wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Złota Orfa
Autor Wiadomość
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-06-24, 17:14   Sztuczny strumień w oczku - rozmnażanie orf?

Temat trochę zaśniedziały, ale ostatnio dywagując nad najlepszym ekonomicznie sposobem wymuszenia przepływu w projektowanym filtrze glebowo-korzeniowym - gdzie mamy do czynienia z małymi stratami wysokości, bardzo zainteresowałem się potencjalnymi możliwościami, jakie daje użycie pompy powietrznej - czegoś (szklana 'fajka' z nylonową pończochą i podłączonym wężykiem z powietrzem), co znane jest akwarystom z zamierzchłych czasów sprzed epoki obfitości wszelakich pomp z silnikami synchronicznymi.
I tak mi przyszło do głowy, oglądając filmiki podobne do tego: test pompy mamutowej, że gdyby ktoś bardzo chciał rozmnażać orfy w swoim oczku i chciał w związku z tym zaaranżować w nim mały Golfsztrom, to ruch wody imitujący przepływ w rzece najsensowniej według mnie można uzyskać stosując pompę mamutową, 'airlift pump'.
W tym przypadku nie zależy nam na wysokości tłoczenia - wylot pompy może być tuż pod powierzchnią, wówczas daje to fantastyczną wielkość przepływu w stosunku do użytej mocy pompy. 20-30 Watów mocy pompy powietrza może nam zrobić w oczku niezłą karuzelę.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2013-06-24, 17:55   

Ja ruchu wody nie mam w swoim oczku a w zeszłym roku Orfy mi się wytarły i dziś pływa u mnie 7 szt. narybku. Mają one ok 7 cm na dziś.
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-06-24, 19:27   

Artur napisał/a:
Ja ruchu wody nie mam w swoim oczku a w zeszłym roku Orfy mi się wytarły i dziś pływa u mnie 7 szt. narybku. Mają one ok 7 cm na dziś.

W jakim wieku i jak były duże?
Ja mam 6 sztuk po ok 20cm, nie znam ich wieku, bo takie niedawno nabyłem.
A z innej beczki, te 6 orf pływa sobie w czymś w rodzaju stawku kąpielowego 60 m3, każda ma swoje własne 10 kubików wody :) . Są strażniczkami broniącymi dostępu żółtobrzeżkom i innym tego rodzaju typom. Stawek w szczerej łące, w zeszłym roku było w nim pełno pluskolców, wodopójek, nartników, etc., woda była bardzo bogata w życie biologiczne, obecnie ma bardzo dużą barwę, kolor brązowy, za to zaczęła się ładnie klarować. Teraz oprócz orf nie da się tam niczego innego znaleźć, nawet kumaki górskie wyniosły się do stawku obok.
Na rozsądek, to myślę, że orfy mimo wszystko nie głodują?

Poniżej zdjęcie owego stawku, zastrzegam, że to etap bardzo daleki od stanu docelowego (brzegi, roślinność, inna ławeczka, filtr, strumień, poziomowanie drewnianego obramowania, etc.)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2013-06-24, 20:12   

Miały ok 30-35 cm. Wieku nie znam, już takie duże kupiłem. Młode są płochliwe i siedzą w dolnych partiach wody.
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-06-24, 20:15   

Artur napisał/a:
Młode są płochliwe i siedzą w dolnych partiach wody.

ja mam od wiosny młode , i cały czas przy powierzchni , no ale płochliwe są ale tylko trochę
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2013-06-24, 20:28   

Ale masz młode kupione?? Bo ja mam własny narybek. Jak kupiłem Orfy to też pływały przy powierzchni.
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2013-06-24, 20:49   orfy

Mi też się w tym roku wytarły takie koło 30 cm i mam teraz 12 szt młodzieży około 3 cm
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2014-07-25, 10:15   

Hej tam. Miesiąc temu zakupiłem 10 orf. Miało być 5 ale sprzedawca się pomylił i mam 10.
To moje pierwsze i póki co jedyne rybki. Mam jedno może głupie pytanie. Czy orfy się karmi? :)
No bo mam wrażenie że już wyżarły wszystko z oczka i może są głodne? Kiedyś po jego powierzchni pływało sporo różnych robaczków, teraz to nie ma nic.
Oczko nie jest małe, ma jakieś 45m². No więc? Dadzą radę bez dokarmiania?
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2014-07-25, 13:28   

luzio, karm, jedzą to samo co karasie ;)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 301
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2014-10-31, 13:29   

luzio napisał/a:
Hej tam. Miesiąc temu zakupiłem 10 orf. Miało być 5 ale sprzedawca się pomylił i mam 10.
To moje pierwsze i póki co jedyne rybki. Mam jedno może głupie pytanie. Czy orfy się karmi? :)
No bo mam wrażenie że już wyżarły wszystko z oczka i może są głodne? Kiedyś po jego powierzchni pływało sporo różnych robaczków, teraz to nie ma nic.
Oczko nie jest małe, ma jakieś 45m². No więc? Dadzą radę bez dokarmiania?

Warto jednak karmić, znacznie lepiej rosną. Moje oprócz pokarmu dla karasi dokarmiam dżdżownicami i suszonym Gamarusem. Orfa to jednak drapieżnik i pokarm wysoko białkowy jest wskazany.
Pozdrawiam ! Bolek
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-02, 11:10   

Kilka lat temu miałem kilka orf, po jakimś czasie została jedna. W tamtym roku wybudowałem nowe, większe oczko. Dokupiłem też cztery małe orfy. Myślałem , ze duża orfa dołączy do tego stadka, ale nie ona woli pływać z karasiami. Ciekawe czy jak te młode podrosną będzie z nimi pływała.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2014-11-02, 19:39   

Wracając natomiast do moich orf to jednak jakoś ich nie karmiłem.
Czyli od 4 miesięcy radzą sobie same. Mimo wszystko wyglądają chyba zdrowo. Wciąż jest ich cała dziesiątka. Ale teraz przed nimi być może trudniejsze zadanie. Czyli przetrwać zimę bez żadnego wspomagania. No chyba że coś prostego, nie wymagającego elektryki.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-06-11, 10:46   

Mam takie może głupie pytanie odnośnie orf. Mam ich 10 i widzę że pojawiło się stadko malutkich orfusi :) Dziwi mnie trochę że nie zostały jeszcze zjedzone przez dorosłe osobniki. Podpływają do maluchów ale ich nie ruszają. Chociaż całą resztę oczka wymiotły ze wszystkiego co się rusza. W każdym razie zastanawiam się co będzie jak te małe podrosną? Co wy robicie w takich wypadkach? Na patelnię czy jak? Nie potrzebuję więcej orf...
 
 
zbiho 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 184
Skąd: Borek nad Balatonem
Wysłany: 2016-06-13, 07:03   

luzio napisał/a:
Nie potrzebuję więcej orf..
wezmę każdą ilość,w zamian może jednak karpia na patelnię.
_________________
albo rybki i akwarium
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-19, 18:43   

By orfy się rozmarzały z tego co wiem trzeba im spowodować by woda w oczku była w ruchu. Zrobić jakieś zastępstwo rzeczki. Ruch wody stymuluje je do tarła.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny