wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
staw, a prawo
Autor Wiadomość
kiryl 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 16
Skąd: kalisz
Wysłany: 2008-01-14, 10:42   

Na początku jako że to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich kolegów i koleżanki.
Ponieważ dopiero co przebrnąłem przez biurokrację załatwiania pozwolenia na budowę stawu można powiedzieć że jestem jakby na bieżąco w temacie papierkowej biurokracji.
Na początek chcę zwrócić uwagę że urzędnicy jacy są tacy są ale większość to nie osoby pozbawione rozumu. Na swoim przykładzie postaram się opisać jak ja podszedłem do całego zagadnienia.
1. pierwsze pytanie to czy chcę całą inwestycję przeprowadzić zgodnie z prawem a co za tym idzie mieć spokojny sen i nie obawiać się że jakiś uczynny sąsiad lub urzędnik mi "pomoże" ( o ile sąsiadów w tym przypadku bym się obawiał mniej to Zwróć uwagę na fakt że jest tam zrobiona melioracja a co za tym idzie ktoś nad tym trzyma pieczę i to powinien konserwować - zresztą do wykonania tego rowu potrzebne były projekty na których stawu nie było!!!!), jeśli nie chcę spać spokojnie i być narażonym na koszty 30 tyś za samowolkę budowlaną + koszty przywrócenia stanu poprzedniego ....
2. załóżmy że wybieram spokojny sen:
- nie bawię się w żadne oczka do 30 metrów bo nic to nie da połączenie choćby dwóch to już samowolka muszą być TRWALE rozdzielone i nie mogą się łączyć nawet za kilka lat - nawet pod ziemią żeby rury nie było widać.
- kopanie takiego czegoś to znowu dodatkowe koszty i koszty
- dokumentacja nie jest aż taka droga - mapki 2 - jedna do warunków zabudowy druga do celów projektowych
zapytania o warunki zabudowy ( 150 zł około )
operat najdroższy jeśli ma być zrobiony przez osobę znającą się z uprawnieniami to około 1500 zł ( i tak bym zlecił bo przeważnie mają układy w starostwie i przejdzie to bez problemów) opłaty w starostwie to też około 200 zł .
- projekt stawu wykonałbym bez podłączenia do rowu - a w trakcie wykonania .......
jedyne co mnie najbardziej denerwowało to czas jaki trzeba poświęcić na czekanie na pozwolenia.
jeśli coś pominąłem to śmiało pytaj postaram się odpowiedzieć. I powtórzę jeszcze raz urzędnicy to też ludzie i ich nastawienie się bardzo zmieniło nawet są w stanie coś doradzić jak obejść niektóre przeszkody a robiąc z siebie "niezorientowanego " ale miłego połowę sami załatwią.
pozdrawiam kirył
 
 
zibi 
Początkujący


Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 15
Wysłany: 2008-01-14, 11:37   

przemyslalem sprawe i chyba jednak zrobie wszystko zgodnie z prawem. A Kolega to nie napisal ile zaplacil za projekt budowlany stawu, cze bedzie miał inyzniera podczas budowy i czy dziennik budowy bedzie prowadzony. Jestem rownież ciekaw najtanszego operatu wodno prawnego, gdyż ja "nie bede korzystal" oficjalnie z wode ze stawu :) zadnych urzaden tylu pompa, nie bede do stau ani wprowadzal sciekow ani nic - 0 bilans wyplywu i wplywu :)
pozdro.
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-14, 11:44   

zibi napisał/a:
chyba jednak zrobie wszystko zgodnie z prawem

warto, to inwestycja na wiele lat.
Co nie zmienia faktu, że kilka mniejszych zbiorników można zrobić i urządzić kapitalny ogród. No ale duży akwen to i żaglówkę można zwodować :P ;)
Bajbas
 
 
kiryl 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 16
Skąd: kalisz
Wysłany: 2008-01-14, 12:21   

Trudno o wszystkim napisać w jednym poście dlatego zachęcam do zadawania pytań :-D
ja mam wszystko razem projekt budowlany jest w operacie wodnoprawnym cena za to to 1500 zł
teoretycznie dziennik powiniem być
budowa będzie trwać u mnie około 25 lat .... :hehe:
inżyniera nie zatrudniam bo po co? wykonanie we własnym zakresie ( notka w operacie )
jak wcześniej pisałem nie ma połaczenia z melioracją oficjalnie ( po co robić dodatkowe koszty i projekty w operacie - oraz dodatkowe zgody )
pozdrawiam kirył
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-14, 17:32   

kiryl napisał/a:
budowa będzie trwać u mnie około 25 lat ....

to będziesz musiał 25 lat zatrudniać kierownika budowy :hehe:
A skoro masz takie długofalowe zamiary to pamiętaj jeden wpis minimum raz na 2 lata inaczej wygasa pozwolenie. No chyba, że się coś zmieniło.
Bajbas
 
 
kiryl 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 16
Skąd: kalisz
Wysłany: 2008-01-14, 22:12   

Przy budowie stawu nie jest wymagany kierownik budowy :)
wpis do księgi można w tym przypadku robić samemu :)
a przez 25 lat nie zgłaszając zakończenia budowy nie opłacasz podatku od stawu ....
ja składałem operat na staw hodowlany ( na ziemiach rolniczych nie robią sprzeciwu ) a nikt nie rozlicza ze sprzedaży ryb...
pozdrawiam kirył
 
 
kiryl 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 16
Skąd: kalisz
Wysłany: 2008-01-15, 10:09   

Trochę się zagalopowałem i wprowadziłem niechcący w błąd kolegów :oops: :((
oczywiście przy BUDOWIE stawu ( nie oczka do 30 m2) potrzeba prowadzic dziennik budowy i musi on być prowadzony przez osobe posiadającą uprawnienia budowlane.
czas jaki jest na wpis to nie rzadziej niż 2 lata inaczej trzeba od nowa wszczynać całą procedurę. Jeśli chodzi o zakończenie budowy stawu to nie ma terminu w jakim musi on być zakończony.
pozdrawiam kirył
 
 
kiryl 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 16
Skąd: kalisz
Wysłany: 2008-01-15, 10:14   

Odnośnie kierownika budowy jeszcze:
osoba z uprawnieniami może jednorazowo dokonać wpisu w dziennik budowy (koszty to od 50-150 zł)
pozdrawiam kirył
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-15, 11:38   

Kirył nie obraź się, ale jeśli Ty nawet przez moment myślałeś, że Ty sobie możesz robić wpisy do dziennika, to ............ przejrzyj jeszcze raz swoje wiadomości z kimś kto już to przerabiał byś nie wpakował się na jakąś minę.
:piwko: Bajbas
PS. Pociesze Cię, ale kierownik budowy, powinien robić wpisy nawet wtedy gdy np. ktoś kładzie glazurę. Kretynizm, ale to nasza RP! Ja to obszedłem, ale też musiałem powalczyć.
 
 
zibi 
Początkujący


Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 15
Wysłany: 2008-01-15, 13:16   

a kto mi powie ile wynosi podatek od stawu na gruncie rolnym V klasy? jesli staw by mial powierzchnie 450m kw. ?
 
 
4100sqm 
Początkujący


Dołączył: 03 Lip 2007
Posty: 20
Skąd: 100lica/Oleśnica
Wysłany: 2008-01-15, 13:42   

Witam,
w moim przypadku 4100 m2 - 1250 PLN/rok - wody śródlądowe stojące w ewidencji gruntów - klasa V.
O legalizacji budowy i karach za samowolę można poczytać na tej stronie. Kost legalizacji stawu o poierzchni 250m2 jest na samym dole strony.

pozdrawiam,
maciej
_________________
Oczko 4100m2/8000m3
 
 
krzych0719 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 264
Skąd: PODLASIE B-STOK
Wysłany: 2008-01-15, 14:00   

Ciarki po plecach przechodzą! Ja chyba zrezygnuję z zamiaru budowy stawu, wrócę do koncepcji oczka z kaskadą.
_________________
Pozdrawiam Krzych z Podlasia
 
 
kiryl 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 16
Skąd: kalisz
Wysłany: 2008-01-15, 17:06   

Przepraszam jeszcze raz zagalopowałem się :oops:
odnośnie podatku
jeśli staw jest zakwalifikowany na staw rybny (WSR)
to podatek wynosi: 1ha - 1 ha przeliczeniowy ( dla hodowli ryb łosoś pstrąg i jest tam jeszcze kilka)
1 ha - 0,20 ha przeliczeniowy (dla hodowli np. karpia płoci karasia szczupaka)
gdy staw jest zakwalifikowany jako wody stojące ( WS ) w mojej gminie przelicznik jest 1m2 - 25 gr
z tego wynika że gdy bedziesz występował o pozwolenie to lepiej na staw hodowlany po ukończeniu budowy z gminy przyślą zapytanie jakie ryby są w stawie i podaje się że karp
pozdrawiam kirył
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-15, 18:54   

kiryl napisał/a:
Przepraszam jeszcze raz zagalopowałem się

nie chodzi o to by Cię stawiać pod jakiś pręgierz. Szybko przecież sprostowałeś! rzecz w tym, że normalny człowiek nie zdaje sobie sprawy co urzędnicy mogą wymyśleć. Jakby do mnie przyszli to byłyby dopiero jaja. Zgłosiłem oczko z siatkobetonu, ale zrobiłem schody. Schody czyli basen, ale w basenie lilie, zielsko, ryby czyli oczko. No i co oczko czy basen? Jak kumpel chciał robić basen z siatkobetonu (do 30 m2, taki jak mój) to zaraz się zaczęły mecyje. Jak zrezygnował ze schodów (ma wieszane na burcie) i kąpie się, bo to jest basen bez ryb roślin itp. to już nikt się nie czepia.
Kretynizm! I tak dobrze, że nie karzą Ci zamocować budki dla ratownika :)
Dlatego pisałem, że warto jeszcze przeanalizować całość sprawy by nie wpaść na jakąś minę. A z innej beczki - dużo bym dał by mieć staw 4100 m2 - ta stówa miesięcznie to jak za barszcz, jeśli tylko stówa!
Trzyma kciuki za Wasze stawy, nie dajcie się urzędasom :good:
Bajbas
 
 
kiryl 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 16
Skąd: kalisz
Wysłany: 2008-01-15, 19:44   

Jak wyżej podałem
za staw 1 ha płacisz podatek jak za 5 ha czystego pola pod warunkiem że zgłosisz jako hodowlany do karpia, jak zgłosisz że masz nie karpia a pstrąga to już płacisz jak za 1 ha przeliczeniowy a jak geodeta zakfalifikuje Ci to jako WS to już 25 gr za 1m2 !!!! i teraz pytanie czym się rózni pierwszy przykład od trzeciego?
pozdrawiam Kirył
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny