wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
oczko na zboczu
Autor Wiadomość
Ackley 
Nowy


Dołączyła: 03 Wrz 2008
Posty: 6
Skąd: poludnie
Wysłany: 2008-09-03, 20:13   oczko na zboczu

hej jestem tu nowa i przepraszam jeżeli taki temat już był :-(
Chciałabym stworzyć u siebie w ogrodzie oczko wodne(wg wlasnego pomysłu) ale mam problem...
czy ktoś z obecnych na forum budował oczko na spadzistym terenie????
myśle, że z małym oczkiem nie było by problemu ale ja chciała bym takie średniej wielkości :) ma ktoś z tym jakieś doświadczenie...
dzieki za odpowiedzi :evil:
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-09-03, 20:31   

Witam nową forumowiczkę :piwko:
Oczko na zboczu ? hmm..... jedynie jak mogę sobie to wyobrazić to tylko w formie "tarasu" tzn. ziemię ktorą wykopiesz nie wywozisz tylko usypujesz cos w rodzaju tarasu.Tylko jest jeden problem , mianowicie trzeba by było całą tą konstrukcję wzmocnić aby się ziemia nie obsuwala
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
amedeo 
Uczestnik



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 90
Skąd: POMORZE-Żukowo
Wysłany: 2008-09-03, 22:08   

średnie oczko ;) hm ,ale Ackley może podasz wymiary bo dla mnie średnie to tak 7mx4m więc jeśli będziesz miała 10%spadek to średnio na jednym krańcy byłoby jakies 50cm nadwyżki czyli w sam raz na wodospad lub kaskadę
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-09-03, 23:45   

Przypomniał mi się kawał o zomowcu , który dostał na prezent narty wodne i szukał pochyłego jeziora ;)

A wracając do tematu myślę ze takie ukształtowanie terenu może dać świetny efekt jak się wszytko dobrze zrobi. Na pewno wodospad czy jeszcze lepiej kaskady same się proszą.
Ja bym zniwelował teren na którym ma być oczko a uzyskanej ziemi nie podsypywał bo tylko rodzimy uleżały grunt ma odpowiednie naprężenia pierwotne. Dosypka może się osuwać.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-04, 19:06   

AurorA napisał/a:
Ja bym zniwelował teren na którym ma być oczko a uzyskanej ziemi nie podsypywał

ja też, zobacz też przepisy, o ile pamietam tam coś jest o spiętrzaniu wody. Jeśli nadsypiesz, to spiętrzysz wodę. Chyba można do 1 m bez specjalnych zezwoleń, ale nie dam głowy. W sumie większe wyzwanie, bo woda może się "wylać" :P
Bajbas
 
 
Ackley 
Nowy


Dołączyła: 03 Wrz 2008
Posty: 6
Skąd: poludnie
Wysłany: 2008-09-04, 20:02   

ok dzięki wszytskim za odpowiedzi :-D .. od planów do wykonania jeszcze daleka droga :) wiem,że można kaskady itp ale to ładnie wygląda na bardzo pochyłym terenie... mnie bardziej chodziło o oczko wodne bez kaskad itp ;) a jakiej wielkości bedzie to sie dopiero okaże po wycięciu drzew / gdyż korzenie nie na wszystko pozwola/ :x :(( no i jeszce jest sprawa starego domku ogrodowego, który bym chciała usunąć to wtedy pole manewru robi sie wieksze(no ale tu już musze nad tata popracować :lol: :P ) aha i takie pytanie czy rośliny wokół oczka mogą być w pół cieniu???
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-09-04, 22:20   

Ackley napisał/a:
aha i takie pytanie czy rośliny wokół oczka mogą być w pół cieniu???


Do każdych warunków można dobrać odpowiednie gatunki. Do półcienia świetnie nadadzą się funkie, języczki, trzmielina i paprocie, różaneczniki itd. wybór jest ogromny.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
olenka 
Bywalec



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 177
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2008-09-04, 23:04   

Ackley napisał/a:
czy ktoś z obecnych na forum budował oczko na spadzistym terenie????
-tak się składa , że jestem posiadaczką oczka na zboczu .Miałam też spory problem z ziemią z oczka ale jakoś z tego wybrnełam .Usypałam góreczke robił się wodospadzik , który rewelacyjnie natlenia wode - polecam.
pozdrawiam ola.
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-09-05, 06:15   

Ackley napisał/a:
od planów do wykonania jeszcze daleka droga

Wklej jakieś fotki terenu to będzie można coś więcej doradzić w planowaniu. Ważne żeby było widać jaki to faktycznie spadek terenu jest.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
olenka 
Bywalec



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 177
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2008-09-05, 08:50   

Adalbert napisał/a:
Wklej jakieś fotki terenu

--proponuje zerknąć na strone mojego oczka tam dokładnie wszystko widać .
strona - " oczko Oli " .
Górka ,którą usypałam od dna oczka może +- 4-5 metrów ( w najwyższym punkcie ).
:pa: ola
 
 
Ackley 
Nowy


Dołączyła: 03 Wrz 2008
Posty: 6
Skąd: poludnie
Wysłany: 2008-09-24, 20:37   

Adalbert napisał/a:
Wklej jakieś fotki terenu to będzie można coś więcej doradzić w planowaniu. Ważne żeby było widać jaki to faktycznie spadek terenu jest.


przepraszam, ze tak długo sie nie odzywałam ale nie było mnie w kraju.... ;)
teren na ktorym planuje zorbic oczko wodne sie ejszce barzdo zmieni gdyż zostana wyciete 3 drzewa(i tu tez moje pytanie czy na takim terenie moze byc oczko /korzenie itp?/)
zniknie skalniak i inne rzeczy :arrow:
wiec zdjecia terenu nic nie oddadza :oops:
po rozmowie z tata ustalilam ze na 5 m mam ok1 metra roznicy... ale tez w zaleznosci w ktorym miejscu grodu(w jednych o wiele wiecej w innych mniej)
 
 
yogi1976 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 132
Skąd: Wodzisław Sl.
Wysłany: 2008-09-25, 07:17   

Jeśli na 5m masz 1m różnicy w wysokości to bardzo dużo.
Duże czy też średnie oczko ciężko zrobić.Jak masz dużo terenu to zrób to w formie np trzech małych oczek szerszych na zasadzie kaskady. Pięknie by to wyglądało z dużo ilością kamieni skalnych.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-01, 00:39   

yogi1976 napisał/a:
Jeśli na 5m masz 1m różnicy w wysokości to bardzo dużo.

Nie tak dużo jak by się wydawało, to przy długości oczka 5 m, skarpa za oczkiem miała by jedynie ok 1,20 - 1,40 w zależności od szerokości pasa miedzy oczkiem a skarpą, (na rysunku wzmocnioną kamiennym murkiem oporowym).


To najprostszy sposób budowy oczka na skłonie terenu. Taki skłon to kapitalna sprawa w ogrodach, daje dużo możliwości, projektowania samego oczka, oraz jego otoczenia, czyli ogrodu.
Można zrobić część ogrodu na tarasach, wzmocnionych murkami oporowymi wykonanymi z kamienia (suche lub murowane murki), lub drewna ( np.podkłady kolejowe). Bardzo ciekawie wyglądają murowane murki zrobione z rozbiórkowej cegły (odizolowanej od strony gruntu folią do izolacji fundamentów). Kamienne i drewniane murki można obsadzić roślinami skalnymi.
Ideałem było by, aby skłon przy takich ogrodach był skierowany w kierunku południowo wschodnim.
Również główny punkt obserwacyjny oczka, powinien być od strony południowo wschodniej, tak aby promienie słoneczne padały zza pleców obserwujących oczko. Nie przeszkadzają nam wtedy "bliki" na wodzie w czasie obserwacji oczka.

Podsumowując, moim zdaniem, taki teren to skarb. Gdybym ja miał coś takiego, to tak bym reagował :yahoo: :)
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-10-01, 05:24   

Pawel Woynowski napisał/a:

Nie tak dużo jak by się wydawało, to przy długości oczka 5 m, skarpa za oczkiem miała by jedynie ok 1,20 - 1,40

Jednak wysokość skarpy do dna oczka to już prawie 3 m. Nie znam się na ziemnych pracach budowlanych ale myślę,że takie przewyższenie (w zależności od rodzaju gruntu) powinno być jakoś specjalnie dopracowane.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2008-10-01, 11:51   

Pawel Woynowski napisał/a:
Podsumowując, moim zdaniem, taki teren to skarb. Gdybym ja miał coś takiego, to tak bym reagował :yahoo: :)
Na pewno po prawidłowym zrobieniu oczko z tymi wszystkimi murkami wygląda super ( patrz oczko Oli według mnie najładniejsze na forum ) nie wiem tylko czybyś się tak cieszył Paweł jak policzysz koszty wybudowania takiego oczka :???: Przy takiej różnicy poziomu na suchym murku to się raczej nie obejdzie i musi to być solidnie wzmocnione żeby się nie obsunęła ziemia
Ps.Niemniej Paweł schemat jak zwykle :good:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny