wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakopane oczko żeby wstawić nowe. Nieprawdopodobne błoto
Autor Wiadomość
dopestar 
Nowy


Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 5
Skąd: Dębica
Wysłany: 2019-05-24, 10:20   Zakopane oczko żeby wstawić nowe. Nieprawdopodobne błoto

Witajcie, w kilku zdaniach opiszę swoje perypetie związane z oczkiem wodnym, które odziedziczyłem po zakupie domu. Przebudowywałem kilka razy, za każdym razem problem. Dopiero po 2 latach okazało się, że w ziemi był zakopany odpływ z rynien i wszystko co spadło z dachu lądowało pod folią w oczku.
Oczko zostało zasypane i kupiona została forma plastikowa. Problem polega na tym, że te 3 lata wody w grunt spowodowały masę gliny, która nie przepuszcza wody i woda jest też pod spodem. Dowiozłem ziemi i podrównałem teren. Spadły deszcze i stała się masakra. Błoto olbrzymie. teraz jak jest stan powodziowy to kosmos.
Co radzicie zrobić w takiej sytuacji ?

Dowieźć ziemi i zainstalować odwodnienia liniowe ?
Dowieźć piasku i żwiru i na to wartstwę czarnej ziemi ?

Docelowo ma tam być trawa i krzewy.

[ Dodano: 2019-05-24, 11:54 ]
fota

[ Dodano: 2019-05-24, 11:54 ]
 
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-26, 08:07   

A może nasadzić tam roślin lubiących wilgoć?
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-05-26, 09:53   

W błoto to tylko kamienie władować razem ze żwirem aby wypełniły pustkę między kamieniami.

Jeśli nie mają być w tym miejscu drzewa - to dopiero od pewnej głębokości dałbym ziemię właściwą.
 
 
dopestar 
Nowy


Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 5
Skąd: Dębica
Wysłany: 2019-05-27, 11:09   

rośliny lubiące wilgoć będa, ale na pewno nie w takiej ilości żeby całą wodę na bieżąco "wypijać".
mój plan jest taki - a nie chce po raz kolejny się rozczarować, że wkopię oczko. Dowiozę ziemi do wyrównania terenu. Zainstaluję odwodnienie liniowe i wyprowadzę rurę za ogrodzenie do melioracyjnego rowu . położę agrowłókninę i na to nawiozę 10 cm czarnoziemu.
Czy to zda egzamin ?

Boje się nieco kamieni i żwiru to przy opadach mogą zostać wessane na dół i zapadnie mi się płaszczyzna
 
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-28, 08:40   

Tę rurę do rowu melioracyjnego to jakoś zamaskuj. Wydaje mi się, że bez odpowiedniego zezwolenia może to cię trochę kosztowac
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-05-28, 20:24   

Ja z kolei zastanawiam się... gdyż skoro kamienie zostaną wessane na dół - to bron Boże aby ktoś tam stawał :P

Tak na serio - jeśli chodzi o kamienie - to właśnie, na tym miałoby to polegać, aby "zapchały" dół. Topić się w nieskończoność nie będą. Opadną ile trzeba, bagnista ziemia wypłynie i tyle.
Nie wiem jakie głębokie to oko miałeś.

Skąd ta woda się tam bierze?

Pomysł z odwodnieniem - zazwyczaj dopóki z rowu nie "wali" jak z szamba to jest spokój - ale nie jest to zgodne z przepisami. Prędzej mógłbyś rurę od odwodnienia puścić w jakimś innym miejscu na działce w "narożniku".

Sam musisz się zastanowić, ile pracy chcesz w to włożyć.
 
 
dopestar 
Nowy


Dołączył: 07 Wrz 2016
Posty: 5
Skąd: Dębica
Wysłany: 2019-05-29, 07:57   

Obok mam rurę z deszczowki z dachu. Połączenie legalne bo ten rów jest na planach itp.
. Panowie doradztwo potrzebne - kamień? Kliniec? Tłuczeń? Żwir?
 
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-05-29, 18:14   

Jakie legalne połączenie?

Rura z deszczówki z dachu też nie może być do rowu odprowadzana. Legalne jest wtedy, jak masz pozwolenie wodno jakieś tam (nie pamiętam dokładnie ;) )
Także ten tego...
Rowy, potoki - na planach są - bo muszą być. Nawet jeśli granicę działki masz po środku rzeki - nie oznacza to, że jest Twoja i możesz do niej wlewać cokolwiek bez pozwolenia.

Co tam chcesz wrzucić - sam musisz zdecydować, sam wiesz jaki jest teren. Jeśli bagienko zrobiło Ci się tylko tam gdzie było oczko - to mniej więcej masz pojęcie wielkościowe. Czeka Cię też wybranie choć w pewnej części tego "bagna".
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny