wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2008-09-15, 00:43
Oczko Jakuba W.
Autor Wiadomość
jakubwlodarczyk 
Początkujący


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 21
Skąd: łódź
Wysłany: 2008-09-14, 20:23   Oczko Jakuba W.

Witam
Oczko już ma rok. Zdjęcia które wrzuce sa z ubiegłego roku [postram się uzupełnic o aktualne] jednak nic w zasadzie w oczku sie nie zmienilo.

Jak widac na zdjeciach oprocz dwoch lili wodnych, "bobiku" i chyab strzalek, ktore wywale bo sa brzydkie oraz ozdobnego tataraku i pałek nie ma nic :) NA zdjeciu pierwszym jest czesc wlasciwa oczka, na zdjeciu drugim kaskada prowadzaca do oczka. prąd jest na tyle maly ze mysle ze mozna tam zasadzic jakies rosliny filtrujace. W tym roku woda jest mniej zielona, jednak nadal zeilona ;/ Aktualnie jest kolo 25 karasi.



Teraz kilka pytan:
1. Jakie rosliny zasadzic na kaskadzie i w miejscu wpadania wody z kaskady do oczka jako filtrujace
2. Co najleiej zasadzic na brzegu zeby zkryc folie ponad linia wody. Wody ciagle ubywa a nawet przy pelnym zbiorniu folie widac.
3. Co najlepiej zasadzic na polce , jakies 20-50 cm pod powierzchnia wody, wzdluz brzegu. Chodzi o rosliny ktore albo pomoga filtrowac wode, albo bede ladne [ladne liscie, badz kwiaty]
4. Oczko ma okolo 1,5 metra glebokosci na srodku, jest tam jedna z lilii. Co oprocz niej warto zasadzic na glebszej wodzie?
5. Chcialbym powiekszyc kolekcje ryb [wiem ze bedzie woda bardziej zielona, ale dlatego chce dokupic roslin] co polecacie. Interesuje mnie typowo cieszace oko odmiany no i zimujace w oczku

dziekuje za wszelkie rady, chcialbym jeszce w tym roku obsadzic zbiornik zeby w przyszlym juz ladnie sie rozrastalo i woda byla mniej zielona. Nie chce stosowac chemii bo podobno moze zaszkodzic narybkowi[a taki juz posiadam] i niewiele daje bo to co pozostaje tworzy podklad pod kolejne pokolenie glownow.

Cel glowny- zazielenienie i ukiecenie oczka i krystalizacja wody :)
Srodki... hmm, mysle ze do paru stow nie wliczajac ryb :)
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2008-09-15, 00:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Marcin Szymon14 
Początkujący


Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 30
Wysłany: 2008-09-14, 21:23   

Rusz na stawy i przynieś jak najwięcej zieleniny tej najpopularniejszej ona wyczyści wode choć to musi potrwać. Rzadkie roślinki kup np. u Aurory. Posadż dużo roślin podwodnych. 25 karachów to dość dużo jakie wymiary i pojemnosć ma oczko? Powodzenia i czystej wody życze.
 
 
jakubwlodarczyk 
Początkujący


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 21
Skąd: łódź
Wysłany: 2008-09-14, 23:19   

Tylko zamist zieleniny chcialbym odrazu nasadzic konkretnych roslin, ktorych nie bede za rok wyrywal. Zalezy mi na czystej wodzie, ale jelsi mialoby to sie odwlec o rok, z powodu mniejsyzhc roslin to trudno. I tak juz za dlugo czekalem z kupieniem roslin [niestety brak czasu] i chcialbym je jescze tear zzakupic i wysadzic, zeby jzu na wiosne moglby zaczac sie rozrastac. A wlasnie do kiedy mozn asadzic rosliny wodne ? Czy koniec wrzesnie anie bedzie za pozno ? Co do sklepu aurory widzialem fajne kompozycje, w zestawach. Chcialbym jednk uslyszec opinie Uzytkownikow co oni polecaja na taka filtracje, i czym dla esteycznego wygladu by obsadzili oczko. Jest prawie puste wiec pole do popisu dla Was jest spore. Zaleyz mi na kwitnacych roslinach + takie ktore sa typowymi filtratorami. Myslalem obsadzic je wlasnie na kaskadzie [ i tu pytanie czy ich nie wyplucze] i w dopywie do oczka.

Co do rozmiarow to dlugosc jakies 4 metry + szerowkosc w najszersym brzegu jakies 2 m [ w wezszym jakies 1,5]. Glebokosc do 1,5 m. Wychodziloby ze ma 6 m2 i jakeis 9m3. Ale oczko jest nieregularnych ksztatow i wyniki moga byc odmienne.

Prosze o pomoc w zagospodarowaniu , tym wizualnym i tym technicznym[rosliny filtrujace] oczka :)
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-09-15, 00:42   

Gatunki oczyszczające to przede wszystkim kosaciec żółty (także odmiana variegata)- nadaje się tez na kaskadę, tataraki, sity i oczerety możesz tez hydroponiczne dać przetacznik bobowniczek i marek szerokolistny. Najskuteczniejsze w oczyszczaniu wody są rośliny pływające jak pistia, limnobium i hiacynt wodny - niestety te gatunki nie zimują i co roku trzeba się zaopatrzyć w nowe ( w drugiej połowie maja). Z gatunków rodzimych podobne efekty daje rogatek. Do maskowania brzegu tojeść rozesłana. Na półkę 20-50 - pałki oczerety i kosaciec żółty.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
jakubwlodarczyk 
Początkujący


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 21
Skąd: łódź
Wysłany: 2008-09-15, 19:23   

ao c zpora sadzenia ? do kiedy mozna sadzic ?
czy np mozna zastosowac do kaskade Zestaw strumieniowy, nizej jescze przed wejsciem do wody Zestaw oczyszczający ? Czy moge je wsyztskei powysazdac ? Czy podloze glinasto-piaskowe bedzie ok ? No i jakie inne jzu typowo ozdobne rosliny polecacie ? Zewstaw stale wkitnacy ? :)
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-09-15, 20:22   

Można sadzić jeszcze co najmniej przez miesiąc, wczesna jesień jest bardzo dobrą porą na nasadzenia podobnie jak wiosna. Co do podłoża to rożne gatunki lubią rożne podłoże np . zestaw oczyszczający może rosnąć w piasku z gliną (pałki, sity, oczerety)a nawet bez podłoża między kamieniami, rośliny typowo błotne jak kaczeńce, niezapominajki wolą żyźniejsze podłoże z dodatkiem kompostu.

Co do zestawów to po wysadzeniu nie wygląda to najlepiej - masz dużo gatunków po jednej roślince - ładny efekt dopiero jak się rozrosną w większe kępy. Najlepiej kupować rośliny po parę sztuk i sadzić w większych kępach. Mniej gatunków w większej ilości - to wygląda ładnie i naturalnie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
jakubwlodarczyk 
Początkujący


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 21
Skąd: łódź
Wysłany: 2008-09-15, 23:45   

ok, czyli dac sobie spokoj z zestawami ? Bo jelsi efekt bedzie za rok czy dwa oto nie sie nie stanie. Tylko czy z jednej roslinki co ssie rozrosnie ?:) Ok , jelsi pojedyncze to kierowac sie wg tych zestawow ? a moz epoprostu kupic podwojny zestwa ? Hmm sam nie wim co tu robic. Chce miec na przlomie roku-dwoch czysto wode i jakas konkretn azielenine w oczku :)
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-09-16, 01:03   

Większość gatunków się rozrasta szybko i z jednej roślinki po 2 latach można mieć niezłą kępkę. Jak chcesz aby się szybko rozrastało postaw na gatunki ekspansywne np. przetacznik, rogatek, marek szerokolistny - tu z jednej rośliny można w ciągu roku uzyskać kilkadziesiąt.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
jakubwlodarczyk 
Początkujący


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 21
Skąd: łódź
Wysłany: 2008-09-16, 17:09   

A oto kilka aktualnych zdjec
Na pierwszym widok z wezszej czesci oczka:

Na drugim dalsze jego czesc

na trzecim kaskada wpadajaca do oczka

Tu jej zblizenie

oczko z szetszej strony

Tu tataratk ozdobny

Tu jeszcze jedno ujecie oczka od czerszej strony [ po lewo od fotografuajcego jest kaskada

Na tym zdjeciu poakze wysodzone w tym roku i powoli rozsratajace sie rosliny [ nie pamietam nazwy] Sa w glinio-piasku i odzywaja. W glebi pałka i lilia

Na kolejnym zdjeciu zblizenie na irysy wodne [wysadzone w tym roku]
http://www.fotosik.pl/usu...bd667026efdfca4
Na tym zjeciu widac [pewnie slao] bobik i strazlke [chyba] Niesttey wugladaja slabo ;/

A tu rybki, lecz jak widac woda dosc zielona. Moz enie tak jak w zeszlym roku al ejednak.

Moze teraz widzac braki w obsadzie roslin bedzie Wam latwiej doradzac. No i prosilbym o konkrety, co gdzi ei jak :)
 
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2008-09-16, 17:32   

Postaraj się zamaskować folię kamieniami, nie za dużymi. Zasadź przed zimą jeszcze jakieś rośliny płożące aby teraz się mogły dobrze ukorzenić a wiosną zamaskować folię. Ta fioletowa roślina po prawej stronie ładnie maskuje http://images25.fotosik.p...29bf8d153d9.jpg

A tak po za tym ładną masz przęstkę :good:
 
 
jakubwlodarczyk 
Początkujący


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 21
Skąd: łódź
Wysłany: 2008-09-16, 17:45   

AurorA mam prosbe - podaj mi jakis komplet roslin do 100-150 zł najlepiej odrazu ze zdjeciami, lub jakies linki. Chcailbym zeby odrzu inni forumowicze zerkneli na Twoja liste i ewentualnie cos zmienili. W przyslym tygodniu dogadamy sie i kupie u Ciebie [moze przy tej kwocei jakeis rabaty beda ;p]

Jutro ide na łaki i nakopie tatartu i irysow. Nasadze ja w wiadra i postawie, niech filtruja pki rosliny ktore chcialbym miec nie rozzrosna sie.


Melek - co to jest przęstka ? A co do fioletowych rolsin to akurat mam ich na ogrodze troche to moge przesadzic. Jakies bluszcze tez byly w planie, myslaem o zimozlieonych i w tym roku pewnie pojde za Twoja rada i posadze kilka w roznych miejsach. Oczko jest n atyle duzo ze woda szybko paruje i ubytek wody jest ciagle ;/


Do reszty Forumowiczow - prosze o kolejne rady :)

PS
widzialem wkilku oczkach na necie papirusa, czy on zimuje u nas ? Bardzo ladnie wyglada, jak wyglada podloze pod niego ?
 
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2008-09-16, 17:48   

Przęstka pospolita jest na 8 zdjęciu, to te małe "choineczki". Bluszcze są dobrym pomysłem, np. Hedera helix. A te fioletowe przesadzaj ;) Papirus nie zimuje, na zimę zabiera się go do domu. A podłoże to glina + piach.
 
 
jakubwlodarczyk 
Początkujący


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 21
Skąd: łódź
Wysłany: 2008-09-16, 17:53   

a co z bobikiem ? na jakiej glebokosci powinien byc. Ma bardzo malo lisci, moze nie to podloze ?
 
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2008-09-16, 17:56   

Chodzi Ci o bobrek trójlistkowy? Na jakiej głębokości i w czym masz posadzonego? Teraz jest taki okres co rośliny marnieją i przygotowują się do zimowania, wiosną z pewnością odbije i będzie miał kilka razy więcej liści niż teraz ;)
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-09-16, 18:49   

Cytat:
Do reszty Forumowiczow - prosze o kolejne rady


Tutaj masz listę roslin które według nas powinny się znaleść w oczku , napewno powinno to tobie pomóc w doborze roślin http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2757
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny