wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko wodne z maty szklanej i żywicy
Autor Wiadomość
spajk 
Nowy


Dołączył: 25 Lip 2008
Posty: 2
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-07-25, 11:01   Oczko wodne z maty szklanej i żywicy

Witam
Jest juz podobny temat ale ostatni post w 2006 roku wiec postawiłem załozyc nowy temat.

Mam oczko z folii z 3-4 lata.
Wymiary to około : 7m x 3,5m głebokość 1,2m
Od jakiegos czasu zrobila sie gdzies dziura i ubywa woda (jakies 20 cm od powierzchni) i dolewam co kilka dni :D
Nie bardzo chce oczka z siatkobetenu (wydaje mi sie nie naturalne).
Ale laminat z maty szklanej i żywicy wydaje mi sie pomyslem bardzo dobrym

Zastanawialem sie nad tym 2 dni :D , jak połozyc pierwsza warstwe.
Bo wykładac laminat bezpośrednio na ziemi to chyba poroniony pomysł ;)

Znalazlem nawet opis:
Link
Tu pisza zeby jako podłoza uzyć powierzchni betonowej , pewno dobry ale drogi i bardzo pracochłonny.
Jak bym miał juz dawać beton pod laminat to wolałbym zrobic siatkobeton!

Wymyslilem sobie ze zamiast betonu wyloze oczko folią , a na to 3-4 warstwy laminatu.

Pewno nie bedzie to tanie ale wiadomo ze ładne oczko to zawsze był jakis koszt.
Nie chodzi mi juz o pieniadze (mysle ze 1000 zł powinno wystarczyc) tylko o to zeby było to na 15-20 lat :)

Co o tym sadzicie ? Może ktos juz w ten sposób robił oczko ?
Ostatnio zmieniony przez spajk 2008-07-25, 11:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Alianora 
Nowy



Dołączył: 17 Lip 2008
Posty: 4
Skąd: Maków
Wysłany: 2008-07-25, 11:13   

A czytales ten opis budowy oczek z siatkobetonu?
_________________
Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
spajk 
Nowy


Dołączył: 25 Lip 2008
Posty: 2
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-07-25, 12:21   

Alianora napisał/a:
A czytales ten opis budowy oczek z siatkobetonu?


Tak widzialem wczesniej ten opis , ale jak pisalem wczesniej wolałbym nie bawic sie w murarza :)
 
 
anka2328 
Nowy


Dołączyła: 11 Kwi 2008
Posty: 1
Skąd: szczecin
Wysłany: 2008-07-25, 22:02   

jestem nowa na tym forum i tak sie sklada ze posiadam oczkozrobione wlasnie z zywicy .laminat byl kladziony na folie a ile bylo warstw to jak sie dowiem to napisze cos wiecej.
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-07-26, 00:55   Re: Oczko wodne z maty szklanej i żywicy

spajk napisał/a:
W
Ale laminat z maty szklanej i żywicy wydaje mi sie pomyslem bardzo dobrym


Ja odradzam - robiłem kadłub łodzi o wymiarach ca jak Twoje oko (w maszoperii kilkuosobowej) - robota śmierdząca,brudna,obrzydliwa. Nie wiem jakie są aktualnie ceny, ale podejrzewam że gigantyczne. Wolałbym już drugi raz robić z siatkobetonu, chociaż taki wymiar dla jednej osoby to też prawdę mówiąc zadanie ponad siły. Gdyby coś mnie zmusiło do tej żywicy, to podkład zrobiłbym z maty podtynkowej z włókna szklanego (gramatura 145, koszt niewielki) pokrytej cieniutką szprycą z rzadkiego cementu z piaskiem wtepowanego w tę siatkę. Trzeba oczywiście rozważyć też względy wytrzymałościowe (kształt, wieniec) oka.
Brrr... Powodzenia.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2008-07-26, 18:49   

lubie jak ktos robi sobie pod gorke
normalnie typ polskiego naukowca :)
mozna tez z klockow LEGO zbudowac i potem zywica okleic :)
a z folia zadnych problemow nie ma
do tego portfel mnie odczuje taka operacje :)
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
sebanek 
Początkujący


Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 17
Skąd: szczecin
Wysłany: 2008-07-26, 18:58   

Jestem co prawda młodym i mało doświadczonym oczkomaniakiem - pierwsze moje oczko założyłem (a w zasadzie ciagle zakładam, bo to jest proces) w tym roku, stąd częściej czytam to forum i raczej pytam o rady bardziej doświadczonych kolegów niż dzielę się swoimi doświadczeniami, ale czy membrana EPDM nie jest dostatecznie trwałym materiałem? Producent daje gwarancje 25 lat, a jej cena w tym roku jest zupełnie przyzwoita (poniżej 30zł/mkw.).
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2008-07-26, 19:02   

dobra folie mozesz juz kupic za 10zl/metr kw
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
maegwathien 
Początkujący


Dołączyła: 11 Lip 2008
Posty: 14
Skąd: olsztyn
Wysłany: 2008-07-29, 12:36   

u mnie ostatnimi czasy byli panowie specjaliści od takiej metody i kładli matę bezpośrednio ziemi i wcale źle im nie szło... tylko trzeba było wcześniej bardzo dokłanie usunąć wszelkie korzenie. dlatego nie rozumiem problemu z kładzeniem oczka bezposrednio na ziemi...?
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-08-01, 17:34   

maegwathien, jak to nie problem daj fotki jak to wygląda i napisz jak Ci sie podoba.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-02, 09:47   

spajk napisał/a:
(wydaje mi sie nie naturalne).
Ale laminat z maty szklanej i żywicy wydaje mi sie pomyslem bardzo dobrym
:hehe:
Facet chyba pomyliłeś bajki, to nie od tego z czego zrobione jest oczko zależy jego naturalność. Kumpel miał beton, który skonocił i jako szkutnik położył sobie to co lubi czyli laminat. Wpływ na wygląd żaden :P
Owszem kolor ma znaczenie, ale tu niczego bardziej naturalnego niż beton z czasem porośnięty lekkim glonem nie znajdziesz!
Generalnie podpisuje się pod:
jackon napisał/a:
lubie jak ktos robi sobie pod gorke normalnie typ polskiego naukowca

:piwko: Bajbas
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-06, 10:13   Re: Oczko wodne z maty szklanej i żywicy

barba50 napisał/a:
Trzeba oczywiście rozważyć też względy wytrzymałościowe (kształt, wieniec) oka.Brrr... Powodzenia.


TUTAJ masz przykład dwóch oczek zrobionych w technice laminowania w gruncie. Wykonała je na jednym osiedlu moja spółdzielnia mieszkaniowa. Oba oczka, notabene jedno z kilkunastometrowym strumieniem z kaskadami, wykonane w wykopach po starych oczkach (8 letnich), które były izolowane folią PVC. Stara folia została usunięta, dopracowane półki, i wykop został wyłożony folią budowlaną. Na tej folii, kładziono matę nasączaną żywicą poliestrową, całość wykończona żelkotem. Całą robotę robiło dwóch ludzi przez ok 4 tygodnie. I nie było to takie straszne, jak opisujesz. Oczka mają obecnie po 4 lata, fotki ze stycznia 2007. roku.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-09-06, 21:41   Re: Oczko wodne z maty szklanej i żywicy

Cytat:
I nie było to takie straszne, jak opisujesz.

Z punktu widzenia obserwatora żadna praca nie jest bardzo straszna. Ja raczej oceniałem ją
z pozycji jednego z tych dwóch pracowników, a wiem o czym piszę, bo w swoim czasie zarówno laminowałem jak i siatkobetonowałem, no ale są oczywiście różne upodobania. Nie rozumiem tylko po co wpuszczać się w śmierdzące i kosztowne laminowanie skoro efekt końcowy jest praktycznie taki sam jak przy siatkobetonie.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-07, 10:01   

Pawel Woynowski napisał/a:
Całą robotę robiło dwóch ludzi przez ok 4 tygodnie.

ciepię dolę to w porównaniu do superpracochłonnego siatkobetonu, który robi się trzy dni rzeczywiście nie jest straszne :P
Jeszcze mały figiel. Laminat - porządny - wymaga odpowiedniej (bardzo małej) wilgoci w powietrzu podczas laminowania. Złapać w Polsce pogodę odpowiednią nie jest wcale łatwo.
Rozumiem, że te cztery tygodnie wynikało nie z technologii tylko z ograniczeń czasowych wykonawców. Tak czy siak technologia dla maniaków.
:piwko: Bajbas
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-07, 12:24   Re: Oczko wodne z maty szklanej i żywicy

barba50 napisał/a:
Cytat:
I nie było to takie straszne, jak opisujesz.

Z punktu widzenia obserwatora żadna praca nie jest bardzo straszna. Ja raczej oceniałem ją z pozycji jednego z tych dwóch pracowników, a wiem o czym piszę, bo w swoim czasie zarówno laminowałem jak i siatkobetonowałem, no ale są oczywiście różne upodobania. Nie rozumiem tylko po co wpuszczać się w śmierdzące i kosztowne laminowanie skoro efekt końcowy jest praktycznie taki sam jak przy siatkobetonie.

Jedynie wizualnie podobny, jak wszystkie gotowe oczka, te na folii również, lecz jest duża różnica w fazie produkcji i wytrzymałości gotowego oczka, oraz ich późniejszej eksploatacji. Nie chodzi tylko o efekt wizualny.
Laminat jest w zasadzie nie zniszczalny, i bardziej wytrzymały od siatkobetonu.
Laminatów nie trzeba zabezpieczać przed dostępem wody, siatkobeton trzeba.
Laminat po ok. 2 godzinach po wyklepaniu, jest gotowy do użycia.
Siatkobetonem musi związać, trwa to kilka do kilkunastu dni, a następnie uszczelnić pokrywając warstwą izolacyjną.
Laminować można każdą płaszczyznę pod dowolnym kątem, np. pionowe powierzchnie brzegów np. oczek dla koi.
Z siatkobetonem, podejrzewam, że mogą być niejakie problemy.
Inną sprawą jest sam proces budowy, materiały, narzędzia i czas potrzebny na wykonanie oczka.
Do budowy oczek z siatkobetonu z niezbędnych narzędzi, potrzebna jest betoniarka, a co za tym idzie, dostęp do prądu, inaczej człowiek się zaharuje, rozrabiając zaprawę ręcznie, łopata, kielnia, packa. No i materiały, cement, piasek, żwir, zbrojenie, kołki rozporowe i drut wiązałkowy.
Do laminowania potrzebny jest odpowiedni pędzel, szpachelka, kilka patyków do mieszania żywicy z utwardzaczem, nożyczki, najlepiej krawieckie lub ostry nóż, do cięcia maty szklanej, i rękawice. A z materiałów, mata szklana do laminowania ręcznego, o gramaturze 450 g/m2, żywica poliestrowa np. najpopularniejsza Polimal 109. + utwardzacz + przyśpieszacz którym steruje się czas żelowania, żelkot izoftalowo-neopentylowy, folia ogrodnicza jako podkład na podłożu.
Czas laminowania 1m2 maty, do grubości docelowej 5 mm, wykonuje się to metodą mokre na mokre, wynosi ok 15 - 20 minut. Tak że, oczko o powierzchni dna i boków np 30 m², wykonuje się w czasie ok. 10 roboczo godzin. W praktyce jednak trwa to ok 2 - 3 dni, w zależności od temperatury. Chodzi o przygotowanie podłoża pod położenie żelkotu. Który musi być kładziony na utwardzoną, suchą, i zmatowioną, powierzchnię laminatu.

Co zaś się tyczy, warunków pracy, to obecnie, żywice mają ograniczoną do minimum emisję styrenu (normy unijne to wymusiły), w związku z czym są dużo bardziej komfortowe, w trakcie pracy.

Tak się składa, że z laminowaniem mam do czynienia i dzisiaj, w swojej pracy, od czasu do czasu, naprawiam i odtwarzam części konstrukcyjne karoserii autokarów wykonane z laminatów, właśnie poliestrowo szklanych.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny