wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2011-01-11, 00:09
Basen w szklarni z filtrem bilogicznym
Autor Wiadomość
olafbur 
Nowy


Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 2
Skąd: Wrocław (Miękinia)
Wysłany: 2008-01-15, 21:46   Basen w szklarni z filtrem bilogicznym

Zawsze marzył mi się basen obok domu, ale nie chcę sobie zafundować orki przy utrzymaniu i worka (bez dna) na pieniądze. Stąd pomysł, żeby maksymalnie wykorzystać to co jest za darmo, i żeby jeszcze regulowało się samo....

Stąd pomysł:
1.Możliwie długo w ciągu roku.

Oczywiście nie będzie mnie stać na podgrzewanie wody w basenie. Dlatego najlepiej wykorzystać słońce. Stąd pomysł: najlepiej pod szklarnią.
Można dostać gotowe szklarnie ogrodowe w rozsądnych cenach, używana też może wchodzić w rachubę. Dodatkowo nie będą wpadać do basenu liście, deszcz nie będzie dokaramiał glonów.... Takie szklarnie mają automatyczne otwierane okna, co pomoże regulować temperaturę. Jest gdzie schować na zimę delikatniejsze rośliny doniczkowe z ogrodu....

2.Bez chemii!!!

Dodawanie chemii do wody po pierwsze jest drogie, szczególnie jak basen ma być nieco większy, a poza tym nigdy nie lubiałem kąpać się w chlorowanej wodzie.
Dlatego wymyśliłem sobie naturalną filtrację. Najlepiej, żeby rośliny same sobie filtrowały wodę w basenie, również i ja z tego skorzystam.

KONCEPCJA

Prostokątny basen, wzdłuż którego jednej strony jest podłużny zbiornik z roślinami.
Filtr mechaniczny pompuje z dna basenu wodę do zbiornika z roślinami. Woda przepływa przez całą długość zbiornika, przeciskając się przez dodatkowe filtry mechaniczne (np gąbka) i wraca z drugiej strony przelewając się przez obniżoną krawędź.
Rośliny najlepiej hydroponiczne.

PYTANIA
Załóżmy, że basen główny ma 14m długości, 4m szerokości, i 1,5m głębokości (średnio)

Ponieważ nie jestem fachowcem od równowagi ekologicznej, interesuje mnie:
1.Jakie powinne być proporcje między basenem głównym, a zbiornikiem z roślinami,
aby utrzymać czystość wody (taką jak w czystym jeziorze)
2.Jaki powinien być przepływ wody (w m3/h) w takim układzie
3.Czy rośliny powinienem dobierać inaczej niż do stawu kąpielowego?
4.Jaka powinna być głębokość zbiornika z roślinami?
5.Czy przegrody z dodatkową filtracją mechaniczną w zbiorniku z roślinami są potrzebne?
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2008-01-15, 22:53   

Ciężko żeby Ci ktoś dał taką jednoznaczną odpowiedź :roll: , ale pomysł wydaje się niezły :good: Generalnie zasada jest taka że im większa powierzchnie zbiornika z roślinami tym lepiej :P myślę że możesz spróbować z 10% powierzchni basenu Co do przepływy to trochę tej wody w basenie będzie :) i pasowałoby ją kilka razy w ciągu doby przefiltrować ale z drugiej strony przepływ przez filtr korzeniowy powinien być dość mały ja bym proponował taką pompę 11000 l/h. Zbiornik z roślinami nie musi być głęboki 20 -40 cm wystarczy Dodatkowe przegrody nie są potrzebne ale jak takie zrobisz to na pewno wspomogą filtrację :P I tyle teorii z mojej strony a z praktyką musisz sam spróbować trzymam kciuki :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-16, 00:30   

JAREK G napisał/a:
przepływ przez filtr korzeniowy powinien być dość mały ja bym proponował taką pompę 11000 l/h.
to jest mały przepływ 11 m3 na godzinę :-o

Cytat:
3.Czy rośliny powinienem dobierać inaczej niż do stawu kąpielowego?

a czym się różni basen z roślinami od stawu kąpielowego - jedne czort. Raczej będzie się różnił rybami a nie roślinami.

Nie wiem w jakim stanie masz posesje (czy masz już tę szklarnie), ale zacząłbym od przejrzenia spraw formalnych i zorientowania się co i jak będzie interpretowane przez urzędasów. Może się okazać, że Ci szybko przejdzie idea, a dyskusja o roślinkach będzie bezprzedmiotowa.
Ale pomysł fajny, ja mam oczko/basen i bardzo sobie chwalę. Gdyby można było zrobić wersję tropikalną to też bym zrobił
:piwko: Bajbas
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2008-01-16, 19:43   

Cytat:
to jest mały przepływ 11 m3 na godzinę :-o
Zauważ że pojemność basenu jaki chce wybudować olafbur, to 84 m3 zakładając tylko niewielki spadek wydajności na pompie woda w ciągu doby zostanie przefiltrowana 2 góra 2,5 raza a to nie jest dużo :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-01-16, 19:47   

Fajny pomysł, ale ja tak jak radzi Bajbas, swoje plany rozpocząłbym w urzędzie. Polski prawo jest śmieszne i może to nie wypalic :x

Co do filtra, nie będe nudzić od strony technicznej, ale super wyglądało by to w stylu tropiki. ogromne papirusy, jakieś palemki itp :good:
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-16, 20:35   

JAREK G napisał/a:
Zauważ że pojemność basenu ...

tak, ale to jest ten stary dylemat, który ja też próbuje rozwiązać i pytałem o to na forum - bezskutecznie. Przez rośliny woda ma płynąć wolno, a jednocześnie musi jej płynąć na tyle dużo by zachować proporcje do całej kubatury.
Generalnie uważam, że bez UV nie pojedzie się (taką rolę wspomagająca ma u mnie UVka). Albo jakieś patenty z zasłanianiem wody. Weź pod uwagę, że jeśli w basenie nie będzie ryb, to problem nie będzie tkwił w konieczności zubożania wody, ale przeciwdziałaniu glonom jako efekt światła.

Pomysł szalony, ale takie są najlepsze :yahoo:
Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-01-16, 23:09   

Nie jest taki szalony, widziałem gdzieś ogłoszenie firmy która buduje takie baseny wraz ze szklarnią
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
jackon 
Oczkomaniak


Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1054
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2008-01-17, 06:33   

przeciez wielkosc filtra oraz przeplyw wody regulujemy w powiazaniu z obsada ryb
z drugiej strony nie mozna tylko opierac sie na ksiazkowych przelicznikach
ja mam filtr, ale nie pamietam ile lat temu go odpalalem
skoro mam wode czysta, ryby zyja, to po co marnowac prad
_________________
pozdrawiam
Jacek
 
 
 
kiryl 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 16
Skąd: kalisz
Wysłany: 2008-01-17, 09:03   

Witam
może warto zastosować kolektor słoneczny do ogrzania wody?
(nie wiem czy mogę dać link do strony z informacjami ???)
zastanawiam się tylko czy liczyłeś koszty orientacyjnie jakie poniesiesz na zbudowanie tego?

1./2. na którejś stronie z oczyszczalniami biologicznymi widziałem wyliczenia odnośnie powierzchni oczyszczalni w stosunku do ilości ścieków oraz jaki może być przepływ wprzez filtr ( mozna zastosować przelicznik do powierzzchni filtra bo woda z basenu nie będzie aż tak zanieczyszczona :-D ale przepływ chyba powinien być ten sam)
5. przegrody wydaje mi się że nie są wymagane
pozdrawiam kirył
 
 
olafbur 
Nowy


Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 2
Skąd: Wrocław (Miękinia)
Wysłany: 2008-01-17, 09:48   

Chciałbym zwrócić uwagę na parę szczegółów:
Bardzo istotne jest to, że basen jest pod szklarnią, ale nie ogrzewaną więc:

2.1.Dobór roślin nie jest dowolny, muszą wytrzymać niskie temperatury zimą.
Jeśli woda nie zamarznie to już będzie sukces.

2.2.Kolektor słoneczny to taka mała szklarnia z cieczą w środku, więc skoro jest duża szklarnia to kolektor jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Poza tym ostatnio zdarzają się grady....

2.3.Porównywanie basenu z glonami do oczyszczalni ścieków jest raczej chybione, już bardziej do akwariów....

2.4.Mały ruch wody i dużą przepustowość można uzyskać przez głębokość zbiornika z roślinami.

2.5.Co do przepisów, to mam znajomego architekta, który może mi coś takiego zaprojektować, ale inwestycję planuję na kolejny rok. W tym zbieram dane... Choć być może muszę się sam dowiedzieć czy zarejestrować budynek jako szklarnie czy jako basen (żeby płacić mniejsze podatki). Np. jeżeli budynek gospodarczy jest połączony z domem to płaci się 1zl/m2 na rok, a jeśli jest osobno to 4zł/m2....
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-17, 21:36   

olafbur napisał/a:
jeżeli budynek gospodarczy jest połączony z domem to płaci się 1zl/m2

a jeszcze mnie zapłacisz jak będzie to rozbudowa domu :)
jackon napisał/a:
przeciez wielkosc filtra oraz przeplyw wody regulujemy w powiazaniu z obsada ryb

dokładnie, tam ryb nie będzie (czy tak?) więc przede wszystkim światło.
Ale szczerze mówiąc wydaje mi się temat przekombinowany. Chyba, że rośliny miałyby wraz z wodą tworzyć tropikalne klimaty o walorach rekreacyjnych.
:piwko: Bajbas
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-01-19, 16:19   

jak dla mnie pomysł fajny ale abstrakcyjny :P (pozwolenia+koszty) , takim pomysłem "zabijesz" każdego urzędasa :)
takiego gotowca ale z filtracją basenową widziałem pod poznaniem, chyba w jelonkach.dach był owalny taki jak w tunelach foliowych i był na takich niby szynach i możno to byłootwierać i zamykać
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
am00 
Początkujący


Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 39
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-01-28, 21:52   

Cholerka już trzeci raz piszę i mnie w międzyczasie wylogowuje, przez co tracę cały tekst.

Ale do rzeczy. Też się nad tym zastanawiałem i mam parę przemysleń.

Powinieneś odwrócić obieg. Woda z basenu powinna przelewać się do układu filtrujacego i stamtąd może być pompowana do basenu. Zapobiegnie to powstawaniu nieprzyjemnych fal. Woda na powierzchni jest najbardziej zanieczyszczona. Z dna można od czasu do czasu uprzątnąć odkurzaczem. Pompka nie będzi Ci się plątać pod nogami.

Optymalna (minimalna) wielkość do zastosowań sportowych, to długość 50/3=16,7m, szerokość toru 2,5m i głębokość 90cm.

Pomyśl o skośnych brzegach. Coś ala talerz do zupy. To również zabezpieczy przed falami, a w przypadku zamarznięcia przed naporem lodu na ściany basenu.

Wodę można lekko zasolić.
Żeby podnieść temperaturę można na dnie ułożyć czarne przedmioty nagrzewające się od słońca.
Żeby chronić przed utratą ciepła, można ocieplić zewnętrzne ściany i dno styropianem i przykrywać wodę w zimne noce jakąś pływającą izolacją.

Życzę powodzenia.
_________________
Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny