wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2009-04-16, 21:39
Oczko Wolanina
Autor Wiadomość
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-01-09, 11:19   Zima 2017

Z krótkiej parogodzinnej wizyty na działce w Beskidach przywiozłem parę zdjęć ostrej zimy.
Z tematów oczkowych - jedno. Zbiornik z jaziami pod 20cm śniegu i paroma lodu. Przygotowany jesienią przewód napowietrzający - rurka przeciągnięta przez peszel - jak na razie (czy będzie jeszcze ostrzej tej zimy niż te -20C?) zdaje egzamin - powietrze ciągle płynie, a w lodzie (środek zdjęcia) wciąż dziura wielkości piłki.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-09, 19:17   

Piękny widok.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-01-09, 21:35   

taniw napisał/a:
Piękny widok.

To 100% zasługa zimy, ale niech trwa jak najkrócej.
Ciekawe co zostanie z oczeretu - widać jego i zawijasy jego cienia po lewej u dołu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-10, 13:18   

Ja poobcinałem późną jesienią większość roślin. Oczeret też, odrośnie.
 
 
jimmy_88 
Początkujący


Dołączył: 13 Cze 2016
Posty: 10
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2017-01-17, 11:57   

Witam po dłuższej nieobecności, chciałem zapytać jak się sprawdza hydroizolacja pond'u zrobiona z tej farby? Czy jeszcze za wcześnie na opinie, trzeba czekać do wiosny?

"(jeszcze nie zaopatrzyłem się w docelowy koisock a ten zrobiony z nogawki od piżamy jest trochę mały)"

Z mojej wiedzy wynika że takie prowizoryczny wynalazek z nieodpowiedniego materiału może uszkadzać warstwę śluzu u ryb, co prowadzi do zwiększonego ryzyka infekcji.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-01-17, 18:28   

jimmy_88 napisał/a:
Witam po dłuższej nieobecności, chciałem zapytać jak się sprawdza hydroizolacja pond'u zrobiona z tej farby? Czy jeszcze za wcześnie na opinie, trzeba czekać do wiosny?

Jestem zadowolony, nic nie przeciekało. Z obserwacji przy samym malowaniu - zalecałbym dokładne przejechanie rysy jakimś rylcem, żeby farba dobrze wypełniła i pokryła szczelinę.

Cytat:
"(jeszcze nie zaopatrzyłem się w docelowy koisock a ten zrobiony z nogawki od piżamy jest trochę mały)"

Z mojej wiedzy wynika że takie prowizoryczny wynalazek z nieodpowiedniego materiału może uszkadzać warstwę śluzu u ryb, co prowadzi do zwiększonego ryzyka infekcji.

Racja Jimmy, jakkolwiek miękka i mokra piżama raczej śluzu nie ściągnie, gorzej gdyby to była szorstka tkanina czy siatka. Tak czy owak rozglądam się za wersją ze szczelnym rękawem ze śliskiego płótna, zapewniającym utrzymanie wody przy przenoszeniu. Albo kupię, albo rozejrzę się, z czego to się robi. Zresztą, mógłby to być choćby rękaw z folii plastikowej.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-03-06, 14:43   

Coraz więcej wiosennych akcentów na forum. U mnie oczko już wolne od lodu, ale ryby pojawią się tam dopiero za trzy miesiące, o ile nie wymyślę czegoś na dogrzanie wody. Dzisiaj marzec po wczorajszej wiośnie pokazał - też w zasadzie wiosnę - 10 minut mocnego gradu.

_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2017-03-06, 20:39   

Witam! Wymyśl coś, bo ja też chętnie bym skorzystał ;) U mnie jeszcze lód, ale jak wiesz oczko w cieniu :-( Ja myślę o jakimś kolektorze używanym i położeniu go na altanie. Może coś znajdę.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-03-06, 21:38   

musasz napisał/a:
Witam! Wymyśl coś, bo ja też chętnie bym skorzystał ;) U mnie jeszcze lód, ale jak wiesz oczko w cieniu :-( Ja myślę o jakimś kolektorze używanym i położeniu go na altanie. Może coś znajdę.

Mariusz, zastanawiam się czy nie zacząć od natryśnięcia wewnątrz oczka paru cm twardej pianki PU. A dalej - chyba skończy się na kolektorach, no ewentualnie można byłoby potraktować koipond jako powiedzmy dodatkowy pokój i podciągnąć tam gałązkę CO...
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2017-03-06, 22:01   

Ocieplenie ścian byłoby dobre, ale raczej kłopotliwe. Gdyby za dnia podgrzać wodę to może przez noc wszystkiej energii by nie oddała, a i gleba by się stopniowo nagrzewała. Po jakimś czasie może by się temp. podniosła. Tak myślę.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2017-03-07, 11:18   

U mnie ani grama lodu. W Białymstoku gdzie podobno misie polarne biegają po ulicy ,a poważnie to średnie temperatury niższe niż pozostałej części kraju .Z resztą jeszcze parę tygodni temu jeszcze leżał śnieg ,w Warszawie nie było po nim śladu.
Ale pompkę napowietrzającą mam w piwnicy gdzie jest 17'C + parę metrów rurki napowietrzającej owiniętej wokół rury co .Kamień w oczku na 50 cm.
Rozwiązanie się sprawdza tylko powyżej -5'C gdyż na skutek różnicy temperatur w rurce skrapla się woda i zamarza. Dlatego przy większych mrozach w zimę pompkę napowietrzającą przenosiłem do nieogrzewanego garażu.
Moim zdaniem jest to tani sposób na dostarczenie paru wat energii do oczka, i to stały.
W przypadku kolektorów słonecznych zmienny zależności od słońca jest czy go niema.
Mimo wszystko warto by się pochylić nad kolektorami do basenów z PVC ,lub zrobić kolektor samemu sporo filmów jest youtube.
 
 
potentator 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2015
Posty: 185
Skąd: zw
Wysłany: 2017-03-07, 12:38   

Mi przy minus 32 stopniach w tym roku nie zamarzlo. Ale mam sposob na to :D a zabki zaczynaja sie juz pokazywac... Tylko znow pijawki beda mialy pozywke... :/
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-05-20, 20:42   Wiosna 2017 - nowy sezon rozpoczęty (dopiero teraz!)

Tak, dopiero teraz rozpoczęty nowy sezon.
Wczorajsze popołudnie spędziłem na szybkim organizowaniu przeprowadzki ryb z Mausera w piwnicy do koipondu w ogródku. Woda 13-14C - zimnooo! Wylałem więc jakieś 2m3, przeciągnąłem z domu z łazienki wąż, ustawiłem wodę na najbardziej gorącą jak się dało... nie mierzyłem czasu, ale jakieś 2 godziny piecyk buzował na wysokich obrotach. Na szczęście kranówka pozbawiona jest chloru :-D . Drugi etap to spuszczenie wody z Mausera - także do oczka i gdy zostało na dnie jakieś 20cm - etap trzeci - przenosiny 17 sztuk koi. W międzyczasie jeszcze przeniesienie filtra bębnowego i zamontowanie go na swoim miejscu przy koipondzie, opróżnienie dwóch beczek z worków z pumeksem, przepłukanie ich, ponowne napełnienie. Nie zdążyłem tej wiosny z uruchomieniem docelowego filtra komorowego 3x1,3x1,2m - uporczywe deszcze zmiękczyły ziemię i ta zaczęła mi zjeżdżać na dno wykopu. Temat załatwiło dopiero wbicie kilkunastu kątowników tworzących ścianki oporowe. Mam nadzieję, że może jeszcze w trakcie sezonu uda się wykończyć pierwszą z trzech komór, wywalić beczki i przełożyć do tej komory worki z pumeksem.
Ponieważ przenosiny ryb tym razem były słabo przygotowane, decyzja ad hoc - więc woda w oczku nie jest tak klarowna, przefiltrowana, jak to bywało w poprzednich latach. Do tego koi wpuszczone do zbiornika natychmiast podniosły z dna co tam się nazbierało w czasie wiosny - a wczesną wiosną oczko było opróżnione i przemalowane Axilbetem. Woda w zasadzie czysta, ale trochę śmieci w niej pływa. To wyciąga obecnie filtr bębnowy (sito 70 mikrometrów), a potem dołożę jeszcze jeden obieg z filtracją przez ovatę i dalej na złoże zraszane.
Co do koi - przeszły w trakcie wiosny w Mauserze infekcję aeromonas, na niektórych jeszcze znać ślady, np. ostatni nabytek Hi Utsuri ma nad głową dwie białe plamki - na szczęście szybko się to goi. Kolejne stresujące doświadczenie, na szczęście z pomyślnym zakończeniem.
Krótki filmik
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
cebullka 
Uczestnik


Dołączyła: 30 Maj 2014
Posty: 61
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2017-05-21, 06:04   

ja już kubek kawy złapałam i zabieram się za oglądanie filmiku....a tu się skończył od razu :(( :(( :((
piękne wielkie ryby ...tylko proszę o więcej :-D

pozdrawiam Ania
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-21, 07:11   

Czasami sie cieszę, że nie przyszło mi do głowy by hodować karpie. Piękne ryby ale ja wolę to swoje badziewie ...
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny