wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
jaki materiał na dno stawu?
Autor Wiadomość
Krzysiek_K 
Nowy


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 6
Wysłany: 2006-05-01, 21:05   jaki materiał na dno stawu?

Witam
mam na działce dwa stawy. Są to po prostu wykopane w ziemi prostokąty zasilane wodą z potoku obok. Ziemia to prawie sama gilna. Wody w stawach nie ubywa (wpływa tyle ile wypływa) mimo, że pow. obu wynosi pomad 500 m2. To zapewne zasługa gliny i wód gruntowych. Problem w tym, że woda nie jest czysta (jest zmącona) mimo, że potok jest krystalicznie czysty (można z niego pić wodę). Myślę, że trzeba dno stawów czymś wyłożyć. Czy żwir będzie OK? Jeśl tak to jak gruba ma być warstwa żwiru? Jak wykończyć brzegi? Kamienie? W tej chwili to opadająca pionowo w dół skarpa obrośnięta trwawą, która ma tendencje to zapadania się do stawu gdy się na niej stanie. Oczywiście nie wygląda najładniej. Z góry dziękuję za porady.
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-05-02, 06:03   

W dzeciństwie często kompałem śię w takim stawie i woda była mętna od gliny,
ale gdy miasto wyczyśćiło staw o powierzchni 1hektara, woda stała śię czysta
na pare lat. Dno stawu wysypali żwirem na 10 cm a grzegi wysiali trawą ,
trzy zbocza były pod kątem 45 stopni od strony drogi a czwarte łagodne
i podobnie jak u Ciebie woda z czystej rzeczki wpływała zjednej strony a wypływala
z przeciwnej. Po 20 latach bez opieki zarósł i wygląda jak łąka z pałki wodnej.
___________________________
Pozdrawiam :wink:
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-05-02, 09:34   

Dno najlepiej wysyp dość grubum żwirem najlepiej o granulacji 10-20cm. Mniejsze poprostu zakopią się w glinie i nic z tego. Zobacz jeszcze na strumień którym wpływa woda z potoku. Może w niektórych częściach zabiera gline ze sobą, jak tak to też wysyp żwirem.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Krzysiek_K 
Nowy


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 6
Wysłany: 2006-05-02, 13:19   

JacekN8 napisał/a:
Zobacz jeszcze na strumień którym wpływa woda z potoku. Może w niektórych częściach zabiera gline ze sobą, jak tak to też wysyp żwirem.


Dzięki za rady

Strumień jest idealnie czysty ale po deszczu niestety niesie trochę gliny. Myślałem o jakimś filtrze który zatrzyma część tego ale nie wiem jak się za to zabrać.
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-05-02, 18:37   

Krzysiek_K napisał/a:
Strumień jest idealnie czysty ale po deszczu niestety niesie trochę gliny. Myślałem o jakimś filtrze który zatrzyma część tego ale nie wiem jak się za to zabrać.

hmm... z filtrem gąbkowym byłby problem, może Paweł bymiał pomysły ale jego nie ma :( .
Biologiczny natomiast można zrobić bardzo łotwo, poprostu wysypać kamieniami w miare możliwości małymi, oczywiście żeby nie zostały porwane.

Jednak ja zrobiłbym tak:
obok strumienia wykopać nowy na określoną odległość, wyłożyć folią PVC i wsypać kamieniami. Później po skończeniu prac przestawić strumien żeby woda płynęła tym nowym, a stary zasypać. Oczywiście ten nowy może być tymczasowy, a stary można wyłożyć folią.

Napisz jeszcze jaki jest długi ten strumień???
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Krzysiek_K 
Nowy


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 6
Wysłany: 2006-05-07, 19:51   

JacekN8 napisał/a:


Napisz jeszcze jaki jest długi ten strumień???


Strumień to górski potok, który zasila staw w wodę. Z nim nic się zrobić nie da :) . Po prostu jak popada to szaleje - z 10 cm robi się 60 cm a woda jest jak kawa z mlekiem. Myslę nad tym, żeby odcinać automatycznie dopływ wody jak popada lub starać się jakoś zatrzymać część tego co niesie. Czy filtr z kamieni (żwiru?) pomoże? Jeśli tak to jak go zaprojektować, jaki ma być duży?

Co do dna to wysypię żwirem i piaskiem. Myślę, że będzie OK.
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-05-08, 12:09   

[quote="Krzysiek_K"]Strumień to górski potok, który zasila staw w wodę. Z nim nic się zrobić nie da :) . Po prostu jak popada to szaleje - z 10 cm robi się 60 cm a woda jest jak kawa z mlekiem. Myslę nad tym, żeby odcinać automatycznie dopływ wody jak popada lub starać się jakoś zatrzymać część tego co niesie.quote]
Możesz część wody tego potoku puścić koło stawu. Wymiana wody się przydaje w takich stawach, a możesz wykopać rowek koło stawu i przekopać tak żeby część wody płynęła tym rowkiem.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Krzysiek_K 
Nowy


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 6
Wysłany: 2006-05-08, 12:34   

JacekN8 napisał/a:

Możesz część wody tego potoku puścić koło stawu. Wymiana wody się przydaje w takich stawach, a możesz wykopać rowek koło stawu i przekopać tak żeby część wody płynęła tym rowkiem.


Tak właśnie się dzieje. Do satwu wpada tylko mała część tego co płynie strumieniem i mam tam zamknięcie, którym mogę odcinać wodę. Niestety to są góry... jak pada to za 15 minut woda przybiera a po godzinie już jest OK. A ja wtedy jestem 50 km od odmu i nic zrobić nie mogę. Chciałbym, żeby mi nie zamulało całego stawu, bo później trzeba czekać cały dzień, żeby był czysty no i na dnie się trochę osadza. Dlatego myślę o jakimś filtrze, który zatrzyma cześć tego co płynie.
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-05-09, 12:59   

nie wiem czy na taki duży przepływ da się coś zrobić. Najlepsza byłaby folia, wyłożona kamieniami i może jakaś gąbka, ale nie wiem czy prąd tego nie porwie, niech się inni wypowiedzą na ten temat.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Adam 
Uczestnik


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 75
Wysłany: 2006-05-13, 07:52   

Witam , moja rada co do tego jak zatrzymać muł i osady ze strumienia to rozkopać i pogłębić strumień przed samym wlewem do stawu i nasadzić tam pełno tataraku albo pałki wodnej ,jako że są to rośliny dośc szybko rosnące i w "zbitych" kępach idealnie nadają sie jako zapora dla "syfu" płynącego w wodzie i na dodatek filtr biologiczny :pa:
 
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-05-13, 08:30   

Adam napisał/a:
Witam , moja rada co do tego jak zatrzymać muł i osady ze strumienia to rozkopać i pogłębić strumień...

Na dno dać folie i przysypać kamieniami, co do roślin to jestem zaa :) . Dość gęsto posadzisz tatarak i to zatrzyma ten większy syf, bo muł to jak mówiłem kilka, lub kilkanaście metrów wyłożyć folią i mułu wtedy nie porwie prąd, przynajmniej na tym odcinku.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-05-13, 11:51   

Po co folia? Rośliny to podstawa (pałka, kosaciec żółty i tatarak).
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
kresman1 
Nowy


Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 7
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-02-19, 11:18   Jakiego użyc materialu ? Oczko wodne ponad 100 m2

Witam wszystkich na forum;

Zamierzam wykopac oczko wodne o powierzchni ponad 100 m². Teren jest podmokly, piaszczysty z cienka warstwa torfu. Kopac mozna jedynie latem, gdy pozwala na to poziom wod gruntowych. Zastanawiam sie jakiego urzyc materialu do jego wykonania. Z mojejgo rozeznania wynika, ze najlepsze bylyby maty bentonitowe badz zbrojony beton. Prosze o rade w tej sprawie. Poza tym jezeli ktos potrafilby oszacowac koszty bylbym rowniez wdzieczny.
Serdecznie dziekuje, pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2008-02-27, 23:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2008-02-19, 11:23   

może coś ci to pomoże w kosztach :)
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2104
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-02-19, 11:26   

zobacz tutaj http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=1555
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
Ostatnio zmieniony przez killer1558 2008-02-19, 11:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny