wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Złota Orfa
Autor Wiadomość
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2011-05-12, 20:30   

Doświadczeń w rozmnożeniu nie mam ale może by tak miejsca, w których znajduję się ikra odgrodzić drobną, z tworzywa siateczką? Tak aby dorosłe nie miały możliwości wpłynięcia w to miejsca a następnie zjedzenia ikry.
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-13, 06:56   

Cytat:

Cześć, moje orfy znowu się wytarły

Jacek - czy wytarły się w oczku, czy w strumieniu? Z tego co poczytałam o orfach powinny na zdrowy rozum wytrzeć się w strumieniu, jeśli tak jest zrób koniecznie to co napisał Melek :)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-05-13, 07:04   

Zostało mi z dzieciństwa, że jaź zawsze kojarzył się z płynącą wodą (połowy na Pisie i kanale jeglińskim) więc może do wylęgu konieczne jest stworzenie specjalnych warunków np. płynąca i dobrze natleniona woda. Tak sobie kombinuję nie żebym się znał :oops:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-13, 07:06   

Adalbert napisał/a:
Zostało mi z dzieciństwa, że jaź zawsze kojarzył się z płynącą wodą (połowy na Pisie i kanale jeglińskim) więc może do wylęgu konieczne jest stworzenie specjalnych warunków np. płynąca i dobrze natleniona woda. Tak sobie kombinuję nie żebym się znał :oops:

Stąd moje pytanie o tarło, w oczku raczej nic z tego nie będzie (ale to jedynie moje dywagacje ;) )
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-05-13, 07:17   

cytat z: http://sierpien80zofiowka...l/atlas/Jaz.htm
"Rozmnażanie: tarło jazi trwa od kwietnia do maja, samica składa w tym czasie 35 000 – 100 000 jaj w płytkich rejonach rzek o dnie piaszczystym lub kamienistym. Ikra jest przyklejana do podłoża lub roślinności. W tym okresie u samców występuje wysypka tarłowa. Aby złożyć ikrę, stada dojrzałych do rozrodu osobników udają się w górę rzeki. Tam kleista ikra o średnicy 1,5 mm (40000-115000 sztuk w zależności od wielkości samicy), przyczepia się do kamieni i wodnych roślin. Okres inkubacji trwa od 10 do 20 dni. Dojrzałość płciową młody jaź uzyskuje w wieku 3-4 lat. Żyje 10–15 lat."
czyli w oczku raczej nie ale w strumyku...
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-13, 10:56   

Cześć,
wycierają się u mnie na kamieniach w czymś co jest jakby strumieniem, jakby bo woda tam nie płynie :) Problem nie w odgradzaniu (zresztą nie widzę sensu, bo z tego, że duża ryba nie wpłynie, skoro mała wypłynie), ale w tym, że jak bodajże ze 3 lata temu obserwowałem ikra pokryła się jakimś nalotem i narybku nie było.
Pokombinuje, mam puste akwarium z jedną rybą w domu,to dam część tu, część do małego oka gdzie będą tylko kijanki ropuch, a część może wrzucę do takiego minizbiorniczka na strumieniu. We wszystkich przypadkach będzie ten sam problem zmiana wody, ale trudno, najwyżej się nie "wyklują".
Pozdr, Bajbas

PS. zadzwonię do Jackona, to będzie najprościej
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-05-13, 12:45   

Bajbas-ja przeniosłam niechcący ikrę w lilii miniaturce do akwarium-wykluły się rybcie i są zdrowe, grube i za chwilę jadą do mojej siostry, do jej oczka.Spróbuj zrobić to samo-daj ikrę do akwa.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2011-05-13, 16:31   

Pokryła się pleśnią bo zapewne nie była zapłodniona. A wspominając o siatce chodziło mi zarazem o taką, przez oczka której maluchy nie przepłyną. W marketach budowlanych bez problemu taką kupisz.
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-13, 20:20   

Już nie ma nad czym deliberować. Idę dzisiaj do oka, a tam w miejscu gdzie były kamienie z ikrą aż czarno od kijanek ropuch. Wyglądało na to, że wcinają kawior aż im ogony latają. Więc kilka najbardziej oblepionych kamieni dałem do akwarium w miejscu gdzie jest dużych ruch wody spod filtru, a reszta na zewnątrz w kastrze, która stoi w cieniu. Zobaczymy co i gdzie się wykluje. Chętnie trochę bym odchował, ale będzie trudno, bo mam kilera/okonia w oku (na karasie). Najwyżej kupię po 3 zeta kilka 10 cm. Tego mój okoń nie zje.
:piwko: Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-05-14, 00:33   

Jak ikra pleśnieje warto dać jakiś odkażalnik np. trypaflawine. akwa higieniczne z napowietrzaniem i powinno być ok
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bodzio13 
Początkujący


Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 31
Skąd: Szymbark
Wysłany: 2011-06-21, 22:11   

Miałem 6 orf - 3 zdechły /przyczyna nie znana/. U jednej która padła, zauważyłem wygryzioną dziurę w podgardlu, jedna zginęła bez śladu. Na końcu zostały dwie, które miały się bardzo dobrze- ciągle pływały i wyskakiwały ponad wodę. Od 10 dni ich również nie widzę w oczku /bez śladu/, Czy to możliwe aby przez taki długi czas z jakiegoś powodu były na dnie oczka i nie pojawiały się na powierzchni?
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2011-06-21, 23:22   

Nie ma takiej możliwości aby siedziały na dnie, albo coś im dolega , albo ich już nie ma w oczku
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
macroz 
Początkujący


Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 11
Skąd: Bytom
Wysłany: 2011-06-22, 07:52   

Bodzio ryby raczej nie wyskakują ponad wode, chyba, że są chore albo je coś goni.Orfy przy polowaniach na muchy itp wyhylają tylko głowy ponad wodę. Natomiast bardzo często wyskakują ponad wodę ryby zaatakowane przez pasożyty, można również zauważyć, że ocierają się i różne rzeczy w oczku(tak miałem w tym roku z 3 kojakami już padły). To wygryzienie u jednej świadczy o tym, że coś ją tam zatakowało . Najpierw jakiś pasożyt, później baktereie lub grzyby. Musiałeś kupić chore ryby. Te dwie też pewnie padły, bo orfy siedzą na dnie tylko w zimie. Moje polują bez przerwy na muszki, kijanki, małe rybki itp.
_________________
Maciek
 
 
Bodzio13 
Początkujący


Dołączył: 08 Sie 2010
Posty: 31
Skąd: Szymbark
Wysłany: 2011-07-09, 21:09   

Po miesiącu przebywania na dnie orfy pojawiły się na powierzchni. Najpierw 2 dni temu jedna a dzisiaj druga. Bardzo się z tego cieszę. Od razu zabrały się za narybek karasi - czegoś takiego nie widziałem. Taka mała orfa wsunęła takiego już sobie małego karaska i oglądała się za więcej. Nie wiem jaka była przyczyna tego , że schowały się na dnie ale wszystko wróciło do normy i bardzo się z tego cieszę.http://forum.oczkowodne.net/images/smiles/upapa1zw.gif
 
 
mpi4 
Nowy


Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 2
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2011-09-13, 12:30   

Witam!

Już jakiś czas jestem waszym fanem, am pytanie do miłośników orf jak one zimują. Moje możliwości to oczko/staw o powierzchni ok 150 m2 i głebokości ok 1,2m w najgłebszym miescu. Czy odłowić orfy na zimę do akwarium(ok 375L) czy zaryzykować i zostawić je na zimowisko. Niestety przy oczku nie ma energii elektrycznej zatem napowietrzanie w zimę jest nie możliwe. Jakie są wasze doświadczenia
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny