wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
jaki materiał na dno stawu?
Autor Wiadomość
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-02-19, 11:42   

i tu też http://www.trelleborg.com...=html&pageID=60 :)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
olenka 
Bywalec



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 177
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2008-02-19, 13:28   

Witam !
Nie jestem takim fachowcem jak moi Szanowni koledzy( j.w ) ale miałam ten sam problem w zeszłym roku.Nie miałam pojęcia o budowie dużego oczka 200m2 -więc rozpatrywałam wszystkie warianty .Mata bentonitowa -podobno super -przeliczyłam wage maty -odpadło -bałam się , że nie dam rady organizacyjnie i finansowo .Beton - straszyli mnie, że żle zrobiony może pękać -mąż by mnie zamordował - odpadło.Padło na folie.Folia epdm 1mm ,cena 23 zł.
A co do kosztów to zależy od tego ile możesz wykonać we własnym zakresie a co będziesz musiał zlecić.
pozdrawiam ola
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-19, 13:54   a ja bym zrobił tak

a ja bym zrobił tak

jak teren jest podmokły i jest tam piasek to zrobiłbym staw naturalny wykopał ok 2 m poniżej najniższego poziomu wody w lato i nie używałbym zadnych materiałów - rośliny sadził w gruncie - mam tak wahania wody ok 1m nie sa problemem - staw na 1000 lat bezobsługowy
Art
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-02-19, 15:24   

Ja naturalny staw bez uszczelnienia bym odradzał, podobnie jak beton. Na pewno najlepszy bentonit, ale i najdroższy.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
kresman1 
Nowy


Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 7
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-02-19, 16:31   

Ola pisze o folii, moze sie ona sprawdza w niektorych warunkach. Jednak na moje sie ona nie nadaje. Poza tym, lubie spac spokojnie. Folia posiada duzo wad, a wraz z wzrostem powierzchni i glebokosci stawu problemy narastaja. Dzialka graniczy z lasem, duza ilosc ewentualnych korzeni moze zagrazac szczelnosci, jak rowniez zwierzeta kopiace i wodno ladowe moga stanowic zagrozenie. Wolalbym uniknac tego problemu, stosujac odpowiednie rozwiazanie.
Prpozycja aby nie uszczelniac napewno sie nie sprawdzi; sezonowosc por roku silnie wplywa na poziom zwierciadla wod zaskornych, mozna narazic ryby na niepotrzebny stres, no chyba ze suszony karas smakuje dobrze. Cos mi sie wydaje, ze benonit bedzie najlepszym rozwaizaniem. Poza tym nie obedzie sie bez strefy bagiennej, gdzie nie moge sobie pozwolic na okresowe susze.

Dziekuje, pozdrawiam.
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-02-19, 16:45   

kresman1 napisał/a:
Poza tym jezeli ktos potrafilby oszacowac koszty bylbym rowniez wdzieczny.


Trudno w internecie znalezc srednie koszty takich mat, ale .... google wie wszystko :hehe:

Co udało mi się wygooglowac:

Cytat:
Ten materiał używa się do budowy zbiorników od niedawna. Sam surowiec jest skałą osadową, mającą świetne właściwości wchłaniania wody i pęcznienia. W czasie tego procesu bentonit zwiększa swoją objętość aż 12-krotnie. Mata bentonitowa składa się z warstwy tkaniny i włókniny. Między nimi znajduje się granulat bentonitowy, który w momencie kontaktu z wodą pęcznieje i staje się nieprzepuszczalny. Bentonit zalicza się do materiałów naturalnych, a jego wytrzymałość szacowana jest na kilkadziesiąt lat.
Bentonit na naszym rynku sprzedawany jest w postaci mat zwiniętych w rolki. Maty bentonitowe układa się „na zakładkę", uszczelniając je sproszkowanym bentonitem. Ponieważ rolki bentonitu są ciężkie to do wyłożenia większego stawu należy zatrudnić fachową ekipę oraz użyć odpowiedni sprzęt. Wykładziny bentonitowe sprzedawane są w rolkach szerokości 3,5m lub 4,5m, ważących odpowiednio 980kg lub 1260 kg i zawierających około 40mb materiału. Cena 1m2 wykładziny o grubości 6,4mm wynosi około 20 złotych.
Zalety:

- naturalny wygląd zbiornika
możliwość ładnego ukształtowania brzegu
możliwość wykorzystania materiału ekologicznego
bardzo duża trwałość (kilkadziesiąt lat)
Wady:
duży ciężar materiału
ciężki transport i układanie
konieczność użycia odpowiedniego sprzętu i zatrudnienia specjalistycznej ekipy



Czyli pod staw o powierzchni 100m2 przy srednio metr glebokosci to bedzie + \ - 120m2 - chyba nie wiem jak kształt ale zawsze trzeba brac jakas granice bledu czyli 120m2 x 20zł do tego musimy doliczyc transport, tutaj do przetransportowania mam okolo jednej tony, no i koszt rozlozenia tej maty - tutaj zupelnie nie wiem ile powiedziec, bo widzialem taka mate raz an oczy, a rozkladalo ja hoho kilkanascie osob z pomoca maszyn ciezkich :hehe:
Koszty są duze, a doliczyc trzeba koszty urzedowe
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
kresman1 
Nowy


Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 7
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-02-20, 08:32   

Witam, a gdybym zastosowal beton zbrojony ?? Z jakimi moglbym sie spotkac problemami ? Dlaczego bentonit jest w tym przypadku lepszy ? Nieszczelnosci powstaja zawsze, czy to w duzym badz malym oczku. Wiem, ze praca przy zbrojeniu i wylewaniu jest trudna, ale mnie nie przeraza, a nawet podoba mi sie :yahoo: Poza tym beton wyszedlby taniej.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-02-20, 15:55   

siatkobeton takiego obciążenia może nie znieść, trzeba by dać normalny żelbet i znaleźć osobę która to zaprojektuje

zobacz to http://www.sazan.com.pl/staw.html
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2008-02-20, 18:37   

iwosek napisał/a:
Czyli pod staw o powierzchni 100m2 przy srednio metr glebokosci to bedzie + \ - 120m2


Gdyby na ten staw użyć folii ,to wychodzi,że potrzeba jej 200 m kw.
Długość x szerokość x 2razy głębokość.
Z betonitem jest inaczej?
Iwosek,jak myślisz? ;)
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-02-20, 19:11   

No nie zupełnie - wtedy mamy pojemnosc w m3 a nie powierzchnie w metrach - tak przynajmniej mysle i tak liczylem u siebie
Czyli jezeli mamy oko 10x10x2 = mamy 200m3 ale raczej nie 200m2.
po rozlozeniu na siatke geomertryczna mamy 12x12m = 144m2
Chyba tak powinnismy liczyc :???:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2008-02-20, 22:22   

Musimy iśc na kompromis-120 m kw za mało a 200 mkw za dużo.
Te 144 mkw będzie w sam raz ;)
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-02-20, 23:13   

:hehe: - 120m2 zakladalem przy 1 metr glebokosci + zapas
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
wiktor 
Uczestnik


Dołączył: 06 Paź 2007
Posty: 53
Skąd: jasło
Wysłany: 2008-02-21, 13:51   

dodam że by oczko wyłozone mata bentonitową nie przeciekało nalezy na mate wysypac 20 cm żwiru w telewizji na tvnmeteo pokazywali jak rozkładac mate
 
 
kresman1 
Nowy


Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 7
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-02-27, 19:03   

Chyba wybiore beton zbrojony, po analizie tematu to rozwiazanie najbardzije do mnie przemawia. W kazdym razie mam jeszcze sporo czasu, gdyby ktos mial jeszcze jakies sugestie byloby milo.
Dzieki, pozdrawiam
 
 
silpe 
Bywalec



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 297
Skąd: Wojnicz
Wysłany: 2009-12-17, 21:43   

samuraj napisał/a:
pomysł średni , a wręcz mało średni tym bardziej że temat już leciwy i mocno nie aktualny
A jak ma to wygladac ? -- rozni ludzie rozne potrzeby.
_________________
oczko 36m³
http://www.youtube.com/wa...feature=mh_lolz
pozdro-- Piotrek
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny