wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
szyszki olszy
Autor Wiadomość
Sylwek P.
Początkujący


Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 34
Wysłany: 2006-05-23, 22:51   szyszki olszy

Witam, znajomy loedys mi powiedział ze na zielona wode dobre są szyszki olszy, poniewaz borykalem sie z problemem zielonej wody postanowilem poszukac na necie i oto co znalazłem :
Szyszki olchy
W Polsce występują 3 gatunki popularnej olchy lub olszy. Nas interesuje Alnus glutinosa (olcha czarna), bo występuje niemal w całym kraju, nad brzegami rzek i łąkach. Jest to 25 metrowe drzewo o czarno brunatnej korze, eliptycznych liściach na końcach zaokrąglonych o barwie ciemno zielonej - błyszczącej - z wierzchu i matowej pod spodem. Szyszki (właściwie szyszeczki) zebrane są w coś w rodzaju kiści po 4-8 szt. Osadzone są na dłuższych szypułkach. Kwitnie w marcu i kwietniu.

W szyszkach stwierdzono bardzo pożyteczne (z punktu widzenia akwarystyki) garbniki. Suche szyszki zrywamy późną jesienią i trzymamy w suchym przewiewnym miejscu max. 3 lata. Powodują one lekkie zakwaszenie wody i jej dezynfekcję. Garbniki maja zdolność wiązania białka co z kolej jest znakomitą pożywką dla pożytecznych bakterii.
Ilość dodawanych szyszek zależy od wielkości zbiornika i właściwości chemicznej wody. Można je stosować na dwa sposoby:

1. Szyszki płuczemy pod bieżącą wodą i wrzucamy bezpośrednio do zbiornika, gdzie następuję powolne oddawanie związków. Woda ulega lekkiemu zakwaszeniu i przybiera barwę słomkowa.

2. Stosuje się także ekstrakty:
Z zimnej i z gorącej wody destylowanej. Do szklanki wlewamy zimna wodę destylowaną i dodajemy 5-8 szyszek, pozostawiając w takim stanie na 5-7 dni w tem pokojowej. Następnie filtrujemy ekstrakt przez watę lub bibułę i wlewa do akwarium. "Gorącym sposobem" jest zalanie 5-8 szyszek woda destylowana i podgrzewanie przez 15 minut - bez gotowania. Tak otrzymany napar ma odczyn pH=3 - 3,5 i jest koloru mocnej herbaty, po ostudzeniu i przefiltrowaniu przez watę dodajemy do zbiornika.

Generalnie szyszek nie można przedawkować, ale przy mniejszych zbiornikach należy zachować pewien umór. Przyjmuje się ze 5-8 szyszek daje się na 100 litrów wody w akwarium.

(troche długie :) )
Co o tym myslicie ? W tym roku udalo mi sie otrzymyac równowage biologiczna w oczku i woda jest czysta ale tak z ciekawosci chce zapytac co myslicie na ten temat aby do poprawiania parametrow wody w oczku uzyc szyszek olszy (w odpowiednich proporcjach).

A i jeszcze jedno pytanie, wode mam kryształ lecz na scianach i na roslinach mam glony nitkowate, czy da sie temu jakos zaradzic ?
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-25, 00:16   

Szyszki olchy można dodawać zatapiając worek z nimi w oczku, działa bardzo podobnie jak torf sphangowy (kwaśny). Są równie bezpieczne i nie grozi przedawkowanie. Trzeba tylko doświadczalnie dojść do odpowiednich dawek. Myślę że worek z 40 litrami szyszek na 10000 litrów wody powinien na poczatek wystarczyć. Po 3 tygodniach wypadało by sprawdzić na ile spadło pH i ew dodać następną dawkę, gdyby spadek był mały. Można je również wkładać do filtra za komorami za złożem bakteryjnym jako ostatni element filtrujący i zakwaszający wodę. Szyszki poza tym ze zakwaszą wodę zatrzymają jeszcze wypływające brunatne osady ze złoża biologicznago. Jesienią wybiorę się gdzieś na szyszki, aby zebrać kilka worków. :)
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Sylwek P.
Początkujący


Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 34
Wysłany: 2006-05-25, 09:16   

Ja zrobiłem tak: uzbierane szyszki włożyłem do flitra i jak narazie to woda zrobiła sie taka ciemniejsza :) nawet fajnie to wygląda, pH mierzyłem ale dopiero dzien po umieszczeniu szyszek (wczesniej nie mialem testow) i jest ~ 8 zobaczymy jak sie zachowa po tych paru tygodniach :) , a wspomniałem o szyszkach bo z torfem w mojej okolicy krucho a przynajmniej takim nie mielonym bo ten drobny to strasznie zabrudza wode i filtr a szyszek u mnie pod dostatkiem :) . Dzięki za odpowiedź
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-25, 13:27   

Sylwek P. napisał/a:
a szyszek u mnie pod dostatkiem :) . Dzięki za odpowiedź

A "u mnie" to znaczy w jakim rejonie, może będę miał blisko bo w moich okolicach brakuje olszyny ... bo mieszkam na Ursynowie w Warszawie :)
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Sylwek P.
Początkujący


Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 34
Wysłany: 2006-05-25, 15:07   

u mnie to znaczy w Czechowicach Dziedzicach obok Bielska Białej, z Ursynowa to troche daleko byś miał po te szyszki, ale jakbyś miał problemy z nazbieraniem to daj znać wtedy ja nazbieram więcej i wyśłe poczta. Dużo te szyszki nie ważą wiec nie bedzie problemu z wysyłką.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-25, 21:10   

Sylwek P. napisał/a:
u mnie to znaczy w Czechowicach Dziedzicach obok Bielska Białej, z Ursynowa to troche daleko byś miał po te szyszki, ale jakbyś miał problemy z nazbieraniem to daj znać wtedy ja nazbieram więcej i wyśłe poczta. Dużo te szyszki nie ważą wiec nie bedzie problemu z wysyłką.


Wielkie dzięki, "trzymam za słowo", przypomnę się jesienią. Oczywiście wszystkie koszty zwracam :D
Spróbuję zrobić z nich wywar i do wiosny przetrzymać w butelkach, wiosną będę robił z tym wywarem próby w oczku.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2006-05-25, 21:39   

Paweł napisał/a:
[Wielkie dzięki, "trzymam za słowo", przypomnę się jesienią. Oczywiście wszystkie koszty zwracam :D
Spróbuję zrobić z nich wywar i do wiosny przetrzymać w butelkach, wiosną będę robił z tym wywarem próby w oczku.


A mógłbyś podać przepis na wywar. Też bym zrobił. Domyślam się że będziesz moczył szyszki w małej ilości wody ale mogę się mylić.
 
 
Uklejarz 
Początkujący



Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 31
Skąd: z Włocławka
Wysłany: 2006-07-02, 22:01   

Wode zakwaszają i produkują przy tym garbniki także liście dębu.
Są często używane w akwarystyce...
 
 
 
asa 
Bywalec



Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 152
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-25, 23:01   

Liście dębu też zakwaszają wodę?

A może ktoś wie jak je stosowac. U mnie olchy brak ale za to dębów pod dostatkiem.
 
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-02-25, 23:34   

Liście i kora dębu. Ja do akwarium wrzucałem opłukane, czasami zalanie wrzątkiem, efekt był praktycznie taki sam, tylko te z wrzątku puszczały kolor od razu, co dawało herbaciany odcień wody.
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
judym 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 681
Skąd: Białe Błota
Wysłany: 2008-02-27, 22:43   

Wydaje mi się że liście każdego drzewa zakwaszają(glebę napewno)to wode raczej też.Tylko jest pytanie,czy nie puszczają przy tym szkodliwych związków do wody.
 
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-02-27, 23:09   

Na pewno, wszystkie, ale chodzi o to, że akurat te zawierają najwięcej garbników. Więc są najbardziej wartościowe.
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-02-28, 12:29   

U nas jest kawałek lasu łęgowego nad rzeczką w którym rosną głównie olchy.Występuje tam kilka naturalnych oczek.Woda w nich jest zawsze krystalicznie przejrzysta,nawet w środku lata,więc może warto naśladować naturę?
 
 
sebanek 
Początkujący


Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 17
Skąd: szczecin
  Wysłany: 2008-09-25, 20:16   

A czy ktoś wie gdzie w Szczecinie lub okolicach na terenach ogólnodostępnych rosną olchy?
Chętnie bym sobie nazbierał szyszek
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-09-26, 08:28   

Z moich obserwacji wynika,ze w każdym miejscu w Polsce,może z wyjątkiem terenów typowo górskich licznie występują olchy.Wśród drzew rosnących wzdłuż rzek i strumieni,nad brzegami jezior na pewno olchy będą dominować.Wystarczy pojechać za miasto.Szyszki należy zbierać z ziemi, nigdy świeże prosto z drzewa,najlepiej pod koniec zimy i wczesną wiosną.Można je długo przechowywać,ja mam jeszcze trochę zeszłorocznych.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny