wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Grubość ścianki - teoria a praktyka
Autor Wiadomość
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-03-28, 00:31   

AurorA napisał/a:
nie, ze względu na to że cynk nie łączy się z betonem

musi być stal i to najlepiej z zardzewiałą powierzchnią - wtedy jest najlepsza współpraca

Dotychczas też postępuję zgodnie z tymi wytycznymi; w tej dziedzinie jestem amatorem i słucham zawodowców. Uważam też, że w tak subtelnej konstrukcji jak siatkobetonowe oczko lepiej stosować sprawdzone metody niż eksperymentować. Zaciekawiły
mnie tylko informacje na jakie natrafiłem w trakcie dokształcania się w dziedzinie siatkobetonów: na stronach amerykańskich (tam znalazłem najwięcej o siatkobetonach) wszystkie chyba opisy traktują o drucianych siatkach "galwanizowanych", co w praktyce oznacza siatki cynkowane. Znalazłem też opis poważnych prac badawczych nad ochroną zbrojenia w betonie przed korozją - wyniki sugerowały, że najlepszym sposobem jest stosowanie zbrojenia ocynkowanego. Nie zauważyłem nigdzie wzmianki o wiązaniu się betonu z cynkiem. Problem może być o tyle istotny, że szukając tańszych materiałów zbrojeniowych np. na złomowisku (co ja uczyniłem zainspirowany zresztą jednym z postów Forum) można trafić różnie. A warto poszukać, jeśli chce się zaoszczędzić.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-03-28, 16:44   

barba50 napisał/a:
Znalazłem też opis poważnych prac badawczych nad ochroną zbrojenia w betonie przed korozją - wyniki sugerowały, że najlepszym sposobem jest stosowanie zbrojenia ocynkowanego.


Zbrojenie w betonie nigdy nie zardzewieje, musi tylko mieć odpowiednią otulinę tak aby cała powierzchnia stali miała kontakt tylko z betonem a nie z czynnikami zewnętrznymi. Beton daje środowisko alkaliczne w którym korozja nie występuje.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-03-28, 17:25   

Wkrótce zacznę kopać - może ktoś jeszcze zechce wypowiedzieć się na temat wielkości półek. Planuję mianowicie w oczku 2 półki - pierwszą na głębokości ok. 30-35 cm dookoła oczka o szerokości maksymalnej ok. 70 cm (od strony bardziej nasłonecznionej i będącej w dalszej perspektywie) i szer.minimalnej ok.30 cm.
We fragmentach tej półki chcę wydzielić dodatkowo przy brzegu miejsca płytsze na rośliny bagienne (będę robił z siatkobetonu - wykonam ścianki i w tych "kieszeniach" będzie można dodatkowo manipulować z głębokością). Drugą półkę (też dookólną) planuję 70 cm niżej,czyli ok.1 m poniżej lustra wody (nie za głęboko?).Szerokość tej dolnej półki ok.30 cm (może też warto miejscami więcej ?). Dno będzie (mam nadzieję) na głębokości ok.1,2 - 1,3 m i na szerokość dna pozostanie ok.1,3 m.
Wdzięczny będę za każdą radę/opinię/krytykę - nie mam żadnego doświadczenia z roślinami wodnymi - dlatego te rady są dla mnie tak cenne. Z kopaniem czekam na poprawę pogody, zatem wszystkie zmiany do planu teraz mogę wprowadzić bezboleśnie.
Muszę przyznać, że mam pewną tremę i gonitwę myśli. Pocieszam się, że wszystkie forumowe oczka są ładne - może ta dobra passa utrzyma się.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-03-28, 18:32   

barba50 napisał/a:
Wkrótce zacznę kopać - może ktoś jeszcze zechce wypowiedzieć się na temat wielkości półek.

Mnie również czeka to samo- może jutro pogoda pozwoli pogrzebać więc też bardzo interesuje mnie wiedza na temat półek w oczku. Sądzę, że jest coś o tym na forum ale nie mogę się w to wstrzelić. Może ktoś wskaże drogę? Jeśli nie to będę pilnie obserwował ten wątek. Barba50! Łączę się w trudzie tworzenia!
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2008-03-28, 18:54   

Adalbert napisał/a:
Jeśli nie to będę pilnie obserwował ten wątek. Barba50! Łączę się w trudzie tworzenia!


Jak dla mnie tu jest wzorcowe oczko z siatkobetonu http://forum.oczkowodne.n...?t=1027&start=0 wielkość i rozłożenie półek :)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2008-03-28, 20:02   

Dzięki Samuraj! Rewelka! :yahoo: Tym bardziej, że w ogólnych założeniach odpowiada mojemu projektowi- półki na północy a głęboka woda na południu. I do tego jeszcze kształt i mała zatoczka... Tylko myślę, że trochę większe. Lecę szukać wymiaeów i głębokości poszczególnych stref. :pa:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-28, 20:43   

barba50 napisał/a:
Muszę przyznać, że mam pewną tremę

minie jak pomachasz łopatą :) powodzenia, Bajbas
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-07-02, 12:41   

Skończyłem betonowanie głównego oczka. Wyszła średnia grubość ścianki ok. 20 mm
(po odliczeniu zgrubień w rejonie wieńca). Grubość wyliczona teoretycznie, ale tak jest z dokładnością lepszą niż 5%, bo wszystkie dotychczasowe wyliczenia teoretyczne sprawdziły się dokładnie w praktyce. Tak na oko tolerancja wykonania jest +/- 0,5cm (koncentrowałem się na zagęszczaniu betonu, a nie na gładkości powierzchni).
Jeszcze raz dzięki wszystkim za wkład intelektuany w moje oko.
Pytanie:czy ktoś stosował zaprawę uszczelniającą ULTRAMENT (do malowania powierzchni)?
(jest to odpowiednik Ceresitu CR65, firma też niemiecka, aktualnie można kupić tę zaprawę w dobrej cenie - 37,-pln za worek).
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-09-02, 21:28   

Pokryłem skorupę oczka tą Zaprawą Uszczelniającą ULTRAMENT i mogę ją polecić - dobrze się
miesza, dobrze rozprowadza, po nałożeniu powierzchnia budzi zaufanie i widać zdecydowaną poprawę wodoszczelności. No i aktualnie zdecydowanie tańsza od CR65. Karta techniczna prawie identyczna z CR65, przedstawiciel producenta (Bauchemie) zapewniał mnie , że klasą
na pewno mu nie ustępuje.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-09-02, 22:23   

Dzięki za info.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-11-10, 20:23   

Poradźcie, proszę jak uformować koryto kaskady. Kaskada o wysokości 1 m i długości ok. 2 m
będzie wykonana z siatkobetonu (tzn. koryto tej kaskady). Zastanawiam się jak wysokie zrobić to koryto, czyli jak wysokie mają być ścianki pionowe koryta. Dno koryta kaskady zamierzałem wykleić schodkowo kamiennymi płytkami , ale teraz zastanawiam się czy nie uformować w korycie schodkowo kilkunastu minizbiorniczków, a może wariant mieszany. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie to proszę uprzejmie o podpowiedź.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-11-10, 20:50   

Zrób max kilka zbiorniczków i oczywiście zbrojenie z jednego kawałka. Później i tak trzeba to zamaskować kamieniami, częściowo na zaprawę a częściowo je układając. Głębokość koryta zależy od tego czy w tych mini zbiorniczkach chcesz mieć jakieś rośliny. Myślę że kilkanaście cm powinno być ok.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-11-12, 19:10   

Dzięki Arek , jesteś niezawodny.
AurorA napisał/a:
Zrób max kilka zbiorniczków

Czy taki zbiorniczek radziłbyś na całej szerokości kaskady , czy tylko korytko z boku ?
Jakie roślinki szczególnie pasują do posadzenia w kaskadzie?
_________________
Pozdrawiam . Tomek
Ostatnio zmieniony przez melek 2008-11-12, 19:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-11-12, 22:01   

barba50 napisał/a:
Czy taki zbiorniczek radziłbyś na całej szerokości kaskady , czy tylko korytko z boku ?


po całej szerokości

barba50 napisał/a:
Jakie roślinki szczególnie pasują do posadzenia w kaskadzie?


tu masz parę gatunków które się nadają:
http://www.sklep.oczkowod...rumieniowy.html
zwróć uwagę na ich wysokości aby nie przesłaniały
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-12-13, 22:45   

Po roku (!) obecności na forum i pracy przy budowie oczka zbliżam się do ukończenia konstrukcji oczka. Podkreślam - konstrukcji, bo do oczka to temu zbiornikowi dużo brakuje.
Chyba to jest dobra pora na opis budowy zbiornika - prawdziwa konstrukcja siatkobetonowa zbudowana dzięki inspiracji Forum , chociaż nieco inaczej niż w opisie. Do opisu budowy założę chyba swój wątek w Galerii , by nie ciągnąć dalej tego , a opis jeśli ma być rzetelny ,to chyba w kilku etapach a nie jednym tchem , chociaż nie chciałbym przynudzać. Proszę o opinię/radę kogoś z administracji Forum. Kontrolnie zamieszczam fotkę - czy tak powinno się to robić i ew. w jakiej ilości by nie zagracać Forum ?

Nie ukrywam,że liczę na podszepty/sugestie odnośnie zagospodarowania zbiornika,by stał
się oczkiem. Czytam poradnik Huberta i odpowiednie tematy Forum, ale życzliwe rady praktyków cenię sobie bardzo. Rośliny zamówię kompleksowo w Sklepie - mam nadzieję, że
ów też coś doradzi, a dla ułatwienia oferuje różne pakiety roślin.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny