wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: AurorA
2009-03-24, 21:30
Bezpieczna instalacja elektryczna wykonana samodzielnie
Autor Wiadomość
Notils 
Bywalec


Dołączył: 04 Gru 2006
Posty: 129
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-04, 21:34   Bezpieczna instalacja elektryczna wykonana samodzielnie

Ja znam się na elektryce tyle co się nauczyłem czytając fora. Myślę, że ta wiedza wystarczy do samodzielnego doprowadzenia prądu nad oczko. Mam numer gg elektryka, który mi we wszystkim doradza i pomaga jak mam jakiś problem z elektryką. W ten sposób udało mi się zaplanować jak doprowadzę prąd na oczko i jak to zabezpieczę.

Żeby ograniczyć bawienie się z "gołymi kablami" zamiast kupować zwykły wyłącznik różnicowo-prądowy kupiłem gniazdo z wbudowanym takim wyłącznikiem. Cena takiego wyłącznika to ok. 70zł mi udało się bardzo bardzo okazyjnie kupić za 15zł 8) na aukcji internetowej BCM.
Teraz muszę tylko kupić kabel YKY 3x2,5mm i kopać :yess: . Przy oczku zamierzam zrobić skrzynkę, a w skrzynce 4 gniazda natynkowe z ochroną IP44.

Aby działała różnicówka musi być kabel ochronny PE.

Dla tych co nie mają kabla PE, czyli nie mają bolca w gniazdku - jest rozwiązanie. W gniazdku można rozdzielić kabel PEN na PE i N. PE podłączyć do bolca, a N do gniazdka.

Poniżej wstawiłem zdjęcie mojego gniazda z wyłącznikiem różnicowo-prądowym.
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2009-03-10, 14:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-03-04, 21:46   

Takie gniazdko to super sprawa - można bardzo łatwo zrobić bezpieczną instalację- nie wiedziałem ze coś takiego istnieje.

Notils napisał/a:

Dla tych co nie mają kabla PE, czyli nie mają bolca w gniazdku - jest rozwiązanie. W gniazdku można rozdzielić kabel PEN na PE i N. PE podłączyć do bolca, a N do gniazdka.


Mam tak właśnie u mnie, jak możesz napisz dokładnie co to jest ten PEN i jak go rozdzielić. U mnie do gniazdka dochodzą tylko 2 kable (chyba zero i faza)
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Notils 
Bywalec


Dołączył: 04 Gru 2006
Posty: 129
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-04, 22:00   

te zero to jest kabel PEN - on uziemia.

Kabel PEN po prostu rozdziela się na dwa np. za pomocą kostki i jeden kabel idzie do bolca a drugi robi jako zero.
Są jeszcze chyba gniazdka z mostkiem tzn. że podłącza się kabel PEN, a mostek idzie do bolca.

Dalej podłącza się różnicówkę.
*różnicówka korzysta tyko z dwóch kabli L1 i N, ale żeby prawidłowo działała odbiornik musi być podłączony pod PE.
Różnicówka bada ile prądu przepływa przez fazę L1 i ile wraca przez N- zero, jeśli jest różnica natychmiast odłącza zasilanie.

Po co jest kabel PE?
Kabel PE w urządzeniach podłączony jest pod obudowę. Jeśli wystąpi przebicie z fazy L1 to prąd popłynie na obudowę, a z obudowy kablem PE do ziemi omijając różnicówkę.
Różnicówka odczyta wtedy różnicę, bo prąd który wyszedł z L1 nie wróci kablem N.

Kabel PE nie może się łączyć z N za różnicówką.
Ostatnio zmieniony przez Notils 2009-03-04, 22:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-03-04, 22:10   

Dzięki za wyjaśnienie- chyba złapałem.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-03-04, 22:34   

Mam tak właśnie u mnie, jak możesz napisz dokładnie co to jest ten PEN i jak go rozdzielić. U mnie do gniazdka dochodzą tylko 2 kable (chyba zero i faza)[/quote]

PEN oznacza, że w instalacji elektrycznej masz do czynienia z kabelkiem trzy lub pięcio żyłowym z przewodem neutralnym (N) oraz z przewodem ochronnym (PE) no i oczywiście przewód lub przewody fazowe (L1, L2, L3). W instalacjach oczkowych stosujemy bezwzględnie gniazdka z bolcem, przy czym przewód fazowy podłączamy do lewego kontaktu, przewód neutralny (niebieski) do prawego kontaktu, natomiast przewód ochronny (żółto/zielony) podłączamy do bolca. Jeżeli do gniazdka dochodzi kabelek dwu żyłowy, to należy zrobić mostek pomiędzy kontaktem neutralnym tzw. zerem a kontaktem bolca. Nie zwalnia to jednak nikogo przed koniecznością stosowania zabezpieczenia nadprądowo-różnicowego, gdzie przewód ochronny musi być. To tak po krótce.
Lewy/prawy patrząc na gniazdko od przodu. Dotyczy gnazdek pojedyńczych.

Życząc bezpiecznych stawów, Pozdrawiam Antoni !!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-03-04, 22:51   

szopen napisał/a:
Jeżeli do gniazdka dochodzi kabelek dwu żyłowy, to należy zrobić mostek pomiędzy kontaktem neutralnym tzw. zerem a kontaktem bolca.
Tak robili kiedyś w blokach w gniazdkach z "uziemieniem" tak przynajmniej było tam gdzie ja mieszkałem , ale nie jestem przekonany czy do takiej instalacji da się podłączyć różnicówkę :???: To znaczy podłączyć to się pewnie da ale nie wiem czy będzie działać prawidłowa czy jak normalny "bezpiecznik" wybijając tylko w momencie zwarcia . Według mnie musi to być przewód naprawdę uziemiony. Mam kolegę elektryka to się dowiem dokładnie :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-03-05, 12:34   

Jarku ! masz rację. W starych blokach mamy instalacje dwu przewodowe. Oczywiście daje się zastosować różnicówkę, odpowiednio ją łącząc ze starą instalacją. Natomiast od różnicówki do gniazdek rozprowadzamy już kabelki trzy żyłowe z żyłą ochronną. W zmostkowanych gniazdkach rożnicówka nie będzie działała. Analogicznie jest z zasilaniem rozdzielnicy przy oczku. Wszystkie obwody za różnicówką muszą być trzy przewodowe. Oczywiście każdy obwód wymaga jeszcze zabezpieczenia wyłącznikiem nadprądowym, albo bezpiecznikiem topikowym. Różnicówka na samym początku, najlepiej jak najbliżej głównego zasilania. Postaram się dołożyć jeszcze jakiś schemacik.

Pozdrawiam Antoni !!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-03-05, 13:40   

szopen napisał/a:
Postaram się dołożyć jeszcze jakiś schemacik.


Fajnie by było. I napisz co to jest to zabezpieczenie wyłącznikiem nadprądowym, albo bezpiecznikiem topikowym i w którym miejscu to powinno się dać.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2009-03-05, 13:54   

szopen, dołącz schemacik proszę.
Temat mnie interesuje.
U siebie mam partyzantkę z doprowadzeniem prądu do oczka i mam lekkiego stracha.
Na razie działa (od roku), ale czuję, że musiałbym co nieco popoprawiać.
Interesuje mnie to uziemienie.
Napisz jeżeli możesz jak można je zrobić we własnym zakresie.
Nie badałem dokładnie, ale u mnie na działkach poprowadzona jest raczej instalacja dwużyłowa.
_________________
...........\\\ ///
.........( @ @ )
--oOOo-(_)-oOOo----->
A multis animalibus decore vincimur
pozdrawiam Castleman
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-03-05, 17:27   

szopen napisał/a:
Oczywiście daje się zastosować różnicówkę, odpowiednio ją łącząc ze starą instalacją. Natomiast od różnicówki do gniazdek rozprowadzamy już kabelki trzy żyłowe z żyłą ochronną. W zmostkowanych gniazdkach rożnicówka nie będzie działała.
I wszystko jasne czyli już nie muszę pytać kolegi :P W praktyce oznacza to że jak ktoś ma już w domu instalację dwużyłową to nie może DO NIEJ zastosować różnicówki bo musiałby do każdego gniazdka puścić nowy przewód trzy żyłowy :( ale może założyć różnicówkę i bezpiecznik przepięciowy a od nich pociągnąć w okolice oczka nowy trzy żyłowy przewód zakończony gniazdkiem ( lub kilkoma ) z bolcem i to gniazdko będzie chronione przez bezpiecznik i różnicówkę :)
AurorA napisał/a:
napisz co to jest to zabezpieczenie wyłącznikiem nadprądowym, albo bezpiecznikiem topikowym
Arek to tak zwany popularnie "korek" :P Dawniej to był bezpiecznik topikowy jednorazowy ale jak to w Polsce można go było naprawić ( zwatować ) za pomocą drutu lub gwoździa :hehe: Teraz w domu stosuje się bezpieczniki wielokrotnego użytku i po "wywaleniu" ( zwarciu , przeciążeniu ) przełącza się dźwignię do pierwotnej pozycji :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-03-05, 18:07   

JAREK G napisał/a:
W praktyce oznacza to że jak ktoś ma już w domu instalację dwużyłową to nie może DO NIEJ zastosować różnicówki bo musiałby do każdego gniazdka puścić nowy przewód trzy żyłowy :( ale może założyć różnicówkę i bezpiecznik przepięciowy a od nich pociągnąć w okolice oczka nowy trzy żyłowy przewód zakończony gniazdkiem ( lub kilkoma ) z bolcem i to gniazdko będzie chronione przez bezpiecznik i różnicówkę


już wczoraj wspominał o tym Notis

Notils napisał/a:

Kabel PE nie może się łączyć z N za różnicówką.


czyli róznicówkę można podłączyć do każdego gniazdka zmostkowanego , jednak dalej muszą już iść 3 żyły

Jeszce pytanko.
W którym miejscu instalacji dać bezpiecznik i o jakiej wartości (ilo-watowy)?
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Notils 
Bywalec


Dołączył: 04 Gru 2006
Posty: 129
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-05, 18:26   

Jeśli robisz nową "instalacje" od gniazdka, to nie potrzeba nowych bezpieczników. W razie zwarcia zadziałają bezpieczniki w domu.
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-03-05, 18:27   

AurorA napisał/a:

Jeszce pytanko.
W którym miejscu instalacji dać bezpiecznik i o jakiej wartości (ilo-watowy)?
Najlepiej zaraz za różnicówką a ile amper to zależy jakie masz główne zabezpieczenia w domu zawsze bezpiecznik powinien być trochę mniejszy. W domach przeważnie jest zabezpieczenie 16A-20A dla mocy 10-12 KW jak dasz bezpiecznik 10A i nie będziesz w oczku stosował grzałki większej jak 2000W to spokojnie wytrzyma :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-03-05, 18:43   

Notils napisał/a:
Jeśli robisz nową "instalacje" od gniazdka, to nie potrzeba nowych bezpieczników. W razie zwarcia zadziałają bezpieczniki w domu.

Nie byłbym przekonany czy to dobry pomysł bo w tym wypadku różnicówka jest przed bezpiecznikiem i za nim zadziała bezpiecznik to można spalić różnicówkę, ta kosztuje kilkadziesiąt złotych a bezpiecznik kilka :P I tak musisz zrobić jakąś skrzynkę to dajesz w niej różnicówką a następnie bezpiecznik ( najlepiej tyle bezpieczników ile kabli do gniazdek ) wtedy każde gniazdo masz zabezpieczone oddzielnie i bezpiecznik możesz traktować jak wyłącznik ( wyłączasz na przykład lampę UV a pompę i napowietrzacz pracuje) :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Notils 
Bywalec


Dołączył: 04 Gru 2006
Posty: 129
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-05, 19:01   

W każdym przypadku, jak będzie zwarcie to różnicówka może się spalić. Według mnie nie ma różnicy czy bezpieczniki będą przed czy za różnicówką, wszystko to jest na jednym obwodzie.
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny