wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
oczko na zboczu
Autor Wiadomość
olenka 
Bywalec



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 177
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2008-10-01, 16:03   

JAREK G, ;)
-masz racje co do murka .Musi być to dobrze zazbrojone.Ja mam jeszcze za murkiem położony dren .A po pierwszej zimie musiałam murek podnieśc o jedną kostke ,Ziemia z wodą ze skarpy zaczęła mi spływać podczas opadów deszczu .Teraz jest już ok,wszystko już osiadło i ustabilizowało się.
Ackley, -warto jednak się troszeczke pomęczyć -nad oczkiem jest bardzo zacisznie ,ciepło i przyjemnie :hehe: itp.
_________________
pozdrawiam Ola
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-01, 23:34   

Adalbert napisał/a:

Jednak wysokość skarpy do dna oczka to już prawie 3 m. Nie znam się na ziemnych pracach budowlanych ale myślę,że takie przewyższenie (w zależności od rodzaju gruntu) powinno być jakoś specjalnie dopracowane.


A gdzie Ty widzisz na rysunku 3 m skarpę. Skarpa ma ok 1,20 - 1,40, następnie jest płasko ok 1,0m i dopiero brzeg oczka. A na takie wysokości z powodzeniem można zastosować lekko skośny, w kierunku skarpy suchy murek. Jak napisałem to rysunek poglądowy, można w miejscu tego 1 m niby chodniczka wokół oczka, zrobić miejsce wypoczynku, np w takiej formie.



Wszystko zależy od pomysłowości no i oczywiście kasy.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-02, 01:35   

JAREK G napisał/a:
Przy takiej różnicy poziomu na suchym murku to się raczej nie obejdzie i musi to być solidnie wzmocnione żeby się nie obsunęła ziemia


Prawidłowo zrobiony suchy murek, wytrzyma duże obciążenia i kilkadziesiąt lat, ale zaznaczam, prawidłowo zrobiony.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-10-03, 20:01   

Pawel Woynowski napisał/a:

A gdzie Ty widzisz na rysunku 3 m skarpę

Przecież skarpa jako taka kończy się na dnie oczka więc razem z tym co nad poziomem wody daje prawie 3 m stromizny, no chyba że murek oporowy jest odpowiednio (?) oddalony od brzegu oczka lecz z rysunku to nie wynika. Rozumiem, że to szkic ale ten czynnik wydaje mi się być ważnym.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Ackley 
Nowy


Dołączyła: 03 Wrz 2008
Posty: 6
Skąd: poludnie
Wysłany: 2008-10-05, 12:27   

oo widze, że temat sie rozwija :-D dzieki za wszystkie odpowiedzi no i za rysunki :) widze, ze jednak wybudowanie oczka w moim ogrodzie nie ebdzie prosta sprawa bez pomocy specjalistów :x ... i do tego chyba reszta mojego ogrodu nie pasuje do tego typu urozmaicenia... :???:
do tego jeszcze niedaleko miejsca gdzie chciałabym zrobić oczko rosną duuuże drzewa(zostana wyciete) no ale raczej moge mieć problem z korzeniami :?
mam plan w swojej głowie ale czy to by mogło być to watpie bo nie znam sie w ogole na budowlance itp rzeczach... :? a do tego konserwatywnych rodziców ;)
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-05, 15:34   

Ackley napisał/a:
... i do tego chyba reszta mojego ogrodu nie pasuje do tego typu urozmaicenia... :???:

Podeślij kilka fotek tej "reszty" ogrodu. Może coś pomożemy.
Cytat:
do tego jeszcze niedaleko miejsca gdzie chciałabym zrobić oczko rosną duuuże drzewa (zostaną wyciete) no ale raczej moge mieć problem z korzeniami :?

Zastanawiam się czy aby po wycięciu tych drzew skarpa nie zacznie ulegać erozji, drzewa utrzymują ją na miejscu, istnieje możliwość, że po ich wycięciu deszcze będą ją wymywać.
Cytat:
mam plan w swojej głowie ale czy to by mogło być to wątpię bo nie znam sie w ogole na budowlance itp rzeczach... :? a do tego konserwatywnych rodziców ;)

Podziel się z nami tym planem, zrób kilka fotek tej skarpy (z dołu, z góry, z boku), tak abyśmy mieli obraz Twego przyszłego ogrodu. W ciemno trudno coś radzić. Jaki ma to być ogród, chodzi mi o styl. Ogród naturalistyczny, a może formalny (regularny), lub wiejski.
Może ta fotka Cię zainspiruje:



Zwróć uwagę na rosnące w tle stare drzewa, które tworzą klimat tego ogrodu.
Przemyśl jeszcze tę decyzję o usuwaniu drzew.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Ackley 
Nowy


Dołączyła: 03 Wrz 2008
Posty: 6
Skąd: poludnie
Wysłany: 2008-10-05, 16:24   

no drzewa musza być wycięte gdyż zagrażaja budynkowi mieszkalnemu i lini energetycznej.... dostaliśmy zezwolenie właśnie z tych powodów :)
zdjecia mogę porobić tyle że może na nich nie wyjść ten spadek terenu bo tego aż tak nie widać dopiero bo dokładnym pomierzeniu :???: (wiem to po basenie który mieliśmy) w tym miejscu może być troszkę mniej niż 1m spadku... :-o
a więc tak.... w pobliżu tego miejsca rosna drzewa owocowe(oprócz ponad 20 letnich swierków) a wyżej jest stary domek kempingowy...
stok jest niesty pólnocny...
ok ide zrobić zdjęcia.... ;)
 
 
Ackley 
Nowy


Dołączyła: 03 Wrz 2008
Posty: 6
Skąd: poludnie
Wysłany: 2008-10-05, 16:57   

dobra no to są zdjecia...niezbyt piekne :?

już powoli przygotowany na nadejscie jesieni :???:

a wiec w tym miejscu miało by powstać moje wymarzone oczko wodne, miedzy tymi drzewami a konciem okropnego skalniaka(bedzie zlikwidowany w tepie natychmiastowym :lol: ) z tyłu widoczny stary kemping..(chetnie bym go zlikwidowała ale tata nie pozwala bo to jego dzielo :? )

widok z boku( czyli planowane oczko wodne znajduje sie za stołem a przed tymi drzewkami owocowymi) ;)

tak dla porównania.. tu był basen... srednicy 4,5 m skarpa 80cm

no i pare fotek z ogrodu



dojazd do domu





wszystkie skwerki, skalniaki czy jak to nazwać są moim i czesciowo brata projektem, wiec nie jest to nic nadzwyczajnego....

niestety już słoneczka nie ma i nie widać wszystkeigo ladnie
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-05, 23:01   

Bardzo ładne miejsce.
Gdybym ja miał robić tam oczko, to zrobił bym je dwa. Jedno mniejsze, w miejscu gdzie chcesz robić swoje, a drugie większe na miejscu starego basenu. Połączył bym je meandrującym między drzewami strumieniem, którego brzegi wykończył bym darnią. Nie pasują mi tam kamienie. Jedynie wnętrze koryta strumienia, wyłożone było by grubym żwirem i średniej wielkości kamieniami, położonymi na warstwie gliny, a ta z kolei na folii lub EPDM z której było by zrobione koryto strumienia. Strumień obsadził bym roślinami wodnymi strefy bagiennej i płytkiej.
A tak nawiasem, ta skarpa, to nie skarpa, a łagodny wzgórek idealny do stworzenia atrakcyjnego ogrodu. Szkoda mi tylko tych drzew.... górka straci swój lekko parkowy wygląd.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny