wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
wysoki poziom wód gruntowych
Autor Wiadomość
michal 
Nowy


Dołączył: 21 Sty 2008
Posty: 2
Skąd: bialogard
  Wysłany: 2008-01-21, 19:37   wysoki poziom wód gruntowych

Zamierzam założyć mały staw 10mx10m 1,5 głeboki, ale mam wysoki poziom wód gruntowych ,co byście doradzili zrobić z tym problemem, przeniesienie w wyższe miejsce wykluczone.
 
 
 
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2008-01-21, 19:49   

poczekaj z zakładaniem oczka ,aż poziom wód gruntowych będzie najmniejszy ,z ziemi którą wykopiesz zrób nasyp dookoła oczka ,tak aby brzegi były wyższe i zarazem głębokość będzie większa
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-01-21, 20:49   

jeżeli ten poziom jest w miarę stabilny/w pobliżu rzeka,jezioro/to może zrobić 'naturalne 'oczko bez folii?słyszałem o przypadkach wypychania folii przez wody gruntowe.
 
 
michal 
Nowy


Dołączył: 21 Sty 2008
Posty: 2
Skąd: bialogard
Wysłany: 2008-01-21, 21:36   

Poziom jest bardzo niestabilny , wiosna jesien praktycznie stoi woda, lato susza, rzeki, jeziora niema, nie ma tez jak osuszyć, nie ma gdzie wody odprowadzić,
też slyszalem o wypychaniu, i wolałbym profesionalnie do tematu podejść.
 
 
 
olenka 
Bywalec



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 177
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2008-01-22, 00:57   

:yahoo: Witam !
W 2007 roku budowałam oczko wodne i miałam ten sam problem. Udało mi się go bez większych problemów rozwiązać. Jest jednak pewne ALE - kosztowało to trochę!!! pracy i pieniędzy.Po godzinie zaczynała się u mnie już zbierać woda a po kilku dniach pracowała już pompa by można było dokończyć prace ziemne związane z budową oczka.





Na drugim zdjęciu po lewej stronie widać już pracującą pompe.(można powiększyć będzie lepiej widoczne)

Rozwiązanie jest TYLKO jedno -drenaż !!!!!!!!!!!!
Mam dreny za murkiem z kostki i pod całym dnem oczka. Nastepnie przy brzegu oczka została wykopana wąska studnia do której wchodzą dreny .Zbiera się tam CAŁY rok woda (tak głęboko nie dochodzi mróz).W studni jest zamontowana na stałe pompa z pływakiem uruchamiającym pompe w momencie podnoszenia się poziomu wody,a nastepnie woda jest odpompowana na zewnątrz -a dalej to już inna historia . Zdażają się przypadki kiedy wody gruntow podnoszą folie -jest to poważny problen przy niskim poziomie wód gruntowych.
Pozdrawiam :pa:
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-01-22, 14:53   

ciekawe rozwiązanie,ale na pewno kosztowne i pracochłonne.najtaniej byłoby tak,jak radzi Pawlak,to znaczy budowa podwyższonej grobli,aby dno oczka znajdowało się powyzej najwyzszego poziomu wód gruntowych.
 
 
olenka 
Bywalec



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 177
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2008-01-22, 16:11   

wojtas napisał/a:
ciekawe rozwiązanie,ale na pewno kosztowne i pracochłonne.najtaniej byłoby tak,jak radzi Pawlak,to znaczy budowa podwyższonej grobli,aby dno oczka znajdowało się powyzej najwyzszego poziomu wód gruntowych.


Masz racje, jest to kosztowne i pracochłonne ale pożniejsze poprawki i naprawy mogą przekroczyć obecne koszty .A co do tej grobli nie mam zdania ,nie spotkalam sie z takim rozwiązaniem. Jedno wiem -poziom wód gruntowych nie jest stały ,zmienia się z porami roku i upływem czasu. Oczko wodne buduje się na wiele lat !!!! -a potem można żałować .
Trzeba tą sprawe dobrze przemyśleć i sprawdzić jaki jest dokładny poziom wód gr.
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-01-22, 16:19   

w czasie przegladania obcojezycznych stron o oczkach zauwazyłem,ze w niektórych krajach popularna jest budowa oczek usytuowanych powyzej gruntu.Przyznaje,ze u nas nie widzialem u nikogo takiego rozwiązania.
 
 
krzych0719 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 264
Skąd: PODLASIE B-STOK
Wysłany: 2008-01-22, 17:14   

Tu się nie mogę zgodzić. Sam mam oczko wzniesione nad poziom gruntu. To rozwiązanie ma swoje zalety i niestety wady. W sezonie woda nagrzewa się mocniej i szybciej, zimą natomiast lód jest znacznie grubszy. Po stronie zalet jest utrzymanie większej czystości. Do takiego oczka mniej wpada liści i ziemi podczas ulewy. Obserwacja życia wodnego też jest łatwiejsza.
_________________
Pozdrawiam Krzych z Podlasia
 
 
wojtas 
Oczkomaniak


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 11 Sie 2007
Posty: 1522
Skąd: Radom
Wysłany: 2008-01-22, 18:03   

może masz zdjęcie oczka?
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-01-22, 18:51   

Moje oczko tez ma poziomom wody około 30 cm ponad poziomem gruntu - trochę łatwiej pielęgnować, bo nie trzeba się tak schylać, a na murku okalającym można sobie usiąść.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-01-22, 19:04   

AurorA napisał/a:
Moje oczko tez ma poziomom wody około 30 cm ponad poziomem gruntu - trochę łatwiej pielęgnować, bo nie trzeba się tak schylać, a na murku okalającym można sobie usiąść.

A ja w cholere żałuje, że mam oko wyżej normalnego poziomu gruntu :(
Po przebudowie napewno to zmienie.

Poziom zbyt wysokich wód gruntowych i mnei nie ominął - po nocy mialem wody po kosteczki :hehe: Załatwiłem to tak, że wanna, która robi za najglębsze dno, została zasłepiona (własciwie jej syfon) i na czas zalania oczka na dnie było sucho ;)

Obecnie nei amm problemu - podnoszenia foli.
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-23, 09:15   nie kumam z tą groblą

ja mam staw naturalny sa wahania ok. 1 m wiosna jesień - po mojemu grobla nic nie da - chyba że czegoś nie rozumiem co z tego że będzie wał ziemi jak dno i tak będzie poniżej tych wód gruntowych
ja bym zrobił tak wykopał ok. 1m niżej od wód gruntowych kiedy jest bardzo sucho w jednym miejscu nawet z 1,5 m. i zrobił staw naturalny obsadził brzegi trzciną i innymi roslinami i święty spokój oczko na setki lat - ja mam takie sadzisz sobie wszystko gdzie chcesz bez chrzanienia się z folia reperowania oczka i koszy na roślinność

zrobisz jak chcesz ale tak moim zdaniem najmniej się narobisz teraz i w przyszłości.

Art
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-01-23, 11:39   

art1234 napisał/a:
ja mam staw naturalny sa wahania ok. 1 m wiosna jesień - po mojemu grobla nic nie da - chyba że czegoś nie rozumiem co z tego że będzie wał ziemi jak dno i tak będzie poniżej tych wód gruntowych


Artur temat jest w dziale oczko wodne z folii więc nie chodzi tu o naturalny staw tylko o unoszenie foli przez wodę.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
olenka 
Bywalec



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 177
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2008-01-23, 12:45   

art1234 napisał/a:
ja mam staw naturalny sa wahania ok. 1 m wiosna jesień - po mojemu grobla nic nie da - chyba że czegoś nie rozumiem co z tego że będzie wał ziemi jak dno i tak będzie poniżej tych wód gruntowych
ja bym zrobił tak wykopał ok. 1m niżej od wód gruntowych kiedy jest bardzo sucho w jednym miejscu nawet z 1,5 m. i zrobił staw naturalny


Próbuje również coś zrozumieć z tej "grobli" ????Nie moge sobie tego wyobrazić.
Staw naturalny- każdy by chciał mieć ! Ja również o tym myślałam -ale nie każdy może . Wysoki poziom wód gruntowych to nie wszystko.Najważniejsze są nieprzepuszczalne (gliniaste) warstwy ziemi ,które utrzymają tą wode.Można pomóc naturze i wyłożyc staw gliną.Musi być to odpowiednia glina i ubita -jeżeli ma być to zrobione pożądnie. Koszty tego nie będą małe.Trzeba zrobić przekop-wykop próbny aby zoriętować się jak wygląda przekrój gleby.
A co do mojego poprzedniego postu (drenażu) -to koszty nie są takie duże .Trzeba kupić plastikową (przeważnie żółtą,niebieską) drenarską rure -kilka metrów ,włóknine do obwinięcia rury (zabezpieczenie przed zamuleniem!) no i rure na studnie zbierającą wode , do tego trzeba jeszcze pompe zanurzeniową z pławikiem i kilka metrów rurki od pompy na zewnątrz -to wszystko.
Wachania wody ok. 1 m jest to dosyć sporo. :pa:
_________________
pozdrawiam Ola
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny