wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak liczyć wysokość podnoszeni wody przez pompę
Autor Wiadomość
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2009-04-03, 14:29   

To dlaczego kiedy mam pompę z fontanną głębiej to fontanna jest niższa ,a gdy płycej fontanna jest wyższa ;) Takie są moje obserwacje ,czyli głębokość zanurzenia pompy ma znaczenie:)
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-04-03, 16:48   

Ludzie nie mam teraz czasu z wami dyskutować ale będę wieczorem to pogadamy :P Powiem wam tylko na szybko że na pewno panuje inne ciśnienie w wodzie na głębokości 20 cm, 1m , 5m i na przykład 20m a pompa musi pokonać ten opór i wypchać ten słup wody na wysokość powiedzmy 2m nad poziom lustra i jak wy uważacie że ta pompa poda wodę na taką samą wysokość zakładając że we wszystkich przypadkach wąż jest długi 22m ( tylko w pierwszym przypadku 21,8m węża idzie w poziomie a w ostatnim 22m w pionie ) to ja święty jestem :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2009-04-03, 17:21   

Głębokość ma znaczenie ,przecież przy równej odległości węża pompa jeśli stoi niżej musi pokonać dodatkowo siłę grawitacji. Tak samo jakbym chciał nosić wiadra z wodą; łatwiej mi nosić wiadra po parterze niż na 2 piętro :P
_________________
Pozdrawiam Karol.
 
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 302
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-04-03, 17:59   Wysoko podnoszenia

Przykro mi ale nie masz racji,kompletnie nie trafiłeś też z porównaniem. Nie chcę przypominać że zawodowo znam się na tym . Jeśli zanurzysz pompę z przewodem wylotowym na dowolną głębokość to i tak woda bez pompowania wypełni przewód do poziomu w zbiorniku. Wynika z tego że do wysokości lustra wody nie jest potrzebne żadne podnoszenie i nie może też być brane do obliczeń. Przykładowo jeśli zanurzysz pompę o podnoszeniu 3 m na głębokość 100 m, przewód tłoczący będzie miał bardzo wielki przekrój wtedy opór hydrauliczny będzie znikomy i pompa nadal będzie tłoczyć wodę na prawie trzy metry. Może laikowi to trudno zrozumieć ale wierz mi tak to naprawdę wygląda.
Serdecznie pozdrawiam i życzę dobrego pompowania.
Bolek
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 302
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-04-03, 18:15   Odpowiedż dla Adalberta

Adalbert napisał/a:
Trzeba by to zrobić doświadczalnie. Jakąś pompkę o b. małej wysokości podnoszenia zanużyć i podnieść wąż na taką wysokość aż przestanie się z niego wylewać. Potem wystarczy tylko zmieniać głębokość zanyżenia pompy i patrzeć czy na drugim końcu rurki coś się zmienia. Opory nie zmieniały by się bo wąż miałby cały czas taką samą długość.Dobra metodyka? :oops:

Metodyka dobra będą jednak niewielkie różnice z powodu zmiany oporu hydraulicznego wynikające z zakrzywienia. Normalnie zawodowo licząc opór hydrauliczny liczy się np.kolana w zależności od kąta,zasuwy,kompensatory.
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 302
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-04-03, 18:34   Info uzupełniająca dla Pytka

Nie pisałem o średnicy wewnętrznej trójników bo wydawało się to oczywiste.
Na wszelki wypadek dodaję więc że przekrój wewnętrzny trójników powinien być taki sam jak przyłączonych do nich przewodów.
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2009-04-03, 19:16   Re: Wysoko podnoszenia

Bolekso napisał/a:
Przykro mi ale nie masz racji,kompletnie nie trafiłeś też z porównaniem. Nie chcę przypominać że zawodowo znam się na tym . Jeśli zanurzysz pompę z przewodem wylotowym na dowolną głębokość to i tak woda bez pompowania wypełni przewód do poziomu w zbiorniku. Wynika z tego że do wysokości lustra wody nie jest potrzebne żadne podnoszenie i nie może też być brane do obliczeń. Przykładowo jeśli zanurzysz pompę o podnoszeniu 3 m na głębokość 100 m, przewód tłoczący będzie miał bardzo wielki przekrój wtedy opór hydrauliczny będzie znikomy i pompa nadal będzie tłoczyć wodę na prawie trzy metry. Może laikowi to trudno zrozumieć ale wierz mi tak to naprawdę wygląda.
Serdecznie pozdrawiam i życzę dobrego pompowania.
Bolek

Faktycznie głupi błąd, dzięki za sprostowanie.
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-04-03, 19:17   

No dobra niedowiarki! Zrobiłem to doświadczenie. Pożyczyłem malutką pompę od sąsiadki żeby nie wyciągać węża na 3m do góry następnie zanurzyłem ją tuż pod lustro wody a koniec węża zamocowałem na wysokości powyżej której woda przestawała lecieć (wystarczyło unieść wylot o 3-5 cm i woda stop). Następnie opuściłem pompę na dno oczka, czyli o ok. 100 cm. I co? Woda leciała sobie jak w w pierwszym przypadku quod erat demonstrandum.





_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 302
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-04-03, 20:13   

Myślę że doświadczenie Wojtka przekonało największych niedowiarków i można zamknąć ten temat.
Bolek
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-04-03, 21:41   

Cytat:
Myślę że doświadczenie Wojtka przekonało największych niedowiarków
To samo mogę powiedzieć o doświadczeniu Pawlaka,
Pawlak napisał/a:
To dlaczego kiedy mam pompę z fontanną głębiej to fontanna jest niższa ,a gdy płycej fontanna jest wyższa
:P
Bolekso napisał/a:
Jeśli zanurzysz pompę z przewodem wylotowym na dowolną głębokość to i tak woda bez pompowania wypełni przewód do poziomu w zbiorniku. Wynika z tego że do wysokości lustra wody nie jest potrzebne żadne podnoszenie i nie może też być brane do obliczeń.
Pewnie że woda wypełni przewód do poziomu w zbiorniku i do tego nie jest potrzebna żadna siła, tylko później jak włączysz pompę żeby przepchnąć wodę która jest nad nią powiedzmy 2m w przewodzie na pewno potrzebuje więcej mocy niż pompa która zanurzona jest tylko 0.5 i słup wody nad nią jest tylko 0,5m
Bolekso napisał/a:
Przykładowo jeśli zanurzysz pompę o podnoszeniu 3 m na głębokość 100 m, przewód tłoczący będzie miał bardzo wielki przekrój wtedy opór hydrauliczny będzie znikomy i pompa nadal będzie tłoczyć wodę na prawie trzy metry. Może laikowi to trudno zrozumieć ale wierz mi tak to naprawdę wygląda.
Może i jestem laikiem ale w to niewierze :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 302
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-04-03, 21:51   

Nie chce mi się już dalej przekonywać, jeśli nie wierzysz że mam rację poszukaj w necie,napewno gdzieś znajdziesz potwierdzenie.
Pozdrawiam ! Bolek
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-04-03, 21:53   

JAREK G napisał/a:
żeby przepchnąć wodę która jest nad nią powiedzmy 2m w przewodzie na pewno potrzebuje więcej mocy niż pompa która zanurzona jest tylko 0.5

teraz już jestem przekonany, że będzie to tylko spowodowane długością węża a nie głebokością jego zanurzenia. Jeśli weźmiesz 2 m węża i ułożysz go poziomo pod wodą i to samo zrobisz z wężem 0,5 m to też trzeba będzie więcej mocy żeby przepchnąć wodę przez wąż dłuższy :idea:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-04-03, 21:59   

Znalazłem w instrukcji swojej pompy kaskada 3600 Aqua Szut ze maksymalna głębokość zanurzenia to 1m (czego nawet nie wiedziałem) jakby głębokość zanurzenia nie miała żadnego wpływu to nie podawali by takiej informacji :P
Ps.
Adalbert napisał/a:
Jeśli weźmiesz 2 m węża i ułożysz go poziomo pod wodą i to samo zrobisz z wężem 0,5 m to też trzeba będzie więcej mocy żeby przepchnąć wodę przez wąż dłuższy :idea:
Tak tylko na pewno łatwiej jest przepchnąć 2m w poziomie niż 0,5 w pionie :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2009-04-03, 22:02   

Jarek - zapewne maxymalna glebokosc to glebokosc po jakiej pompa traci wydajnosc.
Jezeli masz mozliwosc zrob probe - manewruj pompa pomiedzy 1 metrem glebokosci - moc nie powinna sie zmienic - po zanurzeniu jej glebiej - moc na 100% spadnie ;)
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-04-03, 22:05   

Bolekso napisał/a:
Myślę że doświadczenie Wojtka przekonało największych niedowiarków i można zamknąć ten temat.
Bolek


ja taż nie wierzę bo takie doświadczenia robiłem wielokrotnie (przy wypompowywaniu wody z oczka) i miałem inne wyniki
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny