wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
powstaje nowe oczko
Autor Wiadomość
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2008-04-25, 21:13   

Pomału moje nowe oczko zaczyna funkcjonować .



widok od strony płytkiej wody


widok na całe oczko


moje karpie koi


strefa płytka.
Teraz już uzupełniam rosliny i czekam na nowe ryby,gdyz te 9 szt jakie mam to za mało .

Wlałam 12 m3 wody.Zostało jeszcze sporo do zrobienia ,ale mam przed soba całe lato.
_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2008-04-25, 22:32   

:brawo: ,Halina jesteś pozytywnie nastawiona ,będzie z tego super oko :yess:
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2008-04-26, 16:55   


Bardzo naturalistycznie...dacza nad samym brzegiem i rura prosto do jeziora...choć w rzeczywistości to bardziej maskują ;)

Tak tylko żartuję,jest bardziej niż OK :)
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2008-04-27, 13:53   

Halinko gratulacje.Koparkę wykorzystałaś właściwie.Oczko :good:
_________________
Pozdrawiam Nina
 
 
Gosia@ 
Bywalec



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Maj 2006
Posty: 250
Skąd: Szczecin/
Wysłany: 2008-04-27, 16:05   

dachasia napisał/a:
Halinko gratulacje.Koparkę wykorzystałaś właściwie.Oczko :good:


nawet nie wiem jak wyrazic podziw do koparki. MOje oczko 8m3 kopało 3 facetów i ledwo zipali. Naprawde, przekaz wyrazy szacunku KOparce za tak ciężk :) ą prace
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2008-04-27, 19:59   

hepik napisał/a:
dacza nad samym brzegiem i rura prosto do jeziora

kurcze przecież pisałam :(( ,że nie wszystko zrobione,.W tej ,,daczy''jest filtr i kontakty elektryczne.Z czasem rurę schowamy,nie wszystko od razu :-o .to dopiero tydzień nowego oczka.
_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2008-04-27, 20:06   

Pozytywne wykorzystanie oczka :)





kamuflarz :roll:


_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
Kr4x 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-06-14, 16:55   Budowa oczka

Dopiero dzisiaj zacząłem kopać, wiec to narazie początek. Półki oczywiście będą bardziej strome, wszystko będzie ładnie uformowane :-) Zastanawiam się czy są dobrze umiejscowione.
Proszę o jakieś uwagi :) Pomysły mile widziane : - )
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2008-06-14, 20:38   

Śmiali się ze mnie że 20 łopat kopie bagno :hehe: .Strefa płytka :good:
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-06-15, 17:35   Re: Budowa oczka

Kr4x napisał/a:
Dopiero dzisiaj zacząłem kopać, wiec to narazie początek. Półki oczywiście będą bardziej strome, wszystko będzie ładnie uformowane :-) Zastanawiam się czy są dobrze umiejscowione.
Proszę o jakieś uwagi :) Pomysły mile widziane : - )

Pierwsza sprawa to wielkość oczka. Widzę że masz tam dużo miejsca, zrób je więc jak największe możesz, (chodzi o koszt folii), za kilka lat jak rosliny się rozrosną, ryby rozmnożą to będziesz miał problem, co zrobić z nadwyżka ryb i roślin. A przebudowa oczka jest bardziej pracochłonna i kosztowniejsza niż budowa nowego od podstaw.

Druga to lokalizacja względem stron świata. Główny punkt widokowy powinien być od strony południowo wschodniej (łatwiej oglądać wnętrze oczka ze słońcem, tzn. mając słońce za plecami). Przy projektowaniu nasadzeń, weź pod uwagę wysokość roślin za kilka lat, jak już dojrzeją, chodzi o to aby nie zasłaniały widoku na taflę wody w oczku.
Projektuj nasadzenia podobnie jak scenografia na scenie teatralnej, wysokie rosliny jako tło a mniejsze na pierwszym planie. Dlatego półki po stronie północno zachodniej powinny być szersze i położone trochę głębiej.
Pamiętaj o głębokości sadzenia poszczególnych roślin, wysokość warstwy wody nad substratem w pojemniku + wysokość pojemnika, da ci głębokość posadowienia samej półki. Poza tym zwiększ szerokość półek, żeby pojemniki były stabilne na nich. Do roślin strefy płytkiej takie jak: tatarak, pałki, oczeret jeziorny, jeżogłówka, irysy, potrzeba dużych i szerokich u podstawy pojemników, aby wiatr ich nie przewracał bo rosliny ekspansywne i szybo się rozrastają wzwyż i w szerz.

Trzecia to głębokość oczka, a w związku z tym stosunek kąta nachylenia brzegów do głębokości. Widzę, że masz podłoże piaszczyste, to ten kąt powinien wynosić jak 1:3 lub nawet 1:4. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ. Rośliny w pojemnikach trochę ważą i strome brzegi pod półkami mogą nie wytrzymać ich ciężaru.
Pomyśl również o miejscu na dodatkowej półce na kamienie maskujące folię na brzegu nad lustrem wody, na czymś muszą być oparte aby nie zsuwały się na dno oczka.

Dodatkową sprawą jest strumień, który spełnia funkcję oczyszczającą jak i ozdobną w ogrodzie. Czym jest dłuższy i tak zaprojektowany aby meandrował po ogrodzie tym lepiej. O budowie strumienia piszę więcej TUTAJ. Naprawdę warto go mieć.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2008-06-16, 15:41   

:brawo: Kr4x, trochę roboty miałeś z kopaniem, wiem coś o tym bo sam byłem "koparką".
Kobiety z forum jakoś nie zaznały tej przyjemności, a to pomaga zmniejszyć gabaryty :hehe:
Uwagi Pawła :good: nic dodać nic ująć, tylko słuchać i czynić ;)
Ja z mojego doświadczenia poszeżyłbym najpłytszą półkę od strony gdzie nie będziesz oglądał oczka i docelowo wysadziłbym tam jakąś większą ilość kosaćców, tataraków, pałek tj wysokich czyścicieli, jeśeli chcesz mieć czystą wodę.
Jak naszybciej obsadziłbym również okolicę, (z doborem roślinek trzeba uwarzać, lepiej w pobliżu oczka nie sadzić takich które zrzucają liście lub płatki) pustawo tam masz jakoś.
powodzenia :pa:
_________________
...........\\\ ///
.........( @ @ )
--oOOo-(_)-oOOo----->
A multis animalibus decore vincimur
pozdrawiam Castleman
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2008-06-16, 22:00   

castleman napisał/a:
Kobiety z forum jakoś nie zaznały tej przyjemności, a to pomaga zmniejszyć gabaryty

O których kobietach mówisz bo chyba nie o mnie. Ja moje o pojemności 3 m3 wydłubałam sama. Ale gabarytów mi to raczej nie zmniejszyło.
A jeśli chodzi o półkę na roślinki to faktycznie Kr4x posłuchaj castelmana. Ja popełniłam niestety ten błąd i zrobiłam trochę za wąskie. Teraz już wiem,że dobra półka to taka na której swobodnie z brzegu możesz położyć duże kamienie bez obawy,że się zsuną a od wewnątrz w żwirku lub doniczkach posadzisz rośliny.
_________________
Pozdrawiam Nina
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2008-06-17, 22:56   

Ja swoje też kopałam,a moja koparka weszła tylko na tą głębszą strefę i tak jak dla Niny gabarytów mi nie zmniejszyło ,dorobiłam sie za to babli na dłoniach :((
Jeżeli chodz i półke płytka to ja mam taką 1,50 szeroka,1,80 długa i od 30 do 50 cm głęboka ,ryby sie wugrzewają kosaćce pięknie rosną i ja od czasu do czasu sobie pochodze

moja strefa płytka

żerowanie na płytkiej wodzie

półka płytka z kosaćcami
_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
Kr4x 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-06-18, 12:39   

Zastanawiam się nad usunięciem strefy płytkiej (czerwony kolor) ponieważ będzie tam wodospad i na nic się ta półka nie przyda. Półkę zaznaczoną kolorem niebieskim usunąłem i zrównałem ze strefą głęboką, zamiast niej półka rózowa.
Zielona część będzie stanowić strefę płytką.


 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2008-06-18, 16:37   

phalina napisał/a:
Ja swoje też kopałam,a moja koparka weszła tylko na tą głębszą strefę i tak jak dla Niny gabarytów mi nie zmniejszyło ,dorobiłam sie za to babli na dłoniach :((

Dobrze, dobrze zawsze się znajdzie jakaś wymówka ;) ,
szczęście że koparka była przynajmniej karmiona...

Kr4x
ok z kaskadą,
strefę różową bym zrobił 4-5 krotnie szerszą i wysadziłbym na niej żarłoki
_________________
...........\\\ ///
.........( @ @ )
--oOOo-(_)-oOOo----->
A multis animalibus decore vincimur
pozdrawiam Castleman
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny