wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Glina, woda gruntowa i siatkobeton
Autor Wiadomość
toto44 
Nowy


Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 6
Skąd: Międzyrzecz
  Wysłany: 2012-11-30, 13:45   Glina, woda gruntowa i siatkobeton

Witam.
Już od bardzo downa śledzę Wasza( od teraz nasze) forum. Były dni gdzie spędzałem wiele minut, czasem godzim, na wczytywaniu się w tematykę oczek wodnych. Forum pełne inspiracji, dobrych pomysłów i jeszcze lepszych rad.
Pozdrawiam wszystkich bardzo gorąco.
A oto moje wejście.
Myślę że temat dość trudny, gdyż nie znalazłem jeszcze odpowiedzi, ktróra by mnie upewniła w jakim kierunku zdążać. A mianowicie.
Miejsce gdzie powstać ma oczko wodne posiada już wykop. Po nim właśnie widać, że od głębokości 0,5 metra zaczyna sie woda gruntowa( poziom zmienia się na tyle, że czasem wody prawie wogóle nie ma, ale przygotować się trzeba na najgorsze). Grunt w wykopie to jedna wielka ssawka. Oczko wodne chciałem wykonać z siatkobetonu. W porze "suchej" myślę, że jestem w stanie to zrobić. Czy może nie?
Czy moje Oczko jest narażone w jakiś sposób jeśli podejdzie do góry woda gruntowa?
Czy siatkobeton tu się sprawdzi, czy może lepiej folie epdm?
Wolałbym siatkobeton.
Proszę o pomoc. Dziękuję
_________________
Toto44
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2012-11-30, 15:10   

Witaj na forum
Do folii wody gruntowe w niczym nie przeszkadzają, do siatkobetonu nie wiem, tylko rozważam sytuację przemarzania gruntu poniżej 50 cm np 80 cm przy dłuższej i mroźnej zimie nawet więcej( ale ty jesteś po drugiej stronie Polski). Czy wtedy nie będzie zmarzlina pracować wynosząc formę ku górze. Wiadomo że dla betonu takie naprężenia nie są najlepsze i może pękać. Wydaje mi się, że przy folii nie będzie to aż tak istotne.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
toto44 
Nowy


Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 6
Skąd: Międzyrzecz
Wysłany: 2012-11-30, 17:16   

Zostając przy siatkobetonie. Myślałem o wyłożeniu dna i ścian "gruzem"( mam połamane betonowe płyty o wymiarach od 30 do 60 cm średnicy i grubości 15). Następnie "szpary" zasypałbym piachem i na górę jeszcze z 10-15 cm piasku. Ustabilizowało by to ssący grunt i ukształtowałbym trochę tym oczko. Oczywiście argument szkodliwości przymarżnięcia wody gruntowej na kontsrukcję wydaje się dość mocny. Jestem betonowym laikiem, jednak chciałbym wykonać te oczko z siatkobetonu( nawet przy 4 warstwach siatki).
Jeśli macie jakieś pomysły z tym związane proszę o rady. Jeśli uważacie, że nic z tego nie będzie też proszę o komentarz. Wiem, że folia to też fajna sprawa, ale siatkobeton...mniam...dla mnie brzmi cudnie.
_________________
Toto44
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2012-11-30, 17:49   

toto44 napisał/a:
ale siatkobeton...mniam...dla mnie brzmi cudnie.
Ja też miałem na takie oczko zapędy, ale teść mego syna stary budowlaniec mi odradził.A 35 lat prowadzi nadzory budowlane.Mały błąd w robocie i w zasadzie trzeba zaczynać od nowa.Klejenia cudowanie z naprawami to mit . Epdm i nie ma problemu.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
toto44 
Nowy


Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 6
Skąd: Międzyrzecz
Wysłany: 2012-12-01, 11:02   

Wygląda na to, że będzie to epdm. Chyba się trochę tego spodziewałem, ale chciałem ciężar podjęcia decyzji zrzucić trochę z siebie. Wiec dzięki krzysztof988 i jurek47.
Mam tylko nadzieję, że z folią poradzę sobie w tych warunkach.
_________________
Toto44
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-12-02, 11:54   

Rób folię, cały sezon 2011 r obserwowałam jak znajomi robią siatkobeton ( Radzymin to tereny podmokłe, a wręcz zalewowe, bo wody gruntowe są bardzo nisko pod powierzchnią). Na forum zapisać się nie chcieli, bo wszystko lepiej sami wiedzieli. Prace szły w sezonie, w dni naprawdę upalne. Wyglądało to znakomicie dopóty, dopóki nie nadeszła zima roku 2012 ( styczeń-luty), całe oczko wysadziło i popękało.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
toto44 
Nowy


Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 6
Skąd: Międzyrzecz
Wysłany: 2012-12-02, 13:40   

Będzie folia.
A co sądzicie o wyłożeniu dna gruzem z plyt betonowych, dla stabilizacji dna?
Na ile w przypadku folii ważne jest zagęszczenie wykobu? Teraz jest tam muł, a pewnie po ułożeniu foli będę chciał zagospodarować dno kamieniami, żwirem itp.
_________________
Toto44
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2012-12-02, 14:41   

toto44 napisał/a:
Będzie folia.
A co sądzicie o wyłożeniu dna gruzem z plyt betonowych, dla stabilizacji dna?
Na ile w przypadku folii ważne jest zagęszczenie wykobu? Teraz jest tam muł, a pewnie po ułożeniu foli będę chciał zagospodarować dno kamieniami, żwirem itp.

Uważaj gruz ma ostre krawędzie i gdy będziesz musiał wejść do oka to chodząc po nim możesz uszkodzić folię. Daj sobie spokój z tym gruzem dno i tak po jednym sezonie będzie pokryte glonami, a kamienie tylko zabiorą przestrzeń rybom. Myślę, że nie trzeba zagęszczać ( ja nie zagęszczałem ) woda w oku ma swój ciężar , który równoważy się z wypieraniem wody, chyba że masz dno bagniste, po którym nie da się stąpać więc dla własnego bezpieczeństwa i zabezpieczenia folii można dno zagęścić, chyba tylko w tym przypadku to jest logicze.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
toto44 
Nowy


Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 6
Skąd: Międzyrzecz
Wysłany: 2012-12-03, 18:40   

Właśnie w tym rzecz, że dno bagienne. Już po chwili wciąga po kolana. Zagłębienie , w którym będzie Oko było kiedyś połączone z rowem, a on przez parę latek zdążył nanieść sporo mułu. Muszę coś z tym zrobić i ograniczyć zużycie piachu. I tu pojawił się właśnie pomysł z gruzem. :?
_________________
Toto44
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2012-12-04, 11:36   

toto44 napisał/a:
Właśnie w tym rzecz, że dno bagienne. Już po chwili wciąga po kolana. Zagłębienie , w którym będzie Oko było kiedyś połączone z rowem, a on przez parę latek zdążył nanieść sporo mułu. Muszę coś z tym zrobić i ograniczyć zużycie piachu. I tu pojawił się właśnie pomysł z gruzem. :?

To może lepiej daj na dno wykopu gruz ( z 0,5 m), i 15cm piasku geowłókninę, znów z 15 cm piasku, znów włókninę i folię. Przy takiej stabilizacji będziesz mógł tańczyć. Ważne by piasek przekladać geowłókniną ( nie agrowłókniną !)
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
toto44 
Nowy


Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 6
Skąd: Międzyrzecz
Wysłany: 2013-04-06, 11:52   

Witam po przerwie. Wiosna póżna, ale nadchodzi. Czas wrócić do pracy.
Mam pytanie. Chcę żeby przy moim oczku było mniejsze, płytsze( 0,6 głębokości - wiec zamarznie do dna zimą), o równym dnie. Przy tym oczku chcę zrobić patio z płyt granitowych( odpadowych, łupanych, o nieregularnych kształtach). Patio i oczko mają tworzyć całość. A więc: brzegi i dno wyłożone też tym kamieniem. Moje podstawowe pytanie: Czy jeśli oczko powstanie na bazie EPDM to mogę na nim( chodzi głównie o dno, ale i ściany) kleić te płyty. Jeśli tak to na jaką zaprawę lub klej? Dziękuje za wszystkie podpowiedzi i miłego OCZKOWANIA w nowym sezonie.
_________________
Toto44
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2013-04-06, 11:56   

toto44 napisał/a:
Chcę żeby przy moim oczku było mniejsze, płytsze( 0,6 głębokości - wiec zamarznie do dna zimą),

U mnie jest płytsze (ok. 35 cm) i nie zamarzło do dna :)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2013-04-06, 12:55   

Mam podobne plany do twoich toto44 i też ciekawi mnie problem kleju i zaprawy.
Ogólnie to ktoś tu gdzieś zapuścił niemiecki filmik pokazujący jak to robią. Z tego co pamiętam to na folię położono jeszcze geowłókninę i dopiero na to poszła zaprawa i kamienie. Sam też tak zamierzam zrobić. Ale nie będę się bawić w EPDM bo skoro i tak to wyłożę kamieniami to myślę że wystarczy mi zwykła solidna folia PVC.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny