wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Ewy
Autor Wiadomość
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-19, 11:47   Wypłukać

Wypłukać
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-19, 21:07   

ewa535 napisał/a:
sorry może to banalne -

Jakie sorry, od tego jest to Forum :)

Cytat:
ale czy keramzyt kupiony w worku przed zastosowaniem w filtrze trzeba jakoś wymyć czy przepłukać , czy to jest ok. od razu sypiemy ????


Tak, wypłucz strumieniem z węża, chodzi o to aby wypłukać miał "ceglany", jaki tworzy się w trakcie transportu.

Czytałem Twoją stronę o Prawie skończonym stawie, i mała uwaga skomplikowałaś ten system filtracyjny. Lecz rozumiem, że zamieniasz go na filtr glebowy. Skuteczność oczyszczania w takim filtrze zależy od jego wielkości i jak najwolniejszego przepływu wody przez złoże. Druga sprawa to posadowienie pompy w oczku w stosunku do wlotu wody z filtra. Pompa powinna być w przeciwnym końcu oczka, tak aby woda wypływająca z filtra przepływała przez całą długość oczka.

Do takiego filtra możesz doprowadzić deszczówkę zebraną z dachu budynku, tylko wtedy trzeba dać w oczku przelew poza oczko, na wysokości maksymalnego poziomu wody w oczku, np. z rury PVC Φ 50 mm lub większej i rozprowadzić po ogrodzie.

Co do połączenia filtra z beczką to PE jest pół elastyczny i łatwy w montażu za pomocą złączek. Występują w rozmiarach od 20 mm do 63 mm. Chociaż ja bym to zrobił na rurze PVC takiej od spustu w wannie. Jak będziesz obsadzać beczkę wraz z rurą zasyp ją dookoła piaskiem, zagęszczając każą 10 cm warstwę nasypanego piasku wodą z węża.

Acha, jeszcze jedna ważna sprawa, taki filtr w sezonie powinien pracować non stop przez całą dobę.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2009-06-22, 23:52   

Cześć Paweł
miło,że Cię "widzę"
kilka jeszcze pytań i wyjasnień mam...
Pawel Woynowski napisał/a:
Czytałem Twoją stronę o Prawie skończonym stawie, i mała uwaga skomplikowałaś ten system filtracyjny. Lecz rozumiem, że zamieniasz go na filtr glebowy.

ja od poczatku o tym myślałam -takie rozwiazanie mi podpowiedział Darek, chyba że jakoś zamaciłam temat.
Cytat:
Skuteczność oczyszczania w takim filtrze zależy od jego wielkości i jak najwolniejszego przepływu wody przez złoże.

cZy taki jak z boku pompy 25000 (główne idzie na kaskadę) węzem 1/2cala bedzie dobrze ?
Cytat:
Druga sprawa to posadowienie pompy w oczku w stosunku do wlotu wody z filtra. Pompa powinna być w przeciwnym końcu oczka, tak aby woda wypływająca z filtra przepływała przez całą długość oczka.

jest tak właśnie
Cytat:
Co do połączenia filtra z beczką to PE jest pół elastyczny i łatwy w montażu za pomocą złączek. Występują w rozmiarach od 20 mm do 63 mm. Chociaż ja bym to zrobił na rurze PVC takiej od spustu w wannie.

i tu najwiekszy problem. cały dzień niemal spedziłam w hurtowni gdzie ogladałam te spusty i syfony wannowe , brodzikowe umuwalkowe, trzech facetów sie zebrało, całe konsylium , wszystko rozrysowane o co mi idzie i wszyscy polegli, ja też.
Nie wiem dalej co kupić żeby: połaczyć beczkę i oczko plastikowe a do tego jeszcze wypuścić przedłużkę tego łączenia na dno oczka z plastiku jako rure-drenazową - własciwie to w tym miejscu ( wpuszczenia tej rury na dno) jest największy problem
( )____(____ )
( _________ )
(_____) (______)

Cytat:
Jak będziesz obsadzać beczkę wraz z rurą zasyp ją dookoła piaskiem, zagęszczając każą 10 cm warstwę nasypanego piasku wodą z węża.

- tak zrobię, ale z ciekawości - dlaczego nie normalna ziemia z wykopu i dlaczego polewamy?
Cytat:
Acha, jeszcze jedna ważna sprawa, taki filtr w sezonie powinien pracować non stop przez całą dobę.

oszywiście szefie ! będzie chodził non stop

Prosz,ę Cie poradż mi z tym połaczeniem - może jakies zdjęcie co ja mam kupić?
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
Ostatnio zmieniony przez Pawel Woynowski 2009-06-23, 09:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2009-06-23, 11:06   

JAREK G napisał/a:
Możesz Ewa zastosować plastikowe złączki" PP" z gwintem :) Mają różne średnice ( na różne rury ) są trójniki, kolanka i wszelakiego rodzaju przejściówki różne gwinty tak zewnętrzne jak i wewnętrzne

JArek wszystko jest i to w duzym wyborze. Ale jednego nie znalazlam. To nie ma byc TYLKO łączenie jednego zbiornika z drugim. Dodatkowo w jednym ze zbiorników ta łacząca je rura ma jakby wchodzić do niego na dnie, takie ptrzedłuzenie wewnątrz,żeby bardziej zbierała wodę a nie tylko dziura na bocznej ściance. I gdzie to kupić powiedz? i jak to wygląda ? Stoję przez to z robotą !!!! :((
PLEASE !!!
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
piotr5875 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 289
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-06-23, 18:00   Oczko Ewy

Ewo popatrz na zdjęcia filtra Jarka G na stronie
http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=90
znajdziesz tam te złączki których szukasz a fachowcy w sklepie pewnie chcieli przedobrzyć i patrzyli na złączki pod kątem ciśnienia wody a to nie jest konieczne w tym co chcesz zrobić . Ja właśnie jestem po wizycie w sklepie z hydraulką i kupiłem wszystko co mi jest potrzebne do filtra
pozdrawiam
piotr5875 :-D

:pa: :pa: :pa:
_________________
piotr
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2009-06-23, 21:22   

Dzięki bardzo, punkt dodany. To jest to o co mi chodzi. Może wiesz jak to dokładnie sie nazywa i czy to jest w zestawach , czy si,e wybiera na sztuki. Byłam u nas w jednej hurtowni, gzie maja taki duzy dział hydrauliczny. Tam były tylko tekie zafoliowane zestawy-syfon do wanny,brodziku itp. Nawet dobrze przez ta folie nie widac i one są wszystkie z takiego białego plastiku-wygladaja tandetnie a te Jarka jakies solidniejsze. Już pisałam do JArka zeby dał mi cynk ale co dwie głowy to nie jedna. :pa:
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
piotr5875 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 289
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-06-23, 22:09   Oczko Ewy

Ewo idź do sklepu hydraulicznego lub do marketu budowlanego te części leżą na półkach i nie są zafoliowane musisz znać tylko wymiar rur wejściowych i wyjściowych następnie czytasz na elemncie rozmiar i biezresz go do koszyka szukasz nastepnej części która Ci pasuje dalej i tak skompletujesz cały zestaw jaki jest Ci potrzebny .
Jesli napiszesz co Potrzebujesz to postaram się podać Ci nazwy części do montażu
pozdrawiam
piotr5875

:pa: :pa: :pa:
_________________
piotr
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-06-23, 22:53   

Dokładnie tak jak piotr5875, napisał, wszystkie złączki skręcane typu PE na rurę PE ( tak to się chyba nazywa ) są luzem wybierasz tylko na jaką średnicę rury i rozmiar gwintu Najlepiej kup w Castoramie bo jakby Ci nie pasowały to bez problemu możesz oddać :P
Ps. Wcześniej pisałem że to złączki PP , ale pomyliłem się :oops: bo PP do są do sklejania ewentualnie z mosiężnym gwintem
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2009-06-23, 23:27   

Dzięki, jakie to proste. Jednak Castorama. A ja szerokim łukiem ją omijałam, bo w Słupsku w tym markecie jest wybitnie nieprofesjonalna obsługa. Wybrałam Fimal-market budowlany PSB z kolei najlepsza obsługa w miescie i najlepsze ceny, ale jak widac to nie wszystko....
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-24, 01:52   

ewa535 napisał/a:
cZy taki jak z boku pompy 25000 (główne idzie na kaskadę) węzem 1/2cala bedzie dobrze ?

Powinno być dobrze, ale na wszelki wypadek zostaw sobie miejsce na zasileniu na zawór kulowy 1/2'
Cytat:
i tu najwiekszy problem. cały dzień niemal spedziłam w hurtowni gdzie ogladałam te spusty i syfony wannowe , brodzikowe umuwalkowe, trzech facetów sie zebrało, całe konsylium , wszystko rozrysowane o co mi idzie i wszyscy polegli, ja też.
Nie wiem dalej co kupić żeby: połaczyć beczkę i oczko plastikowe a do tego jeszcze wypuścić przedłużkę tego łączenia na dno oczka z plastiku jako rure-drenazową - własciwie to w tym miejscu ( wpuszczenia tej rury na dno) jest największy problem

Kupuję tzw Korek do umywalki


Przecinam go pod górnym kołnierzem i dodając drugą zakrętkę z uszczelką, robię z niego przelotówkę do oczka i nie tylko. Poniżej masz rysunek schematyczny. Narysowałem Ci również schemat ew. instalacji odprowadzającej wodę z filtra. W zależności od ilości miejsca w filtrze możesz dać kilka perforowanych rur połączonych ze sobą kolankami ( na rysunku I) i trójnikami ( II ). W beczce dajesz kolanko i przejściówkę. Na kolanko zakładasz rurę o takiej długości aby regulowała poziom wody w filtrze, poza tym ustala poziom wody w filtrze w momencie wyłączenia pompy.



Cytat:
- tak zrobię, ale z ciekawości - dlaczego nie normalna ziemia z wykopu i dlaczego polewamy?

Piasek po obfitym polaniu wodą łatwiej wypełni puste miejsca pod beczką i filtrem poza tym bardzo obficie polewany łatwiej się zagęszcza i beczka nie będzie później osiadać.

Cytat:
Prosz,ę Cie poradż mi z tym połaczeniem - może jakies zdjęcie co ja mam kupić?


Myślę że to Ci powinno wystarczyć, a gdybyś miała jeszcze jakieś pytania to wal śmiało.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2009-06-24, 11:37   

Dzięki Paweł, rysunki poglądowe i zdjęcia Jarka wydrukowane, kierunek Castorama i ewentualnie Obi. Beczka i węze zamówione na jednym portalu . Działam. Miłego Dnia Wszystkim Moim Pomocnikom życzę.
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2009-06-30, 08:55   

Wszystkie złaczki i rury kupione ! Dzieki PAweł i JArekG.! :yahoo:

mam teraz pytanie :
czy na dno tego mojego filtra korzeniowego mogę dać zamiast żwiru keramzyt?
Rosliny by w nim rosły?
Oczywiscie na wierzch sporo zwiru i kamieni żeby nie wypłynął.
Chodzi o to ,że skończyło mi sie źródło darmowego żwiru i kamieni drobnych a keramzyt jest tanszy jakby kupić ?

i drugie pytanie to do jakiej daty maxymalnie mozna ten filtr zbudować.
Chodzi o rozrost roslin. Bo przeciez około listopada pewnie i tak wyłaczamy pompy i taki filtr przestaje działać? Chyba nie dam rady w lipcu , czy sierpień to jeszcze się opłaca ,czy dobry czas?
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-30, 20:00   

ewa535 napisał/a:
Wszystkie złaczki i rury kupione ! Dzieki PAweł i JArekG.! :yahoo:

mam teraz pytanie :
czy na dno tego mojego filtra korzeniowego mogę dać zamiast żwiru keramzyt?
Rosliny by w nim rosły?

Ewuniu, roślin nie sadzisz w tej warstwie. To warstwa drenażowa (ok 30 cm grubości), którą nasypujemy po położeniu, na cienkiej 2 cm warstwie żwiru, perforowanych rur drenażowych. Zamiast żwiru, w warstwie drenażowej, można zastosować gruz betonowy. Na nią układasz warstwę włókniny, i dopiero na nią wysypujesz substrat złożony z grubego piasku, gliny, keramzytu i kory. I to w tej warstwie sadzisz rośliny, ta warstwa powinna mieć minimum 30 cm wysokości.
Cytat:
i drugie pytanie to do jakiej daty maxymalnie mozna ten filtr zbudować.
Chodzi o rozrost roslin. Bo przeciez około listopada pewnie i tak wyłaczamy pompy i taki filtr przestaje działać? Chyba nie dam rady w lipcu , czy sierpień to jeszcze się opłaca ,czy dobry czas?

Myślę, że do końca września można je sadzić, bez obawy że się nie przyjmą.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2009-06-30, 21:43   

Dzięki , jarzę.
Chodziło mi o to czy powyżej włókniny tez zamiast żwiru korzenie roslin moga być w keramzycie przycisnietym wiekszymi kamulcami?
I jeszcze jedno : całe to oczko plastikowe ma głebokość 40 cm w najglębszej srodkowej czesci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To chyba ten drenaz nie może mieć 30 cm ?????????????????
a w płytszych warstwach ma gdzieś 25 cm!!!!!!!!!!!! i co tam ? bez drenazu od razu podłoże i rosliny ?
(__ __)
(____)
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-07-01, 00:19   

W takim razie musisz to zrobić ciut inaczej:


Nie przejmuj się wymiarami na tym rysunku, to projekt innego filtra. Pokazuję jedynie zasadę przepływu wody przez filtr. Ten sposób jest prostszy, a równie efektywny, to filtr z poziomym przepływem wody.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny