wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
witam i prosze o pomoc
Autor Wiadomość
gebciu 
Nowy


Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 6
Skąd: kkrakow
Wysłany: 2008-01-18, 13:47   witam i prosze o pomoc

jestem nowy w tym temacie i chce zbudowac oczko z formy 260 - 300 litrow.nie bede chodował ryb.bedzie tylko kaskada wys ok1 m co porzebuje(jakie pompy ,filtry weże oswietlenie itp) PROSZE O POMOC.!!
_________________
gebciu
 
 
olenka 
Bywalec



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 177
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2008-01-18, 20:59   Re: witam i prosze o pomoc

gebciu napisał/a:
jestem nowy w tym temacie i chce zbudowac oczko z formy 260 - 300 litrow.nie bede chodował ryb.bedzie tylko kaskada wys ok1 m co porzebuje(jakie pompy ,filtry weże oswietlenie itp) PROSZE O POMOC.!!


Witam :yahoo:
Jestem posiadaczką od10 lat (również) oczka z formy o pojemności około 1000L .
Mam w nim sporo rybek ,filtr zewnętrzny i wodospad o wysokości +- 130cm.
Pierwsze pytanie czy jesteś zdecydowany na taką wielkośc oczka?
Jeżeli tak , to najważniejszą rzeczą jest dobre osadzenie oczka -jeżeli będziesz chciał to opowiem CI o tym w oddzielnym poście.
A co do pompki do tej wielkości oczka to masz duży wybór-musi tylko spełniać kilka parametrów- to zależy co chcesz.Wysokość podnoszenia wody zależy od wysokości twojej kaskady i od tego jaki chcesz mieć ten stumyczek (dużo wody ma lecieć czy tylko troszeczke ).A może chcesz jakąś fontanienke ?A co do filtra to trzeba przemysleć czy Go wogóle potrzebujesz.Przy niektórych pompkach są małe filterki tzn.małe gąbki-chyba wystarczające dla Ciebie.
Węże musisz zmierzyć sobie sam.Od pompki ,która będzie stała na dnie do miejsca wypływu na kaskade (uwzględniajac wszystkie wygibasy węża przy ułożeniu ).
A co do oświetlenia to poczekaj aż wszystko urządzisz,będziesz wtedy wiedział co chcesz oswietlić. Różne rzeczy będą Ci jeszcze potrzebne ( kamyczki ,roślinki ,koszyczki, coś na wodospod itd....) ale zależy to od Ciebie -co kto lubi.
Musisz wiedzieć dokładnie co chcesz i sprecyzować pytania co do oczka.
:pa: ola
 
 
gebciu 
Nowy


Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 6
Skąd: kkrakow
Wysłany: 2008-01-19, 01:37   

witam.myśle ze oczko 500l max(mam mało miejsca)wodospad ok 130 wystarczy w zupełności,strumyczek raczej niewielki i fontanna napewno się przyda 0,5 m w górę wystarczy.A co z tym osadzeniem oczka ?Z jakiego materiału zbudować kaskadę? :brawo:
_________________
gebciu
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2008-01-19, 01:48   

Kaskadę możesz kupić gotową lub wykonać po swojemu. Wykorzystać do tego celu możesz przeróżne kamienie polne najlepiej płaskie, można kupić właśnie takie płaskie łupane gdzieś na skupie w kamieniołomie. Piaskowiec fajny kamień itp ale się nie nadaję szybko ulega erozji więc omijaj go szerokim łukiem. Możesz zrobić zamiast kaskady strumyk np. w którym posadzisz rośliny ,które w pewnym stopniu oczyszczą wodę. Jeśli chcesz mieć lilie wodne odradzam fontanny - lilie nie trawią gdy woda na nie pryska a w słońcu kropelki wody działają jak lupa/soczewki po prostu wypalą dziurę w liściu albo pozostawią brązowe plamy. Jak oczko mam mieć 500l najlepiej użyć gotowej formy, w czwartek widziałem w castoramie formę 450l za 300zł z pólkami i box-y na rośliny. A jeśli chodzi o rybki to 5-6 karasi ozdobnych przy dobrym natlenianiu a rośliny to wszystkie jakie napotkasz ;) Myślę ,że w pewnym stopniu mój post Ci pomoże, powodzenia :good:
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-01-19, 12:10   

Melek napisał/a:
Kaskadę możesz kupić gotową


Odradzam gotowe kaskady :( wyglądają jak większy elemet klocków lego ;)

Melek napisał/a:
Wykorzystać do tego celu możesz przeróżne kamienie polne najlepiej płaskie, można kupić właśnie takie płaskie łupane gdzieś na skupie w kamieniołomie

[heh] kupić za "0.5litra" na zwirowni, jezeli ma to być kamień polny,

Melek napisał/a:
Piaskowiec fajny kamień itp ale się nie nadaję szybko ulega erozji więc omijaj go szerokim łukiem


Nie koniecznie Jarek ma kaskade z piaskowca i sobie chwali. Trzeba ją odpowiednio zaimpregnować, ale efekt jest oszałamiający.
Melek napisał/a:
Możesz zrobić zamiast kaskady strumyk np. w którym posadzisz rośliny ,które w pewnym stopniu oczyszczą wodę.


Strumyk w tak małym oczku będzie wyglądał conajmniej "dziwnie"
Melek napisał/a:
Jeśli chcesz mieć lilie wodne odradzam fontanny - lilie nie trawią gdy woda na nie pryska a w słońcu kropelki wody działają jak lupa/soczewki po prostu wypalą dziurę w liściu albo pozostawią brązowe plamy


Tak fonntanna to zły pomysł, nie wygląda to załadnie w okacz zblizonych kształtami do naturalnych.

Melek napisał/a:
Jak oczko mam mieć 500l najlepiej użyć gotowej formy, w czwartek widziałem w castoramie formę 450l za 300zł z pólkami i box-y na rośliny


DLa mnie forma to pomyłka, może i wygodna, ale jak kupisz w takim kształcie to będziesz męczyć się z nią przez następne pare lat. Ja rozwazyłnym folie, wyniesie ona dużo taniej a i kształt będziesz mógł wybrać sam.

A tak na marginesie zastanów się czy faktycznei chcesz tak małe oczko, wierz mi że chyba wszyscy załują ze ich oczka są tak małe, bez względu czy jego oczko ma 3, 4 czy 10tys litrów. Większe oczko = większy manewr, pole do popisu.
Mateusz.

PS
Melek napisał/a:
jeśli chodzi o rybki to 5-6 karasi ozdobnych przy dobrym natlenianiu


2-3sztuki to góra, w takim zbiorniczku woda nagrzerwa sie szybko, a chyba nie chcesz mieć niespodziewanego obiadu :hehe:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2008-01-19, 14:06   

W 500l spokojnie można trzymać 5-6 karasi a jeszcze jak jest napowietrzanie/filtrowanie to woda nie koniecznie będzie się nagrzewać. A jeszcze jak oczko w cieniu to tym bardziej może mieć tyle sztuk, gorzej z zimą.
 
 
gebciu 
Nowy


Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 6
Skąd: kkrakow
Wysłany: 2008-01-19, 14:23   

ZOSTANE PRZY KASKADZIE(WODOSPADZIE) NA PONAD 1 METR WYS. O OCZKU OK 500 L.JAKA POMPA POTRZEBNA MI BĘDZIE PRZY MAŁEJ FONTANNIE NA 0,5 M WYS?I CO Z FILTREM JAK ZDECYDUJE SIĘ WPUSCIĆ KILKA KARASI?
_________________
gebciu
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2008-01-19, 14:39   

Myślę ,że ta pompa zda egzamin http://www.sklep.oczkowod...owa-po-001.html
A filtrze można zaoszczędzić i zrobić samemu. Nawet na forum był o tym temat. Bierzesz jakiś pojemnik np. beczkę i wkładasz do niej np: matę kokosową, gąbkę, keramzyt i inne. Oczywiście układasz to warstwowo. Albo możesz usypać górę ziemi i zrobić taki małe oczko na samej wysokości a w tym oczku będzie full roślin ,woda od tego oczka małego roślinnego może spływać ładnie kaskadą do oczka głównego. Często się zdarza ,że filtry zrobione przez siebie dają lepsze efekty w postaci czystej wody niż filtry kupione za majątek ;)
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2009-04-03, 00:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-01-19, 16:49   

Tak, też polecam zrobić filtr samemu, TUTAJ masz o tym sporo,
Pomysł z tym mniejszym oczkiem na górze odradzam, bo to za małe oko na takie zamiary.

Wracając jeszcze do kaskady, polecam łupek - ostatnio byłem u znajomych - kupili po okazyjnej cenie łupki na kaskade, cena było czysto okazyjna, :soczek: + %% :hehe:

gebciu napisał/a:
O OCZKU OK 500 L.


Jezeli koniecznie ma być to oko z formy, to polecam jak największe - chyba cos koło 670l - takie widziałem w rozsadnej cenie na alledrogo.
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
olenka 
Bywalec



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 177
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2008-01-19, 17:35   

:yahoo: Witam !
Polecam również do tego oczka PO OO1,jest naprawde niezawodna (jest to ta sama ,którą Ci wcześniej polecono).
Ta pompka jest w stanie obsłużyć Ci ten wodospad i małą fontanne.Wydaje mi się,że to będzie za dużo (wodospad i fontanna ) na to małe oczko !!!
Jeżeli jednak zostaniesz przy gotowej formie to postaram Ci się wytłumaczyć jej montaż ( mam za sobą montaż 4 sztuk).
:pa: ola
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2008-01-19, 17:38   

iwosek napisał/a:
Jezeli koniecznie ma być to oko z formy, to polecam jak największe - chyba cos koło 670l - takie widziałem w rozsadnej cenie na alledrogo.

Na alledrogo odradzam kupować formy oczkowej z prostego powodu za przesyłkę zapłaci bardzo dużo pieniędzy za ,które np. może kupić rośliny/rybki i jeszcze nie ma pewności co do zgodności opisu z towarem. Form gotowych na oczko najlepiej szukać w marketach budowlano-ogrodniczych typu Leroy Merlin, Castorama, Obi bo tam na pewno dostaniesz to co Ciebie interesuje i zadowala ;)
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-01-19, 17:41   

Melek napisał/a:
Form gotowych na oczko najlepiej szukać w marketach budowlano-ogrodniczych typu Leroy Merlin, Castorama, Obi bo tam na pewno dostaniesz to co Ciebie interesuje i zadowala


tak tylko cena cie nie zadowoli. :hehe:

co do alledrogo - zwsze mozna poszukać oferty z okolic, mam znajomych którzy jechali po forme do niemiec - ale to byłą juz prawdziwa forma ponad 1500l, wiezli okolo 130km - ale nmawet z dowiezieniem wyszło ich taniej jak w sklepie.
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2008-01-19, 17:43   

iwosek napisał/a:
tak tylko cena cie nie zadowoli. :hehe:

Przesadzasz, ceny są mniej więcej takie same jak na alledrogo ;)
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-01-19, 17:44   

Melek napisał/a:
iwosek napisał/a:
tak tylko cena cie nie zadowoli.

Przesadzasz, ceny są mniej więcej takie same jak na alledrogo


Oj pokłóciłbym się :hehe:

Byłem ostatnio w castoramie i ceny mnie powaliły. Na alledrogo nie jest jeszcze tak źle.
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
melek 
Przyjaciel forum


Pomógł: 61 razy
Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 1998
Skąd: Pobiedziska
Wysłany: 2008-01-19, 17:45   

No właśnie też byłem w Castoramie forma 450l za niecałe 300zł, to chyba nie jest drogo? Fakt za tą cenę da się zrobić o wiele większe oczko z folii pcv.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny