wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: melek
2010-07-28, 22:32
Warstwa powietrza pod lodem
Autor Wiadomość
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-04, 09:45   Warstwa powietrza pod lodem

Cześć wszystkim.
Widziałem gdzieś kiedyś opis na ciekawy sposób utrzymywania kontalktu powietrza z wodą w czasie zimy.
Przepis był mniej więcej taki - jak woda zamarznie, upuścić trochę wody z oczka żeby pojawiła się między lustrem wody a spodnią częścią lodu warstwa powietrza.
Wykonać kilka otworów w lodzie - ja sam bym ich zbyt wiele nie robił, żeby nie było przecągów :-) a jak znów zamarznie, to powtórzyć.

Kojarzycie coś takiego, a może ktoś próbował?

W końcu powietrze, ale nieruchome - stąd moim zdaniem nie za wiele tych otworów w lodzie, to doskonała sprawa jeśli idzie o izolowanie termiczne, a przecież zimą idzie nie tylko o to, aby woda była w stanie ciekłym. Potrzeba powietrza, a tu byłby kontakt wody z powietrzem na całej powierzchni lustra wody tak jak w cieplejsze pory roku no i przy okazji stawiam na to, że sama woda byłaby cieplejsza...

co o tym sądzicie?
lepi
 
 
tigerhellmaker 
Początkujący


Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 48
Skąd: Maków
Wysłany: 2008-01-04, 10:27   

Tu http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=52
powinno być gdzieś opisane
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-01-04, 14:26   

Parę słów na temat jest na pewno na stronie http://oczkowodne.net/zima.php

ja kiedyś stosowałem - metoda niezła, lecz dość pracochłonna i wiele zależy od pogody. W przypadku następujących po sobie naprzemiennie mrozów i odwilży co u nas jest normalne trzeba sporo wysiłku z dolewaniem i ulewaniem wody. :P
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2008-01-04, 16:06   

U mnie powstało coś podobnego. Nad przeręblem z napowietrzacza zrobiła się kopuła ,w końcu zamarzła cała ,powietrze nie miało gdzie uciec i zaczęło wypierać lód i powstała wolna przestrzeń. W kopule zrobiłem dziurę :)
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
Jabolikus 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2006
Posty: 90
Skąd: Żory
Wysłany: 2008-09-23, 13:19   

Dobry sposob ale tylko w przypadku jak sie ma zapas do opuszczania poziomu wody. W plytszych oczkach raczej ryzykowna zabawa. Kiedys probowalem, ale przy duzym mrozie po kilku godzinach znowu zamarzlo:(
 
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-24, 21:48   

Nie za wcześnie na taki temat?
Po co przywoływać zimę?
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-24, 22:12   

Cześć,
trzy lata temu to zrobiłem (potem nie było zim). Wtedy efekt był rewelacyjny. Jak skuło na jakieś 10-15 cm to spuściłem wodę, tak, że było z 10 cm luzu. Został przerębel, który zakrywałem czarną kastrą (bezpośrednio niżej był napowietrzacz. Zero dalszych problemów, a po lodzie można się było ślizgać. Jak znów będzie ostra zima to tak zrobię.
:piwko: Bajbas
PS.
AurorA napisał/a:
z dolewaniem i ulewaniem wody
z ulewaniem to jeszcze rozumiem ale po co dolewać??? Przecież ta woda pod lodem nie paruje.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-09-24, 23:46   

AurorA napisał/a:
AurorA napisał/a:
z dolewaniem i ulewaniem wody
z ulewaniem to jeszcze rozumiem ale po co dolewać??? Przecież ta woda pod lodem nie paruje.


Bajbas przeczytaj całość.
Dolewać trzeba jak lód się stopi.

Cytat:
W przypadku następujących po sobie naprzemiennie mrozów i odwilży co u nas jest normalne trzeba sporo wysiłku z dolewaniem i ulewaniem wody.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-25, 10:48   

AurorA napisał/a:
Dolewać trzeba jak lód się stopi.

to za trudne dla mnie :P jak się lód, śnieg stopi do mam za dużo wody, więc po co jeszcze dolewać :???:
Jak w tym roku będzie zima to założę zeszyt obserwacji i będę wszystko notował, może wtedy skumam o co chodzi.

:piwko: Bajbas

PS. Chyba, że chodzi o dolewanie wiosną, czy to poeta miał na myśli?
PS.2. Ale to też niekoniecznie, jeśli były duże opady śniegu to wszystko z grubsza się może zbilansować.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-09-25, 11:07   

Bajbas napisał/a:
będę wszystko notował, może wtedy skumam o co chodzi.


Co tu kumać, jak masz pod lodem dziurę 10 cm i lód nad nią spadnie do wody to tyle wody będzie brakować. Jakby znów chwycił mróz to znów musisz ulewać i tak możesz dojść do dna bez dolewek.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-25, 11:16   

AurorA napisał/a:
lód nad nią spadnie do wody

a to tak wygląda. Widzisz u mnie ten lód twardo się trzymał, ale ta zima kiedy ja to robiłem nie miała odwilży. Zresztą jak już przyszła wiosna, to lód wcale się tak łatwo nie rozmrażał. Był nawet taki zabawny moment, że na lodzie stała woda (przy przeręblu powstała taka małą burta). I jeszcze na ten lód wchodziliśmy, więc może ta pokrywa miała już ze 20 cm. trudno wyczuć bo lód przy przeręblu do którego zaglądałem robi się coraz cieńszy, ale zmiany są płynne.
Konkludując: ostra zima sposób bardzo dobry, zima do ... sposób do ... Tylko jak zima marna to nie ma co się martwić o oko.
Bajbas
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2008-09-25, 18:04   

Może prościej trzeba dbać przed ostrym mrozem by przestrzeń między wodą a lodem była jak najmniejsza wtedy dolewasz wody do oczka a jak jest ocieplenie można nieco odlać wody z oczka by powstała poduszka powietrzna między wodą oczka a lodem na oczku.
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2008-09-26, 11:55   

Myślę że lepiej okryć oczko folią na zimę (oczywiście pozostawiając warstwę powietrza) niż kombinować z odlewaniem i dolewaniem wody.
W moim przypadku woda na zimę jest zakręcana na działkach.
Ja jak będzie ostrzejsza zima nakryję oczko folią.
_________________
...........\\\ ///
.........( @ @ )
--oOOo-(_)-oOOo----->
A multis animalibus decore vincimur
pozdrawiam Castleman
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-26, 12:16   

Roman, jeśli już to chyba odwrotnie... Ale konkluzja Bajbasa jest najtrafniejsza.
 
 
Jabolikus 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Mar 2006
Posty: 90
Skąd: Żory
Wysłany: 2008-12-31, 12:31   

I teraz znowu mam podobnie, kopula cala zamarzla, a pod nia jest warstwa powietrza, kiedys tak mi sie nie robilo, moze to wina napowietrzacza wkoncu to juz jego 3 ! sezon
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny