wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
pęknięcia
Autor Wiadomość
kordiankw 
Hobbysta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 476
Skąd: Warszawa/Halinów
Wysłany: 2011-09-20, 18:16   

Carabanchel napisał/a:
Nie wiem czy folię można na to wszystko (są kamyczki, grys, zażywicowane....)?
Jak dasz pod folię geowłókninę to spokojnie możesz na to kłaść folię.
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-21, 09:02   

Carabanchel napisał/a:
Czy jest sens jeszcze dodawać jedną warstwę tkaniny lub maty? Oczko jest już prawie wyczyszczone i gotowe na reparację....

jak pisałem to jedyna metoda. Laminowanie oka - bo tak to trzeba nazwać, trzeba przeprowadzić w określonych warunkach pogodowych - temperatura, wilgotność. Optymalnie by było tę skorupę wysuszyć - tak, tak, laminaty też nasiąkają i biorą wodę - czyli do wiosny ją jakąś płachtą zakryć a wiosną jak będzie sucho i ciepło - pewnie nie wcześniej niż kwiecień - zrobić to laminowanie. Od strony wody powinna być warstwa żywicy, która dokładne zakryje wszelkie włókna. Łatwiej się kładzie matę, bo się dowolnie układa, z tkaniną mogą być jakieś drobne sęki, choć przy tej powierzchni i małych załamaniach też nie powinno być żadnego problemu, a jest dużo gładsza. Można na większych załamaniach dać matę a na duży powierzchniach na starą warstwę i też częściowo na tę matę dać tkaninę. Oczywiście jeszcze kwestia gramatury itd. :) Musisz poczytać o tym jak się laminuje łodzie metodą chałupniczą, to ta sama technologia.
Powodzenia, Bajbas
 
 
Carabanchel 
Początkujący


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 48
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-09-21, 13:22   

Dzięki za obydwie rady!
Nie wiem jeszcze co zrobię, ma być kilka dni słonecznych teraz.... :evil: Myślę że z dokładnym osuszeniem nie będzie problemu.

pozdr
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-22, 08:03   

Carabanchel napisał/a:
ma być kilka dni słonecznych

trudno mi się do tego odnieść. Kadłuby łodzi z laminatów to schły tygodniami. Woda do laminatu łatwo wchodzi, ale dużo trudniej wychodzi. Nie poganiałbym sprawy. Tym bardziej, że jesteś totalnie świeży w tym temacie.
By już skończyć temat, dodam, jak ja bym zrobił (w wielkim skrócie):
1. tam gdzie są pęknięcia dałbym wzdłuż nich paski z maty, najpierw np. ok. 10 cm, potem na to 20 cm, a na to tkanina ta która idzie po całości oczka. Po co? Aby te naprężenia, które wzdłuż tych rys występują rozprowadzić równomiernie na skorupę - oczywiście oś pasków na pęknięciu
2. laminowanie
- najpierw wyczyszczenie i odtłuszczenie laminatu (większość uważa, że odtłuszczenie na końcu, ale ja uważam, że nie, bo jak tego nie zrobisz to matowiąc laminat wcierasz brud i tłuszcz w laminat)
- matowienie laminatu - by się lepiej trzymała nowa warstwa - papier ścierny - na czuja, ok. 100-120 wiele zależy jak się trzyma ta stara warstwa
- odpylanie i ponowne mycie rozpuszczalnikiem - najlepiej aceton
- laminowanie
- ew. pomalowanie skorupy warstwą wykańczającą tzw. żelkotem - żywica z pigmentem, która jest gęstsza i nie ścieka tak jak ta do przesycania maty/tkaniny.

Podczas prac pilnujemy cały czas czystości, dokładnie wyciskamy powietrze z maty/tkaniny (pędzle z krótkim włosiem, okrągłe, lub specjalne wałki), pilnujemy warunków pracy - suche powietrze!

Powodzenia, Bajbas
 
 
Carabanchel 
Początkujący


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 48
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-09-22, 10:36   

Dzięki za podpowiedzi na pewno z niektórych skorzystam!

Jak długo po zakończeniu ma być sucho? Tzn. jak długo w razie czego chronić przed deszczem całą skorupę, gdyby zaszła taka konieczność? Np folią budowlaną?

Jeśli nie teraz to musiałbym czekać do wiosny z beczkami itd. czego chcę uniknąć.
Może się uda wprowadzić rośliny i ryby i uzyskać jakąś równowagę w oczku przed chłodami?

Pozdr
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-09-22, 11:54   

Carabanchel napisał/a:
Jeśli nie teraz to musiałbym czekać do wiosny z beczkami itd.


Działaj teraz bo zapowiadają 2 tygodnie bez opadów. Na wiosnę możesz nie doczekać się takiej pogody.

http://www.tvnmeteo.pl/po...blin,20474.html

http://www.twojapogoda.pl...lublin/16dniowa
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Carabanchel 
Początkujący


Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 48
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-09-22, 14:04   

He he dzięki! Oby się sprawdziła...
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny