wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kwaśny torf
Autor Wiadomość
BOLEK 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sty 2006
Posty: 116
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2006-02-16, 18:10   

Witam

TUTAJ mają w ofrecie torf włuknisty wysoki i TUTAJ - jako podłoża do terrariów.
Zobacz też na alledrogo - ale tam to raczej jako wkłady do filtrów, w małych opakowaniach.
_________________
Pozdrawiam BOLEK
------------------------
 
 
Piotr 
Początkujący


Dołączył: 15 Lut 2006
Posty: 26
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2006-02-16, 19:35   

Dzięki za porady. Mieszkam w Wałbrzychu, w zeszłym roku założyłem oczko około 30m3 wody. Przymierzałem sie do niego od kilku lat. Jest piękne: wodospad, troszkę roślin i oczywiście piekne ryby.Teoretycznie wiem o oczku wiele, ale w praktyce okazało się, że jedenak za mało. Czystość wody spędza mi sen z powiek. Życie, które się tam toczy jest niesamowite. Nie chciałbym używać chemi. Myślałem już, aby w tym roku założyć lampę UV, jednak cały czas jestem za środkami naturalnymi. Napewno muszę wprowdzić trochę cienia, a to się stanie jak wybuduję mostek. Ciekawie- o torfie kwaśnym włóknistym słyszałem już dawno, ale kupić go, nie wiedziałem, że jest aż tak trudno. A szyszki olszyny, jakie mają być? Kiedy je zbierać? A swoją drogą GRATULUJĘ STRONY !!! Pozdrawiam. Piotr.

[ Dodano: 2006-02-16, 19:51 ]
"TUTAJ mają w ofrecie torf włuknisty wysoki i TUTAJ - jako podłoża do terrariów.
Zobacz też na alledrogo - ale tam to raczej jako wkłady do filtrów, w małych opakowaniach."

Dzięki, ale w tej Firmie "TORF" sprzedają go tylko na całe palety. Już dzwoniłem. Piotr
 
 
andrzej 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 72
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2006-02-16, 21:24   

Witam.
Myślę,że należałoby poprosić w zaprzyjaźnionym sklepie ogrodniczym o sprowadzenie torfu włóknistego przy okazji dostawy innych podłoży. Każdy producent torfu ma w swojej ofercie również torf włóknisty, idzie wiosna, wiec sklepy będą robiły zamówienia na podłoża. Producenci - www.paslek.com www.torf.home.pl

Pozdrawiam. andrzej
 
 
BOLEK 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sty 2006
Posty: 116
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2006-02-18, 07:04   

Witam

Cytat:
A szyszki olszyny, jakie mają być? Kiedy je zbierać?

Szyszki ( a w zasadzie orzeszki ) olchy czarnej (bo ta odmiana będzie nam przydatna ) najlepiej zbierać późną jesienią lub zimą. Jednak najważniejszą rzeczą jest to aby były one zrywane z drzew ( nie zbieramy opadłych ) rosnących jak najdalej od aglomeracji miejskich oraz od wszelkiego rodzaju dróg - wiadomo, czym bliżej cywilizacji, tym większe skażenie atmosfery. :( Szyszki mają znacznie niższą " wydajność " niż torf, ale za to powodują mniej intensywne zabarwienie wody . Stosujemy je w zależności od potrzeb od 5 do 8 szt. na 100 l wody.
Dodam jeszcze, że szyszki olchy oprócz właściwości zakwaszających wodę mają również właściwości dezynfekujące, a także zdolności wiązania białka co wpływa pozytywnie na rozwój pożytecznych bakterii.
_________________
Pozdrawiam BOLEK
------------------------
 
 
Piotr 
Początkujący


Dołączył: 15 Lut 2006
Posty: 26
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2006-02-18, 18:03   

Dziś udało mi się zamówić torf!!! Dostawa w połowie marca. Niech ta WIOSNA już przyjdzie. Już szykuję się do prac porządkowych Dziś odgarnąłem ze śniegu tafle lodu, by słoneczko mogło szybciej stopić lud. Z Waszego doświadczenia, to prócz torfu w filtrze worek z torfem też wrzucić do oczka? Piotr.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-02-18, 21:12   

Piotr napisał/a:
Z Waszego doświadczenia, to prócz torfu w filtrze worek z torfem też wrzucić do oczka? Piotr.


Piotrze, zastosuj torf profilaktycznie wczesną wiosna, jak tylko zejdzie pokrywa lodowa z oczka, 2 worki 60 l torfu do filtra, lub jeden do filtra, a jeden do oczka (na te 30 m³ nie będzie za dużo). W wodzie po zimie jest dużo azotanów i glony tylko na to czekaja, rośliny jeszcze nie zaczęły wegetacji aby stanowić dla nich konkurencje pokarmową. Po ok 3 - 4 tygodniach sprawdz pH jak będzie ok. 6,5 - 7,5, to sobie odpuść na razie torf w oczku, i wyjmij torf z filtra, można go wykorzystać w kompostowniku lub pod iglaczki lub różaneczniki. Jeśli jednak będzie wyższe niż 7,5 np 7,9 - 8,0 to dodaj 60 l torfu do filtra, aż do momentu jak te pH spadnie do włściwej wysokości. Jakies 2 - 4 tyg. Torf nie powinien zalegać w filtrze ani oczku dłużej niż 4 tygodnie, chodzi o to aby nie zaczał gnić.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Piotr 
Początkujący


Dołączył: 15 Lut 2006
Posty: 26
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2006-02-18, 22:38   

Dzięki za poradę. Piotr

[ Dodano: 2006-03-25, 17:19 ]
Dziś przywieźli dla mnie torf. Jest częściowo zmielony, jednak jak pisał Paweł myślę, że nie ma to większego znaczenia. Zamoczyłem próbkę w wiadrze do sprawdzenia czy, aby naprawdę jest czysty. Jutro zobaczymy. Piotr
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-06, 16:13   Torf

skoro mowa o glonach to czy ten torf co wy stosujecie to jest ten sam co do sadzenia kwiatów (ziemia) czy jakiś inny to musi byc
 
 
 
Szymon 
Przyjaciel forum



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 98
Skąd: Podlaskie/Białystok
Wysłany: 2006-03-06, 16:45   

Cytat:
czy ten torf co wy stosujecie to jest ten sam co do sadzenia kwiatów (ziemia) czy jakiś inny to musi byc

W centrach ,sklepach ogrodniczych sprzedawane sa podłoża ogrodnicze ( ziemia jak mówisz) uniwersalne jak i odpowiednio zaprawione czy nawożone , dobrane dla poszczególnych roślin. Oferowany jest też sam torf - proponuję torf wysoki około 3,5 ph ( tzw. nieodkwaszony). Spotykałem pakowany w worki od 5 litrów do 250 litrów ( tzw baloty)
ps
temat torfu poruszano juz na forum
_________________
pozdrawiam
Hydroflora / Szymon
www.hydroflora.pl
----------------------------
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-06, 19:36   

Ja kupuję w 60 l workach. Najbardzej mi pasuje do worków po ziemniakch, nie jest go za dużo i można swobodnie związać worek z kilkoma kamieniami wewnątrz, tak aby po włożeniu go do oczka zatonąl. Dowiązuję do worka jeszcze nylonową linkę, taką jak maja namioty przy naciągach, drugi koniec chowam gdzieś na brzegu. Łatwej worek wyjąć z oczka, jak już torf straci swe włściwości, po ok 3 - 4 tygodniach.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-08, 17:23   

i co jak wrzucicie ten torf to już wtedy nie bedzie glonów tylko czysta woda czy to jakoś na innej zasadzie działa????
_________________
-----------------------------------------------
Pozdrawiam Dawid :)
><(((*> ><(((*> ><(((*>
 
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-08, 18:30   

Torf zakwaszcza wode, czego glony nie lubią... i wpłyta pozytywnie na ryby i rośliny, ale Paweł ci to szczegółowo wytłumaczy :wink: .
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-08, 19:49   

DAwid napisał/a:
i co jak wrzucicie ten torf to już wtedy nie bedzie glonów tylko czysta woda czy to jakoś na innej zasadzie działa????


Zaraz, zaraz, nie tak prędko. :)
Jak wrzucisz torf i to nie byle jaki, a jedynie kwaśny, tzw wysoki o pH 3,5 wsypany do worka np. po ziemniakach. Musisz poczekać ok 2 tygodni na pierwszwe objawy działani torfu. Jednak nie trzymaj go w oczku dłużej niż 4 tygodnie, żeby nie zaczął gnic. Torf wydziela do wody kwsy humusowe, które obniżają pH wody.

Zanim zaczniesz go stosować, sprawdź pH - metrem (taki tester jest do nabycia w kazdym sklepie zoologicznym, taki do mierzenia pH wakwariach). Jeżeli pH będziesz miał większe niż 7 to wtedy zastosuj torf. Niby pH powinno być w naszych w zakresie 6,5 - 7,5, lecz ja saram się aby było bliżej 6,5.Sstosuję na 10 000 l wody 60 l torfu, wsypanego do worka obciążonego kamieniami i uwiązanego linka do brzegu łatwiej go wyjąć z oczka jak sie go wykorzysta, taki namoczony worek z torfem trochę waży.
Po zastosowaniu torfu sprawdz ponownie pH jak spadnie do 6,5 to O.K. Glony powiny znikać już po ok 2 tygodniach. Powinno się wtedy usunąć z wody obumarłe glony, odmulając dno oczka, zeby nie stanowiły pożywki dla następnego ich zakwitu i to dużo większego. Jeśli natomiast pH jest jeszcze za wysokie to zastosuj ponownie tę sama dawkę.

Torfem nie przedawkujesz, w stawach potorfowych pH waha się w granicach 5,5 - 6,0 i brak tam zupełnie glonów, ryby są ładnie wybarwione i w jak najlepszej kondycji.
Dodatkowym plusem stosowania torfu, jest to, że używanie go powoduje delikatne brunatne zabarwienie wody w oczku, co dodaje jedynie uroku oczku, woda nie ma wyglądu wody z karanu czy domowej kaskadki. Naturale zbiorniki wodne też nie maja białej wody.
Acha, jeszce jdno, kwaśny torf niszczy glony planktonowe i nitkowate i nie niszczy bakteri potrzebnych do utrzymania cyklu azotowego w oczku.
Torf ztosuję profilaktycznie już wczesną wiosna ja tylko zejdze lód. Woda po zimie jest pełna azotanów i glony maja wtedy wyśmienite warunki, bo rośliny nie zaczęły jeszcze wegetacji i nie stanowia dla nich konkurencji pkarmowej.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-09, 17:58   

a można też stosować torf gdzy już są w oczku glony???????czy tylko przed pojawieniem sie glonów???
_________________
-----------------------------------------------
Pozdrawiam Dawid :)
><(((*> ><(((*> ><(((*>
 
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-09, 18:25   

mozesz stosowac jak juz sa glony ale pamietaj ze w tym przypadku potrwa to dluzej, zanim woda nie bedzie zielona , staraj sie zgodnie z zaleceniami Pawla (inne posty) stosowac torf profilaktycznie zanim sie pojawia glony
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny