wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wysychający staw, pomocy !
Autor Wiadomość
ajron 
Nowy


Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 3
Skąd: chelmica
Wysłany: 2008-08-06, 23:01   Wysychający staw, pomocy !

Staw jest wykopany w terenie podmoklym, napelnil się samoczynnie wodami gruntowymi. Z roku na rok zwieksza się ilosc mułu, staw staje się coraz płytszy, wyginęły już prawie wszystkie ryby poza karasiami i linami.
Teraz staw ma ok 0,5 m głębokości ( 5 lat temu miał 2,5m ). Poczatkowo miał bardzo strome burty brzegowe ale te mimo umocnien szybko zaczely się rozmywac. Takiemu wypłyceniu sprzyja bardzo duze wahania poziomu wod w ciagu roku - oceniam ze roznica poziomow wynosi ok 1,5m; oraz intensywny rozwoj roślin, tworzących grubą warstwe mułu, pod spodem jest glina.
Dzieje się to nie tylko w naszym stawie ale i w innych okolicznych - w ostatnich latach bardzo obnizyl się poziom wod gruntowych.


Oto fotka stawu zrobiona w zeszlym roku kiedy lustro było jeszcze w miare wysoko:


Co robić, czuje że tej zimy nawet karasie nie przezyja, ostatnio padly szczupaki wpuszczone wiosna, podejrzewam ze z powodu amoniaku. Co robić ? Nie jest możliwy wjazd cięższego sprzetu, dlatego mysle o jakims odkurzaczu ktorym moglbym pozbyc się chociaz zalegajacego na dnie mułu.
Może ktoś ma jakieś sensowne wyjście ?
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2008-08-06, 23:09   

Według mnie odkurzacz do tego się nie nadaję :???: Nie ma chyba wyjścia tylko trzeba wypompować wodę łopata w rękę , taczka i ręczna robota :?
Ps . Stawu co prawda na fotce niewiele widać ,ale ogród prezentuje się pięknie :good:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-08-07, 07:56   

Ze zdjęcia wynika,ze nie jest to bardzo duży staw.jedyne wyjście,to tak jak pisze Jarek.A może pomyśleć w przyszłości o przebudowie stawu i zastosowaniu folii?chociaż wtedy dno musiałoby być powyżej poziomu wód gruntowych,więc nie wiadomo,czy byłoby to możliwe w Twoim przypadku.
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2008-08-07, 08:41   

dlaczego dno powyzej poziomu wod gruntowych?
jakie to ma znaczenie?
przeciez ciezar nalanej do basenu wody docisnie folie do dna
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-08-07, 10:08   

jackon napisał/a:
przeciez ciezar nalanej do basenu wody docisnie folie do dna


Jeśli woda gruntowa będzie się podnosić to "dno" będzie tam gdzie jest jej poziom. Do dna "gruntowego" docisnąć folię będą mogły już tylko kamienie (albo "ciężka woda" :hehe: )
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-08-07, 10:18   

Ja mam wysoko wody gruntowe, podczas kopania mialem wody po kolana, i jakos docisk foli starczyl, nic nie plywa, no moze pomogla wanna, ale tej tez nie ma na calej powierzchni najglebszego miejsca, a oko jakos zyje :D
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
ajron 
Nowy


Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 3
Skąd: chelmica
Wysłany: 2008-08-07, 10:49   

Nie wyobrazam sobie wypompowania wody, wszystkie ryby itp pochowaly by sie w mule, szkoda ich, nie wiem czemu sie tak uczepilem tego mulu ale jestem pewien ze gdybym zdobyl jakis w miare mocny odkurzacz moglbym usunac tego szkodliwego badziewia z dna, i podnioslbym poziom wody o co najmniej 20 cm, ktore mogloby byc bezcenne zima.
Staw ma wymiary ok 10x8m

Przed chwila pomyslalem moze o kupnie lub skonstruowaniu czerpaka ktorym wybieralbym muł mechanicznie ? Widział ktoś taki czerpak, do kupienia albo projekt ?
 
 
seedkris 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Mar 2008
Posty: 139
Skąd: B-stok Podlasie
Wysłany: 2008-08-07, 14:04   

Te wymiary to jest średnie oczko. Z foli będzie miało stały poziom wody. Istniejącym poziomem wód gruntowych się nie ma co przejmować. Stawik odmulić i dać dobrą folię. Woda nalana wyprze wody gruntowe. Istotne jest szybkie zalanie wodą.
_________________
Pozdrawiam seedkris
 
 
Alianora 
Nowy



Dołączył: 17 Lip 2008
Posty: 4
Skąd: Maków
Wysłany: 2008-08-07, 17:42   

Adalbert napisał/a:
Jeśli woda gruntowa będzie się podnosić to "dno" będzie tam gdzie jest jej poziom. Do dna "gruntowego" docisnąć folię będą mogły już tylko kamienie (albo "ciężka woda" :hehe: )

Cos mi sie wydaje, ze ta teoria to nawet do science fiction nie pasuje. No moze do fantasy conajwyzej. Jezeli poziom wody w oczku bedzie powyzej poziomu wod gruntowych to wody gruntowe nic nie wypchna. Chyba, ze pod oczkiem wystrzeli gejzer.
_________________
Pozdrawiam,
Mariusz
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-08-07, 20:47   

Alianora napisał/a:
Cos mi sie wydaje, ze ta teoria to nawet do science fiction nie pasuje

Przemyślałem temat na spokojnie i fakt - jeżeli brzeg foli będzie powyżej wód gruntowych to słup wody wepchnie ją do dna. W pierwszym momencie wyobraziłem sobie wiadro pełne wody i foliówkę wrzuconą do niego. Gdyby lać do niej wodę, nie podciągając do góry, to i tak by pływała w toni a wody gruntowe przeważnie zawsze są 0 minus coś. Mój błąd :oops: . (no chyba, że są one w momencie zalewania na poziomie brzegu folii- bzdura :oops: )
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-08-07, 20:57   

korzystam z odkurzacza gardeny od tego sezonu ale nie wydaje mi sie, zeby to urzadzenie rozwiazalo Twoje problemy. odkurzacz bedzie bardzo szybko sie zapychal - zwir, drobne kamienie, patyki - to wszystko zostaje na szczotkach albo w rurze odkurzacza.
ja stawialbym raczej na kompleksowe rozwiazanie problemu czyl odpompowanie wody i uszczelnienie dna (np. folia). po usunieciu wiekszosci wody latwiej bedzie odlowic ryby.
_________________
pozdrawiam
Marcin

http://www.twojapogoda.pl...ozasezonowa.htm
 
 
ajron 
Nowy


Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 3
Skąd: chelmica
Wysłany: 2008-08-07, 21:28   

na ta chwile porzucilem pomysl z wydobyciem mulu recznie :D , zainstaluje jakis napowietrzacz i sprobuje jakos przetrwac zime, a na nastepny rok, wypompuje wiekszosc wody odlowie ryby i wyloze staw folia, burty sa na tyle wysokie, ze nie bede usuwal mulu, za to z rybami bedzie problem, sporo na pewno ukryje sie w mule, i sporo zginie, a mam tego zdecydowanie zaduzo jak na taki maly staw, chociaz wiekszosc to drobnica
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-08-08, 07:20   

możesz spróbować,ale zastosuj bardzo mocną folię,wysyp na dno żwir i kamienie.niestety,koszt takiej folii będzie spory.
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2008-08-08, 08:48   

jak masz możliwośc to zastosój pompę (odmulacz),pompujesz mnięszając koło ssawki i dolewając wodę.Tak sam czyszczę oczko.Pompę kupiłem za 120zł.Zdaje mi egzamin Laron
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
kikan 
Uczestnik


Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 67
Skąd: biała podlaska
Wysłany: 2008-08-08, 19:56   

a moze dzieki obecnosci tego mulu ryby beda mogly przezyc?wskakuj do wody z lopata i wykop jakies glebsze miejsce im na zime.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny