wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Szymona - projekt
Autor Wiadomość
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-04, 02:37   

Szymon871 napisał/a:
ok... komendant pewnie powiesił :-D :-D

Cały dowcip polega na tym że co byś nie odpowiedział zawsze będzie źle:
"Ułaskawić, nie trzeba powiesić", i drugi sens "Ułaskawić nie, trzeba powiesić" lub "Ułaskawić nie trzeba, powiesić" . Jeden mały przecinek a jaka różnica w sensie zdania.

Cytat:
A co do tych zdjęc, wymiary podam jutro Ci wszystkie, tylko co oznacza F4, F3...?? :-D

To są tzw. domiary, aby móc ustalić punkty krzywizny brzegu w tym przypadku pod tujami i między dwoma krzewami w rogu po prawej stronie, na pierwszym "moim zdjęciu" ten wymiar z F = ?. Interesują mnie również, odległości jakie chcesz mieć od tui do północnego brzegu oczka (E=? na pierwszej fitce i C=? na drugiej), czy tam chcesz sadzić jakieś rośliny cieniolubne, czy chcesz mieć dojście do tui.
I jeszcze jedna prośba o wymiar, od narożnika chodnika (przy lampie) do krzewu powyżej lekko w prawo, a na przeciwko strzałki od A=?, na pierwszej fotce.

[quote]Wiem tez ze południe jest tam gdzie chodnik, wschód po prawej na pierwszym zdjęciu... północ koło TUJI i zachód koło cisa (drugie foto).

I tu jest problem bo większość roślin miałbym na północy przy tujach żeby nie zasłaniać miejsca widokowego czyli chodnika. Zarośnięty miał być przeciwległy do chodnika brzeg.[/.quote]
I bardzo dobrze, nie ma żadnego problemu, wysokie rośliny, mają wtedy słoneczne stanowisko i nie zasłaniają go innym. Do momentu dopóki słońce nie zajdzie za tuje.

Czy o to chodzi:



Cytat:
Dodatkowo pomiędzy cisem a Tujami (fotka druga) miała byc właśnie strefa bagienna ale skoro tam jest północ, to sądzisz iż mogą rośliny tam niezbyt chętnie rosnąć?


Jeśli jest tak jak na tej fotce wyżej to jest dobre miejsce, z tym tylko że aby coś pomyśleć z tą strefą to muszę mieć wymiary, wtedy można pomyśleć o strefie i półkach pod rośliny.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Szymon871 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: wlkp
Wysłany: 2009-06-04, 10:15   

tak o to chodzi Panie Pawle... A półki tez sa w strefie bagiennej?? mi się wydawało ze nie^^

Wymiary podam zaraz idę mierzyć... :-D
 
 
Szymon871 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: wlkp
Wysłany: 2009-06-04, 10:38   

Oto takie dwa prymitywne schemaciki co i jak... Wymiar dojda za niedługo.





Taki mam plan ogólnie... Strefa głęboka w dobrym miejscu?? Jak tak na oko sie umiejscowi strefę głębi, to już jest jakiś punkt odniesienia do robienia półek.
 
 
Szymon871 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: wlkp
Wysłany: 2009-06-04, 14:21   

Oto wymiary o które prosiłes Panie Pawle :-D Rysunek jest moją swobodną interpretacją, ale starałem trzymać się wcześniej ustalonych zasad i elementów.




Najważniejsza różnica pomiędzy rysunkami Pańskimi a moimi są taki że ja podałem wymiary od krawędzi oczka a nie od chodnika. Tam gdzie to konieczne nalezy dodac w takim razie z 15 cm jako kamienny brzeg., który zrobię.


Problem jest tez taki ze u mnie z lewej jest mój dom... 8metrów prawie a z drugiej strony są tuje także wysokie. Dlatego ŚŁonce ma utrudniony dostęp trochę... A strefa bagienna edzie niespecjalnie mocno oświetlona. :-(
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-04, 17:43   

Szymonie, te wymiary o które prosiłem to nie wymiary oczka, a jedynie miejsca pod nie. Chciałem się zorientować jaką powierzchnią dysponujesz.
Chodzi o ta, aby oczko od strony północnej nie podchodziło za głęboko pod tuje i krzewy które rosną w jego pobliżu, chodzi po prostu o dostęp to tych roślin. Nie będziesz przecież skakał po kamieniach okalających oczko, tam musi być ścieżka co najmniej ok 50 cm. Przecież nie będziesz się przedzierał przez gałęzie tui, idąc do tego po kamieniach, aby coś zrobić z tamtej strony przy oczku, czy roślinach które tam będą rosły. Druga sprawa, to tak trzeba to zrobić, aby gałęzie roślin nie wchodziły nad oczko, spadające z nich igły, szyszki będą zaśmiecać taflę oczka. Mając wymiary od chodnika mogę narysować sobie plan tego miejsca, a na nim wkomponować dopiero oczko. Zapomniałem Ci po prostu o tym napisać, wcześniej, przepraszam. Poza tym brakuje mi jeszcze wymiarów po krawędzi chodnika, od jego narożnika (O,OO), w obu kierunkach. Zobacz na tym rysunku, to wymiary zaznaczone cyframi i X.



Widząc Twój zarys oczka zastanawia mnie, gdzie planujesz miejsce dla pompy, powinno ono być w przeciwległym końcu oczka niż kaskada, aby cała woda z oczka przepływała przez nie.

Tak to powinno prawidłowo wyglądać, to co prawda rys oczka w podnóża skarpy z kaskadą, gdzie strefa bagienna jest w zbiorniku na skarpie.



A tak wygląda sama komora pompy, gdzie oczko jest podłączone na stałe do instalacji wodociągowej, utrzymującej automatycznie stały poziom wody, co przy kaskadach jest o tyle ważne że zwiększają one parowanie wody.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Szymon871 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: wlkp
Wysłany: 2009-06-04, 19:18   

dobra potem reszte pomierze... a powiedz mi dlaczego mi pokazałes ten trzeci rysunek u mnie pompa bedzie pompowała wode do filtra a z filtra grawitacyjnie na kaskadę by spływała i do oczka. I tak dalej...

powiem tak... dostępu do Tuji jako takiego nie musi byc... podlewać można w rożny sposób... :-D


a igły nie bedą wlatywać do oczka ze względu na to iż brzeg będzie wysunięty tak że nie bedzie możliwości aby igly zanieczyściły wode...
 
 
Szymon871 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: wlkp
Wysłany: 2009-06-05, 14:31   

tak sobie wybrałem układ półek... Powiedzcie mi czy to bedzie dobrze?


 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-06, 09:03   

Szymon871 napisał/a:
a powiedz mi dlaczego mi pokazałes ten trzeci rysunek


Po to aby, pokazać Ci rozwiązanie na stałe zasilenie oczka w wodę, w związku z kaskadą, która sprawia że parowanie wody zwiększa się i trzeba ją dolewać częściej niż w oczkach bez kaskad.
W obudowie komory zamontowany jest zawór pływakowy który automatycznie w przypadku ubytków dopuszcza wodę, nie musisz tego pilnować i dolewać jej co 5-6 dni (średnio w upalne dni w oczku bez kaskady "znika" mi ok 4 - 5 cm wody")

Co zaś do półek to pozaokrąglaj brzegi i nie rób ich takich stromych, będziesz miał duże problemy z prawidłowym położeniem folii.

Napisz też jakiej głębokości chcesz mieć to oczko.

ps. wyjeżdżam na dwa dni wracam w niedzielę po południu, gdybyś ew. miał do mnie pytania. I czekam na te wymiary.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny