wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: melek
2010-07-28, 22:32
Warstwa powietrza pod lodem
Autor Wiadomość
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2010-01-22, 22:21   

duzers napisał/a:
natomiast też ubyło mi wody jakimś cudem i to zwłaszcza przez ostatnie 2-3dni


i u mnie ten sam problem. oczko jakby się zapadało. jak nie znajdę jakiegoś niezamarzniętego źródła wody to chyba będę tachał wiaderkami. :evil:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2010-01-23, 00:30   

Ja to myslę ,ze ta woda pod lodem to jakoś mikrodziurkami wyparowuje a lód stoi w miejscu. Bo jak te mrozy tak trzymają to większe parowanie podobno jest. Dlatego stare babcie kiedys suszyły bielizne w największy mróz . Potem takie blachy brały do domu i zaraz to było suche
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-23, 08:42   

AurorA napisał/a:
Dziś miałem dość dziwaczny przypadek. Zobaczyłem przez okno że śnieg wokół miejsca gdzie był przerębel jest mokry. Przerębel zamarzł całkowicie wiec wziąłem czajnik i wylałem trochę wrzątku w miejscu gdzie lód był najcieńszy. Po chwili gdy woda zrobiła w lodzie dziurkę trysnęła fontanna na wysokość około pół metra i tak sobie sikała z tej dziurki z pół minutki. Gdy przestała sikać zajrzałem do dziurki i zobaczyłem że poziom wody jest około 10 cm poniżej lodu- zrobiła się poduszka powietrzna.

Jak to wytłumaczycie?


Woda w postaci stałej zwiększa swoją objetość - tak ?
Plus cały czas tłoczone powietrze czyli wzrastające ciśnienie. Gdyby od początku była poduszka to w momencie utworzenia przerębelka ucieknie tylko powietrze, wtedy jeśli lód styka się z wodą następuje zjawisko mniej więcej takie jak w przypadku zburzenia napoju gazowanego. Ucieka nie tylko gaz, ale i i ciecz w której jest rozpuszczony. Ja to tak widzę. :)
A co do parowania wody spod lodu, to jest to chyba to zjawisko co często wykańcza rośliny zimą. Różnica temperatur jest tak duża, że woda paruje. Zwłaszcza teraz przy wysokim ciśnieniu atmosferycznym będzie to bardziej widać. Cała wilgoć będzie uciekać w to bezchmurne niebo.
Ja cały czas liczę na no, że grunt przykryty grubą warstwą śniegu nie zamrozi mi oczka od wewnątrz, bo to by była katastrofa i śmierc moich ryb :(

[ Dodano: 2010-01-23, 09:40 ]
Chciałam jeszcze tylko dodac, że taki lód bez wody pod spodem podczas siarczystych mrozów traci swoją spoistą strukturę i staje się cieńszy i kruchy. To też przykład na parowanie wody podczas silnych mrozów.
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-01-23, 14:48   

Ciśnienie musiało być spore, i co ciekawe nie załatwiło mi pompki mimo że nie stosuje zaworka przeciwzwrotnego. Ale taki przypadek to dodatkowy argument dla zaworków.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2010-01-23, 22:48   

JAREK G napisał/a:
Nie wiem tylko jaki wpływ na ryby ma taki wzrost ciśnienia :???:


Moim zdaniem taki wzrost ciśnienia powietrza pod lodem, nie ma żadnego wpływu na wodę, a tym samym na ryby. Woda jest nie ściśliwa. To jedna z kilku cech fizycznych wody.

Pozdrawiam Antoni !!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2010-01-24, 08:28   

szopen napisał/a:
nie ma żadnego wpływu na wodę, a tym samym na ryby. Woda jest nie ściśliwa.


ale ryba jest ściśliwa więc wpływ jakiś jest niemniej zgadzam się, że nieistotny.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2010-01-30, 12:48   

Przyznaję zrobiłem kurtynkę powietrzną między wodą a lodem, ale dziś byłem zerknąć po tych mrozach i zaskoczyły mnie ubytki sporo wodę pochłonął lud i sporo odparowało przestrzeń między lodem a wodą jest jakieś 10-15 cm.
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2010-01-30, 20:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
duzers 
Oczkomaniak


Pomógł: 36 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 803
Skąd: rzeszów
Wysłany: 2010-01-30, 18:45   

może to tylko w przeręblu ubyło wody,tak u mnie było.myślałem że mi dużo wody brakuje.miałem mały przerębel około 5 cm u góry,ale dołu byl znacznie szerszy,coś w kształcie leja.patrząc z góry wyglądało to tak,jakby brakowało dużo wody.tak więc dałem się nabrać :hehe:

[ Dodano: 2010-01-30, 18:52 ]
ale jak zrobiłeś tą kurtyne celowo,to chyba u Ciebie to nie możliwe
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-04, 20:48   

duzers napisał/a:
ale dołu byl znacznie szerszy,coś w kształcie leja

normalne, dlatego moim zdaniem trudno ocenić grubość lodu.
Ja kiedyś robiłem kurtynkę - pompa do oka, wypompowałem wodę i było super. Dalsze zamarzanie zatrzymane.
Pozdr, bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-02-04, 21:54   

Ja dziś luknąłem do przerębelka. Pierwszy lód z 5 cm później z 2-3 cm powietrza i lód z 3 cm, później z 10 cm powietrza i woda. Tak jest w przeręblu a na całym oku to pojęcia nie mam. W czasie ostatnich mrozów przerębel nakryłem kilkukrotnie złożoną czarną włókniną ogrodniczą. Widać było parowanie, bo na tym odcinku pod włókniną wężyk obrósł grubą warstwą szadzi.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-11, 10:39   

A u mnie mimo mrozów podniósł się poziom wody o jakieś 5 cm - ptaki piją jak z miski, przedtem musiały się mocno schylać. Dlaczego??? Niezbadane są wyroki. Moja hipoteza jest taka, że gruba warstwa śniegu powoduje, że dolne partie się rozpuszczają. Całość siadła, góra pewnie paruje, a dół ... w sumie ciekawostka.
:piwko: Bajbas
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2010-02-11, 16:22   

Chyba ze trzy zimy temu, wypompowałem kilka centymetrów wody spod lodu. Najpierw było w porządku, ale następnego dnia lód się załamał, osiadł na wodzie i dalej już było jak wcześniej. Od tamtej pory zaniechałem takich eksperymentów, bo lód musiałby być naprawdę bardzo gruby, ażeby się nie załamał. Grunt to dobra, niezamarzająca dziura w lodzie, czyli przerębel pod styropianem i jest :good:

Pozdrawiam Antoni !!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-02-11, 16:29   

szopen napisał/a:
Chyba ze trzy zimy temu, wypompowałem kilka centymetrów wody spod lodu. Najpierw było w porządku, ale następnego dnia lód się załamał, osiadł na wodzie i dalej już było jak wcześniej. Od tamtej pory zaniechałem takich eksperymentów, bo lód musiałby być naprawdę bardzo gruby, ażeby się nie załamał. Grunt to dobra, niezamarzająca dziura w lodzie, czyli przerębel pod styropianem i jest :good:

Pozdrawiam Antoni !!


zapraszam do mnie :hehe: lód nie do przebicia .. jak w mordę strzelił 40 cm
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
szopen 
Hobbysta



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 401
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2010-02-11, 16:35   

Van, w tej Wwie, to zawsze macie wszystko co najlepsze :) , u mnie, żeby lód osiągnął te 40 centymów, to - 25 musiało by być chyba przez całą zimę. Ale wolę nie. A to zaproszenie , to serio ??.

Pozdrawiam Antoni !!
_________________
ANTERMOSZOP
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-02-11, 16:51   

szopen napisał/a:
Van, w tej Wwie, to zawsze macie wszystko co najlepsze :) , u mnie, żeby lód osiągnął te 40 centymów, to - 25 musiało by być chyba przez całą zimę. Ale wolę nie. A to zaproszenie , to serio ??.

Pozdrawiam Antoni !!


jak nie jak tak :D
mój dom Waszym domem ;)
a tak poważnie to naprawdę jeśli ktoś ma ochotę, możliwość i będzie w Warszawie to zapraszam. Wiadomo zima nie sprzyja odwiedzinom i podróżom, ale moje drzwi są zawsze otwarte :)

btw. no ja nie wiem czy ten lód to tako nalepsiejszy :???:
mąż dziś zapytał :"ile daliśmy za rybki?" ja mówię 80..zapomniałam , że szubukiny były po 20 :???: a było ich 5 czyli razem 130... a on.."szkoda by było.." no szkoda i wcale nie pieniędzy :-(
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny