wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z małżami
Autor Wiadomość
Adam 
Uczestnik


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 75
Wysłany: 2006-05-12, 08:30   Problem z małżami

Witam ,mam w swoim oczku około siedmiu małż przyniesionych w rok temu z pobliskiej rzeki .Ostatnio zauważyłem że wydzielają one jakąś czerwoną maź z siebie która zabrudza wode czy ktoś wie co to może być ? Dodam jeszcze że w tamtym roku nie spotkałem sie z czymś takim w zime trzymałem je razem z rybami w piwnicy w starej wannie i też było wszystko ok. Jeśli im nie przejdzie to chyba sie ich pozbęde bo woda zaczyna zmieniac kolor na rdzawy i nie wygląda o zbyt ładnie.
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-12, 10:38   Re: Problem z małżami

Adam napisał/a:
Witam ,mam w swoim oczku około siedmiu małż przyniesionych w rok temu z pobliskiej rzeki .Ostatnio zauważyłem że wydzielają one jakąś czerwoną maź z siebie która zabrudza wode czy ktoś wie co to może być ? Dodam jeszcze że w tamtym roku nie spotkałem sie z czymś takim w zime trzymałem je razem z rybami w piwnicy w starej wannie i też było wszystko ok. Jeśli im nie przejdzie to chyba sie ich pozbęde bo woda zaczyna zmieniac kolor na rdzawy i nie wygląda o zbyt ładnie.


Bardzo możliwe, że zaczął sięu nich okres uwalniania glonchidów. Są to pasożytujące na rybach larwy małży. Larwy przyczepiają się do płetw, głównie piersiowych, skrzeli, warg i nozdrzy, powodując niewielkie zranienia, które zabliźniając się otaczają glochidium tkanką ryby. Larwa, pasożytując w takiej cyście kilka tygodni, przekształca się w małża zdolnego do samodzielnego życia w osadach dennych.
Glonchidia są niebezpieczne dla ryb, moga powodować stany zapalne w miejscach gdzie "wgryzły" się glonchidy. Glonchidia w momencie uwalniania się z małży matecznej mają wielkośc ok 400 mikronów, potem w cystach rosną do ok 3 mm, zanim przekształcą się w małże i opuszczą ciało żywiciela.
Nie wiem, jakie masz małże, czy to są szczeżuje, czy skójki. W każdym razie oba te gatunki nie powinny być hodowane w oczkach, są po ochroną, a szczeżuja wielka jest wpisana do czerwonej księgi zwierząt ginacych. Jedynie w przypadku hodowli rybki różanki która do swego rozwoju potrzebuje małży, aby móć w ich jamie skrzelowej złożyć jaja. Nawiasem mówiąc różanka rówież jest pod ochroną.
Jeśli chcesz wykorzystać zdolności filtracyjne małży to polecam małża racicznicę. Jest nie grożny dla ryb, jego glonchidia nie pasożytują na rybach, a do tego jest najlepszym filtratorem wśród małż.


Szczeżuja wielka Anadonta cygnea


Skójka Unio pictorum


Racicznica Dreissena polymorpha


Skujka - Glonchdium


Skujka - Glonchidium cysta


Skujka - Glonchidium na skrzelach ryby.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Adam 
Uczestnik


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 75
Wysłany: 2006-05-12, 13:59   

Wielkie dzieki za odpowiedź :soczek: małże które posiadam to szczeżuje wielkie , o tym że są pod ochroną nie wiedziałem :oops: lecz u mnie w rzecze nie można powiedzieć że są na wyginięciu chyba odniose je do rzeczki albo wrzuce do siebie do stawu za domem :P niech tam sie rozmnażają i filtrują wode . A co do tych małz skójek to nie wiesz gdzie mozna je dostać ?
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-12, 22:31   

Adam napisał/a:
A co do tych małz skójek to nie wiesz gdzie mozna je dostać ?


A nie chodzi Ci czasami o racicznice, anie skójki, występują w prawie każdym jeziorze, z w miarę czystą wodą. Jeśli jesteś może z okolic Warszawy to w Zalewie Zegrzyńskim są do zdobycia bez problemów. Wystarczy wyjąć jakiś grubszą gałąź z wody czy większy kamień, a będziesz miał ich całą kolonię. Najlepiej przenieść je z taką gałęzią zapakowaną do worka z wodą ze zbiornika. W innych jeziorach chćą się zorientować czy występują, szuka się na brzegu myszli racicznucy, jeśli się coś takiego znajdze to równiez trzeba szukać w wodzie ok 0,5 m lub głebszej gałęzi leżących na dnie, na niektórych będą przyczepione całe kolonie racicznic, szczególnie na tych grubszych i leżących dłużej na dnie.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
akua 
Uczestnik


Dołączyła: 20 Kwi 2006
Posty: 58
Wysłany: 2006-05-12, 22:57   

Witam!
:( wpuściłam do stawu ok.4 szczeżuje wielkie ( kupione w sklepie) mam ich teraz 5 z jedna której udało się przezimować w stawie; mam również karasie (które chorują- chyba na pleśniawkę i są mocno "poobcierane")- czy to znaczy ,ze należy sie pozbyć małż? czytałam ,że problem larw dotyczy tylko skójek, czy również szczeżuje są niebezpieczne? Czy ewentualnie małże można wrzucić do Kanału Królewskiego ( Wisła)
dziękuję za odpowiedź.akua.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-12, 23:28   

akua napisał/a:
Witam!
:( wpuściłam do stawu ok.4 szczeżuje wielkie ( kupione w sklepie) mam ich teraz 5 z jedna której udało się przezimować w stawie; mam również karasie (które chorują- chyba na pleśniawkę i są mocno "poobcierane")- czy to znaczy ,ze należy sie pozbyć małż? czytałam ,że problem larw dotyczy tylko skójek, czy również szczeżuje są niebezpieczne? Czy ewentualnie małże można wrzucić do Kanału Królewskiego ( Wisła)
dziękuję za odpowiedź.akua.


Nie tylko skójek, glanchidia szczeżuj również rozwijają się na rybach, jedynie racicznica nie jest groźna dla ryb.

Co zaś do wypuszczania do Wisły, a widziałeś może szczeżuje w Wiśle, bo ja nie, chyba że w okolicach Krakowa. Najlepiej je wypuść do jakiegoś okolicznego jeziora może Zbiornik Dobrzycki, stwierdziwszy wcześniej czy są w nim te małże. Można to poznać po leżących na brzegach pustych muszlach, czy śladach po nich w płytkiej wodzie na dnie. Takie przesiedlanie jest również zakazane, robisz to na własną odpowiedzialnośc.
Tak się niestety kończą nie przemyślane zakupy. Ciekaw jestem dlaczego są w sprzedaży w sklepach małże będące pod ścisłą ochroną, czy sprzedawca nie wie co sprzedaje. :???:
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
akua 
Uczestnik


Dołączyła: 20 Kwi 2006
Posty: 58
Wysłany: 2006-05-14, 15:49   

:(
O to należałoby właśnie spytać personel Horturusa w Warszawie,bo właśnie tam "doradzono" mi zakup małż... :x - tam też kupilam - chyba- chore rybki, z którymi mam nie lada problem... :cry:
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-05-14, 19:28   

akua napisał/a:
:(
O to należałoby właśnie spytać personel Horturusa w Warszawie,bo właśnie tam "doradzono" mi zakup małż... :x


Wiem jedno, jak nie będzie zbytu, to nie będzie i towaru. To my powinniśmy wiedzieć co kupować do oczek, a nie sprzedawca, który wciśnie nam wszystko, jeśli nie będziemy wiedzieli co chcemy kupić.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-14, 19:56   

Małże w oczku -świetna sprawa. Mam je od kilku lat, zarówno skójki jak i szczeżuje. Racicznice i część skujek mi padły po ostrej zimie. Małże filtruja wodę i są pożyteczne, a ich larwy nie przeszkadzają zbytnio rybkom.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Adam 
Uczestnik


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 75
Wysłany: 2006-05-15, 09:25   

Czy te glonchidia skójek są w stanie zniszczyć rośliny bo moczarka u mnie w oczku jest nimi cała oblepiona i martwie sie czy nic sie jej nie stanie :pa:
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-15, 10:44   

To nie są larwy skójek, a co najwyżej młode skójki. Nie niszczą one roślin.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
akua 
Uczestnik


Dołączyła: 20 Kwi 2006
Posty: 58
Wysłany: 2006-05-15, 11:26   

:? Panowie!
To jak jest z tymi małżami na prawdę ? :?:
są niebezpieczne dla ryb i niewskazane w oczku ?
Czy wskazane?

8) Myślę też, że gdybyśmy wszystko wiedzieli , co mozna kupić a czego nie itp., (...)
-bylibyśmy chodzącymi encyklopediami, więc to całe forum nie miałoby chyba sensu?
:victory:
W każdym razie ja dziękuję za wszystkie rady, które do tej pory otrzymałam od WAS /// :good:
i pozdrawiam!!! akua.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-15, 20:43   

akua napisał/a:
To jak jest z tymi małżami na prawdę ?
są niebezpieczne dla ryb i niewskazane w oczku ?
Czy wskazane?


Larwy małży wiszą na rybach stosunkowo krótko, później się odczepiają i żyja samodzielnie filtrując wodę. Moim zdaniem warto je mieć, choć istnieje niewielkie ryzyko że gdy sporo larw uczepi się jednej młodej rybki to mogą ją wykonczyć.
Przez kilka lat nie zauważyłem takich przypadków.
Wiecej o małżach na stronie:
http://oczkowodne.net/strony/mollusca.php
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2006-05-15, 22:11   

Szkoda że nie znałem tego forum rok temu, bo przywiozłem z jeziora ,,Szczeżuja wielka Anadonta cygnea '' tylko dlatego że wydawało mi się że jest ładniejsza od ,,Racicznica Dreissena polymorpha''.
 
 
Adam 
Uczestnik


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 75
Wysłany: 2006-05-15, 23:14   

Hmm ,może odbviegne troche od tematu ale to nasze forum chyba jest jednym z najbardziej z wszechstronnych jakie znam traktujące oczywiscie na temat Oczek wodnych :soczek: Pozdrówka dla wszystkich :pa:
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny