wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Grubość ścianki - teoria a praktyka
Autor Wiadomość
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2007-12-06, 13:53   Grubość ścianki - teoria a praktyka

Witam !
Jestem tu nowy,chociaż od kilku dni czytam Was z zainteresowaniem. "barba" to moja żona,
a ja-Tomek, tylko że u nas jej jest komputer,a mój - szpadel. Podobnie też jak Arek wolę
szpadel od łopaty,chociaż ona (łopata) bardziej polska. Tyle na początek - komputerowcy
podpowiadali mi,że na Forum trzeba zrobić jakiś enter - no to jest. Kłaniam się nisko :pa:
Po kilkunastu latach bycia działki zamierzam zrobić oczko w miejscu pozostawionym na ten cel. Zderzenie z Waszymi siatkobetonami przyspieszyło decyzję. Na terenie ok. 13x8 mb chcę zrobić 2 stawki połączone przewężeniem - łączna pow.ok.27m2. Grunt - pod cienką warstwą humusu jest dość jednorodny piasek drobnoziarnisty (bez żwiru),czasem jakiś kamyk.
1. Czy taki piasek można wykorzystać jako tworzywo do betonu (siatkobetonu) ?
2. Czy Ktoś wykonał skorupę w taki sposób jak to podaje strona główna ? Idzie mi o te
kołki i grubość ścianki. Czy po wbiciu 10 kołasów w 1 m2 wzruszony grunt nie będzie
się osuwał przysypując niższe fragmenty i czy w związku z tym da się utrzymać grubość
ścianki 1,5 - 2 cm? Dodatkowo siatka Rabitza jak ją znam ma skłonności do mierzwienia
się. W praktycznych realizacjach piszecie o ściankach grubszych niż 5 cm. Pozdr. Tomek
 
 
 
Łuki18 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 254
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-12-06, 14:08   

Mogę powiedzieć tylko żę masz pole do popisu, życzyć powodzonia i kazać czekać na radę wielu doświatczonych "siatkobetoniarzy" :lol:
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-12-06, 18:28   

Ja wykonałem taka skorupę, w niektórych miejscach oczywiście skorupa będzie grubsza. 10 kołków na metr to za dużo - szybko straciłbyś zapał, w oczku Huberta jako kołki wykorzystałem stare rollbordery.

http://oczkowodne.net/strony/siatkobeton.php to czytałeś?
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-06, 22:05   

barba50 napisał/a:
czy w związku z tym da się utrzymać grubość
ścianki 1,5 - 2 cm? Dodatkowo siatka Rabitza jak ją znam ma skłonności do mierzwienia
się.

u mnie jest taka grubość, no może 2-3 (zdarzyło mi się przebijać przez skorupę).
Co do układania, to nie było żadnych problemów. A kołków ani jednego. Oczko o stromych brzegach, grunt piaszczysty.
:piwko: Bajbas
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-12-07, 09:36   

na wstępie chcę zaznaczyć że nie jestem przeciwnikiem siatkobetonu , ale jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z oczkiem to może lepiej rozpocząć od oczka z folii :)
jak czytałeś nasze wypowiedzi praktycznie prawie wszyscy przerabiali swoje oczka juz po pierwszym czy drugim roku , mając oczko z folii wszelkiego rodzaju przeróbki są o wiele łatwiejsze z siatkobetonem to już problem--poprostu uważm że do siatkobetonu trzeba dojrzeć
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-07, 16:03   

samuraj napisał/a:
do siatkobetonu trzeba dojrzeć

brawo Darek :hehe: Teraz tu już mi Paweł nie podskoczy ze swoja folią, bo mu powiem: człowieku do siatkobetonu trzeba dojrzeć ;)
Rzeczywiście siatkobeton wymaga większej roztropności. Natomiast dobudowy są możliwe. To nie tak elastyczny materiał jak folia, ale modyfikacje nie są wykluczone.
Jak jednak budowniczy zabierze się za przemyślenie spraw z wyprzedzeniem to moim zdaniem lepiej jest zrobić raz na wiele lat nie martwiąc się o różne niebezpieczeństwa związane z przebiciem folii. Mąż Barbary chyba do takich należy, skoro zimą (jesienią!) drąży temat budowy.
:piwko: Bajbas
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2007-12-08, 12:27   

Bajbas napisał/a:
samuraj napisał/a:
do siatkobetonu trzeba dojrzeć

brawo Darek :hehe: Teraz tu już mi Paweł nie podskoczy ze swoja folią, bo mu powiem: człowieku do siatkobetonu trzeba dojrzeć ;)
Rzeczywiście siatkobeton wymaga większej roztropności. Natomiast dobudowy są możliwe. To nie tak elastyczny materiał jak folia, ale modyfikacje nie są wykluczone.
Jak jednak budowniczy zabierze się za przemyślenie spraw z wyprzedzeniem to moim zdaniem lepiej jest zrobić raz na wiele lat nie martwiąc się o różne niebezpieczeństwa związane z przebiciem folii. Mąż Barbary chyba do takich należy, skoro zimą (jesienią!) drąży temat budowy.
:piwko: Bajbas


oczywiście żebyśmy się dobrze zrozumieli , chodziło mi o dojrzałość nie wiekową czy emocjonalną tylko dojrzałośc w sęsie wszelkich przemyśleń odnośnie kształtu , wielkości , ilości półek w oczku itp. :) :piwko:
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2007-12-08, 19:32   

Witam! Dzięki wszystkim za zainteresowanie . Co do kołków to sądzę , że nie da się na nich sztywno naciągnąć siatki R – siatkę i tak trzeba będzie podciągać do góry w trakcie betonowania . Kołki pewnie ustabilizują zbrojenie , zwłaszcza poza płaszczyznami . Chyba
większość Waszych siatkobetonów kołków nie widziała.
Poradźcie coś odnośnie piasku drobnoziarnistego – pokazałem go kiedyś murarzowi – powiedział , że woli wiślany . Wolałbym nie zwozić dodatkowego kubika piachu , ale
spartolić roboty też nie chcę.
Pozdrawiam i czytam . Tomek.
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-12-08, 23:04   

jeśli piasek nie jest mulisty (frakcje ilaste i gliniaste) to się nadaje. W trakcie betonowania siatkę oczywiście trzeba podrywać z nad podłoża, ale bez kołków nie dałbym rady tego zrobić.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2007-12-09, 13:46   

barba50 napisał/a:
Co do kołków to sądzę , że nie da się na nich sztywno naciągnąć siatki R – siatkę i tak trzeba będzie podciągać do góry w trakcie betonowania .

Z tym się zgadzam. Trzeba poprawiać siatkę w trakcie betonowania.
W moim przypadku było tak, że najpierw wbiłem wszystkie kołki, nałożyłem siatkę i niestety musiałem po niej chodzić i w efekcie wygięła się dotykając ziemi.
Ufff to była harówa ;)
_________________
...........\\\ ///
.........( @ @ )
--oOOo-(_)-oOOo----->
A multis animalibus decore vincimur
pozdrawiam Castleman
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2007-12-09, 22:54   

Arek - nie wiem czy na pewno nie jest mulisty - nie widać w nim wprawdzie żadnych substancji
organicznych, gliny chyba też nie, bo się nic nie ciągnie, ale jak jest mokry, to kulkę można
z niego ulepić. Jak poznać frakcję ilastą ? Często słyszałem,ale nigdy tego nie rozpracowałem.

Castleman - wczoraj prześledziłem całą historię Twego oczka - jest naprawdę zajmująca
i budująca. Gratuluję osiągnięć - super. Chyba jedyne zdjęcie dołu okołkowanego to Twoje.
Ile ca było tych kołków /mb, m2 i jakie i czy masz jakieś specjalne uwagi do tego tematu?
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-12-09, 23:43   

frakcja gliniasta i ilasta to najdrobniejsze pyłki
zobaczysz je po rozbełtaniu tego piasku w wodzie np. w słoiku

mam sporo fotek z kołkowania, jak znajdę czas to gdzieś na forum je umieszczę
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
castleman 
Oczkomaniak



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 1329
Skąd: Tychy p.Moszna 2014
Wysłany: 2007-12-10, 08:35   

Dzięki :)
Kołki nie były idealne, i myślę że nie muszą być - ja wykorzystałem deseczki z likwidowanej boazerii, przycięte na odpowiednią długość. ;)
Dobierałem ilość kołków "na oko" dlatego niestety nie potrafię Ci powiedzieć dokładnie ile ich było /mb, m2. Starałem się je wbijać co 15-20 cm.
_________________
...........\\\ ///
.........( @ @ )
--oOOo-(_)-oOOo----->
A multis animalibus decore vincimur
pozdrawiam Castleman
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-11, 15:36   

castleman napisał/a:
Kołki nie były idealne,

zajrzałem do Twojej galerii by nie było nieporozumień. Wasze kołki są pod drut. U mnie zero drutu oprócz wieńca. I zero kołków. Uważam, że zamiast się pieprzyć z kołkami i drutem dać więcej siatki i sprawa z głowy. Ja mam trzy warstwy bez drutu i kołków i jest idealnie :)
Bajbas
 
 
barba50 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 254
Skąd: Warszawa/Czarnów
Wysłany: 2007-12-11, 23:48   

Witaj Bajbas ! Jak duże jest Twoje oko (może gdzieś widziałem,ale nie pamiętam).
Ja planuję (wstępnie) ok. 18 m2 + 9 m2 połączone przewężeniem szer. ok.1m - nie wiem
czy to może być bez drutu ? Myślę,że siatkę bez drutu (nawet kilka warstw) można zmieścić
w ściance jak u Ciebie (ok. 3cm) ,ale z sądzę, że z drutem to się nie uda - przy podnoszeniu
zbrojenia w miejscu układania betonu zbrojenie może wyłazić z wcześniejszych partii betonu.
Wolałbym bez drutu , bo dużo drożej i trudniej , ale ...
Inna sprawa - pisze się,że oczko s/b można zmodernizować - np. wydłużyć analogicznie
jak małego fiata w wersję dla szejka , a z kolei betonowanie nowego oczka trzeba wykonać
jednym ciągiem - no to jak to jest ? Nawet jak Castleman chciał po betonowaniu zalepić
wystający drut betonem , to zmienił koncepcję , a z kolei wyczytałem , że można do pólek
dokleić pionowe ścianki by uzyskać podwodne rabaty. Zresztą o kształt ścianek jeszcze
zapytam , o ile nie dostanę nagany jak mały Kazio za nadmiar pytań. :?:
Pozdrawiam . Tomek.
_________________
Pozdrawiam . Tomek
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny