Dzięki! Jak rozpoznać, czy to na pewno zakwit okrzemkowy?
Wodę lałem z bardzo głębokiej studni głębinowej, w której jest mnóstwo żelaza (zostawia plamy na kostce brukowej). Po napowietrzeniu, żelazo wytrąciło się z wody w formie rudego tlenku żelaza, i opadło na dno.
Woda wydaje się całkiem czysta, gdy w tle nie ma czerwono rudego piasku :-)
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-07-11, 11:32   

Okrzemki można obserwować przy pomocy mikroskopu świetlnego.
Pewnie jest tak jak piszesz z żelazem.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-07-11, 16:19   

Ja bym poczekał z wpuszczaniem ryb jeszcze z miesiąc, aż woda dojrzeje. Karasi bym nie wpuszczał. Są co prawda najłatwiejsze w hodowli, ale bardzo szybko się rozmnażają i z 5 wpuszczonych za dwa lata będziesz miał ich 55, a za trzy 155. Oczywiście wszystkie skarłowaciałe.
Orfy jak najbardziej polecam. Stadko 5-6 szt wspaniale będzie wyglądało.

I już chyba tradycyjne-wsadź więcej roślin!
Ps. Przy zakwicie okrzemkowym woda powinna być lekko biaława.
 
 
asq89 
Początkujący


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 17
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-07-11, 16:43   

Czy orfy nie dadzą rady kontrolować populacji karasia? Co do ryb to nie zależy mi na ich dużej ilości, po prostu chciałbym aby żyły w optymalnych (w miarę możliwości) warunkach.

Rośliny stopniowo zamawiam i dodaję do oczka. Będzie ich znacznie więcej. Wpuszczam też do środka sporo roślin typu rogatek czy moczarka, które pływają pod wodą.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-07-11, 16:51   

asq89 napisał/a:
Czy orfy nie dadzą rady kontrolować populacji karasia? Co do ryb to nie zależy mi na ich dużej ilości, po prostu chciałbym aby żyły w optymalnych (w miarę możliwości) warunkach.

.

Potrafią, ale tylko częściowo. Bez prawdziwego drapieżnika karasie bardzo szybko się rozmnażają dając w krótkim czasie efekt "zupy rybnej".
 
 
asq89 
Początkujący


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 17
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-07-11, 17:13   

A gdyby złowić okonia, czy on utrzyma populację pod kontrolą? Np. 6 karasi, 6 orf, i okoń?
A jeżeli nie karasie to sugerujesz, żeby wpuścić tylko i wyłącznie 5-6 orf na tych rozmiarów oczko?

[ Dodano: 2020-07-11, 19:39 ]
Wybaczcie za podwójny post ale nie mogę już edytować poprzedniego.

Jakie rośliny mogę posadzić na samym dnie zbiornika? Tam gdzie jest 1,60-1,75m głębokości? Np. wywłócznik okółkowy? Jakąś odmianę lilii?
 
 
RobinT 
Początkujący


Dołączył: 19 Sie 2015
Posty: 17
Skąd: Tomaszów Lubelski
Wysłany: 2020-07-11, 18:58   

Nie demonizowałbym szybkości rozmnażania się karasi. U mnie trą się regularnie, a młodych brak. Mam parę karpi, działają jak odkurzacze do ikry. Co do orf i innych drapieżników - miałem w oczku pstrąga potokowego, ignorował małe ryby. Młode różanki pływały nad nim i orfami całymi ławicami, nie widziałem, by coś je atakowało. Natomiast wystarczyło sypnąć granulatu, woda się gotowała. Tu ciekawostka - pstrąg zbierał granulat z dna jak karp czy lin posługując się węchem, ponieważ odbywało to się po 22-giej.
 
 
asq89 
Początkujący


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 17
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-07-13, 22:43   

Czy karasie zjedza pływające rośliny? Np. rogatka, wywłócznik, rzęsę, salwinię?
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2020-07-15, 17:47   

Raczej tylko rzęsę
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-07-15, 18:13   

asq89 napisał/a:
A gdyby złowić okonia, czy on utrzyma populację pod kontrolą? Np. 6 karasi, 6 orf, i okoń?
A jeżeli nie karasie to sugerujesz, żeby wpuścić tylko i wyłącznie 5-6 orf na tych rozmiarów oczko?

[ Dodano: 2020-07-11, 19:39 ]
Wybaczcie za podwójny post ale nie mogę już edytować poprzedniego.

Jakie rośliny mogę posadzić na samym dnie zbiornika? Tam gdzie jest 1,60-1,75m głębokości? Np. wywłócznik okółkowy? Jakąś odmianę lilii?

Okoń-tak, powstrzyma nadmierne rozmnażanie się karasi. Ale najlepiej też tylko jeden, one też potrafią się namnożyć i skarłowacieć.
 
 
asq89 
Początkujący


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 17
Skąd: Polska
  Wysłany: 2021-06-20, 11:16   Aktualizacja stanu oczka 2021

Dzień dobry,

Wracam aby zaktualizować stan mojego oczka i poprosić o dalsze porady.

Na początek parę suchych danych:
przewodność wody w ec około 0,2mS
pH ~8 - według internetu pH jest w porządku do 8.5 , ale wydaje mi się że byłoby lepiej gdyby było niższe - proszę o ocenę
twardość KH ~4 stopnie
twardość GH ~14 stopni
azotany, azotyny 0
fosforany (test, który wykonałem mierzy od 0 do 5 mg/l :? ) mniej niż 0,25 mg/l ale są :-(
NH3 mniej niż 0,1 mg/l ale jest :-( czy przy tym pH słusznie się martwię?
przejrzystość pełna, widać dno (mimo upałów ~30+ stopni i pełnego nasłonecznienia)

Niestety, glony nitkowate opanowały oczko na koniec lata/początek jesieni 2020, i pomimo usuwania mają się dobrze do dzisiaj. Sytuacja wydaje się o tyle dziwna, że woda jest przejrzysta, a glonów nitkowatych zatrzęsienie.
Od jakichś dwóch tygodni musiałem przestać wybierać glony, żeby nie zniszczyć skrzeku. Glony są na tyle upierdliwe, że np. blokują liliom możliwość otwarcia kwiatu. :x
Zakupiłem worek zeolitu, który jakoby pochłania fosforany, i dodałem całość do fontanny-filtra.
Dodatkowo kupiłem środki Algo-Split i Phos Sorb, ale z nimi również chcę się wstrzymać żeby nie uszkodzić skrzeku.

W oczku żyją trzy żaby zielone, i dwanaście rybek wydaje się słonecznic, lub może krasnopiórek. Poza tym zaobserwowałem chruściki, nartniki, (niestety) pływak żółtobrzeżek, zatoczek rogowy, zatrzęsienie błotniarki stawowej, wioślaki/pluskolce, topielice, ważki równo- i różnoskrzydłe oraz moc ich larw w wodzie, wodopójki.
Do oczka codziennie przylatuje mnóstwo ptaków, czy one mogą być odpowiedzialne za fosforany w wodzie?
W zeszłym roku w oczku pomyślnie rozmnożyła się ropucha szara, z czego jestem niezmiernie zadowolony ze względu na problem ze ślimakami w moim ogrodzie. :)

W zeszłym roku wykonałem również filtr do oczka. Pierwszy stopień to szczotki filtracyjne, drugi to beczka 200L wypełniona pierścieniami Białeckiego. Beczka jest ładowana wodą od góry, która grawitacyjnie spływa po kształtkach, i wypływa do oczka. W tym roku nie podłączałem filtra, ponieważ pierścienie Białeckiego kupiłem używane, i obawiam się, że to na nich znajdował się fosfor który doprowadził do wzrostu glonów nitkowatych. Muszę znaleźć sposób, jak je umyć.

W kolejnym poście wrzucę zdjęcia. Dziękuję za wszelkie podpowiedzi i porady.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny