wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o wasze rady w sprawie filtra korzeniowego.
Autor Wiadomość
Daoch 
Nowy


Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 8
  Wysłany: 2008-02-20, 22:26   Proszę o wasze rady w sprawie filtra korzeniowego.

Mam oczko o pojemności 80000l i wodę w nim nie najlepsza.Woda jest koloru zielonego.Zastanawiałem się nad kupnem dużego filtra lub wykonania go samodzielnie ale po przeczytaniu kilku postów o filtrach korzeniowych to zastanawiam się dlaczego nie sprubować???Zależało by mi bardzo o waszej opini czy taki filtr zda u mnie egzamin i jak go wykonać.Chodzi mi o jego wymiary.Nie mam za dużo miejsca i max szerokość to 1m a długość 6-8m.Czekam na wasze propozycje rady i opinie.[/list]
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-02-20, 22:47   

10% wielkości oczka powinno wystarczyć ale oczywiście czym więcej tym lepiej :)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
Daoch 
Nowy


Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 8
Wysłany: 2008-02-20, 23:10   

A co z odpadami które gromadzą się na dnie?czy woda musi być pompowana z dna do strumyka czy może sama napływać ze stawu do niego?Zastanawiam się jeszcze czy nie warto zamiast budowąć strumyka, rozbudować strefę brzegową np.poszeżyć strefę płytką czy dospawałbym folie i zrobiłbym strefę płytka o wymiarach dł 6m/szer2m/i głebokość 30-50cm.CO O TYM MYŚLICIE CO LEPSZE STRUMYK CZY DUŻA STREFA BRZEGOWA?
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2008-02-20, 23:14   

Strefa brzegowa też może być, ale w strumyku masz przepływ wody :) a w strefie brzegowej ruch wody jest niewielki :?
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-02-20, 23:34   

Tak jak mówi Jarek - oczyszczanie masz przy przepływie, a więc strumyk.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-02-21, 01:18   

Lepszy oczywiście strumyk :) bez dwóch zdań.

Poczytaj TUTAJ
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
Daoch 
Nowy


Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 8
Wysłany: 2008-02-21, 09:11   

A co z odpadami które opadają na dno?Zastosowac też filtr mechaniczny?
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-02-21, 12:21   

Jak robisz glebowo korzeniowy to mechaniczny już nie jest potrzebny. Filtr wymaga pewnej konserwacji więc po kilku latach może być konieczne czyszczenie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2008-02-21, 13:55   

Według mnie warto dołożyć filtrację mechaniczną żeby oczyścić wodę z zawiesiny i innych zanieczyszczeń mechanicznych. Wystarczy mała beczka z gąbką albo matą kokosową
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
kresman1 
Nowy


Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 7
Skąd: Katowice
Wysłany: 2008-02-21, 16:17   

Ja uwazam ze zdrowie kazdego oczka, malego czy duzego w duzej mierze zalezy od nastawienia wlasciciela i obsady roslinnej. Ja bym nie stosowal ani filtru, ani strumyka. Rozszerzylbym ile mozna objetosc oczka oraz strefy bagiennej, zasiedlajac roslinami. Mialem kiedys malutkie betonowe oczko wodne, podmnienialem moze raz na rok 1/3 wody , tylko czesto wyciagalem nadmiar roslinnosci, zwlaszcza rogatka sztywnego, rosnie bardzo szybko i tym samym pobiera duza ilosc biogenow. Troszke wiecej pracy, ktora mi przynosila zreszta przyjemnosc, a nie musilame stosowac zadnych filtrow. Mialem duzo ryb, a woda na glebokosc 1,5 metra byla zawsze klarowna, jedynie podczas wyrywania roslin metnosc silnie wzrastala, ale po krotkim czasie wszystko wracalo do normy.
 
 
Daoch 
Nowy


Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 8
Wysłany: 2008-02-21, 16:57   

Oglądałem właśnie mój staw i niestety nie da rady ze strumykiem.Za mało miejsca i za bardzo jest obsadzony do okoła drzewkami.Jednak muszę się skupić na filtracji mechanicznej.Obecnie miałem filtr z 4 pojemników o wymiarach 120x80x70cm.Pojemniki są ze sobą połączone szeregowo a woda przelewa się do każdego z góry na dół.Wpierwszym zbiorniku mam worki raszlowe i gąbki drugi był pusty (tymczasowy brak funduszy na wkład) w trzecim pełny keramzytu,czwarty był z workami z torfem.Działał tak średnio, muł wyłapywał.Może macie jakieś propozycje jak go udoskonalić i czy ma to sens?zastanawiałem się też nad filtrem piaskowy (żwirowym) żeby usunąć zieloną wode.Jaką wydajność musi mieć filtr do mojego stawu (80 000l) na godzine?
 
 
bogdan12121966 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 22 Kwi 2007
Posty: 263
Skąd: DRAWNO
Wysłany: 2008-02-23, 18:32   

witam
mam 40000lit moja rada na taką wielkosc to żaden filtr mechaniczny nie pomorze ,tylko filtr glebowo-korzeniowy i strumień woda ciągle w ruchu.
próbowałem wszystkiego ,obecnie zrobiłem strumień ,mam miejsce to połączyłem duże
oczko z małym w moim przypadku 17m długi.
wykorzystując ciepły luty już podłączyłem i już pracuje
 
 
Daoch 
Nowy


Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 8
Wysłany: 2008-04-12, 17:16   

WITAM
Mam jeszcze pytanie ile metrów lub ile litrów powinien mieć filtr korzeniowy do mojego oczka przy założeniu że ma 80 000l pojemności???
 
 
judym 
Entuzjasta


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 681
Skąd: Białe Błota
Wysłany: 2008-04-12, 21:02   

Oczywiście czym dłuższy tym lepszy.Moim zdaniem dla twojego oczka to minimum 8-10m.Spadek wody to ok.2cm na jeden metr.
 
 
 
Daoch 
Nowy


Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 8
Wysłany: 2008-04-13, 10:22   

Czyli 10m o szerokości np 80cm i głebokości 40cm by starczyło? Mam też pytanie gdzie kupujecie rośliny do filtra korzeniowego? Może mogą to być trzciny rosnące przy rzekach i rowach np.tatarak?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny