wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Aspekty formalne budowy stawu
Autor Wiadomość
dlama 
Początkujący


Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 18
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2009-10-16, 15:39   

Działkę kupiłem mając nadzieję,że po 20 latach pracy wybuduje swoją ostoję spokoju. Kupiłem zwykłą łakę ( napewno nie związaną z moją działalnością - wykonuję reklamy przesrzenne) chciałem wybudować stawik aby realizowć swoją pasję jaką jest wędkarstwo. Ale widocznie myliłem się. Trzeba kombinować! Może zacznę kopać torf ?
_________________
Czasami żałuje że jestem Polakiem
 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2009-10-17, 09:35   re:

dlama, ale w czym jest w końcu problem?

Łąkę kupiłeś, projekt zrobiłeś, zacząłeś procedury a tereaz je kończ. Potrwa to jakieś trzy miesiące, w międzyczasie zorganizuj sobie faszyny i inne elementy wykończeniowe.

Jeśli chcesz być szczęśliwy to po prostu bądź szczęśliwy, bez zatruwania sobie umysłu jakimiś wymyślonymi problemami.

A jesli faktycznie widzisz jakiś problem to podaj mi namiary adresowe twojej łąki. Numery geodezyjne znajdziesz na geoportal.gov.pl lub w twoich mapkach, które na pewno zrobiłeś.
W prawdzie pracuję codziennie, ale znajdę chwilę na przynajmniej jeden telefon do gminy/urzędu miasta w twojej sprawie.

Katarzyna
Ps. I poproszę cennik wykonania billboardu 2,5 na 5 metrów ;-) ;-) ;-)
 
 
dlama 
Początkujący


Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 18
Skąd: Kraśnik
Wysłany: 2009-10-17, 21:09   

Z góry dziękuję za słowa otuchy. Napewno skontaktuję się z Tobą. Oczywiście mam wszystkie papiery i znam nr. mojej działki codziennie ją oglądam na geoportalu. Nareszczie światełko w ciemnym tunelu :yahoo:
_________________
Czasami żałuje że jestem Polakiem
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-20, 09:43   nie idz w stronę światła

Nie idź w stronę światła bo obie opcje są do du..y albo ekspres albo śmierć :-D
Art
 
 
kiryl 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 16
Skąd: kalisz
Wysłany: 2009-10-22, 08:57   

Dodam tylko do wypowiedzi Katarzyny stawki podatków jakie obowiazują za stawy:

Podstawa prawną jest Dz. U. 2006 Nr 136 poz 969.
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r.
Art 2
za działąjność rolniczą uważa się ........ chów i hodowlę ryb
art.4
punkt 5.
Tu jest tabelka, której nie będę przytaczał, jak przeliczać posiadane grunty na hektary przeliczeniowe
punkt 7.
grunty pod stawami zarybionymi bez względu na miejsce położenia przelicza się ......
2) 1ha stawu zarybionego innymi gatunkami ryb - 0,20 ha przeliczenowego
i ewentualnie punkt 8.
grunty pod stawami niezarybionymi przelicza się na ha przeliczeniowe wg punkt 5. ( stąd go przywołałem)

reasumując
nie taki diabeł straszny jak go malują. Wystarczy po wybudowaniu zgłosić jakie ryby będą hodowane w stawie ( np karp ) i będziemy płacić 1/5 podatku jak za grunt. no i oczywiście jeszcze przed budową zaznaczyć w operacie wodnym że będie to staw HODOWLANY.
kirył
 
 
matikesi 
Nowy


Dołączył: 01 Lis 2009
Posty: 1
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: 2009-11-01, 23:04   Małe pytanie

Witam mam malutkie pytanie.Mam zamiar wybudować stawek ok 50 m kw a głębokość 2 metry czy muszę mieć na to pozwolenie??Bo mam jedno oczko o połowę mniejsze od tego przyszli do mnie ci co mierzą te wszystkie duperele i sie nie doczepili tego oczka to pomyślałem że walne se większe.Proszę o odp
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-02, 00:09   

Napewno wyczytałeś gdzieś, że powyżej 30m trzeba mieć pozwolenie, a teraz pytasz, bo chcesz się upewnić? No więc, tak - musisz mieć pozwolenie.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-04, 11:10   

KatarzynaR napisał/a:
W prawdzie pracuję codziennie, ale znajdę chwilę na przynajmniej jeden telefon do gminy/urzędu miasta w twojej sprawie.

Katarzyna
Ps. I poproszę cennik wykonania billboardu 2,5 na 5 metrów
Oczywiście lepszy jest telefon do gminy, niż zostanie zgodnie z obowiązującym prawem rolnikiem
 
 
dlama 
Początkujący


Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 18
Skąd: Kraśnik
  Wysłany: 2009-12-28, 11:38   

Postanowiłem walczyc dalej i znowu porażka. Ze starostwa potrzymałem negatywną odpowiedź z powodu braku zmiany przeznaczenia użytkowania ziemi ( łąka ).
Więc złożyłem stosowne podanie w gminie na której terenie znajduje się działka , a tam mi odpowiedziano, że ustalenie takie nastąpi po ok 1 roku.
Z tego wynika, że mój staw najwcześniej zacznę budowac może za 2 lata ( jak dożyję).
_________________
Czasami żałuje że jestem Polakiem
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2010-01-06, 11:57   

Na święta otrzymałem książkę którą tak bardzo pragnąłem posiadać. Jest to pozycja Bernarda Bretona "Z wędką nad własnym stawem". Napewno wielu nowym właścicielom stawu odpowie na pytania w kwestii prawnej i technicznej. Naprawdę polecam.

Pozdrawiam

Salmo
 
 
ZbigniewPGR 
Początkujący


Dołączył: 08 Sty 2010
Posty: 22
Skąd: Sieradz
Wysłany: 2010-01-08, 11:48   

KatarzynoR, jestem Ci bardzo wdzięczny za opis krok po kroku jakie instytucje trzeba odwiedzić, aby legalnie wykopać staw. Dlatego postanowiłem, że skoro macie takie piękne oczka wodne i stawy to też sobie stworzę taka oazę.

Chciałbym się zapytać ile czasu droga formalna trwa? Pół roku starczy, żeby na jesieni można było "wbić łopatę".

Mam identyczną sytuację jak Ty KatarzynoR, jedynie dodatkowym problemem jest to że grunt na którym chciałbym wykopać staw jest zmeliorowany ( założone są sączki ) ale mam nadzieję że to nie pokrzyżuje mi planów i nie narazi na jakieś duże koszty, ponieważ mam skromny budżet na ten cel.

Pozdrawiam.

PS. Nie będzie śniegu to zademonstruje miejsce, w którym chcę wykopać.
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-08, 12:54   

Podaj chociaż przybliżone wymiary.
 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2010-01-12, 10:13   re:

Witaj,

,,Droga formalna'' trwa trzy miesiące.

Szczerze nie bardzo rozumiem, o jaką zmianę przeznaczenia łąki chodzi. Na łące staw jest wybudować najłatwiej bo jest to pewnego rodzaju nieużytek. Gorzej byłoby gdyby to był teren orny. Czy Ty już złożyłeś plany do starostwa wykonane przez projektanta, i to one zostały odrzucone?

Pozdrawiam,
Katarzyna
 
 
ZbigniewPGR 
Początkujący


Dołączył: 08 Sty 2010
Posty: 22
Skąd: Sieradz
Wysłany: 2010-01-12, 12:57   

Jeszcze żadnego dokumentu nie złożyłem. Jedynie co to przez kuzynkę (jej wuja) czyli moja dalsza rodzina - jest projektantem o specjalności meliorant i chcę się dowiedzieć na ile mi to wyceni. ( bo reszta kosztów jest stała ) geodeta dużo nie bierze, a w urzędach wszędzie podobne stawki.

Na granicy mojej łąki przechodzi strumyk o szerokości 1- 1,5 metra.
Również na środku tej łąki mam rów melioracyjny. Zastanawiam się jeszcze czy nie można by było tego rowu przerobić na staw ( zbiornik ) żeby mieć jak najmniejsze koszty.

Kolejnym problem może być fakt, że ta działka jest zmeliorowana ale nie we wszystkich miejscach i nie jestem pewien czy tam gdzie chcę wykopać staw nie ma sączków melioracyjnych i czy to może nie wpłynąć na to że nie uzyskam pozwolenia.

Gdy skontaktuję się z nim i przedstawię mu wszystkie aspekty i będę zadowolony z ceny i wszystkiego (On doradzi mi jak to najlepiej rozwiązać - czyli czy staw od początku czy powiększyć rów melioracyjny) to złożę dokumenty w gminie według twojej rozpiski :)

Pozdrawiam.

Kopia laka.JPG
Tutaj ma powstać, powierzchnia łąki 1,7 ha
Plik ściągnięto 558 raz(y) 34,33 KB

 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2010-01-12, 13:32   

Czyli reasumując żadnych dokumnentów nie złożyłeś, więc i żadnych odrzuceń wniosków nie było.

I dlatego właśnie powinieneś porozmawiać najpierw z projektantem, bo wprowadza to pewnego rodzaju zamieszanie, którego w necie jest bardzo dużo. Myślę, że cała procedura i koszty z nią związane to pikuś. Gorzej z realizacją. Na taką koparkę możesz czekać długo (ja czekałam bardzo długo) do tego dochodzi koszt kopania. Wykopanie samej dziury to nie wszystko, bo musisz tą ziemię rozprowadzić, jakimś spychaczem a potem najlepiej jeszcze raz zamówić lady linówkę i uformować groble. Myśl globalnie ;-)

Jeśli chodzi o sam projekt to prawdopodobnie będziesz mógł połączyć rów ze stawem ( u mnie jest nn. taki sam), ale wówczas twój odpływ będzie pokazany ,,czarno na białym''. Chyba, że zamiast stawu wykopiesz coś w rodzaju miejsca odpływowego, w którym będzie się gromadzić woda ( i w którym w projekcie nie będzie ryb). Ale tutaj ponownie wszystko się zamyka w osobie projektanta a nie forum czy mojej. Myślę, że w tym drugim przypadku procedura będzie dłuższa, ale mnie to nie dziwi. Z resztą wg. mnie tutaj nie ma czego powiększać bo to wąski rowek…

Porozmawiaj równolegle z osobą, która kopie takie stawy, bo może właśnie nie będziesz zadowolony z ceny. Dodatkowo, taka osoba ma bardzo dużo do powiedzenia w tej sprawie. Mi projektant narysował coś, co w ogóle nie odzwierciedla rzeczywistości. Po prostu było to nie do zrobienia. Jak wyżej – działaj i myśl całościowo ;-)

Podsumowując, żadne dokumenty jeszcze nie zostały sporządzone więc i nic nie zostało załatwione. Trzymajmy się przede wszystkim merytoryki w tym temacie. Naprawdę nie ma na necie informacji w tej materii, a dostępne ksiązki na rynku nie są praktyczne. Nie mówię że nie przydane bo wręcz przeciwnie warto przeczytać i takowe nabyć, ale od strony praktycznej nie ma źródła które mogłoby być pomocne w tej początkowej fazie – od tego są urzędy, projektant i kopacz. Zatem, nie zaśmiecajmy tematów zrzędzeniem starych bab, które niezależnie od pory roku narzekają na pogodę ;-) Napisz jak już coś w tym kierunku faktycznie zdziałasz ;-) ;-) ;-) Powodzenia!

Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna
Ps. Na twoim miejscu wybrałabym lokalnego projektanta, który ma kontakty ze środowiskiem danego urzędu. To dużo pomaga jeśli wystąpią jakieś problemy.
Ps.2. Sączki melioracyjne już dawno pewnie zamulone, ale musisz mieć to na względzie przy usypywaniu grobli. Żeby się nie okazało że przez groblę i owe sączki ucieka Ci woda.
Ps.3. Fajna ta łąka - Szkoda nic nie wykopać ;-) Ja bym nie zważała na koszty ;-)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny