wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JAREK G
2009-05-22, 20:55
Filtr i pompa
Autor Wiadomość
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
  Wysłany: 2009-05-22, 09:47   Filtr i pompa

Zrobił swoje oczko i mam teraz problem z zakupem pompy i filtra. Wilkość oczka to około 5 m3 wody. Czy wystarczy jeden filtr i pompka, bo inni mówią, że powinienem zamontować dwa filtry i dwie pompy. Proszę o pomoc.
_________________
Darek
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-22, 10:20   Re: Filtr i pompa

Johny napisał/a:
Zrobił swoje oczko i mam teraz problem z zakupem pompy i filtra. Wilkość oczka to około 5 m3 wody. Czy wystarczy jeden filtr i pompka, bo inni mówią, że powinienem zamontować dwa filtry i dwie pompy. Proszę o pomoc.


Niby czemu to dwie pompy?
Nawet jeśli masz oczko i strumień, czy kaskadę, to nadal wystarczy Tobie jedna pompa i jeden filtr.
Co do pompy ja bym na Twoim miejscu wziął pompę około 3500 l/h.
Co do filtra, to zależy - opisz może bardziej szczegółowo co zrobiłeś...

A tak przy okazji - ten post to chyba nie do tej kategorii :)

lepi
 
 
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 10:37   

Oczko ma szerokości około 2,5m, długość to 5m, głębokość od 0,20m do 1,20m. Kształt jego przpomina wygląd księżyca. Jest wykonane z betonu i kamieni polnych.
_________________
Darek
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-22, 10:46   

Johny napisał/a:
Oczko ma szerokości około 2,5m, długość to 5m, głębokość od 0,20m do 1,20m. Kształt jego przpomina wygląd księżyca. Jest wykonane z betonu i kamieni polnych.


rozumiem, że nie ma kaskady - szczerze mówiąc, nie widzę sensu stosowania drugiej pompy i drugiego filtra. Postawisz jedną pompę w jednym końcu oczka, a powrót wody z filtra do oczka będziesz miał z drugiej i powinno być ok.

A jak z nasłonecznieniem oczka i jaka jest +- powierzchnia strefy płytkiej w stosunku do całego oczka?

lepi
_________________
pozdrawiam
lepi
------------------------------
2007+ oczko 16m3/25m2
2004-2006 oczko 4,5m3/16m2 zasypane przez barbarzyńcę
 
 
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 11:10   

Oczko będzie nasłonecznione, gdyż jest od strony południowej. Powierzchnia strefy płytkiej to około 30%. Co do kaska to chcę zrobić dwie po obu koncach, gdzie niby miały by stać filtry zewnetrzne.
Pozdrawiam i dziękuję za rady.
_________________
Darek
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-22, 11:28   

Johny napisał/a:
Oczko będzie nasłonecznione, gdyż jest od strony południowej. Powierzchnia strefy płytkiej to około 30%. Co do kaska to chcę zrobić dwie po obu koncach, gdzie niby miały by stać filtry zewnetrzne.
Pozdrawiam i dziękuję za rady.


Słoneczko - dobre np. dla lilii i ... glonów...

No widzisz - dwie kaskady, to "ciut" zmienia postać rzeczy.
Wariant najtańszy (w rozumieniu kosztów zakupu), to taki - możesz mieć jedną pompę, jeden filtr i zrobić podział (koniecznie płynnie regulowany, a najlepiej z osobą regulacją na każdy tor, wtedy możesz np. na czas czyszczenia kaskady odciąć jedną z nitek).
Czyli tak:
______________________________________=> wąż => pierwsza kaskada
pompa => wąż => filtr ciśnieniowy => podział
______________________________________=> wąż => druga kaskada

Wychodzi niedrogo i filtr może stać tam gdzie chcesz, ale...
Ja mam m.in. filtr ciśnieniowy z wbudowaną lampą UV (Tetra Pond PFX UV 12000) ale doświadczenie nauczyło mnie nie być zwolennikiem tego typu rozwiązań. Filtr ma niewielkie gąbki i trochę kształtek pod osiedlenie się bakterii nitryfikacyjnych. Niestety da się zauważyć, że nawet grubsze zanieczyszczenia przezeń przechodzą.

Kłopot w tym, że jak masz kaskadę i chcesz mieć filtr, to albo musisz zastosować filtr ciśnieniowy, albo przelewowy, ale w tym drugim przypadku wylot wody z filtra musi być powyżej wlotu do kaskady, co jest trudne. Gdybyś robił strumyki zamiast kaskad, to byłoby znacznie łatwiej. Do tego mógłbyś obsadzić je roślinami, co znów wspomogłoby filtrację.

Do zaslinania dwóch kaskad pompa 3500 litrów będzie mało... Jak wysokie będą te kaskady?

Jaki budżet planujesz na technikę?

Powierzchnia strefy płytkiej - ok, jak ją dobrze obsadzisz, to roślinki pomogą Tobie w utrzymaniu wody.

lepi
 
 
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 11:34   

lepi!
Jestem osobą początkującą w tej dziedzinie i może się źle wyraziłem, może to nie będą kaskady tylko jak piszesz strumyki wody wypływające z filtrów, które będą obudowane kamieniami lub łupkami kamieni.
_________________
Darek
 
 
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 11:44   

co masz na mysli pytajac o długość strumyków. Czy dobrze mysle od pompy do wylewu wody z filtra
_________________
Darek
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-22, 12:02   

Johny napisał/a:
co masz na mysli pytajac o długość strumyków. Czy dobrze mysle od pompy do wylewu wody z filtra


Od miejsca, gdzie zasilasz strumyk (źródło) do ujścia strumyka do oczka.
Było, nie było, musisz policzyć spadek parę centymetrów (teoretycznie minimum 1cm / 1 mb strumienia). To daje Tobie kilka/kilkanaście cm.
Jak planujesz w strumieniu zrobić progi spiętrzające, żeby uzyskać szmer wody, to znów kilka centymetrów na każdy próg.
Do tego dochodzi sama konstrukcja ujścia strumienia do oczka - znów kilka cm.

Ziarnko do ziarnka i możesz uzbierać całkiem sporą wysokość, na której będzie źródło...
a to będzie decydowało czy i jakiego typu filtr możesz zastosować w tym obiegu.

Trzeba pamiętać :) że zasadniczo woda pod górę nie płynie, ale tak jak na rysunku poniżej popłynie. Mogą to być rury albo szerokie węże. Po drodze dobrze by było mieć jakiś zawór do odcinania wody, a jeśli to by by ła sztywna rura to też do usunięcia wody (np. na zimę).

lepi
 
 
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 12:16   

Drogi kolego!
Chyba ja źle ci to opisuję?
Ja nie mysle tego zrobic tak jak pokazujesz na rysunku.
Pompa lub pomki beda znajdowac sie mniej wiecej po srodku oczka od których bedzie odchodził wąź gumowy do filtra lub filtrów, ktore beda stac po skrajnych brzegach zakamuflowane kamieniami i wypływajaca woda bedzie w padac do oczka.
_________________
Darek
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-22, 12:32   

Nie Johny, to ja źle zrozumiałem - myślałem, że chcesz mieć dwa strumyki wpadające do oczka, a tu wychodzi na to, że nie. W zasadzie w ogóle nie będziesz ich robił, tylko postawisz filtr(y) przy brzegu i je zamaskujesz.

Zatem jeśli koniecznie chcesz mieć pompę na środku oczka (bo może tam będzie też fontanna albo co), to nadal wystarczy Tobie jedna pompa, od niej wąż na "suchy" ląd, tam podział i dalej węże do filtrów i gra, choć między nami mówiąc ja bym pozostał przy jednej pompie i jednym filtrze.

Nie do końca wiem, co w tym układzie jest dla Ciebie najważniejsze i nie do zmiany:
- pompa na środku?
- wlot wody do oczka w dwóch miejscach?

lepi
 
 
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 12:54   

lepi!
Prosze zaproponuj cos z wlasnego doswiadczenia. Mam przygotowane dwie półki z płyt marmurowych gdzie niby maja stac pompki
_________________
Darek
 
 
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 13:04   

lepi
Woda z filtrów obudowanych bedzie wpadac do oczka po trzech stopniach zrobionych z łupek kamiennych którymi bedą zamaskowane filtry

Patrząc na Twój rys koncówka tej rury bedzie wylotem wody z filtra po tak uformowanych łupkach do oczka
_________________
Darek
Ostatnio zmieniony przez samuraj 2009-05-25, 21:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-22, 13:18   

Johny napisał/a:
lepi!
Prosze zaproponuj cos z wlasnego doswiadczenia. Mam przygotowane dwie półki z płyt marmurowych gdzie niby maja stac pompki


Ja bym proponował tak:


Po co? po to, żeby był ruch wody przez całe oczko i nie powstawały martwe strefy (czyli bez ruchu wody).

Skoro masz już przygotowane półki mniej więcej w środku oczka i tam będzie stała pompka, to teraz albo jeden filtr albo dwa.

Ja jeśli to tylko możliwe na Twoim miejscu nie ładowałby się w niepotrzebne koszty (druga pompa, drugi filtr), tylko zrobił tak:



Masz ruch wody w oczku, wykorzystujesz przygotowaną pomkę. Nie szastasz pieniędzmi.
Zamiast dwóch pomp - kup jedną LEPSZĄ i tak wyjdzie taniej.
Zamiast dwóch filtrów - kup jeden LEPSZY i tak wyjdzie nie drożej i będzie skuteczniejszy.


Widzę że dopisałeś w międzyczasie dwa posty, m.in.
Johny napisał/a:
lepi
Woda z filtrów obudowanych bedzie wpadac do oczka po trzech stopniach zrobionych z łupek kamiennych którymi bedą zamaskowane filtry


Tak, ale czy nie prościej mieć jeden filtr, ukryty, obudowany, cokolwiek i podawać wodę na stopnie nawet wężem od wylotu z filtra? Łatwiej zamaskować wąż niż filtr...

off topic do 30 minut od napisania postu możesz go edytować - nie musisz pisać kolejnego, zwłaszcza jak nie było pod nim odpowiedzi ;)
lepi
 
 
Johny 
Początkujący


Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 13
Skąd: Dęblin
Wysłany: 2009-05-22, 13:37   

lepi
Swietnie zrobiłeś te rysunki tak wlasnie wyglada kształt mojego oczka z tym ze rogi sa nie ostre tylko okragle.
Obracając 2 rys o 180 stopni tak jest podejscie do oczka. Tu gdzie narysowales polozenie filtra nie ma w ogole miejsca bo rosna tam kszewy. Miejsce na filtr lub flitry pozostawilem przy skrajnych bokach. Zaproponuj co w tej sytuacji
Dzieki serdeczne za udzielane rady
_________________
Darek
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny