wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Bezpieczeństwo w oczku wodnym - UWAGA!!!
Autor Wiadomość
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2012-03-24, 10:40   Re: Uwaga!!! Oczko wodne!

hepik napisał/a:
Juz gdzieś na ten temat było na forum.


Dokładnie tutaj http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2012-03-24, 11:51   

Dzieci to nie zwierzęta, należy je pilnować. Płot to nie wszystko bo dziecko jak będzie chciało to sobie z nim poradzi.
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2012-03-24, 14:52   

Kaef napisał/a:
Dzieci to nie zwierzęta, należy je pilnować. Płot to nie wszystko bo dziecko jak będzie chciało to sobie z nim poradzi.


Jak mawia klasyk-to oczywista oczywistość.
Grodzenie zawsze daje kilka minut zapasu ;)
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-03-24, 15:45   

hepik napisał/a:
Grodzenie zawsze daje kilka minut zapasu ;)


Ale też złudne poczucie bezpieczeństwa co może skutkować obniżoną czujnością.

No chyba że elektryczny pastuch ;)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-03-24, 20:27   

Na niektóre dzieci nic nie pomoże ;)
Sprawdza się jedna święta zasada - dziecka w każdym (MAŁYM) wieku nie zostawiamy samego na minutę ! MUSZĘ IŚĆ DO DOMU DO PIĘCIODNIOWEGO, BIORĘ POD PAZUCHĘ TEGO 1,5 ROCZNEGO ! Nie żebym tą biedna matkę oskarżała. Już i tak ciężko zapłaciła za swój błąd ale niestety taka prawda. Tylko takie rzeczy są niestety rzadko "wyczuwalne" przez niektóre mlode mamy :-(
Podkślam RZADKO a nie zawsze i NIEKTÓRE . Nie chce tu jako stara matka sie wywyższać bo wierzę ,ze są mamy idealne w kazdym wieku. O ewentualnym młodzieńczym braku czujności mówię z autopsji ;) Inaczej truchlałam o 29 dzisiaj moją córkę jak była malutka a zupełnie inaczej o 9 letniego Lucka jak był mały i dziś. Los jest okrutny ! Najlepszą biologiczną rozrodczość mamy niestety w zbyt młodym mentalnie wieku .
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2012-03-25, 15:06   

hepik napisał/a:

Jak mawia klasyk-to oczywista oczywistość.
Grodzenie zawsze daje kilka minut zapasu ;)
No tak, zawsze coś :)

Pastuch w sumie też ciekawy sposób :) Nie rzuca się w oczu tak jak płot, krzywdy nie zrobi a pokaże, że "iść tam" jest bee :)
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-22, 20:35   

Witam. Bardzo, bardzo dawno temu (2008-12-13, 20:58) forumowicz Bolekso napisał:

Bolekso napisał/a:
urządzenia na napięcie sieciowe stanowią śmiertelne zagrożenie. Absolutnie konieczne jest stosowanie ochron przeciwporażeniowych. Najgroźniejsza sytuacja jest w oczkach wyłożonych folią w przypadku przebicia włożenie ręki do wody może zakończyć się śmiercią.Co gorsza nie jest to niczym sygnalizowane,ryby pływają normalnie ,dopiero połączenie wody z gruntem przez ciało człowieka zabije ryby i człowieka.


Taka sytuacja może wystąpić, jeśli dysponujemy: oczkiem foliowym, woda dotyka odizolowanego przewodu fazowego i nie posiadamy tzw. różnicówki. Folia PCV jest izolatorem i przepływ prądu przez wodę w oczku jest możliwy, jeśli staniemy na brzegu oczka (gruncie) i włożymy np. rękę do wody w celu przestawienia doniczki z roślinką. Dlatego uważam, że każde oczko foliowe powinno być uziemione i to bez względu, czy mamy różnicówkę, czy nie. U siebie (mam różnicówkę) i dla większego bezpieczeństwa zrobiłem dwa uziomy tak jak na rysunku.

Jeden uziom wbiłem blisko pompy, drugi z przeciwnej strony oczka. W małym oczku wystarczy jeden uziom przy pompie. Uziomy o długości 150 cm kupiłem w hipermarkiecie budowlanym. Można użyć rury wodociągowej ocynkowanej, ale najlepiej w bardzo dobrym stanie. Pręt najlepiej wbić w mokry grunt. Do uziomów dołączyłem łańcuch (można linki ) ponieważ lepiej się układa i wrzuciłem do wody. Łańcuch przy pompie powinien być jak najbliżej pompy( najlepiej przywiązać do niej). W przypadku pojawienia się napięcia w wodzie oczkowej prąd popłynie najkrótszą drogą do uziemienia U1 i nieco mniejszy do uziemienia U2. Przez rybki w oczku popłynie prąd, który je uśmierci. Fakt zauważenia rybek pływających w oczku wodnym brzuszkami do góry będzie widocznym sygnałem i powinien nas zaniepokoić. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Należy wyłączyć zasilanie wszystkich odbiorników znajdujących się w oczku i blisko oczka, i dopiero przystąpić do szukania przyczyny - śnięcia ryb.

Niezależnie od tego zabezpieczenia, przy oczku mam próbnik neonowy i dla ciekawości od czasu do czasu sprawdzam, czy woda jest bezpieczna. Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2012-12-22, 21:28   

a robiles pomiar wykonanego uziemienia? 1,5m nie oznacza ze uziom bedzie skuteczny.
ps. z ta neonowka to juz pojechales :hehe:

jak dla mine nie ma lepszej ochrony jak omawiany tu juz RCD, wazne tylko jak zostanie podlaczony. glownie chodzi mi o przewod PE. wczesniej na rysunku widzialem podlaczenie przewodu PE z listwy gniazdkowej. tylko sprawdził ktos czy na listwie jest PE czy PEN?
dlatego uwazam ze do roznicówki w oczku powinno byc osobne PE, a nie z istniejacej instalacji (nawet jezeli takie jest).

ps. czy mozna prosic o jakies fotki jak macie ogrodzone oczka, jezeli takowe posiadacie?
 
 
woody 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 202
Skąd: łódź
Wysłany: 2012-12-23, 01:29   

1,5m uziom bedzie na pewno bardziej skuteczny niż uziom z człowieka.
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2012-12-23, 08:45   

pewnie ze lepszy, pytanie czy skuteczny...?
wbijalismy kiedys sondy na 6m i pomiar byl powyzej 100 ohm, wiec wszystko zalezy od gruntu.
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-23, 09:55   

czester 1 napisał/a:
czy mozna prosic o jakies fotki jak macie ogrodzone oczka, jezeli takowe posiadacie?


Witam. Oczko moje ma wymiary 7 x 5 m2. Głębokość 1,70m , poj. około 22000 l. Z ziemi zrobiłem skalniak, a wszystko ogrodziłem siatka powlekaną. Siatkę kupiłem o szerokości 1,5m i przeciąłem wzdłuż nożycami do drutu. Otrzymałem w ten sposób dwa pasy siatki o szerokości 75 cm. Furtkę i słupki drewniane impregnowane o wysokości 1,5 m kupiłem w castoramie. i wkopałem w grunt na głębokość 70 cm. Trzeba kopić także zamek do furtki, drut ocynkowany do naciągu i metalowe naciągi oraz trochę gwoździ. W terenie wygląda to tak jak na poniższej fotce.


(Na tę chwilę mam tylko takie zdjęcie). Ogrodzenie stanowi kwadrat o wymiarach 12 x 12 metrów. Dzięki ogrodzeniu pieski nie mogą kapać się w oczku i zanieczyszczać teren blisko oczka. Jest to także dobre zabezpieczenie przed wejściem małych dzieci, których trudno upilnować w czasie grylowania. Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2012-12-23, 11:11   

Rybko, jak Ty to liczyłeś ze ci tak wyszło. Lepiej się nie przyznawaj ze masz oczko pow. 30m2 w/g Twoich wymiarów powinieneś mieć 59,5 m3. 7x5x1,7 chyba.
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-23, 11:27   

czester 1 napisał/a:
czy mozna prosic o jakies fotki jak macie ogrodzone oczka, jezeli takowe posiadacie?


Witam ponownie. Tu masz widok ogrodzenia oczka opisanego przeze mnie,ale z innej perspektywy.




Ryba2008

[ Dodano: 2012-12-23, 11:43 ]
Artur napisał/a:
Rybko, jak Ty to liczyłeś ze ci tak wyszło. Lepiej się nie przyznawaj ze masz oczko pow. 30m2 w/g Twoich wymiarów powinieneś mieć 59,5 m3. 7x5x1,7 chyba.


Kolego Arturze, przepraszam za powstały błąd. Oczko mam o wymiarach 7 x 5 m = 35 m2. Ponieważ rogi oczka są zaokrąglone (oczko ma kształt elipsy), więc powierzchnia rzeczywista wynosi 30 m2 (plus minus 0,5m2). Powierzchnie oczka mierzyłem kilkanaście razy skuteczną metodą opisaną na tym forum, ale w innym temacie.
Gdyby oczko nie posiadało pod wodą półek, to przy głębokości 1,7m objętość wody w takim prostopadłościanie wynosiłaby 30m2 *1,7m = 50,1 m3. Oczko moje w środku wygląda tak:



więc wody musi być mniej. Jak wlewałem po raz pierwszy, to zanotowałem licznik wody przed i po nalaniu wody do oczka. A tak naprawdę chciałbym mieć taki zbiornik wodny na rybki, czego Tobie i pozostałym oczkomaniakom życzę. Pozdrawiam. Ryba2008 :piwko:

[ Dodano: 2012-12-23, 12:51 ]
czester 1 napisał/a:
a robiles pomiar wykonanego uziemienia? 1,5m nie oznacza ze uziom bedzie skuteczny.
ps. z ta neonowka to juz pojechales


Witam. Próbnik napięcia tzw. neonówka, to podstawa przeżycia 100 lat każdego elektryka. Nie jestem elektrykiem, ale jako piekarz, specjalista od pieczenia mlecznego chleba białego na prądzie muszę się także znać, po to, aby kuchnie elektryczne mnie nie poraziły.
Proponuję zrobić następujące doświadczenie.
1. Do plastikowej miski wlej wodę z kranu.
2. Włóż ostrze próbnika napięciowego. - patrz zdjęcie.
Dioda neonówki nie powinna się świecić, ponieważ nie ma przepływu prądu, obwód jest otwarty.



3. Włóż palec lub całą dłoń do wody. Poniewaz obwód został zamknięty (ciało człowieka przewodzi prąd), dioda LED w neonówce świeci. - patrz zdjęcie.



4. Gdybyśmy zamiast palca włożyli do wody przewód fazowy z gniazdka 220 V ( osoby mające doświadczenie mogą to sprawdzić w domu pod warunkiem zachowania dużej ostrożności) spowodujemy, że woda będzie pod napięciem 220 V. Dioda LED w neonówce będzie świecić, sygnalizując użytkownika o niebezpieczeństwie.

Gdybyśmy posłużyli się bardziej profesjonalnym próbnikiem napięcia typu:



to na wyświetlaczu LCD odczytamy wielkość tego napięcia, i będzie to na pewno 220 - 230 V. Odczytu można dokonać także woltomierzem, jeśli się takowy ma.

Jak to się ma do oczka wodnego? Odpowiem: każde oczko wodne nawet o pojemności 22000 litrów wody i więcej, to nic innego jak przedstawiona przeze mnie miska z wodą tylko kilka tysięcy razy większa. Dlatego proszę nie pomniejszać znaczenia próbnika napięciowego, tym bardziej , że jest on łatwo dostępny, prosty w użyciu, tani (kilkanaście złotych), bezawaryjny, lekki i skuteczny. Ale może się mylę, bo jestem przecież tylko piekarzem, specjalistą od pieczenia mlecznego chleba białego. Aby upiec taki chlebek należny użyć:
1. 600 gram mąki pszennej, 350-400 ml mleka, 1 łyżeczka soli, 6 łyżeczek cukru, 1 torebka drożdży Dr.Oetker'a, 1 łyżka oliwy.
2. Przygotowanie: Do mleka dodaj sól, cukier, oliwę. lekko podgrzej do temperatury pokojowej na palniku z gazem( lub włóż naczynie do ciepłej wody). Mieszaj wszystko łyżką, aż sól, cukier rozpuszczą się. Tak przygotowany roztwór wlej do miski z odmierzoną mąką i mieszaj, aż powstanie ciasto typu drożdżowego. Dodaj drożdże i mieszaj. Przełóż ciasto do blaszki i odstaw w ciepłe miejsce na czas, w którym ciasto podwoi swoją objętość. Następnie włóż do gorącego piekarnika i trzymaj około 40 minut. Jeśli za pierwszym razem nie uda się, to spróbuj jeszcze raz. Smacznego. Ryba2008 :yahoo:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2012-12-23, 15:02   

I tak cza było od razu napisać, uwzględniając półki, podając średnią głębokość. Z tym że "Ci" z gminy mierzą w najszerszym i najdłuższym miejscu oczka :( . :piwko:
Gdyby nie zapadły się półki w moim oczku, wyglądałoby tak samo jak Twoje. :yahoo:
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2012-12-23, 16:58   

dzizas, sory, ale dawno jakich bzdur nie czytalem :bum:
ale pokolei:

Ryba2008 napisał/a:

Próbnik napięcia tzw. neonówka.
Dioda neonówki
dioda LED w neonówce


skad taki termin neonowka? neonowka to zrodlo swiatla czyli tzw. swietlowka.
to o czym myslisz ma nazwe wskaznik czy probnik napiecia i pokazywane jest przez umieszczona w nich diode (led) lub zarnik.


Ryba2008 napisał/a:
Dlatego proszę nie pomniejszać znaczenia próbnika napięciowego, tym bardziej , że jest on łatwo dostępny, prosty w użyciu, tani (kilkanaście złotych), bezawaryjny, lekki i skuteczny.

tego nie neguje bo sam go uzywam zawodowo juz ze 15 lat. tyle ze nie sluzy on do srawdzania napiecia w wodzie.


Ryba2008 napisał/a:

Próbnik napięcia tzw. neonówka.
Proponuję zrobić następujące doświadczenie.

czy czytales instrukcje posiadanego wskaznika napiecia?
czy wiesz jakie doswiadczenie wykonałes?
odp: sprawdziles ciaglosc obwodu przez wode.
twoj prawy palec wskazujacy dotyka tego wlasnie styku na wskazniku. aby sprawdzic tym modelem wskaznika napiecie, to nie dotykamy zadnego styku na wskazniku.
ps. ja z doswiadczenia, tego typu wskaznika nie polecam. wskaznik jest bardzo czuly, dioda swieci nawet dotykajac izolacji przewodu na ktorym jest napiecie. niekiedy dioda zaswieci sie dotykajac przewodow ktore sa w bliskim sasiedztwie z przewodami ktore sa pod napieciem.
sprawdzaja sie tylko do pomiaru ciglosci obwodu.

a to ze woda jak i cialo czlowieka jest przewodnikiem pradu to chyba kazdy tu o tym wie.
tyle ze musisz wziasc pod uwage ze woda ma tez swoj opor. przy wiekszych odleglosciach napiecia w wodzie nie bedzie.



Ryba2008 napisał/a:
Nie jestem elektrykiem
Ale może się mylę, bo jestem przecież tylko piekarzem


ja doswidczen w kuchni nie robie, bo sie na tym nie znam.
dlatego proponuje nie robic takich doswiadczen z elektryka i nie wprowadzac innych uzytkownikow w blad, bo moze to doprowadzic do tragedii!!!

Kazde markowe urzadzenie (pompa, lampa) elektryczne, których przeznaczeniem jest praca z woda, to w instrukcji bedzie zalecenie aby byl podlaczony przez RCD.
prawidlowo podlaczony, a w uzytkowniu regularnie sprawdzany ( co trzy tygodnie sprawdzamy skutecznosc dzialania przycisku TEST, raz w roku dokonujemy pomiaru wylacznika rcd - pomiar czasu i pradu zadzialania wylacznika). nie ma lepszej ochrony, a cena nie jest az tak duza w stosunku do tego co moze ochronic.

jezeli zanjdziesz mi gdziekolwiek i jakakolwiek wzmianke to tym ze napiecie w wodzie mozna sprawdzic przez wskaznik napiecia, bedziesz mistrz!
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny