wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Grubość ścianki - teoria a praktyka
Autor Wiadomość
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-02-13, 17:41   

Witam ! Czy do zbrojenia oczka można użyć drutu ocynkowanego ?
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-02-13, 18:17   

barba50 napisał/a:
Witam ! Czy do zbrojenia oczka można użyć drutu ocynkowanego ?


zdecydowanie nie
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-02-14, 00:24   

Ocynkowany - nie. Czy ze względu na jego wpływ na jakość wody ?
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-02-14, 12:43   

nie, ze względu na to że cynk nie łączy się z betonem

musi być stal i to najlepiej z zardzewiałą powierzchnią - wtedy jest najlepsza współpraca
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-02-21, 01:20   

Poradźcie - gdzie umieścić pompę ? Ma być :oczko-mała kaskada - strumień ok.10mb - oczko. Początkowo planowałem umieścić pompę na dnie oka i puścić wodę rurą (ew. osłonową zamaskowaną betonem,po wierzchu zbiornika by nie dziurawić skorupy) na górę kaskady, ale
teraz waham się - może zrobić komorę na pompę wewnątrz kaskady (mokrą lub suchą) ?
Czy warto dziurawić skorupę - większa elegancja ale i ryzyko przecieków ? Ewentualnie - na jakiej głębokości dziura, tj. przejście do pompy , a może przelew górą jak w wersji Pawła ?
Oczko ok.20 m3 , filtr w strumieniu.
Doświadczeni oczkowicze pewnie mają wyrobione zdania na ten temat ?
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2008-02-21, 01:25   

Z moich doświadczeń w oczku to nic nie moge powiedzieć, ale z lekcji fizyki :oops: to pamietam ze latwiej jest chyba wpompować wode do góry niz wciągnąc ja z dołu. Polecałbym jednak pompe w oku, niech sie np wąż zapcha - pompa w kaskazdie bedzie chodzić na sucho, a tak w oku ...
Ja dałbym bez zastanowienia w oku :)
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
pawel68 
Nowy



Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 2
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-03-17, 23:54   Re: Grubość ścianki - teoria a praktyka

witam
jaka powinna być wg.was faktyczna i bezpieczna grubość ścian bocznych i dna oczka z siatko-betonu o pow.ok.44m2 i gł. ok.1,7m , tak aby mozna było by się w nim kąpać - chodzić bez obawy ze popęka , i przetrwa mroźną zime.
_________________
pawel68
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2008-03-18, 20:53   

Ważniejsza od grubości jest ilość zbrojenia i porządny wieniec (siatka x4 powinna dać radę) a grubość taka aby to wszytko przykryło i dało odpowiednią otulinę.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-18, 21:52   

pawel68 napisał/a:
chodzić bez obawy ze popęka

to nie w tym problem. Możesz skakać i nic nie uszkodzisz. Ważniejsze jest ewentualne siadanie gruntu, a więc takie kopanie by wybrać dokładnie tyle ile trzeba.
Dorzuciłbym do uwag Arka, że wiele zależy też od kształtu, nie tylko powierzchni.
No i jeszcze drobiazg - mam nadzieję, że znasz temat wymagań formalnych - zezwolenie jak na budowę domu :(
Ale warto!
Pozdr, Bajbas
 
 
pawel68 
Nowy



Dołączył: 17 Mar 2008
Posty: 2
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-03-19, 11:00   

Dzięki za odpowiedzi - o pomoc w budowie tego oczka poprosił mnie znajomy , gdyż mam pewną wprawę w ich robieniu , lecz jeszcze nie robiłem oczka tej wielkości , i głębokości , więc postanowiłem się was poradzić|( kto pyta nie błądzi) , wykop pod to oczko-stawek jest już zrobiony , muszę go teraz porządnie zagęścić , i zacząć zabawę ze zbrojeniem , a potem to betoniara i zabawa a"la garncarz . Postaram się zrobić dokumentacje fotograficzną .
_________________
pawel68
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-03-19, 19:48   Re: Grubość ścianki - teoria a praktyka

pawel68 napisał/a:
witam
jaka powinna być wg.was faktyczna i bezpieczna grubość ścian bocznych i dna oczka z siatko-betonu o pow.ok.44m2 i gł. ok.1,7m , tak aby mozna było by się w nim kąpać - chodzić bez obawy ze popęka , i przetrwa mroźną zime.

Potwierdzam opinie arka i Bajbasa - od siebe dodam, że oprócz zbrojenia i kształtu (czy na 1,7 m nie masz jeszcze wody?) istotna jest technologia wykonania i dojrzewania betonu (patrz strona główna). Wprawdzie nie zacząłem jeszcze siatkobetonować, ale przez te ostanie miesiące nałykałem się sporo teorii, że czuję się już nieźle w temacie. Natrafiłem też na różne ciekawostki, może nie wszystkim znane-dlatego pozwolę sobie kilka przytoczyć:
największe oko o jakim czytałem to siatkobetonowy (s-b) basen o powierzchni 20 000 m2
(tj.2 ha) - grubość ścianki 3 cm w najgłębszym miejscu. Najcieńsza ścianka (wprawdzie nie
siatkobeton, tylko beton zbrojony mikrowłóknami z przeznaczeniem na kajak(!)) - 2 mm.
S-b kajaki budowane są od 1970, pierwszy ważył 160 kG (USA), najlżejszy (2-osobowy) o jakim czytalem - 30 kG (Niemcy), czyli mniej niż składane kajaki (Neptun, Jantar). Od 1970
studenci gdzieś w Alabamie urządzają coroczne regaty s-b kajaków. Pierwszy opis s-b jachtu z 1945 (Włochy) - ważył 5% mniej i kosztował 40% mniej niż drewniany. Sporo różnych opisów (np.siatkobetonowanie w powietrzu - bez żadnych szalunków) i inne, ale już kończę, bo nie chcę przynudzać. Jeśli Kogoś coś interesuje to chętnie dopiszę.
Podsumuję tak: stosuj wskazówki ze strony głównej, a zrobisz dobrze - różne zamorskie
mądrości to potwierdzają. Moje zdanie: siatkobeton- b.interesujące możliwości, ale i dużo
pracy - dla prawdziwych pracusiów, no ale "oczko wodne bez wkładu pracy-to oczko bez sensu" (moje).
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-20, 00:16   

barba50 napisał/a:
Jeśli Kogoś coś interesuje to chętnie dopiszę.

brawo, to się nazywa ciekawość poznawcza. Podeślij jakieś ciekawe linki.
:piwko: Bajbas
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-03-21, 19:13   

Bajbas napisał/a:
Podeślij jakieś ciekawe linki.
:piwko: Bajbas

Nie idzie mi to lekko,ale z pomocą "podrzucam". Ja dokształcałem się dość tradycyjnie tzn. wpisywałem hasła w Google i wydziobywałem to co mi przydatne do siatkobetonowania lub ciekawe w tym temacie - ew. służę pomocą w ramach tego przez co się przegryzałem. To adresy kilku tematów:
coś o zbiornikach na wodę:
http://www.oikos.com/libr...rage/index.html
o betonowaniu szkieletu jachtu motorowego ca 20 m, grubość ścianki 2,5 cm (b.precyzyjny plan). Jest to volume 2 - betonowanie, jest też volume 1 -zbrojenie i volume 3-wyposażanie Długie-ściąga się kilka minut.
http://www.boatdesign.net...ding-2/001.html
A to strona niemiecka - kajakowa. Po otwarciu można kliknąć "Warum ein Kanu aus Beton" i na dole "Ein Betonkanu entsteht" - tu będzie opis techniczny:
http://www.betonkanu-regatta.de/
Najwięcej o siatkobetonie znalazłem na stronach anglojęzycznych - głównie różne jachty i statki oraz zbiorniki na wodę, ale naziemne . O takich oczkach jak nasze niewiele. Można
szukać przez Google: wpisać "ferrocement" i dodać: " boat , pool ,ship , submarine ,pond , watertank" lub coś podobnego. Ja spróbuję jeszcze z samolotem.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-22, 21:09   

barba50 napisał/a:
a spróbuję jeszcze z samolotem.
:yahoo:
jak jeszcze nim przylecisz do mnie to :piwko:
dzięki, Bajbas
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2008-03-23, 21:54   

Bajbas napisał/a:
barba50 napisał/a:
a spróbuję jeszcze z samolotem.
:yahoo:
jak jeszcze nim przylecisz do mnie to :piwko:
dzięki, Bajbas

Kiepsko to widzę, bo w branży lotniczej z siatkobetonu znalazłem tylko hangar. Wprawdzie dobry lotnik podobno i na samych drzwiach potrafi, ale...kiepsko to widzę. Chyba żebyś dał się
namówić na odwiedziny łódeczką podwodną - prosto do oczka. Popatrz tu :
http://imulead.com/tolimared/concretesubmarine/
Producent oferuje łódeczki podwodne w cenie 331,-EURO za tonę kadłuba. Wprawdzie łódka nie z siatkobetonu, tylko z betonu zbrojonego (grubość ścianki 20 cm), polecana 200-tonówka
z dieslem 200 koni, z atestem kadłuba na 300m (możliwe 1200m), ale gdyby zamówić skromnie do oczka 1-tonóweczkę z silnikiem 1kW na 230V to może by coś z tego :piwko: wyszło
(w cenie kadłuba jest transatlantycki rejs szkoleniowy od producenta do portu armatora).
PS: widać, że zamiast często stawianego pytania typu "jak grube ścianki mam zrobić w moim metrowym oczku,by nie popękały?" powinno padać ; "jak zrobić dobry beton (siatkobeton) ? ".
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny