wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Uprawa cytryny
Autor Wiadomość
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-02-04, 14:30   

Uprawiałem z 10 lat cytrusa z pestki (wydłubałem z owocu Pamelo)- miał roczne przyrosty rzędu metra i żeby go jakoś schować na zimę zawsze musiałem ostro ciąć,. W ostatnim sezonie drzewko w ogrodzie wypatrzył klient który przyjechał po lilie wodne i mu odstąpiłem za półdarmo bo roślinka mnie już wkurzała.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-02-04, 15:53   

AurorA napisał/a:
odstąpiłem za półdarmo bo roślinka mnie już wkurzała.

AurorA, nie jesteś zbyt nerwowy jak na człowieka zajmującego się m.in. badylami? :hehe:
A za tekst o cięci dzięki. Jestem coraz bliżej sekatora ;)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-02-04, 18:23   

Adalbert napisał/a:

AurorA, nie jesteś zbyt nerwowy jak na człowieka zajmującego się m.in. badylami?


z racji gabarytów w domu było coraz trudniej znaleźć odpowiednie miejsce do zimowania
mam takie dylematy z wieloma roślinami, często muszę coś wywalać bo brakuje miejsca choć nieźle upycham a nawet piętruję - na jednym z parapetów udało mi się opchnąć ponad 30 doniczek :P

Zawsze wolę wywalić jedną która zajmuje za dużo miejsc i w to miejsce dać kilka mniejszych
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-04, 18:55   

AurorA napisał/a:
odstąpiłem za półdarmo bo roślinka mnie już wkurzała.

to ja poproszę o listę roślin, które Cię wkurzają :)
Bajbas
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-02-07, 16:12   

Dziś, może ze względu na pogodę, dojrzałem do sekatora. Przed rzezią



skiernierwicka oblepiona kwiatostanami. Postanowiłem zostawić jeden. Jwżeli to nie pomoże to dalej będęją prowadził tylko na kwiaty



i po ziazi. trochę mi jednak ręka zadrżała. jak będzie dobrze odbijać to w przyszłym roku już nie zadrży.



zrobiło mi się trochę żal tych gałęzi i postanowiłem spróbować coś ukorzenić



a te bidulki musiały odpaść



Może ktoś jeszcze napisze o swoich doświadczeniach z cięciem lub ukorzenianiem cytrusów
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-02-07, 22:09   

Na ukorzenianie moim zdaniem jeszcze nieco za wcześnie , ale cytryna łatwo się ukorzenia .
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-02-08, 00:17   

No nie wiem Adalbert, czy z tych patyczków Ci coś wyrośnie. Na pewno jest za wcześnie. A tu Ci zapodam kawałek z instrukcji Prof. Pieniążka. "Cytrynę można łatwo rozmnażać przez sadzonki, tak jak rozmnaża się np. pelargonię. Robi się to najlepiej na początku czerwca. Ścinamy młode, tegoroczne pędy, na których liście są już w pełni rozwinięte. Jeśli taki pęd ma cztery liście, to robimy z niego 2 sadzonki. Z pędu o 6 liściach robimy 3 sadzonki, itp. Każda sadzonka winna mieć 2 liście. Sadzonki zagłębiamy dolnymi końcami w wilgotnej , dość piaszczystej ziemi w doniczce lub w płaskim naczyniu. Sadzonkę czy sadzonki przykrywamy szczelną torebką z przezroczystej folii. Chodzi o to, aby sadzonki znajdowały sie w atmosferze nasyconej parą wodną, aby liście nie wyschły, nie zwiędły. Trzeba stale podlewać, najlepiej od spodu, aby ziemia była wilgotna. Doniczka z sadzonkami winna być trzymana w ciepłym pokoju, na oknie w pełnym słońcu. W ciągu 5-6 tygodni sadzonki się ukorzeniają. Wyjmujemy je teraz i sadzimy w nowe doniczki, każdą z osobna, do dobrej próchniczej, ogrodowej, nie za ciężkiej ziemi".
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-02-08, 06:57   

Wiem, że to nie najlepsza pora na ukorzenianie ale dobra na przycinanie. Pomysł był spontaniczny. Żal było mi tej sterty gałęzi. Pozostałe zalecenia prof. Pieniążka zostały spełnione, no może poza słonecznym oknem ( południowe mam tylko jedno i nie da się tam już nic wcisnąć).Co będzie, to będzie :oops: a w razie niepowodzenia płakał nie będę bo gdyby się przyjęły to i tak poszły by do ludzi.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-05-10, 21:51   

No to wracamy po kilku miesiącach do tematu cytryny. Moja cytryna świetnie przezimowała przy oknie, a nawet jeszcze jej co nieco przyrosło. Od kilku dni stoi wystawiona na dwór na swoje stałe i stare miejsce. Liście jak widać trochę poobgryzane przez jakiegoś szkodnika pomimo tego, że kilka razy cytrynę opryskałem. A może dlatego tylko trochę ??. W przyszłym tygodniu może nastąpić jednak problem: będą zimne ogrodniki, czy też nie ?????. Adalbert, pisz jak tam twoje cytrynki.



Pozdrawiam Antoni!!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
KarolVIII 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 193
Skąd: Kraków/Brzezie
Wysłany: 2009-05-11, 14:31   

Szopen ile ma Twoja cytryna lat i wyhodowałeś ją z pestki czy ukorzeniałeś? Ja mam dwie ok 50-60 cm i kilka małych po kilkanaście cm.
_________________
Pozdrawiam Karol.
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-05-11, 14:45   

szopen napisał/a:
Adalbert, pisz jak tam twoje cytrynki.

Po tym tym drastycznym cięciu bardzo fajnie odbijają i przybierają formę drzewka. Na skierniewickiej chyba wreszcie doczekam się owocu (usuwałem kwiatostany i zostawiałem po 1 kwiatku). Zawiązała się i rośnie jedna cytrynka za to sama roślina też wzięła się w końcu za wzrost i krzewienie. Chorwackie krzewią się na potęgę i też kwitną z tym, że w przeciwieństwie do skierniewickiej mają w zwyczaju wydawać po jedny no góra dwa kwiatki .a gałązce . Pewnie coś się urodzi. Od 2 tyg. są już na tarasie i chyba z powodu słońca dostały takiego speedu, że hej.Fotki zrobię ui wkleję w przyszłym tygodniu bo mi aparat córka zwędziła :x
Sadzonki zgodnie z przewidywaniami :dupa:
A w odpowiedzi na poprzedniego posta to Szopen pisał, że ma cytrynkę od samego prof. Pieniążka więc "skierniewicka".
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2009-05-11, 19:28   

KarolVIII, poczytaj ten temat od samego początku, są go tylko dwie strony. Tam jest opisana cała historia tej cytrynki i kilka innych porad. A tak na szybko, to dodam, że cytryna ma 32 lata (jakoś sam w to nie wierzę) i różne przejścia, posadziłem ją jako gotową, małą sadzonkę ze Skierniewic. Adalbert czekam na zdjęcia, a córce kup aparat.

Pozdrawiam Antoni !!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-05-23, 18:24   

Odzyskałem aparat więc wklejam obiecane zdjęcia. Chorwackie ładnie krzewią. Jedna poszła zdecydowanie gałązki i liście (ta większa) a druga bardziej w kwiatki i zawiązała owoc.



Skierniewicka też wreszcie ruszyła w liście. Tym razem pozostawiłem jej jeden zawiązek owocu a resztę kwiatów regularnie wycinałem



Pozwolę sobie dokleić do tematu jeszcze kilka roślinek z "ciepłych krajów". Na początek figi. Zakupiona w zeszłym roku, jeszcze w doniczce przez przynajmniej dwa sezony, ma szansę wydać owocki :yahoo:



Druga po rocznej przerwie wróciła do gruntu i pozostanie tam już do końca- mojego lub jej ;)



Z posadzonych do gleby na stałe jeszcze granat. Po zimnej Zośce trochę poczerwieniały mu liście ale odkuwa się i nawet zaczął kwitnąć



Pozostałe czyli oliwka, laur i pachypodium postoją sobie nad oczkiem do jesiennych przymrozków. Problem będzie z pachypodium bo już teraz ma 2,5 m wysokości a w domu 2,7m do sufitu. Cyba będę mu poszukać nowego domu jeżeli nie w tym roku to w przyszłym na pewno :(( .



Nie zrobiłem zdjęć lawendzie i rozmarynowi, które też rosną w glebie ale to dość pospolite już u nas badyle.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2009-05-27, 22:03   

off topic
chętnie bym zobaczył tego rozmaryna
czy zimujesz go na zewnątrz, ja siałem z nasion w marcu, ale na cłą paczkę tylko jedna siewka wzeszła.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2009-06-18, 11:50   

Cytat:
chętnie bym zobaczył tego rozmaryna

trochę w cieniu zaimprowizowanego "stolika"



a wracając do tematu to z 9 sadzonek przyjęło się 2 (czyli ponad 20% ;) a jedna zabrała się nawiet za kwitnięcie. Po zrobieniu zdjęcia oberwałem kwiaty aby nie osłabiały rośliny





mateczna cytryna też kwitnie jak wściekła



a na skierniewickiej owoc dalej "puchnie"



off topic Oliwka nabrała pięknego koloru



[ Dodano: 2009-08-17, 20:17 ]
zgodnie z przewidywaniami lutowe sadzonki trudno się ukorzeniają ale jedna chyba zatrybiła



chyba coś z niej będzie
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny