wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
patent na zamarzający wężyk
Autor Wiadomość
darekb 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 131
Skąd: otwock
Wysłany: 2014-01-24, 09:05   

woody napisał/a:
wyciągnij ją na zewnątrz tylko od góry zabezpiecz przed deszczem lub śniegiem

Ok-spróbuje tak zrobic, jak by Ci coś jeszcze przyszło na myśl to pisz -dzięki
_________________
pozdr Darekb
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-01-24, 09:22   

darekb napisał/a:
Patent OK ale teraz to już musztarda po obiedzie, a poza tym u mnie zamarza ten weżyk za pompką -zastanawiam się czy przyczyna nie leży w tym,że pompka którą nabyłem dość się nagrzewa a pracuje w pudle ze styropianu i dlatego to podgrzane powietrze z pudła,które tłoczy skraplka się i zaraz zamarza?

Możesz pomyśleć o odwadniaczu, jeżeli to faktycznie tak duży problem z zamarzającymi skroplinami.
Zaraz za pompką, ale już poza pudłem (tak żeby wężyk między pompką a odwadniaczem był ocieplony) - duża butla np. 5 litrów z wody pitnej,
przestrzenie przy dnie (dolot powietrza z boku w połowie tej strefy) i przy szyjce (wylot) powinny być przedzielone strefą z wypełnieniem z dobrego przewodnika ciepła, choćby jakichś kamyków, ale to może być w takiej butelce trudne do zrealizowania.
Może faktycznie lepiej by to wyszło z kawałka rury PCV, np 110mm, zatkana od dołu z jednej strony zaślepką na kielichu, z drugiej na bosy koniec nałożona mufa (nasuwka) i druga zaślepka.
Bez wypełnienia zresztą też powinno być OK.
W przemyśle odwadniacze bywają wypełnione wiórami miedzianymi.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2014-01-24, 10:17   

Mój "patent" polega na maksymalnym skróceniu odległości między pompą a lustrem wody. Ze wzlędu na to, że poprzedni "wynalazek", polegający na umieszczeniu pompy na pływaku nie wypalił, to ten działa drugą zimę bez problemu.

_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-01-24, 11:35   

darekb napisał/a:
woody napisał/a:
wyciągnij ją na zewnątrz tylko od góry zabezpiecz przed deszczem lub śniegiem

Ok-spróbuje tak zrobic, jak by Ci coś jeszcze przyszło na myśl to pisz -dzięki


Kiedyś też stosowałem mały brzęczyk tym sposobem.
Przy największych mrozach nie zamarzało. Bywało, że na styku wężyk - lód, pozostawał mały, zamarznięty kopczyk powietrznych bąbelków.
Myślę, że umieszczanie pompek w izolowanych pudełkach, czy mocno nagrzewających się pompek mija się z celem.
Nagrzane powietrze zaraz po wyjściu z pompki skropli się i zatka wężyk.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
crashq3tf 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 245
Skąd: Szalow,Gorlice,Jasło
Wysłany: 2014-01-24, 14:13   

Adalbert napisał/a:
Mój "patent" polega na maksymalnym skróceniu odległości między pompą a lustrem wody. Ze względu na to, że poprzedni "wynalazek", polegający na umieszczeniu pompy na pływaku nie wypalił, to ten działa drugą zimę bez problemu.

[url=http://images65.foto...med.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images64.foto...med.jpg]Obrazek[/URL]



To czyli że w tych skrzynkach masz napowiertzacz ? I jaki ten napowietrzacz jakis akwariowy czy juz do oczka lepszy ?
_________________
Mateusz
Moje akwa http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be
Akwarium 60l http://www.youtube.com/watch?v=2eVrQAl2GNU
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2014-01-24, 15:37   

crashq3tf napisał/a:
I jaki ten napowietrzacz jakis akwariowy czy juz do oczka lepszy ?


Oczkowy ale marki już nie pamiętam. Podobny do tego http://sklep.oczkowodne.n...275-r-plus.html ale na pewno innej marki.

Adacho napisał/a:
Myślę, że umieszczanie pompek w izolowanych pudełkach, czy mocno nagrzewających się pompek mija się z celem.
Nagrzane powietrze zaraz po wyjściu z pompki skropli się i zatka wężyk.


Pudełko w którym, w którym jest napowietrzacz jezt od spodu ażurowr jak durszlak więc na nagrzanie wnętrza bym nie liczył. Zresztą, na deklu widać, że śnieg się nie topi.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-01-24, 18:59   

Mała pompka obiegowa w wiadrze, pod powierzchnią wody działa cuda.
Okno w moim oczku zimą, wymaga specjalnej troski. Dzięki temu patentowi, nie ma z nim problemów.



Przy -8'C lodu nie wiele.

_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
ropi 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 281
Skąd: 40km od Łeby
Wysłany: 2014-01-24, 19:50   

Zamarzał mi wężyk o średnicy 3mm . Teraz mam grubszy 6mm wewnętrzna średnica.Długość 22m bo pompka 20watowa wisi w nieogrzewanym garażu.Wężyk nie jest zakoapany ale latem planuję to zrobić .Jak narazie to działa.
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2014-01-24, 20:33   

Ja wkładam na zimę wężyk w szlauch ogrodowy. Od str. styku z wodą uszczelniony czymś takim do uszczelniania umywalki ze ścianą ( wanny też), od str pompki nieuszczelniony, jest w plastikowym wiaderku razem z pompką. Jak dotąd działa tak 3-ci sezon.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
ropi 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 281
Skąd: 40km od Łeby
Wysłany: 2014-01-24, 21:49   

Gosik napisał/a:
Ja wkładam na zimę wężyk w szlauch ogrodowy. Od str. styku z wodą uszczelniony czymś takim do uszczelniania umywalki ze ścianą ( wanny też), od str pompki nieuszczelniony, jest w plastikowym wiaderku razem z pompką. Jak dotąd działa tak 3-ci sezon.


No i logiczne!!!Mam taki stary szlauch ogrodowy,dostatecznie długi i gruby.Zakopię go na głębokość szpadla (30 do 40cm) z moim cieńszym w środku.Chyba będzie dobrze? Dzięki Gosik. :piwko:
 
 
darekb 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 131
Skąd: otwock
Wysłany: 2014-01-25, 20:12   

Adacho napisał/a:
Myślę, że umieszczanie pompek w izolowanych pudełkach, czy mocno nagrzewających się pompek mija się z celem

Umiesciłem pompke w pudełku po farbie bez styropianu i narazie jest OK nie zamarzło, po niedzieli ustawie to wszystko jak najbliżej brzegu i deko wyżej,żeby węże były jak najkrótsze i był spadek węzyków w kierunku napowietrzacza i bez załamań tak żeby ew woda skroplona spływała(wszystko wg.zaleceń forumowiczów-dzięki za pomoc :piwko: )

[ Dodano: 2014-01-25, 20:28 ]
Adacho napisał/a:

Mała pompka obiegowa w wiadrze, pod powierzchnią wody działa cuda


Mała tzn jakiej wydajności ma byc ta pompka zeby była OK i ew daj znać jak to wyglada gdy jest minus 15-20st, bo przy minus 8st to i u mnie działa wszystko jak trzeba
_________________
pozdr Darekb
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-01-26, 13:10   

Pompka wystarczy 1000l\h. U mnie pracuje pompa 2000l\h , ale nie może zamarznąć woda przy oknie.

Po ostatnich nocach -15'C, oczko wygląda jak niżej



Na styku oczka z daszkiem - wszystko zamarznięte



Pod daszkiem 2m kwadratowe odmarzniętej wody

_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
darekb 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 131
Skąd: otwock
Wysłany: 2014-01-26, 17:59   

Adacho napisał/a:
Pompka wystarczy 1000l\h. U mnie pracuje pompa 2000l\h


W przyszłym sezonie tez wypróbuje taki patent z pompka, ale tej zimy musze dotrwać z napowietrzaczem bo za pózno na przeróbki o tej porze roku no cóż niestety "Sorry, ale taki mamy klimat " :-o
_________________
pozdr Darekb
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-01-26, 19:31   

Ja po wyłączeniu filtracji pod koniec października, wkładam pompę zimową do oczka ( w wiadrze).
Woda krąży sobie po oczku, co korzystnie działa na jej stan i kondycję ryb.
Prowizoryczny daszek z kilku listew i folii, zakładam kiedy zaczyna mrozić, lub sypać śnieg.
Wiosną likwiduję wyposażenie zimowe i uruchamiam filtrację. Tym sposobem mam obieg wody cały rok.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
darekb 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 131
Skąd: otwock
Wysłany: 2014-01-26, 20:58   

Adacho napisał/a:
Prowizoryczny daszek z kilku listew i folii, zakładam kiedy zaczyna mrozić, lub sypać śnieg.

A jak uważasz czy bez tego daszku by zamarzło?-chodzi o to ,że u mnie w ogrodzie (i nie tylko w ogrodzie) co roku zimuje rozne ptactwo, które pije wodę własnie z tych otwartych u mnie przerebli (jak się dokopie jak umiescić zdjęcia tego ptactwa na forum to zaraz je wstawie),i nie ma mozliwosci abym miał zrezygnować( i powiedziec ''Sorry,ale taki mamy...) z pozbawienia ich wody w zime dlatego muszę miec przerebel minimum jeden otwarty
_________________
pozdr Darekb
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny