wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JAREK G
2010-09-02, 15:40
CHOROBY LILII
Autor Wiadomość
Jacek 
Nowy


Dołączył: 16 Maj 2006
Posty: 7
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2006-05-16, 10:02   CHOROBY LILII

Mam w moim oczku lilię - roœnie już 3-ci sezon. W tym roku wypuœciła liœcie. Niestety liœcie sš zdeformowane (poskręcane) , małe (1/3, najwyżej połowa normalnej wielkoœci) majš też dziury w œrodkowej częœci wzdłuż głównego nerwu. Zauważyłem znajdujšce się na liœciach podłużne nitkowate robaki. Objawy jednak nie przypominajš żerowania tych robali ( z reguły wygryzajš kanaliki w liœciach) Co może być przyczynš choroby mojej lilii?

pozdrawiam, Jacek
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-16, 10:24   

Pierwsze liście lilii w danym sezonie z reguły są poskręcane, zdeformowane i dziurawe.
Kolejne liście powinny być prawidłowe, jeśli tak nie będzie wtety zacznij się martwić.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
kubabuda 
Nowy


Dołączył: 24 Kwi 2006
Posty: 7
Wysłany: 2006-05-19, 22:02   

A jeśli lilia kupiona pod koniec kwietnia jako cały gotowy do sadzenia zestaw z hipermarketu przywieziony z Holandii (w chwili zakupu miała kilka niewielkich pączków liści) do tej pory rozwinęła te, które wzeszły jeszcze w pudełku, w które była zapakowana, i liście te przez 2 tygodnie nie doszły do powierzchni :???: Powinienem się martwić, czy poczekać :?:
 
 
Joanna 
Początkujący


Dołączyła: 30 Mar 2006
Posty: 49
Skąd: Chełm
Wysłany: 2006-05-19, 22:37   

Liście są pod powierzchnią wody?
Wydaje mi się, że młode rośliny ustawia się na jakiejś podstawce i stopniowo zanurza głębiej.

W innym poście Aurora napisał:
"Jesli oczko ma 1,5 metra głębokości to lilia bedzie rosła gzdzies na 120 cm (trzeba odliczyć wysokość kosza. Młodych lili nie można od razu sadzić tak głęboko, bo można je zatopić. Głębokośc zwiększa się wraz ze wzrostem rośliny. "

_________________
 
 
kubabuda 
Nowy


Dołączył: 24 Kwi 2006
Posty: 7
Wysłany: 2006-05-20, 13:58   

To jest karłowata lilia ,,Pygmaea alba". Jest ustawiona w docelowym miejscu na gł. 30 cm-10 cm na koszyk, czyli przykrywa ją warstwa 20 cm wody.
Chociaż może to faktycznie za dużo?
Co ciekawe, tymczasowo na tym samym stanowisku znalduje się pełnowymiarowa Nymphea Fabiola- i rośnie i wygląda jeszcze gorzej.
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-05-20, 16:27   

Mam lilie od zeszlego roku, posadzona w koszu na glebokosci 60cm, wypuscila juz 5 lisci, wszystkie sa jeszcze ciemne, ale widze ze jeden ma kilka dziurek... od czego to moze byc? czegos brakuje w wodzie?

Jeszcze mam pytanie troche po za temat: mam przastke pospolita, posadzona na takiej glebokosci co lilia i widze ze we wodzie sa same lodygi, do gory wystaje choineczka a w wodze oskubany badyl. Nie wiem czy ryby obgryzaja? bo czasami po powierzchni wody tez plywa oderwana lodyga.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-20, 21:07   

Prawdopodobnie te dziurki to na liścich tamtorocznych, które przezimowały zwinięte w trąbkę i nie zdążyły się rozwinąć - normalka. Z przęstką to też normalka.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2006-05-21, 09:03   

Aha a jeszcze czytalem ze w poblizu lilli nie powinno byc zadnej fontanny czy kaskady, jakie sa tego konsekwencje??
 
 
kubabuda 
Nowy


Dołączył: 24 Kwi 2006
Posty: 7
Wysłany: 2006-05-21, 11:26   

Lilie( a konkretnie rodzaj Nymphaea, bo grążele często występują w rzekach) po prostu nie lubią prądu wody i chlapania. Mogą gorzej rosnąć, brzydko wyglądać i słabo kwitnąć- ale to tylko moje domysły.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-21, 11:29   

KoRcZuS napisał/a:
czytalem ze w poblizu lilli nie powinno byc zadnej fontanny czy kaskady, jakie sa tego konsekwencje


Lilie nie lubią być zraszane wodą w czasie słonecznej pogody. Krople na liściach działają jak soczewki i mogą powodować powstawanie dziur w liściach. Woda także niszczy kwiaty.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-21, 13:32   

Fontanna to forma niespotykana w naturze i wyglada sztucznie. Nie polecam stosowania ich w oczkach wodnych. Lepiej zrobić struminie kaskady, wodospady.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-05-24, 20:08   

Nie będę otwierał nowego tematu,spytam tu.Co może być z grążelami nie tak,kwiaty na wierzchu i ani jednego liścia ?.Pierwszy raz takie coś widze u mnie w oczku
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-25, 01:12   

Ernest napisał/a:
Nie będę otwierał nowego tematu,spytam tu.Co może być z grążelami nie tak,kwiaty na wierzchu i ani jednego liścia ?.Pierwszy raz takie coś widze u mnie w oczku


Bywa tak, spokojnie, jeszcze wyrosną.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-25, 01:33   

KoRcZuS napisał/a:
Mam lilie od zeszlego roku, posadzona w koszu na glebokosci 60cm, wypuscila juz 5 lisci, wszystkie sa jeszcze ciemne, ale widze ze jeden ma kilka dziurek... od czego to moze byc? czegos brakuje w wodzie?


Myślę ze te dziurki, mogą pochodzić od żerowania ślimaków lub chrząszcza którego larwy wygryzaja takie otwory w młodych liściach.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-05-29, 20:43   

Ernest napisał/a:
Nie będę otwierał nowego tematu,spytam tu.Co może być z grążelami nie tak,kwiaty na wierzchu i ani jednego liścia ?.Pierwszy raz takie coś widze u mnie w oczku

Czy mógł wywłucznik zakłócić wzrost grążela ?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny