wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
zabezpieczenie przed niekontrolowanym opróżnieniem oczka
Autor Wiadomość
jacekj 
Nowy


Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 1
Skąd: Sędziszów
  Wysłany: 2009-06-04, 10:37   zabezpieczenie przed niekontrolowanym opróżnieniem oczka

Mam oczko około 80m3 w którym umieszczona jest pompa podająca wodę do filtra zewnętrznego i następnie na kaskadę. Filtr umieszczony jest poza oczkiem w takim miejscu że przy ewentualnym rozszczelnieniu osuszyłbym oczko w szybkim tempie. W razie takiego zdarzenia instaluje poniższe zabezpieczenie. Może się komuś przyda i skorzysta sobie.
Pozdrawiam!
czujnik poziomu wody Model (1).pdf
 
 
sebastianrost 
Hobbysta



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Sie 2008
Posty: 382
Skąd: Poznan-Rokietnica
Wysłany: 2009-06-23, 18:38   Re: zabezpieczenie przed niekontrolowanym opróżnieniem oczka

jacekj napisał/a:
Mam oczko około 80m3 w którym umieszczona jest pompa podająca wodę do filtra zewnętrznego i następnie na kaskadę. Filtr umieszczony jest poza oczkiem w takim miejscu że przy ewentualnym rozszczelnieniu osuszyłbym oczko w szybkim tempie. W razie takiego zdarzenia instaluje poniższe zabezpieczenie. Może się komuś przyda i skorzysta sobie.
Pozdrawiam!
czujnik poziomu wody Model (1).pdf



Witam i zastanawiam sie po co Tobie przy tak dużym oczku filtr zewnetrzny takie oczka same sie filtruja(roslinki) daj jakies fotki :good:
_________________
http://picasaweb.google.c...rost/OczkoNoca#

Pozdrawiam Sebastian
 
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-24, 13:05   zrób tak

wstaw filtr zewnetrzny w jaiś pojemnik lub mini oczko wodne z odpływem do glównego oczka jak filtr sie przeleje to woda i tak wróci do glównegooczka i tyle.
Art
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-06-24, 23:31   

art1234, czasami nie przelew z filtr ,a może pęknąć rura ( wąż ) doprowadzająca wodę do filtra i taki czujnik to całkiem niegłupi pomysł :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-25, 09:07   No jasne

No jak już Ci pęknie wąż, pod ogromnym ciśnieniem :) to ja puszczę Lotka i jestem pewien że wygram ze 1000 mln PLN - taka sama szansa mniej więcej. :P
Art
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-06-25, 22:07   

Popieram sprawę zabezpieczenia oczka przed nadmiernym obniżeniem poziomu wody na skutek jej wypompowania. Wąż na pewno nie pęknie, ale może się zdarzyć, że się wywlecze z jakiegoś połączenia, np. połączenia z filtrem, lampą UV, trójnikiem itp. W mojej instalacji wąż od pompy nawleczony jest na króciec lampy UV, dalej krótkim wężem lampa połaczona jest z króćcem filtra. Mamy trzy połączenia z których wąż może się zsunąć. Kiedyś zdarzyło się tak, że podczas sobotniego, wieczornego grilowania, bawiące się dzieci niechcący potrąciły wąż, czym zastało naruszone połączenie UVałki z filtrem. Niedzielnym porankiem zastałem piękny widok pustego oczka z pluskającymi się w błocie rybkami. W ciągu nocy cała woda poszła na trawnik. Od tamtego wypadku pompa nie stoi na dnie tylko wisi na 60 cm powyżej dna, a wszystkie połączenia węża są bardzo solidnie pozaciskane opaskami. O wspomnianym na początku czujniku poziomu wody cały czas myślę. Chyba wykorzystam czujnik z zepsutej pompy zanurzeniowej. Autorowi tego tematu dziękuję za mimowolne przypomnienie mi o tym zagrożeniu. Zabieram się do roboty. :piwko:

Pozdrawiam Antoni !!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-06-26, 20:02   

szopen napisał/a:
[...]Wąż na pewno nie pęknie[...]

no nie do końca tak jest - wkrótce będą dwa lata od feralnej nocy, gdy u nas karbowany wąż pękł i woda zeszła do poziomu kilkunastu centymetrów, a to i tak dobrze, bo dno części głębokiej jest płaskie (nie ma zagłębienia na pompę) i przy tym poziomie wody pompa nie była już w stanie jej pobierać...
straty - jak pamiętam, tylko jedna sztuka 3-4 cm..

lepi
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-06-26, 20:15   

Wniosek nasuwa się sam- pompa nie może być na dnie. W razie awarii musi być zostawiona strefa przeżycia. U mnie to jest ok. 30-40 cm nad dnem "głębi". Nie mam na to dowodów ale sądzę, że woda spadająca z kaskady powoduje pewien ruch przy dnie i nie tworzy się jakieś zastoisko stęchłej wody.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-06-26, 23:04   

Adalbert napisał/a:
Wniosek nasuwa się sam- pompa nie może być na dnie. W razie awarii musi być zostawiona strefa przeżycia. U mnie to jest ok. 30-40 cm nad dnem "głębi".


Dokładnie tak! Moje przykre doświadczenie tylko to potwierdza.
Od tego czasu trzymam pompy na średnim poziomie, a przynajmniej do czasu zaprojektowania sensownego (i nie za drogiego) systemu odcinania zasilania pomp przy spadku poziomu wody w oczku (tu uwaga - wyłączniki pływakowe są do tego (wg. moich prób) zbyt zawodne).

off topic
Adalbert napisał/a:
Nie mam na to dowodów ale sądzę, że woda spadająca z kaskady powoduje pewien ruch przy dnie i nie tworzy się jakieś zastoisko stęchłej wody.

Uwaga, to moje obserwacje, a każde oczko jest inne!
Nasza kaskada jest zasilana pompą Heissnera 11000 l/h z ciśnieniówką po drodze, ale w sumie to i tak dość dużo... Moje obserwacje są takie:
To pewne, że kaskada powoduje zjawisko falowania - potwierdzone doświadczeniem - nie raz stałem w wodzie po pachy ;) i parcie wody było tak silne, że w sumie trudno mi było utrzymać pion. Powstające fale są chyba stosunkowo długie, bo niemal niewidoczne na powierzchni lustra wody, no i wyczuwalny "rytm" napierania wody na stojącego człowieka, to zdecydowanie nie rock'n'roll ;) ...
Z drugiej strony, zjawisko falowe, to jednak tylko ruch drgający - to przekazywanie energii a nie ruch w sensie przesuwania zanieczyszczeń - potwierdzone (jeśli w ogóle wymaga potwierdzenia ;) ) obserwacjami zanieczyszczeń w nocy, przy włączonym oświetleniu w oczku (za dnia ich nie widać)...
Pewny jest ruch wody dzięki kaskadzie, ale na jakieś 30 cm poniżej lustra wody przy jej ujściu, a dalej, to zależy - od temperatury wody (woda spływająca z kaskady ma niższą temperaturę niż woda zasysana przez pompę z oczka i idzie ku dnu), od usytuowania pompy w oczku no i od 3D kształtu oczka...

lepi
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny