wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JAREK G
2009-05-22, 20:55
Filtr i pompa
Autor Wiadomość
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 14:15   

lepi
Ja zrobie zdjecia tego oczka i zobaczysz jak to wyglada. OK.
Bo zgadzam sie z Toba i nie chce nie potrzebnie wydac kasy bo po co lepiej to kase przeznaczyc np na :piwko: na ktore serdecznie cie zapraszam
_________________
Darek
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-22, 14:17   

Johny napisał/a:
Tu gdzie narysowales polozenie filtra nie ma w ogole miejsca bo rosna tam kszewy.
Miejsce na filtr lub flitry pozostawilem przy skrajnych bokach.


W takim układzie niech filtr będzie tam, gdzie pierwotnie zamierzałeś zostawaijąc nań miejsce, czyli z boku.

Na wylocie filtra podział ale z regulacją przepływu.

Każdy z węży odprowadzających wodę conajmniej takiej średnicy jak ten, który idzie od pompy do filtra, a nawet (jeśli to możliwe - szersze), czyli coś takiego:



Johny napisał/a:
Ja zrobie zdjecia tego oczka i zobaczysz jak to wyglada. OK. [...]
:piwko:


Jasne, wrzuć fotkę oczka!
:piwko: ;)

Leszek
 
 
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 14:28   

Leszek
Świetnie to zrobiłes po raz kolejny. Nie moge w tej chwil dodac zdjecia bo nie mam zrobie i moze jutro albo dzis po poludniu bym ci pokazal. Przy takim ukladzie uwazasz ze jedna pompa i filtr wystarcza do wielkosci mego oczka. Jesli tak to zaproponuj jaki filtr i pompka :yahoo: Moge w zasadzie zrezygnowac z jegnego wyplywu, z tego na skrajnym boku i zrobic tak np jakis skalniaczek
_________________
Darek
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-22, 14:41   

Johny napisał/a:
Przy taki ukladzie uwazasz ze jedna pompa i filtr wystarcza. Jesli tak to zaproponuj jaki filtr i pompka :yahoo:


Tak, wystarcza.
Węże na wylocie szersze, bo przez nie woda będzie wracała do oczka grawitacyjnie, a nie jak na zasilaniu będzie tłoczona pod ciśnieniem.
Regulacja na podziale na wylocie po to, żeby móc niwelować np. wpływ różnicy długości węży.

Jak idzie o pompę i filtr, to tu najtrudniejsze pytanie - o budżet...
Wydajności pompy - to jak wspomniałem wyżej - nie mniej niż 3500 l/h, żeby po stratach na wężu, na wysokości podnoszenia wody, na ewentualnej lampie UV oraz (jeśli ciśnieniowy) to też na filtrze, faktyczny przepływ był nie mniejszy niż 2500 l/h, czyli pół objętości oczka...

Trzeba popatrzeć też na zużycie energii no i na niezawodność. Są różne modele, różnych producentów, w różnych cenach...

Filtr - to samo. Np. ciśnieniowy Tetra Pond (dobra ale nie tania firma) w wersji PFX 8000 albo PFX 12000 to wydatek rzędu 1200-1300 złotych. Oczywiście są też inne - tańsze i niewiele droższych ;)
Ja osobiście filtra ciśnieniowego nie polecam. Jedyna ich zaleta to taka, że nie trzeba się martwić z odpływem wody - wlatuje pod ciśnieniem i wylatuje tak samo. W takich przypadkach filtr może stać nawet poniżej lustra wody - nie jest to rozsądne, ale u mnie tak stał jakiś czas. Może jeszcze jedna zaleta - możliwość przełączenia przepływu wody w tryb płukania filtra (woda płucze filtr wstecznie i wylatuje dodatkowym wyjściem z filtra), ale ja i tak swój rozbierałem i czyściłem, bo to płukanie jest takie sobie...

Inny - zależy od kasy...

leszek
Ostatnio zmieniony przez lepi 2009-05-22, 14:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 14:46   

Nie zartuj z tymi propozycjami. Ja myslałem ze przy jednej pompie i filtrze z mieszcze sie w kwocie 500 zl
_________________
Darek
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-22, 14:48   

Johny napisał/a:
Nie zartuj z tymi propozycjami. Ja myslałem ze przy jednej pompie i filtrze z mieszcze sie w kwocie 500 zl


popatrz tu

leszek
 
 
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 14:57   

jestem na tej stronie oczywisie.
Ale zauwaz ze im wieszka wydajnosc pompy tym wiekszy pobor mocy i koszty za energie np 3500l/h to 40W, a 7000l/h to 150W
_________________
Darek
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-22, 17:08   

Darku,
przy pompie 7500 to byłby "niezły przeciąg" w oczku (ponad 100% objętości na godzinę) - ja tak teraz mam u siebie i to raczej górna granica dla pompy.
Pobór mocy - droższe pompy mają przy tej samej wydajności niższy pobór mocy, ale niestety na starcie kosztują więcej - to trzeba skalkulować, bo różnica może się nie zwrócić...

W sumie mógłbyś spróbować takiego zestawu: Pompa PFN-3500 plus filtr Super Maxi

Dlaczego "taki duży" filtr? Ano dlatego, że filtr ~nigdy nie jest za duży :) - większy rzadziej czyścisz, jest dłuższa retencja wody w filtrze, a o to właśnie chodzi, no i od mniejszych modeli nie jest wiele droższy.

Dwa kłopoty w takim układzie.
1. Ten filtr ma wyloty bardzo nisko, a więc musiałby być choć trochę podniesiony nad grunt, żeby woda spokojnie szła także dłuższym wężem.
2. Filtr ma trzy wyjścia, trzeba zakombinować, np. wykorzystywać tylko dwa, na nie wąż taki jaki pasuje, za tym np. króciec węża wkręcony na zawór kulowy 11/4", z drugiej strony zaworu króciec na wąż 11/4" i gra.

leszek
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-05-22, 21:01   

Jak nie masz dużych wysokości to proponuje TAKĄ pompę. filtr zrobić samemu z beczki i z tych 500zł
zostanie jeszcze reszta :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-05-22, 22:53   

Jarek ma świętą rację. Filtr przelewowy możesz zrobić samemu z beczki jak również np. z pojemnika czy czarnej kasty budowlanej za 17, czy też 23 PLNy. Trochę głowy, pomyślunku i z 500 zostanie Ci sporo kasy na :piwko: .

Pozdrawiam Antoni !
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny