wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko wodne z siatkobetonu oklejone/betonowane z otoczakami
Autor Wiadomość
kofcio 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 18
Skąd: Białystok
  Wysłany: 2008-04-12, 00:57   Oczko wodne z siatkobetonu oklejone/betonowane z otoczakami

Witam,

Od kilku tygodni zbieram informacje o siatkobetonie. Inspiruje się również poruszanymi na tym forum dyskusjami i poradami. Za kilka dni rozpoczynam prace (będę chciał wszystko udokumentować i również umieścić reportaż z prac na niniejszym forum). Mam jednak zagadnienie, na które nie znalazłem odpowiedzi na Waszym forum (a może nieudolnie
szukałem... były jakieś wzmianki, ale pod kątem zabezpieczeń przed dziećmi). Otóż będąc pod wrażeniem oczka sąsiada na działce chciałbym zrobić podobnie wizualnie oczko.

Oczko jest z betonu, ale oklejone kamieniami-otoczakami. Robi to ciekawe wg mnie wrażenie tagkiego oczka - monumentu. I tu rodzi się pytanie ! Czy konstrukcję wykonać tak jak radzi Arek (2 siatki Rabitza, zbrojenie, około 2-3 cm ścianki wbitego w konstrukcję betonu)..ale co dalej ? Czy kamienie wtapiać od razu po tych czynnościach w beton (tzn.
tego samego dnia na ten sam beton i czy wówczas więcej betonu), czy może po etapie wykończania zaprawą wodoszczelną i po wyschnięciu położyć 2 warstwę betonu i wtapiać kamienie ?

Czy jeśli pierwszy wariant, to czy kamienie nie uszkodzą ciężarem konstrukcji, tj, nie zmiażdżą siatek ? A jeśli drugi wariant, to czy nie będzie stanowić problemu druga warstwa betonu i prawdopodobieństwo nie związania sie warstw i zaciekania tam wody (także pod kamianie), a w konsekwencji pękanie betonu ?

Niestety nie moge się poradzić owego sąsiada na działce, gdyz jakoś nie odwiedza ogrodu, a ja już chcę sie wziąść do

roboty bo czas nagli. Zrobię jutro fotkę wspomianego oczka (i drugiego podobnego), aby przybliżyc Wam ideę (1 obraz zastąpi 1000 słów).
Planuję oczko o wymiarach około 4 x5 m (może większe), głębokośc do 130 cm z 2 półkami.
Liczę na Waszą pomoc i gorącą dyskusję ! Arku, H@ziku, Bajbasie, JarkuG i itd., itp. pomóżcie !

Pozdrawiam,
Marcin
 
 
wiktor 
Uczestnik


Dołączył: 06 Paź 2007
Posty: 53
Skąd: jasło
Wysłany: 2008-04-12, 09:07   

ja myślę ze lepiej by było zrobić oczko tylko z siatkobetonu a po wyschnięciu doklejać kamienie ponieważ będziesz miał gwarancje wodoszczelności ale jak wykleisz od razu i nastąpi pękniecie to chyba będzie trudno znaleźć pękniecie tak mi sie wydaje
 
 
asa 
Bywalec



Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 152
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-12, 09:22   

Ja robiłam dokładnie tak jak mówi wiktor najpierw zrobiłam nieckę z siatkobetonu a dopiero po wyschnięciu na niewiełką ilość zaprawy kleiłam kamienie. Oczko ma 2 lata i wszystko jest porządku, kamienie się trzymają i ładnie wygląda.
_________________
Pozdrawiam Joanna
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2008-04-12, 10:03   

Nie wiem czy chodzi Ci o całe wyklejenie oczka kamieniami czy tylko górnego wieńca :?: ale jak to ma być to drugie rozwiązanie to ja bym ich nie kleił :P ukształtuj tak brzegi oczka żebyś mógł je poukładać a żeby się nie zsuwały zawsze będziesz jeszcze między nimi powsadzać roślinki :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-04-12, 10:29   

JAREK G napisał/a:
Nie wiem czy chodzi Ci o całe wyklejenie oczka kamieniami czy tylko górnego wieńca :?: ale jak to ma być to drugie rozwiązanie to ja bym ich nie kleił :P ukształtuj tak brzegi oczka żebyś mógł je poukładać a żeby się nie zsuwały zawsze będziesz jeszcze między nimi powsadzać roślinki :)


Jarek ma rację --jego oczko jest przykładem właśnie tak ułożonych kamieni :)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-04-12, 14:48   

Ja polecam rozwiązanie Wiktora i Joanny, a kamienie na roślinki można zawsze na to poukładać.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
judym 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 681
Skąd: Białe Błota
Wysłany: 2008-04-12, 15:21   

Podpisuję się pod przedmówcami.Jest jeszcze jeden powód ułożenia na luzno kamieni.Czasami jak pęknie i będzie przeciekac,zawsze łatwiej będzie dostrzec i naprawic pęknięcie.
 
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-04-12, 15:47   

Jedną z zalet siatkobetonu jest możliwość wykonania oczka bez nadmiaru kamieni. Na początek lepiej skoncentrować się na dobrym wykonaniu skorupy - roboty i tak będzie po pachy. Kamienie można sobie później ułożyć czy delikatnie dokleić stosownie do potrzeb i gustu.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
kofcio 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2008-04-12, 23:35   

Witam,

Dzięki za zainteresowanie tematem !

Kamienie chcę nakleić na całej powierzchni oczka ! Załączam fotki wspomianego oczka sąsiada.
Dzisiaj była u nas na podlasiu super pogoda i ruszyli działkowicze na działkę. Przybył tez właściciel tego oczka i jego sąsiad, który zbudował bardzo podobne oczko. No i słuchajcie co od nich usłyszałem:
1. Na dnie oczka mata (taka jaka się daje ponoć pod oczko z folii)
2. Na mate folia ! :-o
2. Na to kładli beton z kupionej gotowej zaprawy wraz z jakimś wodouszczelniaczem
3 A na beton kamienie...

No cóż, przeczy to wszelkim "świętym" zasadom z tego forum...
Oczka mają ponad 2 lata i ponoć nie przeciekają. Ale sąsiad pokazał mi pęknięcie serokości około 4 mm i długości 15 cm. Twierdzi, że to nie problem bo nie przecieka, bo jest pod spodem folia. Ale wydaje mi się, że to własnie stanowi problem, że tam jest folia i skorupa pęka.. Mam rację ?
Prawdopodobnie będę jednak kładł siatkobeton z Rabitzem (według zaleceń Arka i pozostałych). A po wyschnięciu tej skorupy będę przyklejał kamienie. Czy tak ? To nic, że to będą odzielne warstwy, a nie jedna jednorazowo budowana konstrukcja ? Czy do tego betony do kamieni równiez dodawać uszczelniacza ?
Czy ten pierwszy siatkobeton malować zaprawą wodoszczelną (Ceresit CR 65), czy może na drugą z kamieniami, a może na obie ?
Poradźcie, czy dobrze kombinuję !
Dzięki wszystkim za dyskusję

Pozdrawiam
Marcin
 
 
kofcio 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2008-04-12, 23:59   

I jeszcze fota z zarysami planowanego oczka z kamieni. Ma stanąć w miejscu "kałuży" zbudowanehj zeszłej wiosny - oczko z laminatu. Moje oczko w odróżnieniu od tego sąsiada ma być z półkami. Obrys ten to 3x4 metry, ale jeszcze wszysto może się zmienić w mojej głowie, to tylko dzisiejsze wizje.

Aaaa, na tej wcześniejszej focie oczka sąsiada widać to pęknięcie...Zatem 15 cm długości wewnątrz i około 15cm na

zewnątrz...

Marcin
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-04-13, 02:34   

A dlaczego taki niski poziom wody? Czy to własnie nie jest ubytek? Wyraźnie widać że połowa wody ubyła... Kamienie w betonie mogą być przyczyną nieszczelności warstwy betonu, gdyż przy nich może wystąpić zjawisko zmiany skurczu i zaprawa może odejśc od głazów... Lepiej więc zrobić w 2-ch warstwach... Poza tym czy musisz mieć takie same oczko jak oni? Nie lepiej coś oryginalnego, wyróżniajacego się?
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-04-13, 10:28   

szczerze mówiąc wcale nie podoba mi się to oczko , czegoś w nim brakuje ,poprostu wygląda jak chińska podróba naszych oczek ;) :)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
Ostatnio zmieniony przez samuraj 2008-04-13, 18:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-04-13, 11:15   

Też nie podoba mi się ten kamienny monument. Zdecydowanie wolałbym zarośnięte bajorko
w tym miejscu. A jeśli już, to po co mordować się najpierw z siatkobetonową skorupą ?
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
kofcio 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2008-04-13, 13:18   

Witam,

Osobiście podoba mi się tak z kamieniami... Za oczkiem chcę powiększyć tą skałkę (duże zebrane otaczaki i piaskowce). Myślę, że będzie to fajnie wyglądało zimą i latem.
Zastanawiam się tylko czy kłaść kamienie na całej powierzchni, czy może tylko na górnych powierzchniach (wieniec+pierwszy poziom z półką) a głębiej beton...

Tomku, tam jest taki niski poziom wody, bo to ostatnia deszczówka. Chłop wodę spuścił na zimę i jeszcze nie przygotował oczka na ten sezon.

Joanno (asa) ! Piszesz, że masz w podobnej wizualnie konstrukcji wykonane oczko. Czy mogłabyś podesłać lub zamieścić w tej dyskusji fotki Twojego oczka ? Jaką masz grubość siatkobetonu i czy robione według instrukcji Arka, czy też inaczej ?

To jak z tą zaprawą ? Czy ten pierwszy siatkobeton malować zaprawą wodoszczelną (Ceresit CR 65), czy może na drugą z kamieniami, a może na obie ?

Pozdrawiam,
Marcin
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2008-04-13, 14:01   

Jak wykleisz całe oczko kamieniami i nie daj boże że po zimie okaże sie że są jakieś ubytki to marnie widzę znalezienie przecieku i naprawę takiego oczka :???:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny