wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rośliny do małego stawu
Autor Wiadomość
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2009-02-20, 14:43   Rośliny do małego stawu

Witam,

Pewnie tego typu tematy były omawiane do znudzenia… jednak nie chcę popełnić błędu więc muszę napisać ;-) .
Otóż, wiosna tuż, tuż a ja jeszcze na 100% nie zdecydowałm się jakie rośliny posadzę w mojej sadzaweczce - no może z wyjątkiem… ,,wrzuconego do wody’’ grążela żółtego, który wylądował w niej w listopadzie. Nie wiem czego się spodziewać po tym chaotycznym i szybkim sadzeniu ( było mi zimno ;-) ), nie mniej coś z tego może wyrosnąć jako że ilość kłączy była ogromna (dwie reklamówki). Ale wracam do wątku.
Od razu zaznaczam, że mam naturalne bajorko (bez folii itp.) , i nie chcę w przyłości ,,przedobrzyć’’ z jego upiększaniem czyli dużą ilością wyszukanych roślin lecz zachować ładny i swoiski klimat (mały staw to nie oczko). Stąd, wolałabym nie uruchamiać w sobie szaleństwa posiadania ;-) i zdecydować się na jeden rodzaj lili. Moim typem książkowym (bo bazuję jedynie na atlasie i zdjęciach z interentu) jest GONNERE. Czy mogłabym prosić forumowiczów o sugestie w jej temacie? Dodam, że głębokość sadzenia byłaby dość istotna tak w granicy 80-100 cm. Roślina z przyczyn oczywistych (sadzenie prosto do gruntu) nie byłaby zimowana w pomieszczeniu.

Przy okazji, to w strefie bagiennej (która jest odzielona faszyną) również planuję jeden rodzaj. Mój typ to czermień błotna. I tutaj też poproszę o jakieś uwagi.

Katarzyna
_________________
www.tanganika.krasnystaw.biz
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-02-20, 14:59   

Odradzam zarówno czermień jak i gonnere. Dla tej odmiany to nieco zbyt głęboko a poza tym wydaje ona mało kwiatów. Przydały by się jakieś zdjęcia stawku ale myślę że z lilii to sprawdzi Ci się Attraction, Chromatella. Jak chcesz koniecznie o kwiatach pełnych to może być Hollandia albo Wilfron Gonnere.

Do strefy bagiennej proponowałbym wyższe rośliny które nadadzą zbiornikowi naturalny charakter i wzmocnią przy okazji brzegi - kosaciec żółty, tatarak. Czermień się nie nadaje.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-02-20, 18:39   

Czermień jako jedyną roślinę w strefie bagiennej zdecydowanie odradzam rośnie słabo, kwitnie wcześnie ale i dość wcześnie zanika na zimę i jest dość łyso :? ma słaby system korzeniowy i rozrasta się przez długie pędy co może powodować "uciekanie" z miejsca posadzenia , lubi kwaśne podłoże Tak jak Arek polecam kosaćce ewentualnie w strefie prawie suchej kaczeńce i jak nie chcesz Attraction żeby nie było "pstrokato" to Joey Tomocik albo tak jak Arek proponuje Chromatelle Może to być nawet ciekawie :-D cały staw na żółto :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2009-02-25, 17:50   

Witam,

Dziękuję za wypowiedzi. Od razu napiszę że różowe lilie odpadają przez samo to, że są różowe ;-)

Ale żółte propozycje bardzo mi się podobają - szczególnie że faktycznie pasowałyby do grązeli. A ta Joey Tomocik to jak kwitnie? I jakiej wielkości są kwaiaty (duże /małe)??

A co do czermieni, jesli odradzacie to jej nie zainstaluję. Kaczeńce? Ze względu na kolor były OK, ale to takie kwiatki są ;-) A czy ja się nadaję na kwiaciarę... ? Muszę to przemyśleć. Co do kwestii ,,trzymania'' faszyn to mam je solidnie zrobione (wysokość 0,5) -metra w 3/4 z wierzby która rzecz jasna po niedługim czasie wrośnie w ziemię i na pewno inne rośliny wiążące będą zbędne. Co więcej w strefie bagiennej musze nad takimi panować, żeby mi nie weszły do stawu... bo przy nadmiernym wzroście nie dam rady ich usunąć ( to nie oczko).

Hmm.. a tak się już wcześniej nad tym zastanawiałam... co Wy robicie po okresie wegetacji ze wszystkimi tymi roślinami ( szczególnie z bagiennymi)? Wycinacie w pień?

K.
_________________
www.tanganika.krasnystaw.biz
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2009-02-25, 17:57   

Ja nie wszystkie swoje rośliny obcinam. Strzałki, żabieńce, kaczeńce, przęstki, kosaćce wycinam, nie chce żeby rozkładające się łodygi zanieczyszczały mi wodę. Tyczy się to też lili i grzybieńczyka i częściowa ilość roślin podwodnych. Pałki i sity zostawiam - zimą bardzo ładnie wyglądają.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-02-25, 20:56   

KatarzynaR napisał/a:
Kaczeńce? Ze względu na kolor były OK, ale to takie kwiatki są


kaczeńce to jedne z najwspanialszych roślin błotnych trudno znaleźć coś co mogło by z nimi konkurować
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2009-02-25, 21:17   

KatarzynaR napisał/a:
A ta Joey Tomocik to jak kwitnie? I jakiej wielkości są kwaiaty (duże /małe)??
Kwiaty ma duże i ładne :good: TAK (na dole strony ) wyglagał u mnie w tym roku. Jak zdecydujesz się na żółto to polecam jeszcze jaskier wielki :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-02-25, 22:45   

Jaskra wielkiego nikomu nie polecam, kaczeńcowi to do pięt nie dorasta. Z żółtych nieźle za to się prezentuje oman brytyjski - dużo kwiatów.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2009-02-26, 07:52   

Ja też polecam Tomocika, z trzech większych lilii, które u mnie rosną najbardziej mi się podoba.
_________________
...........\\\ ///
.........( @ @ )
--oOOo-(_)-oOOo----->
A multis animalibus decore vincimur
pozdrawiam Castleman
 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2009-02-26, 12:05   

No to wsio! ;-) Joey Tomocik będzie na pewno, ale co do tej sfery błotnej to muszę się mocno zastanowić bo byłby to odcinek aż 16 metrów.

Wielkie dzięki,
Katarzyna
_________________
www.tanganika.krasnystaw.biz
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2009-02-26, 13:43   

KatarzynaR napisał/a:
Dziękuję za wypowiedzi. Od razu napiszę że różowe lilie odpadają przez samo to, że są różowe


dlaczego różowe odpadają ? zobacz sama że pięknie wyglądają :) http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2750
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2009-02-26, 18:37   

Oczywiście że są piękne, ale jak nawrzucam wszystkiego po części to kompletnie zawalę estetykę… Moja mama na przykład ma ogród przy swoim domu na którym można znaleźć wszystkie możliwe gatunki kwiatów (możliwe do zdobycia). Co roku jeździ na giełdę i tam szaleje (wiem bo raz z nią pojechałam) ;-) Nie mam nic przeciwko żadnej roślince bo każda na swój sposób jest ładna – ładne są też wszystkie kwiaty kupowane co roku przez mamę. Jeśli jednak jest tego za dużo, gatunek miesza się z innym gatunkiem a odcienie przechodzą przez wszystkie skale barw to taki ogród staje się po prostu dla mnie męczący. Bo dla mnie nie ma nic ładniejszego od skoszonej starannie trawy, tujek przy ogrodzeniu i zwykłej dużej, jednokolorowej, jedynej i centralnie umieszczonej kępy pospolitych kwiatów takich jak na przykład tulipany. I to wystarczy. W moim mniemaniu różowe lilie bardziej pasują do typowego oczka i gdybym takie miała to być może na takie lilie bym się zdecydowała, - z zaznaczeniem że zachowałabym również estetykę jednego koloru (pomijając zieleń której się wykluczyć nie da ;-) ).


Katarzyna
_________________
www.tanganika.krasnystaw.biz
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2009-02-26, 21:00   

robiłem kiedyś fotki takiego małego stawu --zobacz http://forum.oczkowodne.n...r=asc&start=195

rosną tam lilie i kotewka ( trzeci od dołu post)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2009-02-27, 19:05   

Miło jest popatrzeć na trochę zieleni,po tych zimowych białościach :-o
_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2009-02-28, 11:21   

Pożyjemy zobaczymy ;-) może i ja się kiedyś skuszę na ten różowy kolor… na razie jednak na etapie planowania pozostanę nieugięta :)
_________________
www.tanganika.krasnystaw.biz
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny