wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Odpływ denny (bottom drein)
Autor Wiadomość
angelo.uk 
Nowy


Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 1
Skąd: uk
  Wysłany: 2009-02-03, 16:43   Odpływ denny (bottom drein)

witam mieszkam w angli wlasnie zaczynam budowe oczka koi ale mam maly problem odnosnie "bottom drein" niewiem iak to sie nazywa po polsku al czy ktos mi wytumacze iakie to ma spelniac dzialania i iak to sie montuie i czy wogule to iest poczebne -na angielskim forum wyslali mi taki obrazek ale ia dalei nie rozumiem prosze o pomoc
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2009-02-03, 20:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2009-02-03, 17:00   

bottom drein (drain) -- to jest denna kratka ściekowa i to urządzenie bardziej kojarzy mi się z basenami a nie z oczkami wodnymi
Według mnie calkowicie nie potrzebne i nie przydatne użądzenie w oczku wodnym
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
seedkris 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Mar 2008
Posty: 139
Skąd: B-stok Podlasie
Wysłany: 2009-02-03, 17:28   

Taki zestaw zaciąga osady z dna. W basenach jest ok. Do oczka z koi może zdać egzamin jeśli zastosuje się odpowiednio duży zbiornik z filtrem. Widziałem prostsze rozwiązanie. Na dnie jest zamontowana pompa zasysająca wodę do filtra. Pompa jest w specjalnym zagłębieniu dna, przykryta ażurową pokrywą.
_________________
Pozdrawiam seedkris
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-03, 19:16   

samuraj napisał/a:
Według mnie calkowicie nie potrzebne i nie przydatne użądzenie w oczku wodnym

a według mnie w tym prostszym rozwiązaniu
seedkris napisał/a:
Widziałem prostsze rozwiązanie. Na dnie jest zamontowana pompa zasysająca wodę do filtra. Pompa jest w specjalnym zagłębieniu dna, przykryta ażurową pokrywą.
powinno zastąpić odkurzacze w tych oczkach, które mają udawać naturalne, ale które mimo to czasami potrzebują przefiltrowania. Zamiast kupować np. odkurzacz za jak Arek piszę okazyjną cenę 1300 zł, zrobiłbym właśnie taki system. I raz na jakiś czas, przewalił wodę zwykła pompa na brudną wodę (max 100 zł)

Oczywiście ustawienie zwykłej pompy do filtra w najniższym miejscu oka, też powoduje ściąganie szlamu, ale znacznie mniejszych ilości.

:piwko: .Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-02-03, 20:03   

W Polsce nazywa się odpływ denny, rozwiązanie dobre i skuteczne, ale bardzo drogie i dla tego rzadko używane.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2009-02-03, 22:17   

Sądzę, że odciąganie zanieczyszczeń realizowane dokładnie wg przedstawionego schematu stosuje się raczej do basenów kąpielowych. W większości oczek, nawet już zbudowanych można wykonać odciąganie zanieczyszczeń działające podobnie (jedyny problem to zamaskowanie rury biegnącej w najgłębsze miejsce). Ja w swoim zbiorniku mogę wykonać to niemal natychmiast (no może po stopieniu lodu). Pytanie tylko czy takie ciągłe mieszanie osadów dennych jest potrzebne w oczku i czy nie szkodzi oczkowemu ekosystemowi ? Można byłoby mieszanie (powietrze) stosować od czasu do czasu, tylko kiedy ? Wszystkie porady, które czytałem dotychczas zalecają pompowanie wody z oczka raczej z głębokości trochę ponad dnem (nawet kilkadziesiąt cm).
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
seedkris 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Mar 2008
Posty: 139
Skąd: B-stok Podlasie
Wysłany: 2009-02-03, 22:23   

Tu chyba chodzi o oczko tylko dla koi.
_________________
Pozdrawiam seedkris
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2009-02-03, 22:29   

barba50 napisał/a:
Pytanie tylko czy takie ciągłe mieszanie osadów dennych jest potrzebne w oczku i czy nie szkodzi oczkowemu ekosystemowi ? Można byłoby mieszanie (powietrze) stosować od czasu do czasu, tylko kiedy ? Wszystkie porady, które czytałem dotychczas zalecają pompowanie wody z oczka raczej z głębokości trochę ponad dnem (nawet kilkadziesiąt cm).
_________________


Dla tego pisałem że do oczek wodnych to urządzenie nie bardzo się nadaje , chyba że ktoś chce mieć basen z rybkami :) ale przecież dla roślin niezbędne są środki odżywcze zawarte w tym "syfku" dennym nie mówiąc o żyjących w nim organizmach ktore razem tworzą cały ekosystem oczka
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-04, 18:51   

barba50 napisał/a:
Wszystkie porady, które czytałem dotychczas zalecają pompowanie wody z oczka raczej z głębokości trochę ponad dnem (nawet kilkadziesiąt cm).

ja mam basen z rybami, więc trochę inaczej to widzę. Ale właśnie ciągnę z samego dna tylko, że u mnie dno ma bardzo niewielkie pochylenie, a i pompa słaba. Mimo to jest masę syfu w jej komorze. Ale tak jak pisze Darek to ma sens w określonych sytuacjach. Ciągle się Wam nie mogę nadziwić, że z takim uporem chcecie czyścić te Wasze oczka.
Pozdr, Bajbas
 
 
Lakefield -WG 
Początkujący



Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 17
Skąd: UK
Wysłany: 2011-01-13, 12:54   

Cześć!

Jak powracający wiatr ;) wraca mój link do opisu działania odpływu dennego: Artukuł nt odpływu dennego

Pozdrawiam!

Małe info dla moderatorów: wszystko uzgodnione z AurorA :yahoo: :piwko:
_________________
Pesymiści widzą tylko problemy, optymiści widzą tylko rozwiązania...
 
 
hns 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Lip 2010
Posty: 154
Skąd: TKI / OST / HN (D)
Wysłany: 2011-01-22, 14:36   

Ja zrobiłem sobie odpływ denny z normalnej rury PCV.
Tak dokładniej to u mnie spełnia on funkcje przelewu - nadmiar wody odpływa z najgłębszego miejsca przez rurę.
Dla roślin powinno wystarczyć blotko pomiędzy kamieniami.
_________________
Pozdrawiam!
Adam
Oczko30m² 15m³
 
 
Lakefield -WG 
Początkujący



Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 17
Skąd: UK
Wysłany: 2011-01-22, 14:42   

Masz może jakieś zdjęcia Twojego rozwiązania?
_________________
Pesymiści widzą tylko problemy, optymiści widzą tylko rozwiązania...
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-01-22, 20:11   

Cytat:
nie powinniśmy łączyć odpływu dennego bezpośrednio z pompą ssącą i nie zakładam, że powód jest oczywisty. Rybie odchody, pośród innych zanieczyszczeń byłyby w ten sposób transportowane bezpośrednio do pompy, która jak wiadomo jest w stanie transportować zanieczyszcenia o określonych rozmiarach. Zwykle aby uniknąć sytuacji , w której duże zaniczyszczenia mogłyby przytkać pompę intstaluje się na niej kosz filtracyjny, który rozwiązuje problem, jednak kosz taki musi być czyszczony przynajmniej raz w tygodniu.

Cytat:
Zbiornik wstępny musi być zamontowany tak aby jego poziom wody był taki sam jak w oczku.

Mnie interesuje jak wygląda taki zbiornik na zanieczyszczenia i jak tam jest podawana woda, oraz jak go czyścić. Czy nie lepiej było by wynieść go ponad poziom oczka i wtedy spuszczać osady kranikiem na dole?
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
silpe 
Bywalec



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 297
Skąd: Wojnicz
Wysłany: 2011-01-22, 20:41   

http://www.koi-dollinger....iltervideo.html
jak dziala filterek
_________________
oczko 36m³
http://www.youtube.com/wa...feature=mh_lolz
pozdro-- Piotrek
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2011-01-22, 23:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lakefield -WG 
Początkujący



Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 17
Skąd: UK
Wysłany: 2011-01-22, 21:21   

Myślę, że nie ma potrzeby instalowania od razu takiego skomplikowanego systemu ;] Wytarczy, że komora wstępna będzie wkopana w ziemię tuż obok oczka. Pompa wybiera wodę spod sita (stanowiącego filtrację wstępną) już dalej do normalnego filtra i po sprawie. Na tym filmie: http://www.youtube.com/watch?v=1EJZd65oehc widać dokładnie jak działa takie sito wstępne. Tyle, że w systemie Cetusa zamiast pompy zmusza się wodę do ruchu za pomocą różnicy wysokości lustra wody (regulowana krawędź tej małej komory po lewej).
Nie widzę jednak problemu, żeby zmontować coś takiego włąsnoręcznie: wystarczy do pojemnika zamontować ukośnie aluminiowe sito, a spod sita wypompowywać wodę. Powstanie różnica poziomów luster wody i sprawa załatwiona ;)
_________________
Pesymiści widzą tylko problemy, optymiści widzą tylko rozwiązania...
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny