wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Teraz ja czyli oczko wodne Adalberta "ab ovo"
Autor Wiadomość
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-04-06, 13:20   Teraz ja czyli oczko wodne Adalberta "ab ovo"

"Pasożytuję" na tym forum już chyba od połowy lutego, karmię się wiedzą forowiczów, czerpię całymi garściami pomysły w urządzaniu oczka i wreszcie nadszedł czas aby ruszyć "4litery" i samemu wygrzebać dziurę w ziemi. Na początek wspomnienie "oczka", które jako darowiznę musiałem zamontować w ogródku :oops: :

Woda w takiej "misce" musiała być wymieniana co najmniej 1 raz w miesiącu bo robiła się gnojówka. Jesienią zeszłego roku powiedziałem- dość i przy pierwszym powiewie zimowej wiosny zaczęły się pierwsze przymiarki do terenu oraz przegląd ofert sprzętu i wyposażenia do oczek. Z pomiarów wyszło, że oczko będzie miało wymiary mniej więcej 2,2 m x 3,8 m i głębokie na 1,2 m.

Prace wstępne się zaczęły i przyszła wiosna

i dopiero w ten weekend mogłem coś podziałać. W piątek po pracy:

a w sobotę dziura uzyskała już zgrubny kształt

Dotychczasową robotę traktuję jako "fastrygę" Muszę jeszcze tu i ówdzie wygładzić, trochę poszerzyć (ok 20 cm). Oczekuję konstruktywnej krytyki i podpowiedzi zanim coś spapram.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-04-06, 13:36   

kształt dna dość ciekawy , jeśli się nie mylę wzorem było oczko Jarka-jest podobne :)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-06, 13:56   

W poprzednim oczku bardzo ładnie (naturalnie) wyglądał brzeg :good: Jeśli teraz będziesz robił tak samo, to podnieś trochę poziom wody w stosunku do wysokości brzegu. To jedyna sugestia jaka mi sie nasuwa.
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-04-06, 13:56   

Korzystałem z wielu źródeł na tym forum ale najbardziej zainspirował mnie kształt oczka wykonanego z siatkobetonu (nie mogę teraz znaleźć autora). Było 2 razy większe od mojego ale "tak krawiec kraje jak mu materii staje".
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-04-06, 14:42   

piotr urbanski napisał/a:
W poprzednim oczku bardzo ładnie (naturalnie) wyglądał brzeg

Plastikowy brzeg skutecznie zamaskowały do spóły kostrzewa czerwona i poziomki, które pleniły się na działce bez umiaru. Oczywiście w tym oczku również będę się starał wykonać maskowanie brzegów kamieniami uzupełnionymi roślinnością.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-06, 15:03   

Adalbert napisał/a:
... w tym oczku również będę się starał wykonać maskowanie brzegów kamieniami uzupełnionymi roślinnością.


Sugerowałbym jednak przewagę trawy nad kamieniami (90% oczek jest nimi wykończona). I postaraj się nie usypywać wału z kamieni wokół oczka, tylko zrobić łagodny spadek w kierunku wody zaczynający się od normalnej wysokości tereny przyległego do oczka. Wiem, że nie mam własnego oczka (ale kiedyś będę miał :) ) i może ktoś odnieść wrażenie, że się mądrzę, ale to są tylko moje spostrzeżenia po wielu godzinach spędzonych na oglądaniu Waszych oczek, którymi chciałem się podzielić :victory:
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-04-06, 15:13   

Wału nie będzie! Poziom trawnika będzie podniesiony. Coś przecież muszę zrobić z wykopaną ziemią.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
dachasia 
Entuzjasta



Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 11 Sie 2006
Posty: 736
Skąd: śląskie
Wysłany: 2008-04-06, 15:13   

Z tym spadem brzegu w kierunku oczka, to może być różnie, w zależności od terenu na jakim leży oczko. Ja np mam działkę, którą często zalewa i gdybym nie miała brzegu ukształtowanego w formie jak to Ty nazywasz wału, to po każdej ulewie wszystko spływałoby mi z trawnika do oczka. Wtedy utrzymanie czystości wody jest absolutnie nie możliwe. A więc coś za coś.
_________________
Pozdrawiam Nina
 
 
aza 
Początkujący


Dołączyła: 05 Kwi 2008
Posty: 39
Skąd: poznań
Wysłany: 2008-04-06, 16:03   

Jeśli mogę cos dodać(a tez jestem nowa- samouk)fajnie wygladało by z strumyczkiem lub inną płynacą wodą co tez przy okazji przeczysci,bo z tego co poczytałam walka z glonami ,zielenizna jest męcząca.Pozdrawiam
 
 
 
monkeymonk 
Oczkomaniak



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 804
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-04-06, 18:12   

wykop wyglada bardzo obiecujaco. rzeczywiscie widze podobienstwo do oczka Jarka ale w zadnym wypadku nie jest to wada. w koncu tamto oko jest bardzo fajne. troche szkoda poprzedniego projektu, obu nowy byl jeszcze lepszy.
trzymam kciuki i wstrzymuje sie z ocena do konca robot. :)
_________________
pozdrawiam
Marcin

http://www.twojapogoda.pl...ozasezonowa.htm
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-04-06, 20:30   

aza napisał/a:
fajnie wygladało by z strumyczkiem lub inną płynacą wodą

Strumyk czasowo awykonalny- zbyt duży opór materii (czytaj żony). Ale z czasem po reorgznizacji przestrzeni, mam coś takiego w planach. Być może wyjdzie nawet ok 10 metrów strumyka. Tymczasem płynąca woda będzie tylko na kaskadach.
Cytat:
Z tym spadem brzegu w kierunku oczka, to może być różnie,

Istotnie działka delikatnie opada w kierunku wykopu ale ten problem zamierzam rozwiązać przy pomocy drenażu, którym będzie żwirowa ścieżka wokół oczka, i odprowadzać będzie wodę z opadów poza rejon oczka.
Za dotychczasowe rady serdeczne dzięki. Uwzględniam je i czekam na dalsze.
Ciąg dalszy robót chyba dopiero w następną sobotę więc jest mnóstwo czasu na przemyślenia i korekty.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
hepik 
Entuzjasta



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 16 Mar 2007
Posty: 585
Skąd: Ruda Śl.
Wysłany: 2008-04-07, 03:40   

Miedzy wałami a naturalnie wygladającym łagodnie opadającym brzegiem potrzebny jest kompromis(niekoniecznie zgniły)
Śmiesznie wygladają tzw oczka różańcowe czyli równo z powierzchnią czy nawet lekkim podwyższeniu ułożony łańcuszek polnych okrąglaków...
W galerii Dachasi jest fotka,na której widać jakie ilości wody mogą spływać po trawniku w kierunku oczka,jeśli teren ma spadziste ukształtowanie a gleba mało przepuszczalna...
A jak już wody deszczowe spłyną z ziemia do oka,nie ma przebacz-najczęściej wymiana wody i odmulanie dna,bo żadne filtry,lampy z problemem sobie nie poradzą.
Drenaż dobrym wyjściem,z uwzględnieniem,że już u nas zdarzają się deszcze zenitalne ;)
Mnie taki dopadł jesienią a ze skutkami walczę do dzisiaj.
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-04-07, 04:24   

hepik napisał/a:
już u nas zdarzają się deszcze zenitalne
:-o
Domyślam się, że chodzi o ulewę, która wisi nad jednym miejscem i wylewa kilkadziesiąt mm opadu na raz w jedno miejsce. U siebie mam glebę przepuszczalną do głębokości ok 65 cm a potem 10 cm piasku i iłu a potem piękna glina do której dna nie dokopałem się jeszcze. Były u nas potężne ulewy ale na ogrodzie nigdy woda nie stała. Bardziej niebezpieczne dla mnie są gwałtowne roztopy po długotrwałych mrozach i do lego połączone z deszczem, gdy na wierzchu wszystko pływa a pod spodem skuta lodem ziemia. Wtedy lubi zrobić się breja i kałuże. Teraz chcę jednak tak ukształtować teren wokół oczka aby spadki o minimalnym nachyleniu w sposób niezauważalny powodowały spływ wody w wybranym przeze mnie kierunku. I tak już teraz moja parcela (ok 120 m2) jest położona wyżej niż działki sąsiadów i podwórko :yahoo:
No ale na potop nie poradzisz nic ;)
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
drako 
Entuzjasta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 538
Skąd: Kraków i Okolice
Wysłany: 2008-04-08, 20:21   

Zobacz bodajże trzecie zdjęcie w mojej galerii. Nie miałem jeszcze foli w oczku, gdy majowy "deszczyk" prawie je zapełnił, a padał 15 minut! (Moje oczko ma ponad 30 m³) Woda wlewała się do środka, z kilogramami nasion zasianej co dopiero trawki i kupą błota, którego normalnie nie uświadczm. Od tego czasu były już ze 2, troszkę mniejsze ulewy, ale nie narobiły szkód, bo wiedziałem już o co biega. Niby lato było suche... Klimat nam się trochę zmienia. Zrobisz jak uważasz. Obyś nie musiał zbierać rybek z grządek u sąsiada, jak niektórzy. Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam Drako
oczko34m3/2007r/folia08/filtr240l/strumień 5mb/koi i inne
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2292
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-04-10, 03:20   

W poniedziałek lało u nas niemal cały dzień. Byłem w trasie i po powrocie z duszą na ramieniu poszedłem zobaczyć skutki i... nic! :yahoo: Żadnych śladów niszczącej działalności wody. Odrobina na dnie i żadnych wyżłobień spowodowanych spływającą wodą chociaż wierzchnia część gleby na ogródku brejowata. Czyli, jak przewidywałem, jeżeli jest jakiś spływ wody opadowej to do sąsiada. w oczku było tyle co z bezpośredniego opadu. Wczoraj szlifowałem nieco kształt oczka i w sobotę a może już w piątek wieczorem zabieram się za geowłókninę. ona, jak sądzę powinna w znacznym stopniu zabezpieczyć wykop przed wpływem monsunu. Z folią czekam. Pogoda musi się zsynchronizować z moim czasem wolnym.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny