wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Komary i szczupaki = problem?
Autor Wiadomość
Gliniak 
Bywalec



Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 219
Skąd: PCIM/LISZKI/KRAKÓW
Wysłany: 2009-05-10, 21:28   Komary i szczupaki = problem?

Chyba sobie narobiłem biedy.
Kilka dni temu udalem sie nad okoliczne jeziorko w celu pozyskania roslinek , slimaczkow i roznego rodzaju "robactwa" wodnego.
Roslinki nawet ladne "pozyczylem" .
Zwyklym sitkiem kuchennym przeczesywalem szuwary i rowniez wiele niestety nieznanych mi jeszcze zyjatek wodnych wylowilem. W tym cztery kilkucentymetrowe szczupaczki.
Jakos do ryb w oczku nie bylem do tej chwili przekonany ale majac szczupaczki w sloiku przestalem sie wahac. Instynkt lowcy i posiadacza wzial gore .... wpuscilem owe rybki do oczka. Do dzisiaj nawet bylem zadowolony. Dzisiaj jednak pogryzly mnie strasznie komary nad oczkiem. Gupikow ktorych wpuscilem w czwartek ok 20 dzisiaj nie dostrzeglem w oczku.
W zeszlym roku w minioczku gupiki byly na tyle skuteczne ze nie pamietam w ogole problemu z komarami. Zawsze plywaly przy powierzchni i byly widoczne.
Teraz ich nie widze , ani martwych ani zywych. Szczupakow tez nie widze , za to gryza mnie komary.

Co mam zrobic?

Szanse na wylowienie szczupakow z glinianki sa chyba zerowe.
Jedyne co mi przychodzi do glowy to zakup jakis karasi i orf na tyle duzych ze szczupaki ich nie zaatakuja.
Jak dlugo szczupak rosnie? I czy szczupak zjada larwy komarow?

Pomozcie mi jakos rozwiazac ten problem bo nie wyobrazam sobie przesiadywania nad oczkiem w godzinach poznopopoludniowych atakowany przez roje komarow.
A jak te komary zaczna ciąć po okolicy to sasiedzi znienawidza moje oczko.
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-10, 21:37   

Tyle sztuk w takim okresie nie mogło paść tylko łupem szczupaków ale napewno maczały w tym płetwy :-D

Druga sprawa, że do oczka mogły się dostać inne drapieżniki np. owady.

Szczupaki mogą rosnąć i rosnąć, masz internet i możesz poszukać na stronach. Rosną duże a w takiej gliniance jak Twoja mogą do niezłej masy dorosnąć :piwko:

Rozwiązaniem kłującego problemu są karasie o których wspomniałeś, rybki które wpitalają wszystko co się unosi w toni, znajduje się przy powierzchni lub nad dne, a także unoszące się nad wodą :good:

Pozdrawiam

Salmo
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2009-05-10, 21:55   

Hej .
Nie wiem jakie masz te oczko wodne ale generalnie to komary składają jajka do małych płytkich zbiorników w których jest pełno rozkładających się szczotek roślinnych .
U mnie komary występowały dość licznie na działce do póki nie zrobiłem oczka . Po zrobieniu oczka i zamieszkaniu jego między innymi przez bardzo liczne u mnie ważki i żaby to problem z komarami się skończył.
Komary również są zjadane przez nietoperze ( 500 szt. w ciągu jednej nocy potrafi zjeść jeden nietoperz ). Można zrobić sobie lub kupić specjalną budkę dla tych ssaków .
Z czasem w jednej tylko budce potrafi zamieszkać nawet kolonia samic złożona z ok. 20 osobników .
Tak czy inaczej powinieneś szczupaki z wody wyłowić bo nic po za nimi tak się nie uchowa.

Pozdrawiam
 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2009-05-10, 22:04   

Popieram elfikpa, szczupaki podrosną a wtedy dorwą się do karasi i problem z komarami wróci :-(
_________________
Pozdrawiam Karol.
 
 
 
Gliniak 
Bywalec



Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 219
Skąd: PCIM/LISZKI/KRAKÓW
Wysłany: 2009-05-10, 22:13   

Jak podrosna to pozycze wedke i moze jakos je wylowie. Dlatego pytalem jak szybko rosna.

Teraz przeciez nie bede chyba wyglupial sie z wedka zeby lowic kilkucentymetrowe rybki.
Siatka nie zlowie bo ich nie widze a oczko zbyt duze.
Co prawda sam zlowilem je do zwyklego kuchennego sitka ale to byl niezamierzony przypadek. Pewnie bylo ich tam setki a ja wylowilem akurat te 4.
Zeby teraz te 4 wylowic to chyba bym musial machac sitkiem w gliniance do jesieni.
A moze bede je mogl zapisac za rok jako zimowe straty? ;)
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-10, 22:25   

Jeżeli chcesz szybko sobie poradzić z tym to wytruj oczko wodą amoniakalną - szybko i bez śladów ;)

Pozdrawiam

Salmo
 
 
Gliniak 
Bywalec



Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 219
Skąd: PCIM/LISZKI/KRAKÓW
Wysłany: 2009-05-10, 23:51   

Trucie odpada , za duzo juz w tym oczku jest zycia.
Zaczalem od bakterii , ktore wpuscilem na poczatku w trigerrze , po kilku tygodniach dafnie i inne "robale" zakupione na gieldzie , potem zakupy u Aurrory na ktore tez czekalem pare tygodni , wreszczcie kilka owocnych wypraw nad dzikie zbiorniki wodne ... i teraz mam to truc?
A trucizna to potem sama wyparuje z oczka? ;)


Kiedys bedac dzieckiem lowilem male rybki do sloika w ktory wetknieta byla szyjka polowa butelki .... a w sloiku byl chlebek.
Obawiam sie jednak ze na szczupaczki taka pulapka sie nie nadaje bo to drapiezniki przeciez.
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2009-05-11, 06:43   

odpowiem na pytanie jak szybko rosna
otoz w ubieglym roku na poczatku maja wpuscilem do stawu z plociami i karpiami koi kilkanascie sztuk wylegu szczupaka
na jesiennym odlowie, na poczatku pazdziernika mialem szczupaki wielkosci 35-40cm
najwiekszy mial 45cm
jezeli szczupak stoi w pokarmie, przyrost jest niesamowity
jezeli nie ma innych ryb w zbiorniku, po jakims czasie pozostanie Tobie jeden osobnik :)
z jednym sobie przeciez poradzisz :)
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-11, 10:51   

Cytat:
A trucizna to potem sama wyparuje z oczka?


Tak jak pisałem, to cicha trucizna. Podwyższa pH do bardzo wysokiego poziomu a następne wraca równowaga, dzięki m.in. roślinom.

Szczupak rośnie szybko, właśnie w gdy ma mnóstwo jedzenia. Jeżeli planujesz by natura załatwiła to sama poprzez kanibalizm to trochę poczekasz... aż się szczupaczki spotkają w gliniaku :hehe:

Pozdrawiam

Salmo
 
 
Gliniak 
Bywalec



Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 219
Skąd: PCIM/LISZKI/KRAKÓW
Wysłany: 2009-05-17, 21:03   

Dzis widzialem szczupaczka , mial ok 10 cm dlugosci , prawie dwa razy dluzszy.
Rzeczywiscie szybko rosna. Bardzo szybko. Wpuscilem tez troche gupikow na pozarcie.
We wtorek dokupie karasi i orf. Komary nie gryzly. Ufff.
 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2009-05-18, 21:59   

Wpuść teściową do oczka będzie szybciej, a i karasie ocaleją :-D
_________________
Pozdrawiam Karol.
 
 
 
elfikp 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 609
Wysłany: 2009-05-18, 23:32   

Jeszcze się utopi w tym kraterze ;)
 
 
Patryk 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Kwi 2006
Posty: 251
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-05-19, 13:24   

jakby się utopiła pewnie autor by sie cieszył...
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-19, 14:59   

Patryk, no cos Ty! To, ze tesciowa to najgorsza kreatura pod sloncem to tylko stereotyp :-D ;)
Gliniak, wstawiaj co jakis czas nowe zdjecia w swojej galerii, bedziemy mieli porownanie.
 
 
Gliniak 
Bywalec



Dołączył: 25 Lis 2007
Posty: 219
Skąd: PCIM/LISZKI/KRAKÓW
Wysłany: 2009-05-19, 21:43   

Dzis zwodowałem do oczka 6 orf i kilka karasi ..... orfy pieknie plywaja , mam nadzieje ze szczupaki ich predko nie zjedza.
Przy okazji zakupow na gieldzie zoologicznej w Krakowie wzbogacilem oczko o 20 małzów - nie wiem jakich , sprzedawca tez nie wiedzial jakie to małze - ich szczupaki raczej nie tkna ;)

Obiecane mam tez 10 rakow. Czy szczupaki moga zjesc raki?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny