wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wykopałam już oczko
Autor Wiadomość
kasiula 
Początkujący


Dołączyła: 15 Lut 2009
Posty: 24
Skąd: lublin
Wysłany: 2009-05-04, 15:36   

Folii ani membrany nie kupiłam jeszcze a fotki chętnie bym pokazała ale nie umiem wrzucać,może kogoś znajdę co mi wrzuci na razie chcę wykopać odpowiedniej wielkości oczko,by obyło się bez filtra
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-04, 16:16   

kasiula napisał/a:
Folii ani membrany nie kupiłam jeszcze a fotki chętnie bym pokazała ale nie umiem wrzucać,może kogoś znajdę co mi wrzuci na razie chcę wykopać odpowiedniej wielkości oczko,by obyło się bez filtra


Podeślij mailem, to się wrzuci.

Apropos rozmiar a czystość.
W Poznaniu miałem 4,5 m3, niemal cały czas w cieniu, żadnych rybek - woda była czysta.
Teraz w Krakowie mamy 16 m3, non stop słońce, duuużo rybek no i:
- bez filtra, filtra gelobowo korzeniowego - zapomnij
- przy takiej obsadzie pistiami i hiacyntami jak na zdjęciu poniżej (plus 72W UV-C plus filtr
ciśnieniowy PFX 12000) woda owszem czyściutka, do czasu oczywiście bo zbyt późno
wyłowiliśmy pistie i hiacynty (zdążyły masowo pogubić korzonki) dwa tygodnie później
(czyli od późnej jesieni) woda przez calutką zimę była bardziej niż koszmarna, zero
widoczności (ZERO!)

poza tym, fajny trawnik co nie? nie ma światła poniżej lustra wody, to i glonów nie ma :-)
wiosną troszkę ruszyło ale dopiero teraz filtr (dodatkowy) robi swoje...

no niestety rozbudowując 6 do 12 m3 samym rozmiarem nie wyczyścisz oczka...
Może rośliny, dobrze dobrane rośliny (czyli nie tak jak na zdjęciu powyżej) - będzie gdzie je
posadzić, będą czyściły...

lepi
 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2009-05-04, 16:33   

Myślę że wielkość oczka nie ma aż tak wielkiego znaczenia przy filtracji, a przynajmniej jego zmiana o +/- kilka metrów sześciennych . Lepi oczko masz piękne cud miód takie pistie i hiacynty :brawo: u mnie za chiny ludowe nie chcą rosnąć(ani jedne ani drugie :-( ).
Jeśli u Kasiuli owe roślinki by się tak rozrosły to wtedy filtr staje się praktycznie zbędnym wydatkiem przynajmniej poza wiosną, zresztą odwiedź stronę Aurory-ma w ofercie zestaw oczyszczający... powinien coś pomóc .
_________________
Pozdrawiam Karol.
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-05-04, 19:50   

lepi a te dziury w zielonym to zrobiłeś przy pomocy hula-hop czy to jakiś inny patent?
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-05-04, 23:41   

Adalbert napisał/a:
lepi a te dziury w zielonym to zrobiłeś przy pomocy hula-hop czy to jakiś inny patent?


Ten stawik to jakby hodowla Pistii z trzema otworami na wodę, chociaż ładnie i ciekawie to wygląda, ale to hula-hop Adalberta mocno mnie ubawiło. Kto jeszcze pamięta hula-hop, to prawia PRL. Nawiasem mówiąc ten stawik Lepika to prawie skarbiec NBP. Jedna Pistia w zeszłym roku kosztowała chyba z 5 PLNów.

Pozdrawiam Antoni !!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-05, 06:35   

Adalbert napisał/a:
lepi a te dziury w zielonym to zrobiłeś przy pomocy hula-hop czy to jakiś inny patent?


Tak, to właśnie to hula-hop :-)
Gwarancja odrobiny światła poniżej lustra wody.

W tym roku ma być odwrotnie - to hiacynty i ewentualnie pistie mają być w hula-hop'ach
a nie woda ;)

lepi
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-05-05, 06:51   

Też zamierzam w tym roku okiełznać nieco pływające bo ruch wody spowodowany kaskadą i strumieniem rozrzuca mi je po kątach albo wpycha między inne rośliny. Myślałem właśnie o zrobieniu jakiejś "miedzy" z pływającego przeźroczystego węża ale może i hula-hop się nada ;)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
kasiula 
Początkujący


Dołączyła: 15 Lut 2009
Posty: 24
Skąd: lublin
Wysłany: 2009-05-10, 06:18   

Ponawiam moje pytanko,chciałabym żeby ktoś mi doradził czy mogę liczyć na w miarę czystą wodę bez użycia filtra(będzie pompka do fontanny)czy konieczny jest filtr.W oczku będą roślinki ale rybek nie.Oczko 3m na 4m i 1,3 gł.
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-10, 10:38   

A wiesz jakie to roślinki?? Jeżeli będą roślinki bez rybek to powinnaś otrzymać równowagę biologiczną. Ileż jest zbiorników w Polsce które mają czystą wodę, krystaliczką. Szkoda, że nie mogę pokazać jak moje zbiorniki retencyjne wyglądają i jaka tam jest woda :x A tak jest dużo roślin, dużo ryb, dużo mułu, dużo szczeżuj... i równowaga.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2009-05-10, 11:15   

Jeśli ma nie być rybek, a mają być w dużych ilościach rośliny to równowaga biologiczna jest tylko kwestią czasu.
_________________
Pozdrawiam Karol.
 
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-10, 14:09   

Salmo_Salar napisał/a:
Szkoda, że nie mogę pokazać jak moje zbiorniki retencyjne wyglądają i jaka tam jest woda :x A tak jest dużo roślin, dużo ryb, dużo mułu, dużo szczeżuj... i równowaga.
Dlaczego nie mozesz tego pokazac?
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-10, 14:16   

Ponieważ jestem poza domem a na zbiorniki mam kawał drogi ;) Mogę pokazać jedynie piękną wodę w mojej rzece - Krznie - płynącej nieopodal mojego domu.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
kasiula 
Początkujący


Dołączyła: 15 Lut 2009
Posty: 24
Skąd: lublin
Wysłany: 2009-05-10, 14:31   

A ja wyczytałam (chyba na forum)że jak za dużo roślin to też źle wpływa na czystość wody,czy to prawda?
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2009-05-10, 15:50   

Obumarłe cząstki roślin też powodują zanieczyszczenie wody i pozbawianie wody w tlen. A czy istnieją rośliny które w czasie wegetacji syfią wodę, nie wiem :?

Pozdrawiam

Salmo
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-05-10, 16:25   

kasiula napisał/a:
czy mogę liczyć na w miarę czystą wodę bez użycia filtra [...] czy konieczny jest filtr. W oczku będą roślinki ale rybek nie. Oczko 3m na 4m i 1,3 gł.


no to jeszcze raz...

możesz liczyć na w miarę czystą wodę, jeśli dasz mnóstwo roślin, bardzo, bardzo dużo, w dwóch słowach - ZA DUŻO ;) ,
a w każdym innym przypadku - nie. Niestety konieczny i filtr, i w sensownych ilościach rośliny...

lepi
PS Nie ma znaczenia ile razy zadasz to pytanie, odpowiedź zawsze będzie taka sama no chyba, że ktoś odpowie tak,
jak chcesz aby brzmiała odpowiedź... ale czy aby na pewno tego chcesz?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny